Viorel C.

Locul de Buna Ziua!

4 postări în acest subiect de discuţie despre Locul de Buna Ziua!

Locul de Buna Ziua!

Viorel C.

Postarea Drept la replica (mutata la Off-Topic) si mesajele primite de catre diversi colegi care doreau sa adauge aceeasi postare, m-a face sa scriu o intamplare din viata din care fiecare poate sa traga o concluzie.

Cei care au citit De ce am creat acest forum, vor intelege.

 

         Inainte de a scrie despre cele intamplate cu ceva vreme in urma, vreau sa-i anunt pe cei care au postat si le-am sters postarea (deja exista una!), cat si pe colegul cu care am discutat la telefon,  ca nu mi se pare corect absolut deloc aceasta insistenta a lor de a veni cu un text copy-paste si sa posteze in numele unei persoane ce nu figureaza in acest forum.

Pot sa le propun sa copieze textul din postarea in cauza a lui @Daniel-P, sa-l posteze si sa-l dezbata pe forumul respectiv.

 

Si ca sa inteleaga multi de ce nu am aprobat acel cont la care se face referire, iata intamplarea mea, petrecuta cu multi ani in urma, prin '93, daca nu ma insel.

         In toamna anului respectiv, mama mea a cunoscut o doamna ce avea la randul sau un fiu, fiu care aducea televizoare color si le oferea spre vanzare. Tipul este din Craiova si locuieste in cartierul Romanesti (acest detaliu-l scriu pentru craioveni biggrin).

Dorind sa achizitioneze un astfel de televizor, mama m-a rugat sa o ajut si bineinteles ca nu am comentat.

Am mers impreuna la respectivul, am ales un televizor si l-am rugat sa-mi de-a si o telecomanda, la care tipul, extrem de plin de el, a comentat ca si cum eu eram un om al strazii, spunand ca telecomenzile sunt doar pentru cei cunoscuti lui, iar daca imi convine un tv fara telecomanda bine, daca nu sa imi vad de treaba.

I-am zis ca lucrez la un service auto si poate are nevoie vreodata de un serviciu din partea mea si sa inteleaga ca este bine sa-si lase loc de buna ziua si sa nu fie atat de arogant.

Raspunsul lui a fost ca nu are nevoie de serviciile mele.

L-am salutat si am plecat, dupa care am mers si am cumparat un televizor din alta parte.

 

        In primavara anului viitor, un bun prieten si medic chirurg din Craiova, m-a cautat in unitatea unde-mi desfasuram activitatea,  pentru a-l servi pe un amic de-al sau.

Am mers impreuna spre parcarea unde se afla amicul sau si cine putea sa fie amicul lui, cine altul, decat cunostinta mea care vindea televizoare.

Cand m-a vazut, nu prea i-a cazut bine, iar vorbele mele au fost "uite domne ce mica e lumea asta!

Sper ca nu ai uitat cat m-ai injosit in curtea ta, iar acum se pare ca ai nevoie de serviciile mele."

M-am scuzat in fata prietenului meu medic, prin a-i spune ca imi pare rau, dar nu pot sa-l servesc pe respectivul, indiferent de suma pe care mi-o ofera pentru reparatia masinii.

 

Nu stiu ce final sa adaug la aceste cateva randuri, asa ca las pe fiecare sa interpreteze aceasta postare cum doreste tamp

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Ai dreptate,  lumea-i mica, mai exista si roata morii se invarteste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Viorel sti cum zice vorba romaneasca"se intalneste munte cu munte , dar mai om cu om" asa ca comentariile sunt de prisos!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

NO COMENT!!!  Cine vrea/poate, sa inteleaga , este f.bine!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.