Vizitator E1

Reconditionare Rulota

35 postări în acest subiect de discuţie despre Reconditionare Rulota

Reconditionare Rulota

Vizitator E1

Un prieten s-a trezit in vara asta ca i s-a cam subrezit rulota.
La ultima iesire prin tara, s-a trezit cu frigiderul miscat de la locul lui.

Ne-am gandit ca din cauza varstei, s-au largit gaurile holzsuruburilor si am incercat sa-l fixam mai bine.
Asa am descoperit ca podeaua avusese ceva infiltratii care au dus la putrezire. Dupa o inspectie amanuntita, am gasit aceeasi problema in partea din fata, unde e portbagajul.

Decizia era greu de luat: ori la gunoi, ori la restaurat.
Varianta gunoiului insemna o pierdere aproape totala (recupera ceva pe frigider, soba si cateva maruntisuri).
Cealalta varianta era sa o refacem din temelii, cu "mici" cheltuieli.

Mai jos cateva imagini cu ce am gasit la constatare:

hcw6.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Pentru cei interesati in reconditionarea unei rulote, filmuletul atasat poate raspunde la multe intrebari.

 

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Foarte frumos . Felicitari !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Domokos Iosif

superok felicitari. La altii e greu sa schimbe un bec iar voi ati refacut o rulota.  xll

Domi

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Totdeauna avem timp, trebuie doar sa ne dedicam acestuia. Asa cum am mai spus, variantele erau simple: la gunoi sau la treaba. Achizitionarea unei noi rulote vechi nu garanta o structura neafectata. Asa, cu putin efort, am hotarat sa o refacem pe cea veche. A fost o experienta interesanta, eu cred ca a meritat din plin.

Tapiteria si banchetele nu au fost afectate deloc. Peretii au ramas in lemn natur, slefuit si lacuit, e mai placut decat tapetul original si se asorteaza cu mobilierul. Sapand adanc, am gasit si solutii de refacere aproape identica a peretilor la interior, dar proprietarul a optat pentru varianta naturala.

Fotografiile nu au fost facute in scop comercial, mai mult ca sa avem amintiri. Am sa revin cu imagini detaliate din interior, desi nu se vad schimbari majore.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu am cantarit-o, dar nu cred ca a "luat" mult in greutate in urma "operatiei".

Fiind prima lucrare, am folosit ce am gasit prin magazine de bricolaj: placaj de fag de 3 mm. Acum folosesc alte placaje, mult mai usoare.

Pentru lipirea polistirenului pe tabla si placaj folosesc adeziv pentru polistiren sub forma de spuma. Tot in magazine de bricolaj gasesti, la materiale de constructii.

Chederele au fost lipite/sigilate cu SIKAFLEX 11FC, ca de altfel toate gaurile in tabla (lampi, manere, sine aluminiu, balamale ferestre).

E mai usor sa intretii decat sa repari. Sper sa inteleaga asta cat mai multi rulotisti, cat mai repede.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru

Din curiozitate, cat a durat lucrarea ...si la ce costuri s-a ridicat toata povestea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu stiu cat a durat, s-a lucrat printre picaturi. Probabil peste 100 ore.

Referitor la costuri, sau mai bine zis preturi, estimez o astfel de lucrare undeva in jur de 1500 EUR, in functie de dimensiunile rulotei si nivelul de finisare dorit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi și onorabili colegi,
Am desfăcut astăzi șina pe care e fixată perdeaua, de la geamul din față de la rulotă. Pt. șina de sus a fost totul ok. Cea de jos mi-a făcut probleme. nu am acces la holzșuruburile din interiorul șinei care susține perdeaua în partea de jos. am făcut o pârghie cu șurubelnița lată și am scos astfel șuruburile. 
Se vede din poze că în partea din rulotă am ca un fel de raft, din scândură, orientat în sus, ce nu lasă să cadă obiectele puse acolo. Din această cauză mi se mărește unghiul și nu pot ajunge într-un unghi corect, cu șurubelnița, la capul șurubului. nu pot înfileta corect șurubul. Ce îmi sugerați să fac? Vă rog frumos să mă ajutați cu idei. Ce scule (IEFTINE) să folosesc? Exclus cap de la bormașină cu unghi la 90 de grade. E scump și nu știu pe ce bormașină s-ar adapta.
Dacă mă puteți ajuta, m-ar ajuta ENORM dacă mi-ați da explicațiile și ați arăta ȘI POZE, cu sugestiie voastre, așa, ca să înțeleagă toată lumea. Mă refer aici la nespecialiști, ca mine.
Vă mulțumesc frumos.
De ce am scos acea șină? Explicația e foarte simplă. Vreau să pun o folie de aluminiu pe geam, folia să o lipesc de un carton, ca să am ma puțină lumină în rulotă. Din păcate, rulota mea nu are perdele de aluminiu, plase de țânțari sau altele. Din acest punct de vedere, și nu numai, găsesc excelente rulotele LMC. Un geam în minus. Mare avantaj! Cei care le au, știu de ce.... (@Adrian V)
Vă mulțumesc pentru răbdarea de a citi aceste rânduri și pentru sugestiile voastre viitoare. Atașez câteva poze. Poate că nu m-am exprimat foarte clar.
Cu respect,  
Florin

IMG_20151112_142924.jpg

IMG_20151112_142930.jpg

IMG_20151112_142946.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 02.06.2014, 00:52:58, Ionut C. a scris:

Pentru cei interesati in reconditionarea unei rulote, filmuletul atasat poate raspunde la multe intrebari.

 

!Cat despre executie si realizare nu am cuvinte ! hiSincer eu nu sunt adeptul aestor lucrari de restaurari!

Dar, scopul scuza mijloacele! Bafta!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

M-a lasat fara cuvinte. In opinia mea, mai bine cumperi alta decat sa faci o lucrare de asemenea anvergura. Cred ca iesi si mai ieftin. Una este sa faci unele reparatii, alta este sa faci o asemenea "reconstituire".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Achizitionarea altei rulote nu ofera nicio garantie in ceea ce priveste infiltratiile. Dupa parerea mea, ai sanse ridicate sa il schimbi pe dracu' cu tac-su... 

Reconditionarea nu e o traba pentru oricine, insa e o vorba din batrani: daca vrei ceva bine facut, fa-l cu mana ta.

Referitor la problema sinei, asa cum spunea cineva mai sus, ar trebui demontata polita respectiva, din cauza unghiului sub 90° este imposibil sa introduci holzsuruburile acolo. Alta varianta ar putea fi sa montezi sina la marginea acestei polite, spre interior.

Daca vrei, poti si tu sa renunti la fereastra din fata, sepoate astupa usor cu o foaie de tabla de aluminiu, mascata elegant. La interior schimbi integral placajul pe panoul frontal. Am facut candva o modificare la o rulota, am pus un geam mai mic, deoarece clientul nu gasea original. 

Totusi, fereastra aia are un rol foarte important pe timp de vara, cred ca folosesti rulota mai mult timp vara, pe vreme calduroasa, decat iarna. Nu stiu daca merita sa renunti la ea. Pe timp de iarna ai putea sa izolezi fereastra cu materialul respectiv, lipit cu banda adeziva pe marginea ferestrei, sau ceva mai elegant: perimetru din banda velcro (arici) care permite folosirea in fiecare sezon. 

Succes!

Modificat de Ionut C.
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Fereastra frontala modificata:

 

10396275_501245376673368_2803771728475824779_n.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pentru calcularea unui pret trebuie sa vad rulota. Eu propun aceasta lucrare la pachet cu refacerea panoului frontal, care in mod sigur are probleme la TOATE (nu la majoritatea!!!) rulotelor mai vechi de 15 ani. Un pret estimativ: 1200-1500 lei, in functie de complexitate. Este posibil sa fie nevoie de intervenit si la peretii laterali, nu e chiar simplu sa nu afectezi interiorul.

Daca vrei doar astuparea ferestrei, estimez pretul lucrarii la 700 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
On 19.11.2015, 17:01:45, Ionut C. a scris:
On 19.11.2015, 16:08:12, Ionut C. a scris:

Fereastra frontala modificata:

 

10396275_501245376673368_2803771728475824779_n.jpg

Pentru calcularea unui pret trebuie sa vad rulota. Eu propun aceasta lucrare la pachet cu refacerea panoului frontal, care in mod sigur are probleme la TOATE (nu la majoritatea!!!) rulotelor mai vechi de 15 ani. Un pret estimativ: 1200-1500 lei, in functie de complexitate. Este posibil sa fie nevoie de intervenit si la peretii laterali, nu e chiar simplu sa nu afectezi interiorul.

Daca vrei doar astuparea ferestrei, estimez pretul lucrarii la 700 lei.

Salut Ionut,

Vad ca ai acelasi tip de rulota ca si mine. Si eu am o problema cu panoul frontal, in sensul ca am doua fisuri, momentan acoperite provizoriu cu mastic, dar trebuie rezolvate, si inca nu stiu exact ce si cum sa fac.

Uite atasez o poza, poate niste sfaturi de al voastre ma vor ajuta, si aici ma refer la materiale care sa le folosesc, si in ce consta reparatia.

3037_44f288103b1d7ae6a9b70bbcb4072ad547ae3122.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George
în urmă cu 2 ore, Adrian1975 a scris:

Salut Ionut,

Vad ca ai acelasi tip de rulota ca si mine. Si eu am o problema cu panoul frontal, in sensul ca am doua fisuri, momentan acoperite provizoriu cu mastic, dar trebuie rezolvate, si inca nu stiu exact ce si cum sa fac.

Uite atasez o poza, poate niste sfaturi de al voastre ma vor ajuta, si aici ma refer la materiale care sa le folosesc, si in ce consta reparatia.

3037_44f288103b1d7ae6a9b70bbcb4072ad547ae3122.jpg

Scuze ca sunt off-topic insa sunt curios daca este rulota care a venit Viorel sa o vada pentru ca eram interesat sa o cumpar eu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ionut C.Mulțumec pentru răspuns. Îmi cer scuze că răspund atât de târziu. Abia acum am văzut mesajul tău. Cu siguranță fac cinste și xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Adrian 1975, poti face singur lucrarea, te costa in jur de 250-300 ron....adica rasina +plasa de fibra de sticla, o pensula, putin chit ,  un spray pt vopsit,  mastic pt reetansarea sinelor, o hala sau o prelata pt intemperii si cam asta este tot...nu se merita sa dai atatia bani . Eu mi-am refacut singur panoul frontal, in totalitate cu fibra de sticla pe interior si imi cerea 1100 ron, imagineaza-ti diferenta...
Spor la treaba, si daca ai nelamuriri , suna-ma la 0723253073

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru

Salutare,
As dori sa stiu si eu daca structura originala era formata  din scandura stratificata ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru

In mare, care au fost costurile reconditionari?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
în urmă cu 3 ore, mariusradu74 a scris:

Adrian 1975, poti face singur lucrarea, te costa in jur de 250-300 ron....adica rasina +plasa de fibra de sticla, o pensula, putin chit ,  un spray pt vopsit,  mastic pt reetansarea sinelor, o hala sau o prelata pt intemperii si cam asta este tot...nu se merita sa dai atatia bani . Eu mi-am refacut singur panoul frontal, in totalitate cu fibra de sticla pe interior si imi cerea 1100 ron, imagineaza-ti diferenta...
Spor la treaba, si daca ai nelamuriri , suna-ma la 0723253073

Probabil am estimat la 1100 lei reconditionarea intregrala a peretelui frontal,  nu doar reparatia panoului de fibra. Diferenta probabil reprezinta costuri manopera,  regie si profit. 

Sunt curios cum ti-a iesit lucrarea si mail ales cat va dura. De cele mail multe ori fisurile apar in urma slabirii structurii. 

Nu ma mai ocup cu reparatii deocamdata,  insa ajut cum pot pe oricine cu idei si solutii.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
în urmă cu 13 ore, mariusradu74 a scris:

Adrian 1975, poti face singur lucrarea, te costa in jur de 250-300 ron....adica rasina +plasa de fibra de sticla, o pensula, putin chit ,  un spray pt vopsit,  mastic pt reetansarea sinelor, o hala sau o prelata pt intemperii si cam asta este tot...nu se merita sa dai atatia bani . Eu mi-am refacut singur panoul frontal, in totalitate cu fibra de sticla pe interior si imi cerea 1100 ron, imagineaza-ti diferenta...
Spor la treaba, si daca ai nelamuriri , suna-ma la 0723253073

Oare reparatia cu fibra de sticla sa o fac pe interior sau pe exterior? Pe interior ar trebui sa demontez mobilierul, pe exterior ar fi mai simplu, dar e posibil sa se vada reparatia ulterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
în urmă cu 10 ore, Ionut C. a scris:

Probabil am estimat la 1100 lei reconditionarea intregrala a peretelui frontal,  nu doar reparatia panoului de fibra. Diferenta probabil reprezinta costuri manopera,  regie si profit. 

Sunt curios cum ti-a iesit lucrarea si mail ales cat va dura. De cele mail multe ori fisurile apar in urma slabirii structurii. 

Nu ma mai ocup cu reparatii deocamdata,  insa ajut cum pot pe oricine cu idei si solutii.

Panoul frontal este este in stare perfecta, mai putin cele doua fisuri care cred ca au aparut de la gaurile de fixare a sinei geamului, dar o sa vad mai bine cand voi desface sina. Se poate vedea si in poza atasata.

IMG_07032015_143744_resize.jpg

IMG_16052015_171201_resize.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Prețul de 1100 ron era pt demontarea si repararea fisurilor apărute la panou, cred că erau 3, 4 la număr, nu- mi vopsea panoul, nu mi-l placa pe toată suprafața cu fibră de sticla și mai nou dacă, găsea ceva scânduri sau placaje putrede, alți bani altă distracție. Am să revin cu poze, nu prea multe la număr, cum s-a desfășurat lucrarea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Licuta

Buna seara,

Rog colegii care au vopsit rulote sa ne spuna care este procedura de matuire a vopselei vechi? Ce primer ar trebui folosit, ce tip de vopsea?

In aceasta primavara doresc sa imi vopsesc rulota singur si nu stiu cum sa o dau cu smirghel mai ales ca suprafata tablei este rugoasa(coaja de portocala).

Oare sa o sablez?

Multumesc anticipat de informatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.