Viorel C.

Permis categoria B sau BE

278 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Draghiciu Dumitru

Legea Nr.203 din 09.11.2012

pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 760 din 12 noiembrie 2012

 

ANEXĂ(Anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002)Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducereCategoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:a)categoria AM: mopede;b)categoria A1:1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d)categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Sebastian

Eu tractez cu un Opel Movano din 2000 o rulotă de 750 kg. și nu am avut niciodată probleme de interpretare. Am doar B și e ok si suficient atât. Masina e camioneta și are mma 3500 kg.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

 @Stefan P  hi Observ ca este din 2008 sau 2009 acest document.
Oare nu sa mai modificat prin 2012 parca???:ascratch:
Mai mentionez ca in Spania( tara europeana) ansamblul format din masina tragatoare si rulota poate sa ajunga pana la 4250 kg.superok
Dupa cum se spune ca legile rutiere din Romania sau aliniat celor din comunitatea europeana , in cazul asta nu prea a facut aceasta ...aliniere" si a ramas la 3500 kg.
Sper sa nu gresesc. :ascratch:

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Posibil. Eu asta o aveam si trebuie sa mai am una mai recent dar nu o gasesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Legea Nr.203 din 09.11.2012

pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 760 din 12 noiembrie 2012

 

ANEXĂ(Anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002)Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducereCategoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:a)categoria AM: mopede;b)categoria A1:1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d)categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

h)categoria C1:

 autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;i)categoria C1E:1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;j)categoria C:1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;k)categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;l)categoria D1:1. autovehiculul proiectat şi construit pentru transportul a maximum 16 pasageri în afară de conducătorul auto şi a cărui lungime maximă nu depăşeşte 8 m;2. ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;m)categoria D1E: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;n)categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;o)categoria DE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;p)categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;r)categoria Tb: troleibuz;s)categori

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Draghiciu Dumitru,  hi. Pai din legea postata de tine inseamna ca avem voie cu categoria B
pana la 4250 kg???
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
Nu mai inteleg nimic :ascratch:.( atat ma duce capul):laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Sper ca nu vreti sa spuneti ca nu intelegeti legea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Poate gresesc insa din ce am inteles eu avem voie sa conducem cu categoria B
MMA masina + MMA rulota = 4250:ascratch:
Asta reiese din punctul 3.
Corectati-ma  va rog daca gresesc.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Da, exact acelasi lucru inteleg si eu. Mi se pare cu totul inutil punctul 2. Este un fel de pleonasm legislativ. La ce sa ne asteptam de la Romania ? Legiuitori nescoliti, tampiti si hoti, legi, bineinteles facute pe masura ! Mai buna era Marea Adunare Nationala, care legifera decretele, fiindca nu ne costa nimic. Acum e la fel; se conduce prin ordonante = vechile decrete iar Parlamentul puturos ne costa o groaza de bani.

Modificat de Mihnea Stoenescu
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Mihnea Stoenescuhi. Insa nu este asa  cum am dedus noi. tamp
Astazi am fost informat de catre cineva care stie legile mai bine si de fapt avem voie pana la 3500 kg cu B-ul.
Este vorba despre legea data in 2013.
 

Iata ca noul Codul Rutier 2013, vine cu unele modificari si pentru cei care tracteaza o rulota sau o remorca. Am selectat de Aici, doar ce este necesar de aflat:

Anexa nr. 1

categoria B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depasestete 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depasestete 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depasestete 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg;

Art.24.1.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cornel Mihailescu asta este legea, lasa informarea de la cine stie legea.

Dumneta nu stii sa citesti sau sa intelegi legea. Cauta pe internet si afli tot ce trebuie despre lege.

 

Codul rutier- Actualizat in 2016

 

Acasa

Legislatie Rutiera 2015

Codul Rutier 2013

Actele necesare pentru prima inmatriculare in Romania

Anexa 1 – Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere

Capitolul 1 – Dispozitii generale

Capitolul 2 – Vehiculele

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Capitolul 3 – Conducatorii de vehicule

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Capitolul 4 – Semnalizarea rutiera

Capitolul 5 – Reguli de circulatie

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Sectiunea 3

Sectiunea 4

Sectiunea 5

Sectiunea 6

Capitolul 6 – Infractiuni si pedepse

Capitolul 7 – Raspunderea contraventionala

Capitolul 8 – Cai de atac impotriva procesului verbal de constatare

Chestionare Auto

Indicatoare Rutiere

Legislatie rutiera actualizata 2015

Timbrul de mediu 2013

Parteneriat

becuri led

becuri spot led

drpciv

panouri led aplicate

panouri led incastrabile

spoturi led

 

Anexa 1 – Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere

Anexa nr. 1 – Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

a) categoria AM: mopede;

b) categoria A1:

1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;

2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Draghiciu Dumitruhi.Cu respect fata de dumneavoastra si varsta pe care o aveti.nay
Nu vreau o polemica . superok.  Si nici jigniri la adresa mea, cu cititul si interpretatul.
Va rog frumos. 
Acum 11 ore ati postat o lege din anul 2012. 
Si eu am revenit cu o postare de lege din 2013 ( deci mai noua decat ce ai postat dumneata ) postata de @Viorel.
Cu ce am gresit ????

ScreenHunter_74 Apr. 03 22.10.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Astazi am vorbit cu @Viorel si el mi-a dat informatia precum ca B-ul este valabil pana la 3500 kg.
Asa ca @Draghiciu Dumitru., daca @Viorel a gresit inseamna ca am gresit si eu.
Si drept urmare imi cer scuze de greseala facuta.
hi
Daca este intradevar vorba de o greseala.
Cu respect si stima.

ScreenHunter_75 Apr. 03 22.15.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

@Cornel Mihailescu ati spus ca este o lege din 2013 dar nu ati spus si numarul legi si la ce se refera legea. Daca vreti sa dati informatii credibile trebuie sa dati detalii despre lege.

Informatia pe care o dati dumneavoastra este urmatoarea; Astazi am fost informat de catre cineva care stie legile mai bine si de fapt avem voie pana la 3500 kg cu B-ul.
Este vorba despre legea data in 2013.

 

Pentru mine am fost informat de cineva este o barfa nu o informatie bazata pe legi.

Daca dumneta ti se pare o informetie corecta, gresesti. Ai vrut sa spui ca stie legile mai bine ca mine sau m-i se pare mie. 

Sau ai vrut sa spui ca eu nu cunosc legile. Te rog sa precizezi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Nu am vrut sa spun nimic in legatura ca nu stiti legile sau ca stie legile mai bine decat dvs. 
Nu mai fi ti asa acid in declaratii va rog.
Nu sant genul de persoana care se bazeaza pe barfe.
Pacat ca se ajunge la neintelegeri pe acest forum poate dintr-o eroare .
 Cu stima.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Doresc sa spun (fara dorinta de a intra in polemici), ca si eu "stiam", din diferite "prelucrari", de chestia cu 3500 Kg ale tandemului dar, sincer, nu prea pricep ce vrea sa spuna actul acesta normativ (lege) scris de tampiti (reprezentanti de seama ai alegatorilor), ceva neaos romanesc postrevolutionar. Oare erau neaparat necesare aceste "subtilitati" ?? Sau este facuta anume, ca sa ne faca sa angajam avocati pentru a  ne sfatui si pe ce parte sa folosim hartia igienica (la tarife nesimtite). Oare legile nu trebuie sa fie accesibile pentru toti cetatenii care sunt obligati sa le cunoasca ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Mihnea Stoenescu, Nici eu nu stiu ce sa mai inteleg.
Probabil ai citit mai sus si ai observat ca am ajuns sa ne  , , certam" intre noi colegii.
Mie unul imi pare rau daca am gresit si am transmis date eronate pe forum.
tamp
Si chiar imi cer scuze.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Asta vor si ticalosii astia de legiuitori (atat de "destepti" ca schimba legile precum chilotii, de "bune" ce sunt !), sa ne spargem capetele noi oamenii de rand (in mintea lor,   "prostimea") in loc sa le dam lor pe carca, imbuibatii si putorile dreaq' ! Off, nu l-am urat nici pe Ceausescu cat pe nesimtitii astia !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Si chiar fac un apel catre conducerea forumului ( care cred ca sant mai in masura ) sa se informeze direct la POLITIA RUTIERA si sa ne puna la dispozitie  , , legea " actualizata la zi.
Asta pentru a nu mai crea anumite polemici intre noi colegii si nu numai.
 Va multumesc si cu stima si respectul ce o port colegilor si conducerii acestui forum doresc sa incheiam micile neintelegeri in acest topic.hisuperoknay.
 Mii de scuze pentru discordia creata . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Sincer Cornele, nu am de loc impresia ca ai fost initiatorul acestei polemici presarata cu admonestari, eufemistic vorbind, cam... necolegiale. Dar trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu avem dreptul de a ne erija in parinti si/sau educatori pentru a modera pe cei mai patimasi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare . @Draghiciu Dumitruhi. Si ca sa vedeti,  chiar am trimis un mesaj privat catre Dvs. pe data de 15 martie 2016.
Chiar am scris acolo ca asa deduc si eu( ceea ce arata ca stiu sa citesc si sa ...interpretez cate ceva)
Marturisesc ca eu chiar am cerut sa-mi spuneti si opinia Dvs.
Deci, nicidecum nu am avut intentia de a comenta la inteligenta Dvs. si la cunostintele despre legislatia rutiera a Romaniei.
Acestea fiind spuse tin sa va salut , sa va doresc o zi minunata si pe viitor sa fim ....mai buni.nay
PS. postez aici si o fotografie cu mesajul trimis catre Dvs. in 15 martie a acestui an.

ScreenHunter_76 Apr. 04 16.55.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin

Salut,

 

Dupa 4 pagini citite, am inteles doar ca fiecare dintre voi intelege ce vrea si foloseste ce lege doreste, asadar am intrat pe site-ul politiei rutiere: http://www.politiarutiera.ro/

 

In partea din stanga e un meniu. Butonul "LEGISLAŢIE RUTIERĂ" ne duce catre http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=10957&Itemid=66 . Din moment ce acest link este pus atat de vizibil pe site-ul oficial al politiei rutiere inteleg ca pe baza acelei legi suntem cu totii verificati in trafic.

 

Asadar, dupa o scurta rasfoire inteleg:

 

"Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule." - O singura completare am: acel "ansamblul depaseste 3.500kg" se refera si el la MMA totale, adica MMA masina + MMA rulota.

 

Citind mai jos gasim si:

 

(Anexa nr. 1)
Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

 

Ne intereseaza doar punctul 3

"Ansamblul de vehiculte" = Masina care tracteaza + rulota (folosesc cuvantul rulota pentru ca suntem pe un forum de rulote si asta ne intereseaza in special)

"a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4250kg" = Suma (MMA masina care tracteaza + MMA rulota) sa fie mai mica de 4250kg

"format dintr-un autovehicul tragator din categoria B" = adica masina care tracteaza sa fie cu MMA sub 3500kg si sa aiba maxim 8 locuri pentru pasageri + 1 loc pentru sofer

"si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750kg" = rulota are MMA peste 750kg 

 

Cu alte cuvinte, legea explica faptul ca poti conduce pe baza categoriei B de permis o masina si o rulota a caror MMA totale nu depaseste 4250kg DOAR DACA AI O DOVADA CA AI ABSOLVIT UN CURS. E adevarat ca nu zice ce curs, dar e usor de intuit ca se refera la acea adeverinta mentionata prin posturile anterioare.

 

Punctul 2 nu este "pleonasm legislativ" sau redundant pentru ca daca MMA masina + MMA remorca (MMA remorca fiind maxim 750kg) este mai mic de 3500kg, atunci nu ai nevoie de acea adeverinta.

 

Orice alte discutii sunt pure speculatii. Ce am prezentat mai sus face parte din codul rutier pe care il aplica politistii rutieri ACUM pe strazi. Ca unii dintre ei nu cunosc codul, e partea a 2-a, insa puteti oricand sa listati acel cod, il purtati la voi si, daca necesitatea o cere, le aratati politistilor foile cu legea actuala.

 

Exista o singura portita pe care o pot sesiza momentan si pe care o puteti folosi in cazul in care conduceti un ansamblu cu MMA totale peste 3500kg si nu aveti acea adeverinta sau cod numeric pe permis: "in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg" - nu precizeaza ca e vorba de MMA masina + MMA rulota. Se poate intelege ca se refera la masele reale avute de masina si de rulota in momentul in care sunteti opriti de politisti, iar pentru aflarea lor ar fi necesar ca agentii de politie sa ia la cantarit masina si rulota, iar daca masele lor reale totalizate depasesc 3500kg, sunteti in belele.  :) 

 

Cu stima!

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

E foarte simplu:

Cu B poti conduce un ansamblu in care MMA masina + MMA rulota/remorca nu depaseste 3500 de kg.

Cu B + Curs poti coduce pana la 4250kg suma MMA-urilor de mai sus.

Mai mult de atat iti trebuie B+E.

 

Ca sa fii total in legalitate autoturismul tragator nu trebuie sa aiba o rulota cu MMA mai mare decat e specificat ca si masa maxima remorcabila in cartea masinii, in acest caz iti iei amenda, cu toate ca te incadrezi in una dintre limitele de mai sus si dpdv al permisului esti ok.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare @Alinhi si @traianmhi
Va multumesc pentru postarile voastre ( care sunt si pe intelesul meu, un analfabet cu mintea scurta ) .
Mai pe dibuite,  mai pe pipaite,  in sfarsit am inteles si eu ca avand permis de conducere categoria B 
MMA masina tragatoare + MMA rulota( remorca) NU TREBUIE  sa depaseasca 3 tone si jumatate.( 3500 kg).
 
PS. Ei bine Domnule @Draghiciu Dumitru pana la urma cine stie legile mai bine???
 Cine jigneste fara sa aiba de fapt un suport real si actualizat???
  Astept scuzele dumitale si tin sa va urez o , , ieseala" minunata la sfarsitul saptamanii.( Seimeni, cu colegii constanteni) .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.