Am zis sa sharuiesc indeletnicirile mele din ultima perioada, si anume, schimbarea tuburilor de neon din corpurile interioare de iluminat cu LED. Le-am dat jos de pe tavan, am scos tot ce tinea de neoane (neoanele, droserele, etc.) am pastrat intrerupatoarele si firele. Banda utilizata este: - SMD-uri 5050 - 60 LED-uri per metru - non-water proof - consum/putere (caci nu stiu exact ce anume specifica producatorul 10-14W). - culoare: pure white (adica alb pur, nu alb cald)   Pentru fiecare corp, fie ca avea un neon sau doua, am aplicat 2 fasii de cate 30cm de LED-uri, deci in total 60cm de led-uri. Din cum se vede din imagini, cele doua fasii sunt legate la un cap intre ele , ca sa aiba curentul continuitate, iar la una din fasii am legat firele care vin din intrerupator. Daca e de interes o sa pun poze si dupa montarea in rulota cu ele aprinse desi nu stiu cat de relevant va fi - la prima vedere sunt mult mai luminoase decat neoanele si e posibil sa intrerup la un moment dat una din fasii - vom vedea.   Costul rolei de banda LED este de 75 RON / 5m.   Pe langa adezivul de pe spatele benzii, care desi tine foarte bine, se va usca si de la caldura se va dezlipi, am mai pus puncte de cyan acrilat din loc in loc si am dat cu niste activator sa se lipeasca instant.