Toni

Hoţii din Vama Veche

28 postări în acest subiect de discuţie despre Hoţii din Vama Veche

Hoţii din Vama Veche

Toni

Salut!

Va raspund aici referitor la ce am patit asta vara in Vama Veche.

Am plecat de la Alba Iulia cu rulota. Am fost un grup de 7 persoane.

Dupa ce am intrat pe A1 la Sebes, inainte de viaductul de la Saliste, am facut explozie la una din rotile rulotei. Pana aici no problem! Toata lumea jos, rulota decalata, 190km/h, fuga in Alba dupa roti(nu aveam rezerva).Noroc ca avem dezmembrari rulote, am luat 2 roti,  m-am intors si am continuat drumul.

Am ajuns a doua zi pe la amiaza in Vama Veche, si m-am campat deasupra pescariei, in partea dinspre 2 Mai, pentru cei care cunosc zona.Prostia mea!

Am vazut ca toate rulotele erau in partea dinspre bulgari dupa Expirat, dar noi am vrut sus pe faleza, sa nu deranjam, si sa vedem dimineata rasaritul. Bun !

Seara am facut un gulas, un gratar, am baut ce am baut si ne-am culcat. Dimineata......totul despachetat!:laughing:

Am dormit 4 in rulota, 2 la cort si un prieten in duba pe saltea. La cei din cort si la cel din duba le-au luat rucsacul de la cap, deci au intrat peste ei.

Din rulota au luat 2 telefoane si un portofel, si culmea, in masina nu au intrat desi era deschisa. Acolo aveam eu portofelul, cu un telefon si alte chestii.

Dauna totala a fost de vreo 2000 si ceva de lei, 300 euro si 3 telefoanetamp

Sunt curios cum nu ne-am trezit nici unul, mai ales ca eu nu am dormit toata noaptea; am mancat niste hamsii impuţite si mi-a fost rau.

Si la restul au intrat asa peste ei. Ori ne-au adormit cumva, ori chiar atat am fost de obositi dupa drum si baie.

Dupa vreo luna am citit o stire, cum ca erau niste hoti in Vama Veche care filau turistii si ii pradau in prima seara ca erau obositi:laughing::laughing:.

Deci astia or fi fost boii! Seara inainte sa ne fure, se tot plimbau niste ţiganusi cu un scuter pe acolo, dar dupa,  nu i-am mai vazut deloc restul zilelor cat am mai stat.

Asa ca mare grija acolo! Mai bine campati langa alte rulote. De atunci, mi s-a pus mie pata pe senzori si electricitate independenta.Vedeam ca au multi si prin Vama la rulote, dar nu credeam ca se poate intampla chiar asa !

Asta e!

Mi-am invatat lectia. Si sa fiti siguri ca la vara tot acolo ma voi pune.

Dar la pândã:lovitincap: .

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Mie unul mi-e foarte greu sa cred ca pot dormi atât de profund si sa nu aud hotii care caută prin rulota, sau cort...
De acord, pot fura de pe lângă rulota, din masina, dar nu sa intre peste mine in rulota in timp ce dorm si sa ma praduiasca fără sa ma trezesc...:lovitincap:

Si altceva...cum sa pleci la un drum de sute de km fără roata de rezerva la rulota? biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Problema cu gazatul si jefuirea locuitorilor pare sa aiba un sambure de adevar.....
Turcia, vila cu 4 apartamente pe malul marii  inchiriata,  5 familii de, , baieti de baieti'' .

Dimineata  s-au trezit la 11, li s-au luat tot mai putin masinile si actele. Nu erau in prima seara, nu erau bauti ...ce gaz folosesc  ?
10 persoane adulte, din care 5 barbati ??????. Mancarea facuta de ei, bautura si apa din tara.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Este cat se poate de adevarat cu "gazarea".

Un bun amic de-al meu din Craiova, a patit-o in toamna trecuta, in drum spre Germania.

Se deplasa catre Chemnitz, iar de regula doarme 10-15 minute la drum. Undeva la unguri, aproape de granita cu Slovacia , a intrat intr-o parcare sa se odihneasca, iar cand s-a trezit, dupa 3 ore, a observat ca-i lipseau 5 randuri de chei si actele de la 5 masini. Cumpara masini si le misca catre tara cu tirul.

Spre norocul lui, borseta cu bani o avea sub fund, iar de trezit, s-a trezit ca incepuse sa-i fie frig, deoarece respectivi au lasat usa din spate deschisa.

Aceste "fapte" s-au realizat de multe ori in perioada de dupa revolutie, sunt cunoscute destule cazuri, dar iata ca astfel de obiceiuri nu dispar.

Eu nu am dormit si nu voi dormi vreodata pe traseul din Ungaria biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Si eu stiu pe cineva care a fost jefuit.

A plecat cu familia in concediu spre Germanica, iar la un moment dat s-a oprit sa-nopteze in parcare,  nu mai retin in ce tara....

Ca si rulota, are o Englezoaica Genius care este dotata cu o gura speciala pe exterior prin care se introduce spuma in caz de incediu in interior.
Pe aceea gura a fost introdus gazul si toti membri familiei,  3 la numar nu au simtit nimic. A fost fortata usa,  au intrat si au luat borseta cu acte si bani...tamp

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Uite cate aflam frate! Ce bine ca s-a deschis topicul asta! Chiar nu ma gandeam la asa ceva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Din auzite, o intamplare:

Un domn cu familia a plecat in concediu cu un A8 nou nout in Italia si la o prima oprire facuta pentru a inopta la o pensiune a fost pradat in timp ce dormea de hoti!
 Acestia au intrat in camera fara ca nimeni sa nu auda nimic, au luat cheile de la masina si au disparut cu tot cu ea! Nu a mai gasit-o!

Ma gandesc oare, daca acei  senzori de fum, gaz prin rulote sau tiruri nu au un avantaj cand cineva incearca sa le introduca in interior gaz sau probabil CO2 !?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Chiar de ținut minte postările de mai sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Asta nu-i nimic! Sa vedeti in Anglia cat se fura! Nu stiu de cate ori a trebuit sa fac nopti albe ca se plimbau aia cu bidoanele prin boscheti la furat de motorina.

Si in final daca nu reusesc iti taie prelata de ciuda. Într-o noapte am lasat usile deschise,  sa vada ca nu am marfa, si tot mi-au facut buzunare la prelata.

Unui coleg i-au spart geamul si au fugit. M-am dat jos odata si au venit cu cutitul la mine.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Cat de obosit si cat alcool sa consumi ca sa nu simti prezenta unui strain intr-o rulota?

Cat ar fi de calata tot se misca cand intra cineva in ea. Asta este unul din motivele pentru 

care eu sunt adeptul campingului cand plec in concediu, iar daca sunt obosit o trag in cel mai aglomerat loc

pentru a ma odihni putin.

Oricum,  norocul colegului jefuit este ca nu s-a trezit, pentru ca cine face asa ceva este cu siguranta pregatit si 

pentru astfel de situatii. Cine stie ce mai patea.

Deja acest topic mi-a dat de gandit asupra sigurantei personale , atunci cand plec cu rulota.

Alarme , alarme, alarme... si eventual un par sanatos din salcam:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Nu am spus că ne-au gazat sigur, doar mi se părea suspect că nu ne-am trezit. Mai ales ca eu şi prietena mea eram singurii care nu am băut..
Ea nu prea bea, iar mie, am scris în topic, îmi era rău de la hamsii, şi m-am trezit toată noaptea să beau apa şi să dau la rate biggrin.
Oricum este o lecţie pentru toţi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Si faza cu gazatul, este absolut reala. Inainte de sarbatori a muscat-o un coleg, tot in tara civilizatilor, Anglia.

L-au gazat si au furat 5 paleti de bere.

Faza este ca el s-a si simtit rau a doua zi.

Acum na,  daca ne-au dat si noua la rulota nu am de unde stii; doar am presupus noi.

Si sa nu credeti ca fazele cu gaze / hoti din camioane in occident sunt povesti.

Sunt cat se poate de reale, este si @mario ,  care vad ca stie si va poate confirma.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
On 2/2/2016 at 15:11, Toni a scris:

..... m-am campat deasupra pescariei, in partea dinspre 2 Mai, pentru cei care cunosc zona.Prostia mea!

Am vazut ca toate rulotele erau in partea dinspre bulgari dupa Expirat, dar noi am vrut sus pe faleza.....

 

Asa ca mare grija acolo! Mai bine campati langa alte rulote.

 

A campat dincolo, "langa alte rulote" varul meu, pe la inceputul lui iulie. Doar 2 rulote din zona au scapat "necontrolate". Printre ele si a lui varu'. Aveau catel si probabil ca de aceea..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La mine olandezul a montat sub pat un seif prins in podea, poate este o idee de luat in calcul pentru tinutul banilor si al actelor.
Cam greu sa vina unul sa ma dea si jos din pat ca sa smulga seiful si eu sa nu ma trezesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Mai bine nu zi unde il ai montatbiggrin

Propun sa tinem asta secretxll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Englezoaicele au majoritatea seif montat in ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Hoţul poate veni şi când nu eşti "acasă". S-au furat ditamai bancomatele, dara-mi-te un amărât de seif !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Asa poate sa ia rulota cu totul, dar nu cred ca ala de buzunareste rulote vine cu chei dupa el sa desfaca suruburi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Deci trebuie sa sapi ascunzatoarea inainte de...xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Stefanescu

Buna seara!

Am citit cu mare interes acest topic. Am stat anul trecut in Vama Veche, deaspupra pescariei spre 2 Mai cam o luna (15.07.-15.08.2015). Nu am auzit de acest incident prin "zona" dar este cat se poate de plauzibil. Cat am stat acolo au fost 3 rulote pe care le-am gasit si tot asa le-am si lasat( dar la care nu am vazut chiar zilnic pe cineva) iar in rest rulajul pe acele locuri de campare este destul de mare, in special campere cu numere staine, care stateau max 2-3 nopti. In parcarea "mare", care este chiar  in dreptul pescariei, era mai mereu un microbuz al jandarmeriei. 

Saptamana asta am vazut si am cumparat din Lidl alarme cu senzor de miscare la aprox 30 RON, cu baretii AA si activare din  telecomanda. Consider ca este o investitie utila, la fel ca senzorii de CO2 si fum.

De profesie sunt medic anestestezist si va spun ca este imposibil sa adormi pe cineva folosind substante volatile in spatiu deschis, ci doar prin in halare directa! Nu la fel de imposibila este administrarea hipnoticelor(somniferelor) in bauturi, dar deja discutam de profesionisti, cineva chiar trebuie sa calculeze niste doze care sa te si adoarma butuc dar care sa nu-ti creeze alte disuncti.....in fine. 

Fiind un  impatimit al Vamii, de muulti ani, cred ca atmosfera pe care locul il are a fost de vina, iar oboseala dinspre rasarit e una cu totul speciala acolo :D

In timpul festivalului FolkYou toti sutii din judej se aduna in Vama ca de, vine lume, dar cred ca se axeaza mai mult pe telefoane si portofele in inghesuiala, chiar cred ca e riscant sa intrii peste cineva in rulota :).

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Felicitari @Toni pentru ideea de a deschide acest topic. Este util sa discutam, nu atat despre hoti cat despre preventie si mijloacele cele mai eficiente.

în urmă cu 2 ore, Alex Stefanescu a scris:

Saptamana asta am vazut si am cumparat din Lidl alarme cu senzor de miscare la aprox 30 RON, cu baretii AA si activare din  telecomanda. Consider ca este o investitie utila, la fel ca senzorii de CO2 si fum.

Am cumparat si eu o asemenea  alarma, asta toamna. Are un consum foarte mare si bateriile se descarca in cateva saptamani. Mai mult, nu pot fi folosite in rulota, cat esti prezent acolo. Daca pui alarma in cort si intra un animalut in raza ei , suna si s-a dus somnul. Ma gandesc, tototdata, si la un transformator 12v -> 6 v, pentru a fi rentabile, adica sa nu mai folosesc cele patru baterii AA . 1, 5v x 4 buc = 6v.si sa folosesc bateria rulotei.

Si eu cred ca zavorul pe interior la usa este o masura eficienta.:ascratch:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Si eu cred ca un zavor pe interior si chiar o alarma de 2 lei ar face treaba .
Eu am cumparat 2 alarme de la...Brico Depot cu vreo 5 euro amadoua parca .
Am montat una la intrarea in apartament si sincer....face o galagie de trezeste toata scara. Presupun ca daca pui la fiecare fereastra cate o alarma de genul asta ieftina oricum esti avertizat oarecum de vreo efractie.
Ps.   E bun si parul acela de...salcam.

IMG-20160212-WA0006.jpg

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

       Mai oameni buni , acum  ca o sa avem si Sirieni..eu zic ca nu va mai trebuie alarme ci direct cite un Kalasnikov 7, 62. :laughing:    Asa ca uitati de Vama . Se alege praful si de acesta statiune tamp 

    

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
  • Tot ce e posibil sa se intre in rulota cand dormi, fara sa sesizezi. Eu am patit-o si mai si.
  • Eram cazat intr-un hotel ( singur ) si noaptea a intrat cineva si mi-a furat telefonul ( usa nu era inchisa cu cheia). Nu s-a legat de borseta cu acte si bani, agatata in cuier in spatele usii, nu a luat laptopul aflat pe o noptiera linga capul meu, s-a multumit doar cu telefonul afalt pe o comoda la picioarele mele.
  • Toti care au dormit cu usile neincuiate au fost vizitati si usurati de telefoane si ceva bani aflati la vedere. Deci a luat doar ce putea ascunde in buzunare, pentru a nu da de banuit daca era surprins pe hol cumva. Eu am reusit sa recuperez telefonul  cu ajutorul politiei.
  •  A fost vandut in aceiasi zi in care a fost furat si a trecut pe la cativa vanzatori pana a ajuns la "utilizatorul  final"  de la care a fost recuperat. Nu am baut absolut nimic, nici macar in suc in seara respectiva, dar tot nu am sesizat cand a intrat in camera hotul, poate pentru ca pe jos era mocheta care amortiza pasii. Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca ma trezeam in timp ce era in camera hotul. Poate mai bine ca nu m-am trezit. Ca urmare pentru rulota am cumparat doi senzori de miscare wifi cu o sonerie pentru alarma. Senzorii vin plasati afara pe directiile care doresti si soneria o tii cu tine in rulota. Cand face galagie e clar ca se apropie ceva sau cineva.
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Florin C. daca vrei , mai scrie niste amanunte (eventual poze) despre acesti senzori de miscare
montati de tine.

Eventual sursa, un pret, modul de montare a lor, etc.
Sigur sunt multi colegi interesati de acesti senzori.
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.