Fatu Narcis

Traseu GPS spre Ocnita, Rm. Valcea

12 postări în acest subiect de discuţie despre Traseu GPS spre Ocnita, Rm. Valcea

Traseu GPS spre Ocnita, Rm. Valcea

Fatu Narcis

    M-am gandit sa initiez acest topic aici, deoarece cred ca la aceasta sectiune cauta cei mai multi rulotisti informatii. 

 

   Pe 15.08.2016 am plecat din Aurel Vlaicu, jud. Hunedoara si am intentionat sa ajung la strandul de la Ocnita, langa Ocnele Mari, judetul Rm. Valcea.

Citisem aici, pe forum ca acolo se poate campa si cu rulota, aveam interes pentru acea zona si am zis sa incerc.

Dupa ce am trecut printr-o aglomeratie infernala la Calimanesti-Caciulata, am fost indrumat de GPS peste o cale ferata, pe un drum ingust ce urca vertiginos.

Dandu-mi seama ca este ceva in neregula am oprit in fata curtii unui localnic care statea la masa, cand am ajuns la poarta lui m-a intrebat din prima: V-a bagat GPS-ul pe aici? Noroc ca avea si el o remorca si stia o bifurcatie unde sa intorc, din cateva manevre am reusit si am plecat spre Ocnita.

Nu dupa mult timp am dat pe strada principala de un indicator spre Strandul Ocnita, am facut stanga si din nou am avut senzatia ca e ceva in neregula.

Am oprit si am intrebat un localnic, care mi-a confirmat ca se joaca copiii cu indicatorul si ii schimba directia... M-am enervat si am plecat pe jos spre strand, l-am gasit, dar nu mi-a placut deoarece eu caut liniste iar acolo urla muzica la boxe, nu comentez genul, dusuri erau numai in aer liber, aglomeratie ca la orice strand.

Asa ca am campat la Curtea de Arges in conditii excelente, cred ca cele mai bune din cate am vazut pe la noi.

Aviz amatorilor de a merge la Ocnita, zona este superba, dar va sfatuiesc sa opriti si sa intrebati localnicii, nu va lasati condusi de GPS sau indicatoare! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Este un topic binevenit @Fatu Narcis, ocazie cu care l-am mutat in aceasta sectiune nou creata Trasee si rute GPS

 

Sunt convins ca vor exista multi colegi care vor dori sa stie, sa calculeze un traseu, cu sau fara puncte intermediare, sa cunoasca si sa afle cat mai multe detalii referitoare la o ruta,

Drumuri bune tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel

Buna idee ! Mai ales pentru cei ca mine...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Fatu Narcis

Salut,  

imi poti spune te rog unde ai campat la Curtea de Arges in conditii bune? Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Da, se cheama Camping Arges, intra pe site-ul , , Cucortu.ro'', acolo gasesti mai multe campinguri, dar acesta este cel in care apare o reclama la KTM, se organizeaza competitii enduro, conditiile sunt foarte bune, curatenie exemplara, au si o mica balta cu crap in incinta campingului, noi am prins de o saramura.... Ne-a costat 80 lei/zi pentru rulota, electricitate, doi adulti si un copil. Campingurile de la Arefu nu ofera conditii prea bune, unul nu are electricitate iar unul nu are dusuri. Daca vrei sa ajungi ghidat de GPS sfatul meu este sa incepi traseul in momentul cand intri in Curtea de Arges, altfel te trimite pe o scurtatura pe un drum de tara prin afara localitatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Fatu Narcis, multumim pentru informatii si, cu adevara, aceasta sectiune este foarte importanta pentru noi, rulotistii. 
Pentru corecta informare a colegilor, am cautat la adresa mentionata de tine : Cucortu.ro si am gasit Campingul Arges. Mai mult, am sunat acolo (0755.342.909) si am aflat care sunt tarifele pe zi : 20 lei rulota, 10 lei masina care o tracteaza, 15 lei de persoana si la care se adauga energie electrica. Mi se pare exagerat tariful de 80 lei platit de tine pentru doi adulti si un copil. Cu banii astia stau la o pensiune si nu mai duc si casuta in spate.Sugerez sa gasim locatii OFF accesibile multora dintre noi si campinguri care sa nu aiba tarife peste 50 lei. Sa ne auzim numai de bine.nay

Poate ne dai si detalii despre Strand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Am intrat si eu pe site-ul mentionat de colegul @Fatu Narcis

Tare multe informatii! Multumim colegu'! nay

Cu cortul

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

   Strandul de la Ocnita este, dupa parerea mea, doar pentru tranzit. Locuri pentru rulote sunt putine, incovenientul fiind ca accesul spre ele se face printr-o portiune cu nisip.

Dusurile sunt in aer liber. Preturile nu le mai tin minte dar nu pareau prea mici pentru ce ofera.

Eu am facut stanga imprejur mai ales ca am gasit niste boxe imense la care urla muzica tare, nu erau manele dar nu se putea sta in acea galagie.

Cam atat despre Strandul de la Ocnita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Fatu Narcis, multumim pentru informatii. Sper ca au inteles colegii ca Strandul de la Ocnita este o locatie de tranzit si preferabil de ocolit. Acces dificil, preturi mari, servicii mici si proaste, atmosfera de mahala. Cam asta ar fi in sinteza caracterizarea locatiei. Sa ne auzim numai de bine. 

Modificat de mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Campingul de la Curtea de Arges este usor de gasit, din orice directie intri in localitate sunt indicatoare cu , , Camping'' care te vor conduce spre el. Curatenia este exemplara, au si o balta cu crap unde se poate pescui fara a plati vreo taxa, proprietarul organizeaza excursii cu motociclete de teren, liniste deplina, au si o bucatarie proprie, totul este O.K. Pretul pentru doi adulti, un copil, masina, rulota si electricitate a fost de 85 lei/noapte. Mai multe amanunte gasiti pe site-ul , , Cu cortu', , . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Dupa o intimplare asemanatoare in care gps-ul ma baga pe interzis verific bine traseul pe pc acasa.Ideal e un laptop cu net la drum sau waze pe tel.Utile info cu locatia, ms.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.