Viorel C.

Masini cu volan pe dreapta

9 postări în acest subiect de discuţie despre Masini cu volan pe dreapta

Masini cu volan pe dreapta

Viorel C.

Am observat cateva postari referitoare la acest aspect in sectiunea vanzari auto si anume"Masini cu volan pe dreapta" si am deschis acest topic (pentru Adrian05)

Nu contrazic si nu condamn pe nimeni, dar doresc sa fac o remarca: nu sunt adeptul masinilor cu volan pe dreapta si nu am nimic cu cei care conduc astfel de masini, insa am fost odata "copilot" cu unul care conducea o astfel de masina si mereu ma intreba in momentul cand depasea un vehicol daca vine ceva din "fata", eu stand bineinteles pe scaunul din stanga. Nu pot spune ce am simtit pe tot parcursul acelui traseu, cam 1700 km. L-am intrebat ce face cand este singur si mi-a raspuns ca "se descurca". Eu nu cred ca este asa de usor pentru el si pentru celalti din trafic.

Acum fiecare isi cumpara si conduce ce doreste, DAR.......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Tot cea ce spui este ca traiesti acolo si gandesti "occidental", asa este. Dar sa nu-mi spuna nimeni ca in Romania, un om de rand cumpara o camera si un monitor sau display pentru a "vedea" in fata masinii.

De camera pentru marsalier acelasi lucru, mai ales ca cei care o au se plang mereu ca trebuie spalata in permanenta datorita prafului din tara asta.

Imagineaza-ti ca aveai un loc de munca in alta tara decat Anglia. Nu spun ca suparare, dar nu mai gandeai asa.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Masinile cu volan pe dreapta sunt bune in tarile unde se conduce pe partea stanga a drumurilor si invers.

De ce?

Pentru ca la o depasire trebe sa iesi cu masina pe contrasens peste 80% din latime sa te asiguri...daca in timpul asta vine un "mesrias" esti dus...fluturas.

hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Mass daca ar fi asa simplu cum zici tu...

Dar cresti distanta intre masini, creste si lungimea depasirii.

Daca te asiguri pe dreapta o poti face in curbe, pe drum drept ai multe unghiuri moarte.

Daca in fata ai o duba, un camion...cum te mai asiguri?

Camera cu ecran...unde te uiti intai?

La drum sau pe ecran?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Daca maresti distanta... ai o masina de putere medie si o rulota de 1000 kg dupa tine... cum tzasnesti daca masina nu te ajuta?

Fiecare masina este buna pentru drumurile pentru care a fost facuta.

Am condus masini cu volan pe dreapta pe drumurile noastre si de aceea spun ca este riscant... la noi si in restul europei.

Nu am zis ca este imposibil, ca nu se poate... DAR NU RECOMAND conducerea unei masini cu volan pe dreapta in Europa.

Din ce spui tu trebuie sa conduci instinctiv... cati fac asta?

Marea majoritate nu stiu ce inseamna "sa simti" masina, dar sa conduca fara sa gandeasca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Corect.

Dar fiecare masina este recomandat sa o conduci pe partea pentru care a fost construita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Poi cum sa nu apara accidente?

Omu' nu vede bine in fata, instinctul ii spune ca merge pe contrasens, farurile orbesc celalti participanti la trafic.

Nu am vazut UNA in trafic sa aibe puse pe faruri bucata aia de banda neagra OBLIGATORIE cand treci granita intr-o tara in care se merge celalat sens decat a fost proiectata masina.

Asa ca masinile cu volanul pe dreapta sa ramana in Anglia si celelalte tari pentru care au fost facute.

Cele cu volan pe stanga la fel.

Englezii au amenzi pentru cei care nu pun banda pe far.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Din pacate nu sunt prostii. Iti spun din surse sigure.

Dar nu intru in polemici cu tine ca nu are rost.

Personal te inteleg de ce le preferi.

Bafta.  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator rica

Deja o dam in altele, asigurari, dereglarea farurilor... etc.

Modificari si imbunatatiri mai bune sau mai putin bune.

In plus te rog sa recitesti mesajul inainte de posta ca mai scapa una alta si nu prea se intelege ce vrei sa zici, trebuie ghicit sau subinteles din context.

Exemplu : farabta banuiesc garanta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.