Adrian Chiritescu

Accesorii obligatorii rulota

38 postări în acest subiect de discuţie despre Accesorii obligatorii rulota

Accesorii obligatorii rulota

Adrian Chiritescu

Salutare,

Deschid acest topic in ideea ca cine si-a cumparat rulota sa stie ce anume accesorii sunt obligatorii si nu trebuiesc sa lipseasca din dotarea rulotei.

Am un  Beyerland Quartz 400-2 care are WC, incalzire, apa, frigider, curent electric si iluminat. 

Intrebarea mea este urmatoarea : Inainte de a pleca intr-o calatorie in Europa si ca toate dotarile de mai sus sa fie perfect frunctionale atat in tara cat si in strainatate, la ce anume trebuie sa fiu atent, ce mai trebuie  achizitionat ?

 

Multumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Ce lucruri mai trebuie cumparate? Asta depinde de fiecare situatie si de fiecare persoana, in parte.

Trebuie sa iei la mana, cu rabdare, postarile din forum care acopera majoritatea accesoriilor dintr-o rulota.

Ce mi-a venit in minte, pentru Europa iti trebuie rezervor de apa reziduala

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

Salut Adrian

 Asa cum a mentionat si colegul @Achim, cred ca depinde de fiecare in parte , de puterea financiara si altele. Obligatori..din ce stiu prin UE sa nu fii surprins cind te vor opri sa te verifice ptr greutatea pe cirlig a masinii, categoria de permis si altele. 

   Utile la un astfel de drum , cred eu , bazin apa uzata , stingator de incediu, trusa de prim ajutor, adaptor prize ..

Sunt sigur ca daca iei la rasfoit topicurile forumului vei gasi mai multe informatii. Colegii care au fost in vacante cu rulota prin Europa, au mai tot postat astfel de lucruri.

 Poti pune o intrebare si colegului @Viorel , care are mai multa experinta in acest domeniu-respectiv ruote in EU si cele cerute sau prevazute de diferite legislatii .

  Sunt sigur ca o sa te ajute colegii cu sfaturi .Pina la urma de asta suntem aici, sa ne ajutam unii pe altii , cu un sfat, o idee etc. Succes !hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut @Adrian Chiritescuhi
Eu am o lista...lungaaaa, pentru ustensile si cele trebuincioase la o rulota.

ustensile.rtf ( da un clic aici )
 Si la aceasta lista se mai pot adauga.Dar atentie si la MMA-ul rulotei.
Si eu intentionez ( sigur ) sa fac o excursie prin Europa.
Dar prin iulie.
Apropos tu locuiesti chiar in Targoviste? Eu sant din Branistea.( de vreo cativa ani) 

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chiritescu

Salut. Fix in Targoviste :) Nu ma gandeam ca suntem asa aproape ;) Noi tot prin vara vrem sa mergem in Europa.

Acum legat de fisierul care l-ai pus :

-lopata cazma pentru ce ?

-invertorul 220 ar fi bun. Tot am panouri solare :)

-folie podea pentru ce ?

-kit reparatie roata - in ce consta ?

-cort rulota inca nu am

 

Restul le am deja :)

în urmă cu 1 oră, Razvan Marinescu a scris:

Salut Adrian

 Asa cum a mentionat si colegul @Achim, cred ca depinde de fiecare in parte , de puterea financiara si altele. Obligatori..din ce stiu prin UE sa nu fii surprins cind te vor opri sa te verifice ptr greutatea pe cirlig a masinii, categoria de permis si altele. 

   Utile la un astfel de drum , cred eu , bazin apa uzata , stingator de incediu, trusa de prim ajutor, adaptor prize ..

Sunt sigur ca daca iei la rasfoit topicurile forumului vei gasi mai multe informatii. Colegii care au fost in vacante cu rulota prin Europa, au mai tot postat astfel de lucruri.

 Poti pune o intrebare si colegului @Viorel , care are mai multa experinta in acest domeniu-respectiv ruote in EU si cele cerute sau prevazute de diferite legislatii .

  Sunt sigur ca o sa te ajute colegii cu sfaturi .Pina la urma de asta suntem aici, sa ne ajutam unii pe altii , cu un sfat, o idee etc. Succes !hi

Multumesc. Ma gandeam ca este un topic in care se puncteaza clar echiparea rulotei pentru tarile din UE. Mai caut pe forum poate mi-a scapat ceva :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut din nou @Adrian Chiritescuhi
Deci , sa o luam pe rand.
1. Lopata-cazma ma gandeam pentru iarna. Eu stiu ramai inzapezit. Dar si vara...mai faci o gropita , etc.
2. Invertor , eu am unul cu sinus modificat ce scoate o mie si ceva de watti. ma costat vreo 60 de euro parca. Sant multumit de el. ( Daca esti interesat imi zici si iti cumpar eu de aici .( Spania ) 
3. Folie podea ( poate nu m-am exprimat corect ..scuzeeee ) ma refeream la o folie sa o pui pe jos in cortul rulotei.
Sa nu intri cu tot praful si mizeria de pe afara in rulota.
4. Kit reparatie roata . Eu am un kit sa-i zic asa cu care in caz de iau un cui, surub etc in roata Pot repara eu singur roata fara sa o desfac de pe rulota ( masina ) O sa pun poze cu el )
 Si apropos de reparatie roata , mai am un spray cu nu stiu ce spuma in el ( special ) care repara o mica gaurica in cauciuc si in acelasi timp si umfla roata.
Sper ca am fost inteles ( nu prea ma pricep eu la...explicatii...hahahah ) 
Sincer nu sant eu un expert in ale campingului.Dar daca pot ajuta cu ceva informatii ...etc. CU MARE PLACERE O FAC
 ---------nay---------hi---------------superok .Daca e ne vedem la vara. ( Mi-ar face placere )

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 4 ore, Cornel Mihailescu a scris:

Salut @Adrian Chiritescuhi
Eu am o lista...lungaaaa, pentru ustensile si cele trebuincioase la o rulota.

ustensile.rtf ( da un clic aici )
 Si la aceasta lista se mai pot adauga.Dar atentie si la MMA-ul rulotei.
Si eu intentionez ( sigur ) sa fac o excursie prin Europa.
Dar prin iulie.
Apropos tu locuiesti chiar in Targoviste? Eu sant din Branistea.( de vreo cativa ani) 

cea cu MACIUCA APARARE mi s-a parut indispensabila pentru toate tarile din lume biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Ce iti trebuie o sa le descoperi in timp atunci cand o sa faci iesiri si o sa notezi tot cam ce ti-ar trebui!

Fiecare are gusturile si nevoile, mofturile lui!

Lista e lungaaaa...asa ca rabdare....

O sa vezi pe parcurs.

Mai incearca sa citesti prin topic-uri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Foarte adevarat @Stefan P superok
De exemplu eu nu am copii si...na, nu am notat jucarii, lopetica, , minge, papusi etc.
Asa ca dupa preferintele fiecaruia LISTA se poate lungi sau...micsora. Si in functie de hobby-urile fiecaruia. ( pescuit, vanator, )
Totul este sa iti notezi pe ceva cu timpul.
hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chiritescu

Exista undeva legislatie europeana privind un regulament al tarilor membre UE referitor la circulatia rulotelor si folosirea lor in campinguri ?

Multumesc anticipat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
On ‎08‎.‎05‎.‎2016 at 11:29, Cornel Mihailescu a scris:

Salut @Adrian Chiritescuhi
Eu am o lista...lungaaaa, pentru ustensile si cele trebuincioase la o rulota.

ustensile.rtf ( da un clic aici )
 Si la aceasta lista se mai pot adauga.Dar atentie si la MMA-ul rulotei.
Si eu intentionez ( sigur ) sa fac o excursie prin Europa.
Dar prin iulie.
Apropos tu locuiesti chiar in Targoviste? Eu sant din Branistea.( de vreo cativa ani) 

@Cornel Mihailescu - foarte buna lista ta de Ustensile Necesare la Rulota - nu stiu daca le voi "bifa" chiar pe toate dar cu siguranta lista ma va ajuta foarte mult ca nou "rulotist".  :) 
Multumim pentru lista !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut @James,  hi.
Eeee, stai linistit ca nici eu nu iau dupa mine chiar tot de pe acea lista.nay
Asta ar insemna sa dam MMA-ul peste cap,  hahaha.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad II

Da imi place cum pe lista pe primul loc e gratarul si dupa aia restul. La mine e Horinca pe primul loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Adrian Chiritescu,

Eu am făcut listă cu ceea ce pun primăvara și când plec la drum în rulotă. Unele lucruri le țin peste iarnă în beci, acasă. Unele le țin permanent în rulotă.

Sper să fie bună lista și sper să mai completați și voi, dragi colegi, dacă am uitat ceva. Eu am încercat să pun totul pe secțiuni. Poate nu e totul organizat perfect, dar sper să fie de folos lista.

 

Rulota primăvara și nu numai

Cele două canistre de 30 l + cea de 20 l + butoiul albastru pentru încălzit apa

Izoprenul subțire: cel mov cu galben + cel albastru

Șapcă, furtunurile (de plastic și cel de metal) la duș, para de duș

Hârtie împăturită de la Auchan dreptunghiulară – o cutie, fundul de lemn

O sticlă de detergent lichid, să pun o sticlă pt. spălat pe mâini cu pompiță

Cârpe de pus în geam pt întuneric, pături, geaca galbenă - Schiesser pt nopți reci, pantaloni gri de trening pt nopți reci

Geanta neagră de scule: să notez tot ce am actualmente în ea: scule, chei, cablu, ap măsură

Șervețele umede, șampon, lichid WC (inclusiv sticlele de 1/2 l), roșu și albastru, detergent de vase

Supe rusești (instant), saci menajeri, hârtie igienică-role, pt baie

Șprița pt silicon, banda LED, lampa neon mobilă de 8 w de la Kaufland 

Semeringurile și un rulment

Verteilere prize 12 V, sarea, condimente, cuțit, aparat de curățat cartofi, tigaie de prăjit + chestia de plastic/ paleta

3 în 1, nu nes sau cafea

Cablul pt încărcat telefonul, cubul radio

Tifonul pt protecția pompei de apă ca să nu tragă impurități

O sticlă cu spirt mică, gel de duș bio, cort, umbrelă de soare, aspirator, scaune pliante 

Ulei, pastilele de clor, conexiunea pt rulotă de la Exis, pt 220V (să fie acolo!), cablul verde de 20 ml conectare la curent 220V (să fie acplo!) tubul de la pastile efervescente care are șuruburi multe, mici, aparatul de la Dedeman care măsoară la priză curentul consumat

Gel pt protecție soare, dușul solar de la Dedeman, grătar, furculițele pt grătar

Spray WD 40 pt mecanică, cele patru butelii cu gaz, brichetă pt aprins aragazul - cu ciocul lung,

Sticlele, recipientele pt apă de 5 litri

Cearceafuri de pat, de plapumă și de perne

Cabluri, încărcătoare telefoane.

Televizorul Orion cu priza și cablul pentru 12 v

Termometrul și prelungitorul pt 12 V de la Lidl + Verteilerul de la Lidl sau din mașină

 

Ce trebuie să conțină întotdeauna geanta neagră de scule pe care o am tot timpul la rulotă.

Patent cu ciocul rotund

Aparatul de măsură

 

 

Partea cu apa / BAIA la rulotă

2 sticle de la apă minerală de 10 litri

2 sticle de la apă minerală de 5 litri

Pară de duș + furtun de duș + par pt fixat dușul

Cele două pompe de apă (originala de la rulotă + cea cumpărată)

Canistre de 4 sau 5 litri 

Diverse alte canistre mici de 4, 5 sau 10 litri

Dușul negru de 20 litri luat de Opa de la DEDEMAN + furtunul cu țâșnitoarea roșie

Furtune + racorduri

Săculeți / Soluții / pastile pentru WC alabstru + roz

 

 

Gazul la rulotă:

Cele patru butelii + brennerul

Aragazul mic, cu două ochiur + o masă pliantă + protecție la vânt pe 3 părți pusă: 2 laterale + lățimea aragazului

Două ceasuri de butelie (de 30 Bari)

Coliere mici pentru furtunul de gaz

Furtunul de gaz

Verteilerul Y pentru gaz

 

Televiziunea la rulotă:

Televizorul Orion

Recieverul Amiko

Telecomandă TV + telecomandă reciever

Cablu HDMI

Cablu alimentare pe 12 V: TV + reciever

Cablu de antenă (e deja montat)

Suportul de antenă satelit (de la Cristian sau cel de boxe) + bride + antena de satelit (80 sau 38 cm)

Suportul de TV de la Marius  + cheița pt șuruburile suportului + imbusul pt șuruburile din spatele televizorului

 

 

Diverse:

Saci de rafie – două bucăți pentru a pune pe butelie + 6 saci de rafie cusuți pentru a fi puși la intrare (în loc de covor special de cort)

Ranga/ tija pt calare

Pătrate / Backeln pentru nivelat/ pus drept masa

Roata de rezervă

Toporișca

Mănuși/ pălmari

Calele de lemn

Cele două cale galbene pentru nivel + cele două cale albe de fixat

Scara sau scăunelul pt a urca în rulotă (după caz)

Oglinzile retrovizoare

Steagul României + steagul club

Făraș + perie (în loc de aspirator) verzi

Elasticele cu cârlige pentru prins trapele

Terasa + tijele + cuiele de prinedere a sforii (cârligele trebuie vopsite în alb sau roșu!!!! pentru a se vedea din iarbă) + sfoară

Șervețele umede/ uscate/ de masă

Lanternă

Pixuri, creioane, mape groase pe care să scriu sau suport 

Tocul pentru ochelari

Izopren + chingile/ elasticele, cordoanele de la izopren ca să-l țin rulat să ocupe loc puțin

Palma pentru omorât muștele, zepellin,

 

MÂNCARE

Unt

Pâine

Icre,

 

BĂUTURI

Vodcă + vin + cognac+ ceai + cafea/ nes/ 3 în 1, ciocolată caldă

 

BUCĂTĂRIA

Lavete, burete pătrat de șters masa, șervețele de masă

Sare, piper, ketschap, muștar, scobitori, dispozitivul de făcut cuburi de gheață

Masa pliabilă a rulotei

Frigiderul albastru de la Auchan pe sistem Peltier

Brichetă + chibrite pt aprins aragazul

Masa mea albă de la mine din cameră pt pus aragazul 

aragazul, furtun pt aragaz, coliere, regulator gaz

elastice

 

DORMITORUL

Perne, cearceafuri, plăpumi, saci de dormit etc

 

BAIA RULOTEI

Hârtie igienică (3-4 role)

Trusa mea de baie care trebuie să conțină:

a)      After shave, gel de duș, deodorant, parfum, săpun

b)      2 razoare, pilă de unghii, foarfece de unghii, pieptene, urechelnițe,

c)       Periuță și pastă de dinți, Fluocinolon

Coșulețul mic, de gunoi

Peria de toaletă

Praful alb de pus în caseta rulotei de la Marius 

Cârlige de rufe

Sticle de plastic de apă 5l pt spălat toaleta

 

HAINELE LA RULOTĂ

 

O pereche de blugi lungi

Pantaloni scurți

Ciorapi groși de iarnă și subțiri, de vară

Adidași, căciulă,

Curea de piele + cureaua de la Mangalia de la Second

Șapcă (de la     ), pălărie, cămăși deschise la culoare (la mare e obligatoriu), tricouri albe,

Borseta de prins la gât pt portofel luată în 2009

 

ELECTRICITATEA LA RULOTĂ

Prize, Verteilere, siguranțe, clame pentru prins firul pe bornă

Cabluri, fire, cablurile de încărcare a cubului și a mobilului

Priza specială pentru conectat la 220 V

Panoul fotovoltaic, controller-ul, cablul de 15 metri lungime 4 mm2

Bateria, cutia bateriei, cablurile + redresorul, acumulator R 9 (pătrat pt alarma de incendiu - oricum nu o folosesc)

Încărcătorul USB pentru baterii R 3 și R 6 + Un bec cu liță pt încercat dacă bateriile/ acumulatorii au fost încărcați + doi acumulatori R 3 și doi R 6

Lămpița roz cu LED ce funcționează la USB

 

CALCULATORUL LA RULOTĂ + TELEFONIA MOBILĂ

1.       Laptopul mic + încărcătorul de 220 pt priză – nu se știe niciodată

2.       Ridicătorul de tensiune de la 12 la 19 sau 19, 5 V (ideea lui Eugen)

3.       Maus + receptorul ce vine la USB + baterii la maus + modemul de la RDS cu tot cu suport pentru nano Sim!

4.       Eventual o masă + un pad pt maus, stick de 8 GB

5.       Cablu transfer de date, căști pt telefon

6.       Încărcător la 220 pt telefonul Allwiew

 

CUTIA MEA DE PLASTIC TRANSPARENTĂ

Ceasul - temometru cu cristale verzi care luminează noaptea, recieverul,

Căni crem de plastic, 3 în unu de cât mai multe feluri de la cât mai multe firme, supe rusești, cubul, bricheta cu cioc lung pt aprins aragazul

Heisse Schokolade, supe rusești (de pui și pt vineri), zahăr, ceai granule, ceai normal, nes,  conserve de carne și pește, semeringurile de la rulmenții roților, cremă de ciocolată, ketschap neutru, muștar, piper nemăcinat, Cremă de ciocolată pt copii (Paula), etc

 

 

 

Cam acestea sunt de trebuință la rulotă când pleci pentru un drum lung sau pentru mult timp. Ceea ce nu s-a înțeles, mă poți întreba.

  • Like 5
  • Upvote 4
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

Sigur nu ai uitat nimica?Nu am vazut sa fii pus scobitori :laughing: Cu MMA-ul cum stai la masina/rulota?Cat la suta folosesti din astea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Folosesc ABSOLUT TOATE LUCRURILE.

 

MMA am 900 kg.

Eu procedez ca nemtii si ma incadrez foarte bine: am voie MMA + 10 %. Deci 980 kg. Rulota are 800 kg.

Prin urmare, daca golesc intotdeauna caseta si boilerul nici nu depasesc prea mult MMA-ul, daramite celelalte 10 procente. PAROL! :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Lista de sus are doar 200kg?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Poate da, poate nu. Nu știu. Nu am cântărit de mult timp rulota. Dar toate aceste lucruri le împart între mașină și rulotă. 

@Levi N, de exemplu, anul trecut am cântărit rulota la un centru de colectare fier vechi
când m-am întors de la o ieșire de lângă orașul Gura Humorului.

Repet, am golit toaleta, am golit și partea de deasupra a rezervorului toaletei; nu aveam apă în boiler pentru că era ger afară. 
Rămân la părerea că pot merge liniștit și în străinătate cu rulota, cu tot ceea ce am enumerat, fără să am probleme 
la controlul greutății /.;.


 

PS. Am uitat să spun, am și scobitori în rulotă :laughing::laughing::laughing:.

 

Îi rog și pe alți colegi să mai adauge și alte lucruri, alte liste cu ce mai au prin rulotă. Am deschis și un topic despre detergenții bio. Și acolo sper că vor scrie colegii.

 

O duminică faină în continuare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Dragi colegi, am ametit doar citind aceasta impresionanta lista :). Mi-e foarte greu sa-mi imaginez ce inseamna sa verific daca toate aceste lucruri sunt la locul lor si in cantitatea dorita si cat timp mi-ar lua aceasta operatie.

Zilele trecute am scos absolut tot din rulota, pentru curatenie, totodata daca le-am scos le-am si cantarit, topic prezentat mai jos.

In zilele urmatoare voi continua acel topic prin adaugarea greutatii lucrurilor care erau in rulota si care le caram cam dejeaba, deloc neglijabila greutatea acestor lucruri.

Pentru mine plecarea cu rulota inseamna incarcarea alimentelor si a bauturilor, a hainelor si a catorva micii accesorii. Revenirea acasa e viceversa , iar in unele cazuri (unde nu o pot face in locatia unde am fost plecat) golirea toaletei. Restul lucrurilor de care am nevoie stau in rulota de la o iesire la alta.

Pentru mine verficarea/incarcarea/descarcarea unei astfel de liste ar fi un cosmar. Parerea mea...

 

P.S. avantajul meu major este ca rulota sta in curte si nu e nevoie sa dau totul jos de pe ea 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

@Florin Smolnickiimi cer scuze ai trecut si scobitori nu am retinut eu:laughing::laughing::laughing:, ce nu am vazut la tine sau poate mi-a scapat din nou, gratar, disc, carbuni, eu mai am doua mingi{pt.volei si fotbal}, rachete{tenis si badminton}, table si sah, carti de joc, umbrele cu talpa de plastic care se umplu cu apa, biciclete, saltele goumflabile, ventilator si probabil alte maruntisuri care mi scapa acum.Ca si in cazul lui @Cristian Popa si eu tin rulota la socrii in curte si nu sunt nevoit sa scot mai nimica din ea intre iesiri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chiritescu

Perfect. O lista mai mult decat completa :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ZaineaC

Cea mai tare lista care am vazut-o in viata mea ... Daca reusesti sa respecti lista aia ... trebuia sa te apuci de treaba din Octombrie 2016 sa poti pleca in Martie 2017 !!! Super tare .. cred ca nu lipseste nimic ... de fapt sunt sigur tamp

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Daca ar fi sa respectam lista in totalitate ar fi mai bine sa luam toata casa sa o punem pe rulota si o sa avem de toate...!:laughing:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

ATENȚIE!!!!

 

NU AM TRECUT HAINELE SOȚIEI ȘI ALE COPIILOR!!! derasderas  ..........

Nu am trecut în listă jucăriile și multe altele... deras

Mai am de completat! deras

Voi reveni cu noutăți! deras

Modificat de Florin Smolnicki
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

O lista aproape completa! nay

Sunt convins ca multe din articolele enumerate fac parte din bagajul oricarui rulotist.

De asemenea nu pot sa nu observ ca unele articole sunt obligatorii pentru rulota si chiar fac parte din inventarul acesteia( roata de rezerva, cheia pentru calare, etc...), iar altele le-ai trecut de cel putin 2 ori (cubul parca de 3 sau 4 ori). Ar mai fi de spus ca multe dintre ele ocupa un spatiu minuscul, dar trebuie foarte bine organizate si puse intotdeauna in acelasi loc. Altfel va fi un calvar sa gasesti un obiect mititel care nu-i pus la locul lui

E laudabil efortul tau pentru a intocmi aceasta lista si te felicit:clapping:

Ar mai fi de adaugat un minicompresor la 12 v (eu am unul la masina si l-am folosit de vreo doua ori).

Apoi trusa de prim ajutor cu fase, plasturi, garou, flacoane cu dezinfectanti (spirt, betadina, apa oxigenata), analgezice, antipiretice, un antiacid, antidiareice sau din contra, etc.

 

Si cam atat deocamdata, ca o dam in bushcraft si ne cearta Viorelhi

 

LE. Si  treaba asta cu aranjatul are si ea farmecul ei pentru unii dintre noi. Nu dati cu pietre....eu cand plec la pescuit incarc 3 ore materiale si scule in masina si cand ajung acolo alte 3 ore imi sunt necesare pana la primul lanseu.  Nu-i musai sa fiti de acord cu mine.....

Multumesc!

Modificat de Radu Ghita
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.