Mihai Tanase

Pregatirea rulotei pentru iarna

53 postări în acest subiect de discuţie despre Pregatirea rulotei pentru iarna

Pregatirea rulotei pentru iarna

Mihai Tanase

Pentru ca vine iarna, ca sa nu inghete, recomand pentru bazinul de sus Solutie Pentru Spalat Parbriz de Iarna, se gaseste mai ieftin la Penny sau Lidl.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator dorunegru

Daca rulota nu este folosita dupa sfarsitul lui Octombrie, este indicat sa fie golit bazinul rezervorului de sus de orice "solutie"  , chiar si acea solutie de parbriz poate ingheta ( am masurat eu si cele care spun ca rezista la - 20 grade rezistau de fapt pana la - 5-6 grade ), si mai  exista riscul ca solutiile din componenta lichidului de spalat parbrizul sa atace garniturile bazinului de apa sau a vasului de wc .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Desi nu am rulota pot recomanda cate ceva pentru conservare:

Golirea tuturor rezervoarelor de apa si reziduuri.

Gresarea si acoperirea cuplei pentru protectie de mizerie,

Daca are frana de mana sa fie lasata jos nu pentru a nu se lipi ferodourile de saboti,

Rulota se fie suspendata sa nu se detererioreze cauciucurile,

Rotile sa fie umflate la presiunea nominala,

Trape si geamuri inchise si asigurate.

askc mai e ceva?

Mie atat imi vine in cap acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Nu ataca, pompa de spalat parbriz au o elice tot din cauciuc si dimpotriva, daca folosesti doar apa si nu pui solutie se deterioreaza, solutia trebuie masurata inainte sa o pui in bazin, asa este, unele nu sunt bune, una scrie si alta este.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Nu ataca, chiar ajuta.

Eu am cumparat o masina SH care a vazut decat apa in rezervor si pe tzasnitoare avea piatra depusa.

Am pus regulat solutie de parbriz si a curatat toata instalati, inclusiv piatra de pe tzasnitoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Bre ce treaba are piatra cu cauciucul de la garnituri , acele garnituri sunt proiectate sa reziste la apa , nu la diversi solventi .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel

(:)Geamurile daca se inchid pe treapta a doua, este bine sa se unga chederul de etansare foarte bine cu silicon auto pentru a impiedica lipirea geamului de cheder .

La primavara avand surpriza ca nu se deschida, iar daca se insista se ramane cu chederul in mana!!!...pt cei care au boilere de apa calda sa le goleasca de apa ....cu bine!!!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Va salut !

Apropo de pregatirea pentru iarna !

Am facut un " garaj " , mai mult un acoperis din ondulina pe schelet metalic ce  se afla laga o constructie fiind inchis si peretele din spate cu prelata, am uns chederele, am golit din nou rezervoarele de apa, protejat protapul cu echipamentul aferent printr-o husa/prelata si cam atat deocamdata.

Este in curtea mea, deocamdata racordata la 220 nefiind definitivata instalatia fotovoltaica !

Apropo , anul asta in toamna l-am si betonat pe jos ! superok

4JqMnAQ.jpg

pvv3ZIi.jpg

RzOSFOt.jpg

ILTHiSV.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
:-)! Daca ai spatiu e pacat s-o ti in intemperii ! nay
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

In calitate de proaspat proprietar de rulota (implicit si necunoscator), as vrea sa va intreb daca ar ajuta cu ceva ca trapa si aerisirile aflate pe copertina rulotei, sa fie acoperite cu o folie de plastic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Sorin

Nu, nu am absolut deloc probleme cu infiltratiile de apa. Ba mai mult, astazi am spalat-o cu mana mea, cu ajutorul unui furtul si a unui burete. Am insistat asupra trapei si a geamurilor pentru a descoperi eventuale scurgeri in interior. Multumesc Lui Dumnezeu, nu a fost cazul absolut deloc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Se poate pune pe carlig un sac, folie sau ce aveti.

Obisnuiesc sa las frigiderul deschis(dupa ce l-am curatat cu apa si otet)

Pt o mai buna circulatie naturala (cum spune un clasic in viata! biggrin)prin rulota mai las si toate usile, inclusiv la baie deschise.

Cei care aveti baterii bagati-le la caldura.

Este valabil si pt butelii.

Nu e rau daca am gresa cricurile asta sa nu avem surprize la primavara cand o , , dam jos din corcodus, , ! ptg

Pt carcotasi:este indicat totusi sa inchideti usa de la intrare :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eu ii torn in vasele de apa lichid de parbriz si las sa curga robinetii pana curge doar lichid. Cu doua pungi de 5 litrii rezolv toata instalatia. 

La protap am husa  si circula aerul linistit.

Pana da gerul trapele stau deschise sa circule aer, dar am avantajul ca o tin sub acoperis si nu intra apa.

Desi nu am umezeala in ea , anul trecut am pus un deumidificator si se tot strangea in el un deget de apa. Probabil de la aerul ce intra pe aerisirea rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian D.

OK. In Canada unde temperaturile pot ajunge uneori la -45C, avem urmatoarea metoda.

Pentru RV-ul meu folosesc cam 15 L  de antigel non toxic Camco Winter Ban ,  este special pentru rulote si ajuta la mentinerea garniturilor si nu contine substante toxice.

Se goleste complet instalatia de apa conform manualului fiecarui model de rulota.

Se bypass rezervorul de apa calda ( boilerul)

La pompa de apa exista un robinet care comuta de la rezervorul de apa proaspata la un furtun care se introduce in bidoanele de antigel.

Se amorseaza pompa de apa. Cu grija se urmareste aparitia antigelului la robineti si se inchide cand incepe sa curga. Operatiunea se face pe rand la fiecare robinet si se lasa un pic de antigel sa curga si in scurgere ( cam cantitatea unei cani).

Dupa ce se termina cu robinetii interiori se deschide valva de apa de la WC si se asteapta aparitia antigelului.

Se continua cu exteriorul , dushul de afara valvele de scurgere ale rezervorului de apa proaspata. La teava de alimetare de la reteaua de apa potabila se scoate sita si acolo este o valva. se apasa pe ea cu o surubelnita pana apare antigel. se pune sita la loc. trebuie avut grija sa puneti antigel si in rezervoarele de scurgere ( apa de la robineti si rezervorul de WC )

se duce rulota la locul de parcare peste iarna, se ia bateria de pe rulota. se verifica buteliile sa fie inchise, se ridica pe cricuri sa preaia din sarcina de pe cauciucuri. pa la cricuri si carlige / prinderi etc se da cu WD40 sau cu orice alt spay conservant contra ruginii.

Cam atat... cred

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salutari!

Aici, in Rusia, deja vine frigul. Azi am golit rezervorul de apa, inclusiv boilerul. La boiler trebuiesc deschisi robinetii? Sau trebuiesc scosi de tot?

Am decuplat rulota de la sursa electrica, am deschis robinetii de apa de la baie si bucatarie , si am suflat in ei, pentru a elimina apa.

Intrebare: Cum protejam rulota de soareci pe timp de iarna? tamp

Toate bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Cum protejam rulota de soareci pe timp de iarna?

tamp

Toate bune!

"Traditionalul grausor", vorba reclamei ?

Buna intrebare ! Eu stau in plin camp iar iarna soarecii de camp au obicei sa intre la adapost. In casa am rezolvat cu 2 rahaturi de-alea de la Top-shop, surprinzator, au avut efect, dar trebuie tinute in priza. In rulota, in afara de bobite roz sau pliculete, nu vad alta solutie.

Mai merge cu capcane cu arc si slanina, dar trebuie sa ai suflet de calau

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Radu, nu iti recomand solutia ta cu grausor sau alte otravuri...Soarecii vor murii in rulota, prin locuri ascunse si se vor imputii tamp

Cristian, ideea ta este buna, dar ce fac? Inchid pisica in rulota?

Eu la casa de la balta aplic lipici pe cartoane si ii gasesc lipiti  acolo...superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Razvane pct.1-eu stiu ca soarecii nu intra (nu sta) daca nu miroase/gasesc mancare si apa.

pct.2-pe unde intra la voi soarecii? Eu iarna astup cele patru guri/rasuflatori din compartimentul buteliilor cu niste

"capace" facute de mine din plastic, prinse cu un surub pe mijloc de M5.(desi ele au o "plasa").

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

D-zeu stie pe unde intra, dar intra.

Rulota mea, pana s-o iau eu, a zacut nemiscata intr-un garaj timp de 2 ani. Cand am luat-o, avea prin toate cotloanele resturi de "grausor" mancat. Deci, pe cale de consecinta, intrasera, mancasera, plecasera sa-si dea obstescul sfarsit (sau nu) in alta parte, ca mortaciuni n-am gasit

 

Lat. edit:  mentionez ca nu am vazut pe nicaieri o gaura pe unde sa fi putut sa intre ....

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Radu, parerea mea este ca trebuie gasita gaura pe unde au intrat, (sper sa nu fi fost usa deschisa/intredeschisa)

si astupata!

In ceea ce priveste acel grausor, am auzit de la mai multi ca nu mai constituie o metoda de exterminare,

ci mai degraba de hrana! 

Cred ca mai eficace sunt acele cartoane cu lipici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Nu va faceți griji , pe unde intra, ca găsesc ei .

Acum imi trece prin minte, prin aerisire sobei.

In special toamna ei își caută cuibul' , chiar daca nu găsesc mâncare, ei vor ronțăii tot ce vor găsii, cabluri, furtunuri, buretele saltelelor etc....tamp

Pe mine m-au disperat la casa de la balta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

si tot in linia pregatirilor pentru iarna, am pe drum spre mine o husa, comandata la Exis, pare interesanta descrierea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Eu o pun in primul rand pentru ca am constatat ca trapa incepe sa se dezmembreze (a imbatranit plasticul)  si a inceput sa picure pe acolo la ploaie. Urmeaza trapa noua dar la primavara. Am si ceva infiltratii si pe la chederul ferestrei frontale. De asemenea, urmeaza reparatie in primavara. Cine stie cat va dura interventia, e bine ca in timpul asta sa fie acoperita.

In al doilea rand, vreau s-o folosesc si vara, tin rulota acasa in plin soare, soare care nu face bine plasticelor.  (pana s-o iau eu a stat in garaj - eu n-am garaj asa mare)

In al treilea rand, ca si la husele pentru masini, important e ca husa sa respire, de-aia nu e buna orice husa. Iar asta de la Exis (am vazut si pe alte site-uri) se pare ca face treaba asta.

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.