Vizitator

Plata amenzilor

13 postări în acest subiect de discuţie despre Plata amenzilor

Plata amenzilor

Vizitator

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

.Vizitator...

Vezi Adrian alta magarie tipic Romaneasca, ce are permisul de conducere (dreptul de a conduce) cu o amenda? De ce nemernicii nostri de guvernanti nu fac o lege care sa te constranga sa platesti amenda in mod normal ca in restul Europei. Mai acum cateva zile iti spuneam ca aici fugi tu cat mai repede sa platesti si daca nu platesti creste si pana la urma vine si te executa silt dar astia au facut legile cum trebuie nu dorm ca ai nostrii in salile de sedinta. Nu ca mi-ar fi teama ca imi iau ei permisul ca am avut grija sa imi iau permis englezesc la care nu au ce face. Dar gandeste-te ca ai facut o scoala pt ala ai dat un examen si poate unii char traiesc de pe urma permisului si in cazul ala cu ce mai castiga bani sa plateasca? Aici de exemplu daca nu platesti si ajungi la tribunal sa te oblige sa platesti si nu ai bani chiar te lasa sa platesti in rate DAR TREBUIE SA PLATESTI ca daca nu te executa silit fara remuscari sau mergi la puscarie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Tipic romaneasca este si gandirea ta :....." am permis englezesc si nu au ce sa imi faca .........."

Ca ai facut o scoala si ca ai dat un examen pentru permis nu insemna ca poti  face orice pe strada , nu insemna  ca ai dreptul sa incalci legea.

Tocmai , ai facut o scoala si ai dat un examen ca sa te comporti cum trebuie ; daca nu esti capabil sa pui in practica legea atunci stai acasa si mai cugeti.

Retinerea permisului este tot o constrangere, poate la fel ca o executare silita.

Intre a face puscarie in Angia si a-ti fi suspendat permisul in Romania , care varianta ai alegea-o ?

Nici in Romana si nici in Anglia nu ai vreo scuza pentru neplata unei amenzi , trebuie sa iti asumi fapta pentru care ai fost sanctionat si sa platesti indiferent daca esti sofer profesionst sau scuterist.

Nicaieri in lume nu sunt legi pentru profesionisti si legi pentru amatori , toti circula pe aceleasi sosele si toti trebuie sa se supuna aceleiasi legi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Vad ca si tie iti place sa gandesti comunist ca si celor care ne conduc din pacate.

De ce sa restrictionezi un drept al unui om de a conduce o masina fiindca a comis o CONTRAVENTIE?

In temeiul legii se sanctioneaza cu AMENDA care amenda ar trebui incasata de autoritati care au o durere in spate si cei de la finante vor doar salarii mari si sa stea linistiti in birouri.

Nu conteaza ce vehicul conduci cand iei amenda si normal trebuie achitata, dar lamureste-ma la cei care iau amenzi pt parcare de exemplu, ce vina are ca poate nici indicator de parcare interzisa nu exista, sau este pe undeva prin copaci.

Nu crezi ca asa lege ar da dreptul la abuzuri din partea politistilor nostri in mare parte nu prea corecti?

Sau ce facem cu carutasii? Lor ce le luam? Caii de la bicicleta?

Sau celor care fac alte infractiuni incadrate tot la contraventii le luam tot permisul de conducere?

Hai sa fim seriosi ca asta este o aberatie de lege.

Cat despre permis ma bucur ca am gandirea asta uite exact pt situatii deastea cand un cap patrat viseaza legi noaptea in loc sa gandeasca!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In concluzie , nu mi-ai raspuns la o intrebare.

Intre a face puscarie in Anglia si a-ti fi suspendat permisul in Romania , care varianta ai alegea-o ?

Si dupa aia ai stam de vorba despre gandire , comunism , si alte domenii int-un topic pe care il voi deschide cu denumirea varza -la Cluj , ghiveci calugaresc , idei amestecate cu mixerul , s.a.m.d. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Atata timp cat pana la puscarie este cale lunga, nu avem ce discuta de subiectul ala!

In prima faza iti vine amenda acasa moment in care ai 14 zile lucratoare la dispozitie sa o platesti la jumate, la noi NU mai mult de 48 ore, apoi ajunge suma la valoarea normala dupa care iti mai vine o instintare si abia pe urma incep demersurile de recuperare!

Si asta consta in trimiterea ta in judecata si in urma acesteia completul stabilesde daca poti fi executat silit sau daca poti plati amenda in rate in functie de veniturile si cheltuielile care le ai!

Deci inca o data iti da dreptul la supravietuire ceea ce legea care iti place tie nu o face!

Si abia in ultima instanta, daca nu platesti, nici atunci instanta te poate trimite la puscarie sau la munca in folosul comunitatii, daca nu ai mai avut abateri inainte.

In asta consta democratia, nu in ce vreau capetele de lemn de la noi, sa te stranga cu usa sa platesi o amenda pt care ei nu sunt in stare sa dea o lege sa te oblige sa o platesti.

Deci ce rost mai are sa vorbim despre gandire?

Si inca un aspect foarte important pe care tu il omiti in momentul cand vorbesti de masini inmatriculate in alte tari, este faptul ca amenda se da pe sofer, nu pe masina, ceea ce exclude masina din ecuatie si culmea iti lasa posibilitatea sa continui actiunea impotriva soferului!

Dar cum spuneam mai sus modul de gandire este tipic comunist!

Plus sa ating subiectul cu asigurarile si acolo actiunile se iau impotriva soferului si nu a masinii precum bine spuneai si tu, ce vina are masina?

Sau nu este tot modul de gandire de vina?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In Romania s-a scurtat calea , ca sa zic asa : platesti amenda in timp util si nu mai ai probleme.

Sincer , nu vad nimic rau in asta.

Daca nu stiai , mai exista si cale de atac impotriva Procesului Verbal intocmit de politist .

Sa-i lasam pe cei care au amenzi sa se vaite daca masura este buna sau rea , eu deocamdata nu am motive de panica chiar daca am permis romanesc si masina inmatriculata cu taxele la zi.

Ar fi ideal ca toti sa respecte legea fara sa fie "big brother" cu ochii pe ei zi-de-zi , ceas-de-ceas dar din pacate suntem departe de asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Partea proasta este ca noi lasam pe cei care au amenzi de platit, sa se descurce nu ne doare capul, ei ne lasa pe noi sa ne descurcam cu problemele noastre, nimeni nu face nimic si aia care fac legile isi fac de cap pe spinarea noastra, usurand-usi munca unul altuia si la lucru gata ne intrebam cum a fost posibil asa ceva.

Aici este cea mai mare problema Adrian, nu ca ei au ales calea mai scurta, care parerea mea este cam lipsita de bun simt.

Ar trebui facuta o lege care sa te oblige sa platesti normal nu sa iti retina permisul!

Lamureste-ma si pe mine ce ar putea sa le faca celor care au amenzi in alte sectoare si domenii?

Un caz usor l-am mai spus cei cu carute si fel de fel de atelaje pe drumuri publice, ce le faci le iei dreptul de a conduce caruta?

Sau cei care traverseaza prin locuri nemarcate, la aia le iei tot permisul? ca normal este amenda de circulatie.

Cat despre procese verbale intocmite in lipsa ta, cu martor prieten cu politistul, ai auzit vreodata in viata ta?

Eu il contest fara sa am martor si ala are cine castiga?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Degeaba vorbim daca nu suntem "pe subiect".

Situatii din astea ipotetice pot fi multe.

Vorba lui E1 , nu te pune nimeni sa incalci legile (chiar si cele de circulatie), dar daca totusi o faci o faci in cunostinta de cauza ( doar ai obtinut permisul in urma unui examen , nu ?) asa ca nu ai circumstante atenuante.

Respecta legea si nimeni nu o sa se ia de tine aiurea; aia cu Procese Verbale facute in lipsa este povestire SF iar in trafic - daca nu stiai - nu te mai opreste nimeni fara motiv.

Pastreaza-ti calmul acolo in Anglia si lasa-ne pe noi sa ne descurcam aici, pastreaza-ti pildele si lectiile pentru altii sau candideaza la un loc in senat si te asteptam sa faci legile drepte cum vrei tu, sau cum ti se pare tie mai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Culmea ca procese verbale sf exista si chiar azi am auzit ceva similar in emisiunea de seara la realitatea tv poate o vezi in reluare cea cu amenzile, merita sa o urmaresti poate iti mai schimbai parerea si vedeai ca nu sunt singurul care se agita.

Nu te pune nimeni dar poate din gresala tot o incalci si atunci sa te vad daca iti place ca acum esti total pentru legea respectiva. Nu uita ca nu esti singurul care traieste in tara aia si nu sunt chiar pe langa subiect cum crezi tu. Eu iti dadeam niste situatii sau pilde cum le spui tu si care nu intra in normal si unde eram curios cum se pot incasa amenzile ca la aia le poti lua caii de la bicicleta. Cand iti spuneam ca trebuie gandita o lege pentru toti nu doar pentru soferi tu o dai inainte cu cei care te supara pe tine cu masini inmatriculate la mama dracului si altele de genul. Legea trebuie sa fie facuta pt toata lumea sa te oblige sa iti platesti amenzile nu doar pe sectoare de activitate si daca este gandita bine poate aduce bani la buget si disciplina in tara dar cum spuneam mai exista gandiri invechite.

Cat despre candidatura nu ma intereseaza sa fac parte din clica aia dar pot sa imi exprim parerea despre ce vor sa faca chiar si de aici nu crezi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Executarea silita cred ca este singura si cea mai buna solutie pentru recuperare.

Dar.. este si un DAR mare aici.

Daca cel amendat nu lucreaza, nu are nimic atunci ce faci?

askc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Daca nu lucreaza poti sa ii iei bunuri de valoarea respectiva din casa in urma unui titlu de executare silita nu? Sau o varianta mult mai interesanta il pui sa presteze munca in folosul comunitatii in valoarea amenzii si aia te scapa si de costul intretinerii lui in puscarie. Dar la noi se alege intotdeauna calea usoara pentru autoritati chiar daca asta afecteaza dreptul legal sa conduci drept castigat tot legal, asta nu este corect in legea aia si nu faptul ca trebuie sa pletesti amenda cand incalci legea cum gresit interpreteaza unii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Eu la munca in folosul comunitatii as apela.

Asa face si un lucru util si data viitoare se gandeste de doua ori inainte sa greseasca.

La puscarie fac paguba si nu platesc nimic.

Trebuie sa faca ceva sa acopere datoria.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.