Asta m-am intrebat si eu si pana la urma am aluns la concluzia ca e vorba doar de neglijenta si una foarte mare din partea mea... Motiv pentru care am considerat de cuviinta sa va povestesc si voua patania mea, pentru a nu trece si voi printr-o astfel de experienta foarte neplacuta... Nu stiu cati dintre noi am acordat atentie vechimii anvelopelor si nu ne-am rezumat decat la faptul ca arata foarte bine, fara sa verificam data fabricatiei, acel DOT cu 4 cifre care indica saptamana si anul fabricatiei...Eu recunosc ca nu si am platit cu varf si indesat aceast lucru. Joia trecuta pe A1 plecam in concediu spre mare fericit, relaxat, mergeam cu 80-90 Km/ora si pe la km 60 am auzit o bubuitura puternica ca un foc de arma...M-am uitat in oglinda si din roata mea stanga de la rulota iesea fum si bucati de cauciuc erau imprastiate pe asfaltul incins de cele 38 grade cat imi indica termometrul de la bord. Speriat, am oprit relativ repede in vreo 70-80 m si am tras pe banda de urgenta...Mi-am zis ca asta e, anvelopa veche, asfalt incins, ghinion, am pus roata de rezerva si mi-am continuat drumul spre Corbu gandindu-ma ca va trebui musai sa schimb anvelopele la intoarcerea din concediu... Socoteala gresita, pentru ca la km 198 am auzit o a doua bubuitura, de data asta pe partea dreapta...Nu-mi venea sa cred ce se intampla, n-am avut parte de o explozie auto in viata mea si acum la interval de o ora, am avut parte de doua... Mi-am zis, om mai ghinionist ca mine nu exista, dar pana la urma mi-am dat seama ca nu e vorba decat de neglijenta din partea mea, atat si nimic mai mult...Pentru ca m-am multumit cu faptul ca aratau bine cele doaa anvelope, aproape ca noi, dar ele erau coapte de trecerea timpului Am tras din nou pe banda de urgenta, am decuplat rulota, am pus rotile in portbagaj si viteza la Constanta pentru a cumpara anvelope si a le monta la o vulcanizare...Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc inca o data colegilor @StefanCornel Gabor si @liviu oprea din Constanta pentru amabilitatea si tot sprijinul acordat ! La vulcanizare, surpriza maxima - Anvelopele mele erau fabricate in 1998, deci aveau 18 ani si rulota 1999, deci erau ale ei, originale... De aceea, sfatul meu e sa verificati fiecare ce vechime au anvelopele voastre de pe rulota si sa nu va multumiti doar cu faptul ca arata bine,  pentru a nu trece prin ce am trecut eu... Atasez si cateva poze cu ce a ramas din ele dupa explozie, nu va mai spun ca s-a distrus si podeaua in jur de 20 / 20 cm pe fiecare parte, asa ca luati aminte dragi colegi!    
    • Like
    • Upvote
    5