Vana Petre

Recomandare campare off Clisura Dunarii/Cazane masina + rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare campare off Clisura Dunarii/Cazane masina + rulota

Recomandare campare off Clisura Dunarii/Cazane masina + rulota

Vana Petre

Salutare rulotisti si nu numai...

Daca puteti face ceva recomandari in cunostinta (recenta!) de cauza legate de deplasarea si camparea off (masina+rulota) pe Clisura Dunarii/ Cazane, v-as fi recunoscator.

Va multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Marinescu

Colegu @Vana Petre

 Luna trecuta am petrecut 2 zile la Cazane -respectiv Dubova(la hotel )  . Cinstit sa fiu , nu prea am vazut rulote pe acolo, zona este destul de ingusta si cam toate sunt loturi private .tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Multam, Razvane.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Ce masina aia @Vana Petre? daca esti cu un 4x4 iti zic eu un loc ..unde intra 1-3 rulote. Sub viaductul graniceri, dupa Dubova. Coboratul nu este o problema, dar la plecare este mai greu pt ca-ti rupe aderenta pe pietrisul de acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Kia Sorento, 4x4 automat, putere si cuplu "cat cuprinde"...problema ar fi de spatiu de manevra...

Merci mult.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Noi am intrat cu doua rulote acolo .. si daca este barajul secat, poti sa intri cu rulota pe laje (de pietrisi) fara probleme. Noi asa am facut! a fost super misto! Apa gasesti in Dubova ( pe strada principala) este un izvor la cativa (2-5) km. Dar ai varianta si sub pod, unde este o poienita frumusica foc ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. As vrea sa ajung in zona Alba Iulia pentru 2 nopti si sa ma campez off camping. Apoi vreau sa merg in Maramures fara rulota. Daca este vreun coleg prin zona unde sa pot lasa rulota in siguranta 3-4 zile, v-as fi recunoscator. Va multumesc pentru orice sfat. 
    • Iulian Ene
      de Iulian Ene
      Salutare!
       
      Sunt un mare iubitor al plimbarilor in Romania, in special pe bicicleta. De data aceasta, am decis ca bicicletele sa le punem pe o rulota si sa plecam o saptamana prin frumoasa noastra tara.
      Deocamdata, am inchiriat o rulota cu care, in premiera, voi pleca timp de o saptamana prin Romania, in zona muntilor Banatului, Retezat, Orastiei, Defileul Dunarii, mai exact traseul ar fi Bucuresti - Petrosani - Sarmizegetusa - Hateg - Muntele Mic - Poiana Marului - TransSemenic - Resita - Oravita - Moldova Noua - Drobeta-Turnu Severin - Ponoarele - Bucuresti.
      Dupa aceasta experienta, ma gandesc si la varianta de a cumpara o autorulota.
      Am citit cam ce trebuie stiut la prima experienta de genul acesta.
      Ceea ce m-ar interesa acum ar fi daca pe traseul sus-mentionat, puteti sa imi recomandati locuri unde am putea campa peste noapte fara probleme. Si apropo de probleme, poti ramane cu autorulota peste noapte, in orice loc cu indicator de parcare, fara sa te trezesti cu vreo amenda? Multumesc frumos!
    • Ene Rica
      de Ene Rica
      Buna ziua, ne propunem sa ajungem in acest week-end in Brasov sau in apropiere. Dificultatea este reprezentata de oferta de locuri de campare pentru aceasta perioada a anului. Ne poate ajuta cineva cu informatii vis-a-vis de un loc de campare (autorulota)? Multumim frumos! Toate cele bune!
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.