Stefan P

De luat aminte

15 postări în acest subiect de discuţie despre De luat aminte

De luat aminte

Stefan P

Seara buna!

Eu acum am ajuns acasa dragi colegi!

Am fost la rulota, am schimbat incaltamintea (indreptat jante, echilibrat...), am schimbat siliconul la toate trapele posibile...:laughing: adica de la dormitor, baie, hota bucatarie, antena, cos truma si la grilele de la frigider.

Sunt frand, ma dor genunghii si  buba mare ca ma prins si soarele ca pe tractoristi! Mai bine imi dadeam tricoul jos de pe mine sa prinda bronzul mai bine!

Acum sa vad dimineata cum o fi si daca o sa ma usture rau!!!:laughing:

Am facut o treaba buna cu schimbatul anvelopelor! Cand le-am dat jos  am avut o surpriza mare, erau coapte tare, pe margine erau coapte si era taiata si sarma aia a lor. 

Bine ca le-am schimbat ca altfel cibe stie ce pateam! Cred ca la urmatoarea iesire era posibil vreo explozie ceva, foarte degradate!

Ma mir cum am mers cu ele pana acum!

Am observat eu ca sunt coapte dar nu credeam ca asa rau!

 

Asa aratau anvelopele!

 

20160416_151018.jpg

20160416_151952.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Intr-adevar, sunt niste  imagini "de colectie". Mare noroc ai avut pana acum !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pfffff... @Stefan Ptamp
Chiar ca ai avut noroc circuland asa cu ea...
 Ruptura aia era pe interior nu??

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Sa stiti, chiar ca mare noroc am avut!

Pe exterior era ruptura.

Eu am vazut asa la prima vedere ca sunt scoapte si de asta am tinut sa le schimb, dar cand am vazut cum aratau cand le-am dat jos... m-a cam pus pe ganduri!

Ma mir cum de au rezistat! Cred ca Doamne Doamne a avut grija de mine.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pai....sa stii ca Doamne -Doamne te-a avut in paza si grija Sa.:ascratch:
Sunt curios cum or arata si ale mele.tamp

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Sincer iti sugerez Cornel, sa verifici bine anvelopele daca nu le-ai schimbat demult si daca sunt vechi. Ale mele cele vechi erau din 2008.

Asa ca grija mare!

Din ce am vazut azi m-a prins frica rau!

Puteam face explozie oricand!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Rulota mea este din 1991.

Va spun sincer ca la toate trapele si ce am schimbat spre surpriderea mea nu am gasit pic de infiltratii sau mucegai!

Rama aia din lemn era curata, alba si frumoasa!

Anul trecut imi picura pe la trapa de la dormitor dar strangand putin din suruburi dupa aia nu a mai curs apa.

Asa ca stand cu gandul la problema, am hotarat sa schimb siliconul si totodata sa schimb la toate, din precautie.

Si asa cum va spuneam, am fost surprins sa nu vad pic de infiltratii, desi ma asteptam!( mai ales la trapa de la dormitor unde vazusem picuri de apa)

Siliconul la trape posibil sa fi fost original, cu exceptia celui de la trapa de la dormitor pe unde a picurat si unde am vazut ca a fost schimbat. Dar a fost schimbat prost!

A fost data trapa jos si pusa la loc cu silicon nou, dar nu a fost curatat cel vechi, a fost dat peste el! Cred ca si de asta picura ca nu facuse priza buna!

Si tabla de pe rulota arata foarte foarte bine! Nu are pic de rugina sau...! Are doar cateva floricele facute de la cum sa mai asezat praf sau...! Ma gandesc sa-i dau o spalare pe saptamana viitoare cu cif crema sau sa o las asa! Ca si floricelele alea izoleaza bine cred si sunt ca si o protectie!

Ma mai gandesc!

Oricum saptamana viitoare merg sa o fac gacica frumoasa, sa o aspir pe interior, sa o spal si pe exterior si sa o pregatesc de drum.

Sper ca pe 2 mai sa o iau din loc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Stefan, eu am cumparat rulota asta toamna...si nu am vazut o decat cateva zile in decembrie cand am venit in tara. 
 Fiind f frig nu am avut chef sa ma uit pe ici pe colo.
Dar in vara cand vin acasa o voi lua la purificat.
Mai ales ca este si batranica( 1986)hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Trebuie neaparat sai faci o verificare pe la trape in primul rand, sa vezi daca ai urme de apa, de umezeala si sa schimbi siliconul apoi daca ai ceva mai grav sa inlocuiesti!

 Pe la geamuri eventual sa verifici sa nu ai infiltratii...

Eu am facut azi totul asa din precautie! Acum pot dormi linistit!

E bine sa o tii din scurt, ca apoi daca prinde infiltratii bagi bani multi in ea!

Acum ar mai fi sa schimb siliconul si la geamul din dreapta, parca mi se pare ca nu sta prea bine siliconul ala si eventual si la cel din fata. La cel din stanga l-am schimbat anul trecut ca se prelingea putin si nu am stat pe ganduri si l-am schimbat!

Apoi daca le schimb si la astea o vreme pot fi linistit.

Eventual poate o sa fac schimbul si la chedere roata imprejur pe la imbinari, dar asta intr-un viitor mai indepartat cand.. sau daca va fi cazul!

Am folosit silicon sikaflex-11FC, cu rezistenta si la raze UV. La recomandarea unui prieten care lucreaza cu asa ceva si care foloseste si la tubulaturi....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Se pare ca inlocuirea anvelopelor te-a scutit de ceva avarii la rulota in situatia ca doreai sa pleci la drum si neglijeai in continuare starea lor.

Eu unul sunt patit si stiu ce inseamna sa da-i peste o astfel de problema delicata in timpul unei deplasari cu rulota in spate.

Postarile din aceasta sectiune, sunt de luat aminte pentru multi dintre noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa se pare Viorel, altfel  o  "imbulinam" rau!tamp

Cat erau pe rulota si umflate nu se observa asa tare,  dar cand le-am dat jos......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Bune anvelope daca n-au facut "bau" in halul in care erau! Ce marca ? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Chiar nu m-ai stiu ce marca erau!:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Pierdut bicicleta de pe suport pe camp!tamp

 

La o iesire la iarba verde la noi in zona am reusit sa pierd bicicleta de pe suportul de la rulota!

Rotile au fost legate cu soricei (cam copti de vreme) si sus prinsa cu prelungitorul acela de la Fiamma!

Ma gandesc ca din cauza drumului de pamant cu multe hartoape soriceii de la roti au cedat rotiile cazand de pe sina, pe urma a ramas atarnata de bratul acela de prelungire pentru a II-a bicicleta, care nu a putut s-o tina rupanduse cu tot cu ea!biggrin

Am vrut sa o asigur cu o incuietoare de biciclete, dar din graba nu am mai puso!

 

2lGcece.png

 

A mai avut o experienta asemanatoare cu suportii Thule de pe masina care la prima lor instalare nu au fost destul de stransi pe barele transversale si dupa vreo 50km am zis sa verific sa vad cum stau bicicletele si la una din ele spre surprinderea mea in partea din fata a prinderii suruburile erau foarte slabite de mai putin si zbura bicicleta!

 

jyBUucY.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Stefan P, bine ca ai fost inspirat si ai schimbat la timp anvelopele, altfel pateai ca mine, 2 explozii in 2 ore...tamp

@Drinovan Ovidiu, ce sa zic, imi pare rău pentru necazul tau...va trebui sa pui legături noi la suportul de biciclete de-acuma, ma gândesc ca au fost destul de coapte cele vechi si d-asta au cedat...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.