Alex I.

Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

51 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

Sfaturi pentru primul drum intr-un camping

Traian M

daca nu sunt de 2 ori pe saptamana la leroy-merlin nu ma simt bine:))))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alex I.

Cornel, nu ma pricep, asa ca te intreb pe tine - corturile astea au si altfel de scurgere in afara de direct pe pamant? Caci totusi avantajul dusului de la rulota este ca mi se scurge prin conducte si se duce frumos in bazinul gri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pffff, scurgerea cred ca este direct pe pamant.
Se foloseste undeva unde iti permite locatia .
Undeva off-camping, ceva de genul :ascratch: ( desi cred ca si intr-un camping merge utilizat )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

la dusul exterior, poti faci in slapi sau sa ai un grilaj de pvc sau lemn pe care sa stai, apa se duce in pamant ca e cald afara si sapunurile sunt biodegradabile, nu-ti fa mari griji pe tema asta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Doar direct pe pamant...E foarte bun vara cand esti off-camping

Iti mai trebuie si un gratar de plastic in cort, pe care sa calci in timp ce iti faci dush... vezi ca eu am gasit in Auchan cu vreo 35 Lei.../.;

 

22 minute în urmă, Alex I. a scris:

Ce misto sa-mi vorbesti de locuri pe care le frecventez :D Cum ar fi Leroy Merlin :D .

Ca sa dau si eu inapoi comunitatii, ma apuc acum si trec la imbunatatiri (presupun ca exista undeva un topic) cum mi-am trecut toate corpurile cu neon pe LED.

 

Te asteptam cu detalii in topicurile respective.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
23 minute în urmă, Cornel Mihailescu a scris:

Uite un cort aici mai ieftin putinsuperok
Cort dus camping

@Cornel Mihailescu misto oferta la cort+dus.

Acuma vad ca sunt 2 tipuri de dus, cu 7L pe minut si cu 20L pe minut, evident ca al doilea are debit mai mare,

Sunt in dilema ce sa aleg, cu care consumi mai putina apa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cu cel de 7 litri / min, evident...Cel de 20 iti goleste intr-un minut bazinul de 20 L si risti sa ramai cu spuma pe tine...:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Traian M
Acum na...fiecare cum isi doreste .
Eu unul l-as alege pe cel de 7l.
Am testat ( personal)  acasa la dusul meu normal din baie si intr-un minut curge in jur de 8 l si ceva
Ma gandesc ca cel de 20 l pe minut are o presiune impresionanta si un consum pe masura 
Insa in acelasi timp amandoua au un robinet de reglare a debitului de apa.
Dar........ma gandesc ca la cel de 20 l/minut prin obturarea debitului cred ca forteaza pompa de apa.
Asta e parerea mea personala.( atat ma pricep )
superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
10 minute în urmă, Alex I. a scris:

Salut @Daniel-P, am postat: 

 

Am vazut, multumesc, dar pentru ca e vorba de partea electrica am mutat postarea aici Instalatie electrica rulota...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
On 11.05.2016 at 12:44, Alex I. a scris:

 

Salutare!!! Imi cer scuze de absenta mea, m-a lovit si-un prost direct in cui, acum tre' sa fac masina pana la intalnire, multe alergari putin timp de net

 

Ai de grija cu cuiul, fiindca nu se indreapa si trebuie inlocuit.

 

Am citit prin topic despre bidoane si vreau sa te asigur ca vei primi doua din partea mea, unul de apa curata si unul de apa reziduala, ambele de cate 20 litri.

Am sa ti le trimit prin @Andrei Urucu la intalnire, iar imaginile cu ele vei vedea maine, deoarece sunt depozitate la cel de unde a fost parcata rulota (sti tu unde biggrin).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Super!! Multumesc @Viorel ! Am mai scapat de un stres :D Tocmai m-a sunat si doamna cu actele - le-a dat deja la curier. Pomaine sunt la primarie si sper sa obtin numerele in timp util pentru Fagaras :) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Alex I., acestea sunt bidoanele promise:

 

bidoane1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex I.

Super! Abia astept sa intru in posesia lor! Doamne ajuta sa obtin numerele pana la plecare! :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Bidon ca cel alb de 20 l am vazut chiar astazi la Brico-Depot ( Spania ) cu 8.75 euro.( identic )hi
O sa -mi cumpar si eu unul.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Bidoane si plastice gasesti peste tot si in RO, pe la toate magazinele de bricolaj, prin piete si oboare :))))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ai dreptate @Traian M.hi
Nu ma  mai car ( naiba ) cu el 3.000 km.
Multumesc mult superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

nevazut

 

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

Viorel mai ai bidoane negre , daca da, punem de o negociere si ne vedem cand treci prin  Caransebes,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu mai detin niciun bidon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu

Rasfoind forumul am ajuns si la acest interesant topic  - "Sfaturi pentru primul drum intr-un camping"

Si... vrand-nevrand mi-a venit in minte patania avuta cu ocazia primei mele deversari a toaletei intr-un camping.

Pentru rulotistii incepatori sunt convins ca va fi plina de invataminte :tamp:

Am sa reiau si aici relatarea primei mele deversari a toaletei: 

 

Abia ce-mi luasem camperul si plecam intr-un circuit cu punct de apogeu, Amsterdam. 
Dupa cca. 3-4 zile de drum ajungem intr-un camping in Germania, moment in care caseta veceului se simtea ca-i doldora, mai avea un pic si tipa dupa ajutor, gemea saraca :default_109:

Zis si facut, iau manualul de instructiuni si pune-te pe citit. 
Citit, vorba vine, ca totul era in germana :o ... cateva poze si nimic mai mult legat de procedura de golire in sine. 
De forumuri habar n-aveam la acea vreme, asa ca incet, incet, cu pas molcom, cu cartea-n mana, imi iau inima-n dinti si ma apropii de depozitul ambulant.
Cu-n ochi la pozele din carte si cu unul "in teren" la ce aveam de facut, reusesc sa gasesc cheita de la "seif" si il deschid...

Ma aflam ca o fecioara neprihanita in fata primului amor :) Bajbai pe acolo, deblochez caseta,  intr-un final... trag valiza si... plec la drum.

 

La acea vreme nu stiam nimic legat de locuri special amenajate in camping pentru astfel de operatii ce tin de toaletarea RV-urilor... si cum greutatea "geamantanului" nu-mi prea lasa timp de gandire... intru in primul grup sanitar ce-mi iese in cale.
Topografia era simpla: pe dreapta cabinele de veceu si 2 dusuri, pe stanga aliniate vreo 5 chiuvete, iar in fata, o cada la nivelul pardoselei. Vazand acea ultima cadita, am zis: asta-i locul meu de lucru. 
La una dintre chiuvetele din stanga era un neamt care se barbierea, nu-i acord mare atentie, ma duc glont la cadita pe care pusesem ochii, las cartea de instructiuni pe polita uneia dintre chiuvetele din stanga, trag aer mult in piept, desfac busonul de golire si dau peste cap caseta cu pricina. A iesit ceva materie compozita, dar mai era mai bine de trei sferturi materie prima care oricat ma zbateam eu cu caseta in mana nu dorea sa paraseasca incinta. Fir-ar al naibi de buton galben... abia cand am apasat pe el continutul a navalit din caseta in cadita.
Dupa pret de cca. trei secunde am zis ca a intrat Hitler in grupul sanitar...

 

NEIN, NEIN, dort nicht ! Tipa neamtul in gura mare. Ma uit la el calm si-i zic in romana: Pai ce... credeai ca ti-am adus sarmale ? :amuzat:
Sa va spun cum arata neamtul din spatele meu plin de spuma de ras amestecata cu spuma de la gura? Sa va spun ce miros era in tot grupul sanitar ca se aburisera toate oglinzile din incapere ? :default_109:
In cateva zeci de secunde a iesit in fuga neamtul din grupul sanitar. A mai tasnit unul dintr-o cabina wc de care nu am habar sa fi fost acolo.
Ramas singur, uit de miros, daca ar fi fost numai asta era bine, dar ce sa vezi ? Solutia Thetford nu-si facuse datoria, continutul nu era lichid, refuza sa intre pe scurgerea caditei care in fapt era destinata spalatului pe picioare. Dracu a stiut ? Si apuca-te baiete si indeasa continutul cu mana :default_big_grin: in acea minuscula scurgere. 
Intr-un final am reusit, nu eram stresat de prezenta nimanui. Au mai dat vreo doi sa intre, dar cum faceau un pas in gr. sanitar, instant faceau stanga-mprejur si fugi... Dupa pret de vreo ora, livid la fata, ajung la camper cu tot cu carte si caseta...

 

Sper ca alti rulotisti incepatori sa se orienteze mai bine decat am facut-o eu la acel moment. :tamp:

  • Like 11
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Nasoala experienta. Trebuie ca ai ficatul tare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

@Nelu Predonu ai reusit sa-mi faci ziua vesela, sa ma faci sa rad  cu lacrimi si ma doare burta de nu mai pot. Noroc ca sunt singur in casa si nu ma aude nimeni, sper ca nici vecinii nu m-au auzit. :amuzat:

:laughing:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

:laughing::laughing::laughing::laughing::laughing::laughing::laughing::laughing::laughing::laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Urata experienta ai trait @Nelu Predonu !

 

Informarea / informatia... e de vina. Manualul de instructiuni ai avut ; dar cum pozele nu te-au ajutat(erau in germana), ai procedat ca "Dorel" ......

(poate era ok sa vezi cum procedeaza "neamtul",   dimineata devreme cand iese cu caseta, pe jumatate plina)

E parerea mea....

Experiente triste/neplacute  NU AM , desi am calatorit destul p'afara...

 

P.S. - Intrebarea NU COSTA !

Sfatuiesc pe cei care nu stiu cum sa procedeze in "situatie-limita/avarie" sa-ntrebe la Receptia Camping-ului sau .... "s-arunce un ochi" la cum procedeza "vecinul neamt".

 

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.