Stefan P

Jante si anvelope rulota -nelamurire

25 postări în acest subiect de discuţie despre Jante si anvelope rulota -nelamurire

Jante si anvelope rulota -nelamurire

Stefan P

Seara buna!

Am abservat azi la rulota ca anvelopele sunt destul de deteriorate si trebuie sa le schimb.

Dar am o surpriza si nu stiu ce sa fac si poate ma lamuriti!

In carte dimensiunea anvelopelor/jantelor este de 175R14 88S.

In realitate pe rulota am 205/65 R15 94V si jantele sunt in 5 pezoane.

Acum nu stiu ce sa fac!

Sa schimb anvelopele pe dimensiunea asta existenta, dar mie frica de politie, la o verificareee...!

As schimba jantele /anvelopele pe R14 ca in carte! Dar daca i-au alte jante oare se potrivesc, cele pe R14 sunt tot cu 5 prezoane sau trebuie sa schimb si butucul ala cu prezoanele!?

Marimea din carte 175R14 88S, inseamna ca pot sa pun anvelope 175R14 pe cat vreau eu?

Am vazut ceva de genu 175/60 R14. 175/65 R14 sau sunt alte anvelope care au pur si simplu cum scrie in carte 175 R14 88S?

Ar mai fi o varianta! Daca as merge sa le omologhez pe astea existente, aveti idee daca as iesi mai ieftin, doar cu plata omologarii si schimbarea anvelopelor?!

Rog o lamurire in aceasta problema ca imediat vine vara siiii...

Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Colegu, se pare din spusele tale ca in CI-ul rulotei anvelopele ce trebuiesc a fi folosite sunt 175/R14 88S, anvelope normale, datorita faptului ca este o rulota usoara, nu depaseste 1000 de kg, altfel erau specificate/recomandate C-uri.

Cat despre a folosii alte marimi este alegerea ta!

Ar trebuii sa cauti jante ce se potrivesc, trebuie sa fie! Si echipeaza-le cu C-uri la dimensiunile indicate-n CI.

Poti sa omologhezi altele decat cele inscrise, dar nu cred ca merita!

In alta ordine de idei, cele de 205/65 R15 sunt mult mai late, grele si opun o rezistenta mai mare la rulare! Implicit consum de carburant mai mare!

Scuze, e doar opinia mea!

 

App, eu la rulota mea avand mma-ul de 850 kg, la fel aveam specificate 155 R13, sau 165 R13, nu mai stiu indicele de viteza, dar am optat pentru aceleasi masuri, dar C-uri!

Am mai "sarit calul" un pic referitor la greutate, tamp si de aceeia am pus C-uri! Dar tot marimea indicata-n CI!

S-auzim numai de bine!

Modificat de Eugen.D
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

MMA este 1100 kg .

Si rezerva e noua si e tot pe 205/65/ R15!

Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Colegul @Eugen.D are dreptate. 

Pe de alta parte, daca cumperi 3 genti si 3 cauciucuri pe 14" in loc de 2 cauciucuri pe 15" sigur o sa te enerveze situatia. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Stefan,  175R14 sant doar C adica cargo si echivalenta este 175/80 R 14,  mai bine te duci la RAR sa schimbi in carte dimensiunea,  dupa care la politie pentru talon.

Daca vrei sa schimbi din 5 in 4 prezoane trebuie sa schimbi butucul sa cumperi jante,  anvelope. Poti cauta jante pe 14 cu 5 prezoane,  incearca la Alko ..

 

Bafta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Multumesc Sorin!

Am vorbit la alko si au jante cu 5 prezoane R14 la 200 lei buc, acum trebuie sa masor circumferinta intre suruburi sa fie pe 5x112.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila

Salutare, vineri trebuie sa ajung la RAR cu rulota ptr omologare, rulota am luat-o cu roti de 13...numai ca sunt diferite, una de 165/13C, una de 175/13C si rezerva de 155, am destule anvelope bune si jenti de 13, doar ca au indicele de greutate mic..adica 79 iar rulota cu MMA 1150kg, ce ma sfatuiti sa fac? sa cumpar altele cu indice peste 90 si obligat C-uri? nu vreau sa am probleme acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Gigi Gavrila!

 

In mod normal anvelopele trebuie sa fie la fel pe stanga si pe dreapta si cu caracteristicile din talon/carte.

De asemenea, chiar daca nu este mentionat in talon/carte, pentru siguranta ta indicat este ca anvelopele sa fie de tip (C)argo. Indicele de greutate trebuie sa fie mai mare decat 575 Kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Gavrila
în urmă cu 9 ore, NRLaurentiu a scris:

Multumesc, am comandat doua anvelope 165x13C cu 94, sper sa fie ok.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel Vilcu

Salut, daca nu vrei sa ai probleme la RAR /ITP o solutie ieftina e sa imprumuti niste roti de la alt coleg , evident dimensiunile trecute in CI , bafta !

Modificat de Viorel Vilcu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Salutare :rulotisti: revin...175R14 am pe rulota..in carte 195/65/14 ce  este indicat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Bogdan Ionut!

 

Spui ca revii, dar la ce revii?! :)

 

Indicat e sa ai ce scrie in talon/CI.

 

Daca in continuare ai Beyerland, caci nu sunt lamurit ce rulota ai, Gruau sau Beyerland, pot sa-ti spun ca la aceeasi "carcasa" - 390-2 - eu am anvelope 165 R13C.

Fiindca tu ai montate acum anvelope de 175 mm latime cu R14 o sa ai mai putin cauciuc (talon - adica inaltimea "cercului" lateral din cauciuc) decat ai in acte. Adica ai avea 65 % din 195 mm (127 mm), ceea ce inseamna mai mult decat x % din 175 mm cat ai acum. Asta se traduce prin amortizare mai buna cu anvelopele din acte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Eugen.D are perfecte dreptate.

Eu as alege la fel 175 r14 C, la care de regula balonajul este de 70, 75 sau 80 si nu este trecut pe ele. de indicele de viteza nu se va lega nimeni in trafic, la un eventual control. ii intereseaza doar dimensiunea. Cauta jante potrivite pe 14. de regula 5x112, dar se mai pot gasi si5x100 sau 2x120.

Masoara distanta dintre prezoane si unelul de centrare(asta este inportant, ca la jantele cumparate sa fie la fel sau mai mare. in cazul in care este mai mare, te vei ajuta de niste inele de centrare potrivite, care sunt usor de gasit.), dupa care cauti jante potrivite. Poate ai noroc si gasesti la un pret de chilipir, 3 jante de aliaj, la cineva care a lovit-o pe a patra.

Sunt adeptul jantelor de aliaj, mai ales daca provin de pe masini frantuzesti sau asiatice, deoarece acestea au o duritate sporita si o mai buna rezistenta. Pe langa faptul ca sunt mai usoare, acestea asigura o mai buna ventilatie si racire a tamburilor.

 

Bafta la cautare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan C., el a intrebat de anvelope, nu jante, astea le are deja, daca spune ca are anvelope de 175 R14. Nu ii recomand sa mearga in continuare cu cele de 175, ci sa ia asa cum scrie in CIV - pe cele de 195. Tocmai din motivul ca au "balonajul" mai mare! Observ ca sunt date tot felul de denumiri populare, insa cred ca denumirea tehnica corecta este inaltimea anvelopei.

 

Referitor la jante din aliaj, si eu am dorit sa iau, insa nu am gasit un model certificat pentru greutate mare (minim 500 kg). Cele pentru autoturisme sunt certificate pentru greutati mai mici, de regula 300-400 kg maxim. Referitor la greutate mai mica a celor din aliaj... ma indoiesc sa fie asa! :)

 

Eu am ramas pana la urma la cele din tabla pentru ca sunt mai usor de indreptat, iar un capac frumos, inlocuieste cu brio aspectul jantei din aliaj.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu 175, 195, 205 este de fapt latimea anvelopei, iar la latimea de 195 cu R14, nu prea gasesti C-uri. sau eu nu am gasit. In carte, de obicei este trecut ce ai pe rulota cand mergi la RAR, iar ca sa pui altceva, legal vorbind, trebuie sa mergi la ei sa-ti faca omologare. lucru care costa inre 30 si 120de lei. Personal ar merge pe 175 r14 C, deoarece ma repet au balonajul(inaltimea anvelopri sau distanta dintre raza exterioara si raza interioara) mai mare mare. De obicei 70, 75 sau 80, chiar daca aceasta nu este trecuta pe anvelopa. La RAR ii intereseaza sa nu depaseasca circumferinta exterioara peste 5 cm, ceea ce nu e cazul.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan C., multumesc pentru terminologie, dar o stapanesc deja! :) Cum ti se pare 80 % din 195, fata de 80 % din 175? Mai mare? :)

 

Printre ofertele magazinelor, acum sunt:

De vara: DUNLOP Econodrive 195 R14C 106/104S - in clasa premium si LINGLONG R701 195/80R14C 106N - in clasa de buget.

De iarna: NANKANG SL-6 195/80 R14C 106/104N

Sau all-season: PETLAS FULL GRIP PT925 195 / R14 C

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu cand am cautat, eu nu am gazit 195 R14 C. Se pare ca acum se gasesc. Atunci e cam rezolvata. Poate pune fara probleme 195 R14C, iar la achizitionare sa intrebe producatorul daca apare balonajul. Daca nu apare, e perfect. Nimeni nu va avea in trafic cu el, mai alec ca nu a schimbat nimic la latime si la diametru. Ba chiar va putea , mentiona ca a luat o masura de siguranta in plus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan C., eu nu prea gasem pentru marimea mea de 13" in 2018. Si, in general, am vazut ca la cele pentru cargo (C) nu e trecuta inaltimea. Asa ca treaba cu diametrul cam... variaza! Unele au 65 %, iar altele au 80 % dupa cum ai observat si tu! Asa ca diametrul unei anvelope 195/65 R14 este mai mic decat cel al uneia de 195/80 R14:

5e620db6b1533_Comparatiediametru.jpg.ca46b90671037a90c1221ad45f2d51f1.jpg

De aici rezulta erori la viteza, insa nu e cazul nostru! Important este sa incapa in carena si sa nu atinga nimic la oscilatii. In poza se poate observa si diferenta de grosime a anvelopei de circa 3 cm.

Comparatia automata este de aici, un site foarte util.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Multumesc colegi pentru raspunsuri..am uitat sa mentionez..NR Laurentiu nu mai am 390..am un 480 cu 950kg masa proprie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

20200225_100419.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Asa am eu acum:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Bogdan Ionut, vezi ca am dat ceva exemple mai sus de anvelope. Ia cu un DOT cat mai recent (insa slabe sanse sa fie din 2020).

Sa fii atent la indicele de sarcina, sa fie mai mare decat 1/2 din MMTA,  nu masa la gol pe care mi-ai scris-o. Cele din exemple au circa 900 Kg, arhisuficient.

Dupa ce le iei, le umfli la presiunea indicata de acest calculator.

 

Spor la cautat!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Multumesc mult!:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Pentru a nu mai deschide alt topic, imi trtec si eu doleantele aici.

Si anume: Caut roata de rezerva sau o janta cu distanta intre prezoane 4x130, R13, gauta la inel de aprox 8.5 - 9 cm(nu am putut masura exact).

Daca cineva are la vanzare, rog sa ma contacteze.

 

Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Arcadie Sandu

Buna ziua,

Pentru a nu deschide alt topic doar pentru o intrebare despre roti,   voi posta aici.

Stie cineva ce dimensiuni de jante ar trebui sa caut pentru rulota mea? ( Fendt 420 din 2000)

Am incercat sa identific pe actualele jante marcaje gen 5Jx15H2 si nu am gasit, mentioned ca in CIV am trecut jante "pe 15"

Intentionez sa trec de la jantele de otel ( cam ruginite) la jante de aliaj

ET- ul l-am gasit dar distanta dintre prezoane i- mi este necunoscuta 

Multumesc anticipat pentru orice raspuns

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.