• Conţinut similar

    • Samir Mandu
      de Samir Mandu
      Mă bucur că există o comunitate consistenta de rulotisti, deși Romania nu are o cultură proprie, fiind o mai tânără țară liberă, europeana. Sint interesat de a achiziționa o rulota pentru familie 2 adulți + 2 copii, cat mai ușoară și compacta, dar si cu utilități minimale baie-bucatarie. Orice sfat este binevenit. Momentan rulotele Kip îmi par atractive.
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Alexandru Remus
      de Alexandru Remus
      Salut,
      Cred ca frigiderul pe amoniac pe care il am pe rulota este stricat. In consecinta ma gandesc sa il schimb. Am 2 variante: altul sh tot pe amoniac sau unul pe compresor. 
      Mentionez ca pe rulota am un acumulator deepcycle de 100 a. Din discutiile pe care le-am avut cu vanzatorii mi-au zis ca, daca cumpar un panou de 150 w este suficient.
      Am nevoie de ceva sfaturi de la rulotistii care au folosit asa ceva sau care au cunostinte despre subiect.
      Atasez si un link cu frigiderul cu compresor:
      Frigider:
    • Mihai Bradu
      de Mihai Bradu
      Salutare comunitate.
       
      Vreau ca anul acesta pe la începutul lunii septembrie sa fac o nouă iesire cu rulotica. De data aceasta avem in plan Grecia. Mai exact Armenistis Camping. 
      M-am documentat cat de mult am putut dar as avea nevoie din nou de sfaturi de la cei mai experimentați.
       
      Datorită faptului că nu am B+E am ales ca si traseu Timisoara-Vidin-Botevgrad-Sofia-Seres-Salonic-Sarti. Va rog sa imi spuneti daca este ok ca si traseu. GPS-ul imi da un traseu mai scurt de la Montana direct către Sofia dar din ce am vazut pe forumuri si ce am întrebat pe la diferiți mi-au spus sa evit traseul direct Montana-Sofia  pentru ca e drumul rău si plin de serpentine. Va rog pe cei care ati mers prin Bulgaria daca ati putea sa imi spuneti daca traseul ales de mine e OK.
       
      In ceea ce priveste cazarea ma gândeam undeva in zona Sofia. Am găsit un camper stop Vrana chiar la Sofia. Nu as vrea sa pun link dar poate stiti sau va puteti da cu parerea. In cazul in care aveti alt sfat de innoptare in zona va rog sa imi spuneti. 
      Ca si vigneta, am inteles ca as avea nevoie de 2 una pt masina, una pentru rulota pentru a nu avea probleme.
       
      Va multumesc si astept cu interes sfaturile voastre.
       
       
    • Mihai Bradu
      de Mihai Bradu
      Salutare comunitate.
       
      Am hotarat ca in 5 iulie sa rup usa spre Italia cu rulotica . Mai exact Timisoara-Rimini.
      Va rog frumos pe cei care stiti sa imi dati ceva info referitor la traseu.
      Vigneta ungaria- Costuri 
      Vigneta Sau alte taxe Slovenia 
      Sfat de ceva camping in Slovenia pentru oprire de o noapte Ljubljana sau Maribor
       Taxe autostrada Italia
      Chestii de care ar trebuii sa tin cont pe traseul Meu.
       
      in cazul in care cineva stie va rog sa imi spuneti ceva impresii de la campinguri din zona Rimini.
      Eu am vazut Camping Rubicone care parea ok. Va rog daca aveti alte sfaturi de camping sa imi spuneti. 😊
       
      va multumesc anticipat  
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.