Adrian Chiritescu

Accesorii obligatorii rulota

38 postări în acest subiect de discuţie despre Accesorii obligatorii rulota

Accesorii obligatorii rulota

Florin Smolnicki
On 16.10.2016 at 11:48, Cristian Popa a scris:

Dragi colegi, am ametit doar citind aceasta impresionanta lista :). Mi-e foarte greu sa-mi imaginez ce inseamna sa verific daca toate aceste lucruri sunt la locul lor si in cantitatea dorita si cat timp mi-ar lua aceasta operatie.

@Cristian Popa, @ZaineaC, @Stefan P
nu e de speriat! Lista am făcut-o o singură dată. În aceste momente, rulota este golită de mare parte din aceste materiale/ accesorii.

Primăvara duc totul la rulotă, o singură dată, în scurt timp. Și tare bine îmi mai prinde lista! Adun lucrurile o singură dată și am rezolvat treaba superok.

Cred că merită acest efort. Am rezolvat rapid o chestiune pentru un întreg sezon.

M-au învățat colegii cu experiență să am lucruri care să fie numai ale rulotei. Așa am și făcut. Am mult mai puțin de lucru de când mi-am făcut un set din accesorii doar pt rulotă.

@Radu Ghita, cubul e pentru muzică. Îl pun pe radio, uneori când pregătesc de mâncare. E un obiect foafte important pentru mine. În general, vreau să fie liniște pe lângă rulotă, dar când pregătesc mâncarea, vreau să ascult radio.

în urmă cu 5 ore, Radu Ghita a scris:

Ar mai fi de adaugat un minicompresor la 12 v (eu am unul la masina si l-am folosit de vreo doua ori).

Ce minicompresor la 12 v de calitate îmi recomanzi? Sunt foarte interesat să cumpăr unul DE CALITATE. Mai adaug ceva la listă...

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

@Florin Smolnicki, nu neg deloc lista ta, chiar e buna ai admir asta. Buna ideia.

Eu toata lista o am deja in rulota. Tot! Vesela, tigai, oale, pahare...lenjerie, .....de la....pana la scobitori...am totul al rulotei. Trusa scule... Rar ce mai adaug cand plec...in rest imi place sa le am toate a rulotei si le tin permanent acolo ca sa nu le uit cand plec. Si asta pot spune ca e un atuu....!

Nu le mut de colo colo ci permanent sunt in rulota!naysuperok

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Sunt total de acord cu @Stefan P. Sunt doua randuri de "accesorii": cele din casa care stau acasa si cele ale rulotei care sunt in rulota. Doar pun mancarea si bautura si am plecat :) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa fac ai eu. Pun mancarea si stau fara griji. Stiu ca in rulota am tot "tacamul"!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Florin Smolnickipoti trece pe la Dedeman sa-l vezi pe acest Compresor. cu alimentare 12 v DC/ 230 v AC

Eu am doar o trompeta ce baraie mult pana ridica presunea in pneu la 2 bari.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Florin Smolnicki,  am folosit AȘA ceva și am fost mutumit.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Florin Smolnicki

Sau o varianta buna si ieftina de la furnizorul nostru preferat, Lidl...biggrin

Eu il am de 2 ani, a costat 75 lei si sunt foarte multumit de el...hi

fără titlu.png

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

cum sa fac sa descarc si eu lista din primele postari ? 

Cand incerc sa o descarc este de fapt o imagine

sau daca cineva o are .. rog sa mi-o trimita pe:  zstefc@yahoo.com

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Bota
La 16/10/2016 la 10:30, Florin Smolnicki a scris:

Folosesc ABSOLUT TOATE LUCRURILE.

 

MMA am 900 kg.

Eu procedez ca nemtii si ma incadrez foarte bine: am voie MMA + 10 %. Deci 980 kg. Rulota are 800 kg.

Prin urmare, daca golesc intotdeauna caseta si boilerul nici nu depasesc prea mult MMA-ul, daramite celelalte 10 procente. PAROL! :)

 

Salut, poti sa dai mai multe detalii la " am voie MMA + 10%." asta se refera strict la rulota ?

 

Intreb deoarece eu am un vito MMA 3050 si o rulata cu MMA 1235 ( pentru categoria B simplu, chiar si extins depasesc oricum ) 

intreb deoarece vreau sa dau pentru BE ( dar in Timisoara ) dureaza destul de mult, si sa stiu daca pot sa circul asa :)

Modificat de Sebastian Bota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Sebastian Bota sincer și cu părere de rău, nu (mai) știu să îți dau un răspuns clar. Am citit între timp tot felul de variante, care de care mai interesante, cu calcule, fără calcule, cu procente. Nu știu care o fi cea mai bună. Nu mai știu, nu mai sunt sigur cu ceea ce știu/ știam. 

Eu încerc să echilibrez la plecare cât mai bine rulota. 

 

Totul e relativ. Inclusiv cu cântărirea proțapului. Dacă apasă prea mult în față, pe proțap, iei doar două kilograme de bagaz din față zic și eu și le pui în spate. Să vezi ce mult contează. 

Eu pun bagajele/"greutățile" :) grele pe mijloc și cu restul jonglez. 

Dacă rulota este foarte bine echilibrată, merge excelent în spatele mașinii, o simți. 

De la calcule la sentiment. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Sebastian Bota, ai depasit mma, te-a prins te-a ars! Politia nu tine cont de 5%, 10%, 200%. La cantar e altceva, depinde de indulgenta si probabil deschiderea politistului, dar ce spui tu cred ca e chiar infractiune.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

@Daniel P eu al am cumparat de la SELGROS am schimbat vreo 4 alte modele dar asta este foarte bun ridica foarte repede la 3-3, 5 in cateva minute , totul e sai schimbi cablu de alimentare pe care al are {pannglica} cu unul de 1-1, 5 cu crocodili la cap pentru alimentare direct de la baterie, altfel ai ocazia sa deteriorezi priza bricheta luand un amperaj mai mare, asta am patito eu .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Bota
în urmă cu 18 ore, Costin Lipan a scris:

@Sebastian Bota, ai depasit mma, te-a prins te-a ars! Politia nu tine cont de 5%, 10%, 200%. La cantar e altceva, depinde de indulgenta si probabil deschiderea politistului, dar ce spui tu cred ca e chiar infractiune.

@Costin Lipan e infractiune clar. m-am documentat putin . oricum urmeaza sa fac scoala de soferi pentru categoria BE, si pe urma nu mai am probleme. Din pacate in Timisoara dureaza ceva pana dai orasul, dar asta e. Pana atunci am sa merg cu Passat-ul, acolo sunt in limite , ajung la 3400 masina + rulota ( mma )

Vreau vacante linistite nu cu amenzi si dosar penal :))

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.