Vizitator dorunegru

Campinguri de evitat

11 postări în acest subiect de discuţie despre Campinguri de evitat

Campinguri de evitat

Vizitator dorunegru

Asa cum exista campinguri decente sau excelente, campinguri care ne ofera placerea de a campa si placerea de a reveni oricand, mai ales in momente sau perioade speciale , campinguri ce au inclusiv posibilitatea de a caza la casute  prieteni sau cunostinte care ne insotesc ce nu detin rulote iar conditiile meteo nu permit cazarea la cort , campinguri care cu mare placere le promovam si le recomandam, este corect fata de toti colegii dornici de ruloteala sa indicam si campingurile care trebuiesc evitate , campinguri care nu se incadreaza in limita decentei legat de preturi, dotari , curatenie .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator dorunegru

Voi incepe cu renumitul Camping Pescaresc , unde anul trecut de Rusalii am stat doua zile, de cosmar, singurul plus este ca are umbra si este langa plaje, in rest JALE.

Curentul oscila ca tensiune , atat de mult incat mi-a ars o lada frigorifica si cateva sigurante la rulota, grupurile sanitare doua la numar , cele vechi comuniste ambele doar cu apa rece  iar unul  la toalete cabinele nu aveau mai mult de 0.5 mp si inaltime 1.60 cm eu care am 1.75 inaltime si 90 kg era cat pe aci sa raman blocat acolo.

Apa calda ? Nu am vazut in cele trei zile cat am stat la acele dusuri.

Dupa diverse telefoane date la numerele afisate la receptie (receptie ce noaptea era inchisa precum si portile ) am apelat la politia locala care a putut da de patroana , care imediat ne-a sunat spunand ca dimineata va veni pentru a discuta problema pagubelor survenite datorita curentului. Surpriza patroana sau cel putin asa s-a recomandat a sosit in jurul orei 13.00 insotita de un paznico-portar-badigard-amant? Somandu-ne sa parasim campingul deoarece ziua de cazare expira la ora 12.00.

Culmea ne-a solicitat la campare plata intregului sejur si ca fraierul am platit , lucru care nu il voi mai face in nici o locatie.

Asadar feriti-va de Camping Pescarec.

Camping Pescaresc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Mai nou am mai gasit un subiect supus discutiei.

Incercand cu  trei saptamani inainte de sf Marie (8 sept ) sa leg o intalnire cu Marinii si Mariile  din anturajul apropiat , o parte din cei implicati nu detin rulote iar la cort era destul de rece ( ca idee aveam in gand ceva munte-deal ) am cautat o locatie adecvata pentru un we in care acestia sa poata campa decent (casute ). Am luat in calcul doua locatii si anume una Camping Dragoske in Burlusi Arges si/sau Camping Bradulet - Arges , tinzand ca intentie principala a doua varianta deoarece marea majoritate dintre noi nu mai fusesem acolo , cateodata este binevenita o schimbare , nu ca la prima locatie am fi avut ceva de comentat.

Sun cu trei saptamani inainte , raspunde administratorul de acolo , discut cu el ca am dori sa venim mai multe echipaje cu rulote si alte familii care ne vor insoti la casute , imi comunica la cerere un pret pentru cazare diferentiat rulota-casute , si fiind relativ de acord cu pretul cerut il intreb clar si imi raspunde clar ca ultima zi in care il pot suna si ii pot comunica prezenta si comfirma rezervarea casutelor sa fie fix cu 7 zile inainte de eveniment.

Fix cu 7 zile inainte il sun pentru a finaliza intelegerea iar dansul pe un ton calm imi comunica faptul ca a inchiriat deja , nu mai poate face nimic , nu s-a bazat pe discutia initiala crezand ca suntem neseriosi , nu ne-am tine de cuvant , DAR si-a cerut scuze.

Asadar ii multumesc pe aceasta cale domnului Mihail Stanculescu , si ii promit ca nu il voi mai deranja.

Rezervari

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gicu.pohoata

Stimati colegi rulotisti!

Daca aveti de gand sa mergeti cu rulota la "Strandul cu valuri" din 1 Mai ( Felix), aflati ca pentru vara lui 2017 ESTE INCHIS!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.
în urmă cu 1 oră, Radu Ionescu a scris:

ce camping o fi?

Turisti jefuiti

GPM toata ziua! Chiar de necrezut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tudor M
27 minute în urmă, Doru A. a scris:

GPM toata ziua! Chiar de necrezut.

Si eu tot asta voiam sa semnalez

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Nu pot sa inteleg cum de nu a auzit nimeni nimic , sa fim seriosi daca cineva in toiul noptii vine cineva si incerca usa rulotei voi nu auziti nimic ce draq .

Eu pe valea cerbului cand a venit ursul am sarit ca ars din pat , la Padina la fel.

Din punctul meu de vedere ori este o stire falsa , ori au fost atacati cei de la corturi ori cei atacati sant prea prosti si se bazeaza prea mult pe paza campingurilor din Romania si dorm bustean. Mai exista varianta sa se imbalsameze bine cu alcool si sa doarma morti.

Eu am rulota de 10  ani si niciodata nu m-am bazat pe paza din campinguri si/sau pe incuietoarea usii sau geamurilor , dormim in rulota ca in post in armata , asta este viata. Fiecare sa aiba in rulota del batos sau pistol cu aer comprimat sau orice arma de aparare...

 

Seara buna si dormiti iepureste..

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu

Off topic: ce naiba faci cand vine ursul peste tine noaptea? Ne poti impartasi cateva sfaturi utile?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare!

te referi probabil la situatia in care  vine ursul cu doua picioare peste tine.

ursul niciodata nu va veni sa deschida rulota, sa intri peste tine .

Vine miroase , papa ceva daca ai pe afara , bea ceva si pleaca. Ursul daca nu se simte atacat nu ataca, nu va veni la rulota si va ataca asa din senin.

Asa ca noi, oamenii, santem mai salbatici decat animalele salbatice, imi pare rau ca trebuie sa zic asa ceva, dar acesta este adevarul!

 

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu

Eu am fost in 29 iul la Colibita, Camping Arinis, sub toata critica, o toaleta din lemn, un robinet cu apa rece intr-un valau de adapat animale , murdarie, accesul ff greu, ptron f. deranjat ca i-am spus adevarul, am facut reclamatie la PC Bistrita dar nimic.De fapt zona fiind intradevar frumoasa turistii lipseau cu desavirsire.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.