Viorel C.

Permis categoria B sau BE

278 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Radu Ionescu

Ideal ar fi postat undeva pe pagina principala a forumului, sticky, o explicare clara, inclusiv informarea oficiala primita de la politie de cineva de pe forum si "lacatuit" subiectul

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

Salutare :rulotisti:

 

Un simplu Email catre cei autorizati, cu intrebarile "care ne fura somnul" ... Cum, cat, ...de ce.

Raspuns CLAR fara interpretari....Simplu!

Traim secolul ... 5G:default_big_grin:

 

FB_IMG_1575470266036.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Am vrut sa zic de data trecuta, de cand l-a postat prima oara @Florin Males, raspunsul primit de la politie, desi corect, e formulat alambicat cum numai ei stiu s-o faca! :) Vezi si morala din bancul cu masa,  becul si numarul de militieni necesari pentru insurubare! Si asta e un raspuns formulat de unul care (teoretic) are studii superioare in domeniul comunicarii... Trist!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

As dori sa fac cursul B96, aveti cumva o recomandar pentru Cluj-Napoca?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
acum o oră, Dani M a scris:

As dori sa fac cursul B96, aveti cumva o recomandar pentru Cluj-Napoca?

Multumesc.

Tony Auto, am făcut in urma cu 3 ani la ei B96, a fost 500 lei. Între timp am schimbat mașina și a trebuit E -ul, ca  a sărit de 4.250 kg ansamblul, tot 500, lei, reducere pentru ca am făcut și primul curs 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Mai lamuritor de atat nu cred ca se poate ! In special de la minutul 6.35 !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

Inca ceva foarte interesant si lamuritor:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius LTN

M-am interesat si eu la o scoala de soferi despre cursul in vederea obtinerii adeverintei pentru categoria B96. Pret: 800 lei.

Mie unul mi se pare un cost nejustificat de mare, mai ales ca nu imi este necesar momentan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
M-am interesat si eu la o scoala de soferi despre cursul in vederea obtinerii adeverintei pentru categoria B96. Pret: 800 lei.
Mie unul mi se pare un cost nejustificat de mare, mai ales ca nu imi este necesar momentan
In Italia este 500€ și BE 550€....nici nu se pune problema ce permis sa faci.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare @Marius Olteanu, eu am făcut în 02.2020 si a costat 500 lei. 

Pentru a mine a meritat, am învățat ceva din acest curs chiar dacă am făcut doar o sedință. Pe lângă asta am eliminat un stres în plus când sunt plecat la drum!!! 

Dacă ai nervi si timp clar este mai avantajos să faci direct categoria E! 

O zi frumoasă! 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius LTN

Rulota mea are MMA 1150 kg. Ma incadrez fara probleme sub 3500 kg, chiar si in cazul in care as schimba Golful cu un Tiguan

Daca ar fi costat 3-400 de lei probabil as fi facut cursul, dar suma de 800 lei + costul și bataia de cap pentru preschimbarea permisului mi se par nejustificate pentru acest "moft" 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Si asta e adevarat cu bataia de cap, mai ales daca optezi pt B+E.

Dar, pe de alta parte, daca subzista hobbyul, nu mai ai constrangeri dupa.

Uneori ma gandesc sa fac C+E dar nu cred sa ajung la lucruri extravagante! :default_big_grin:
2E8A183D-C847-40C7-96DA-F72FE102AE33.jpeg.45177c4350ab57bf3631d9d9ab898234.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes

Se poate o recomandare de scoala de soferi pt BE din Bucuresti(sect. 3)?, bine ca am descoperit informatia din acest forum inainte sa-mi iau rulota. Ansamblul va depasi 3500 MMA( 2200 masina + 1500 rulota) si decat sa fac B96 apoi upgrade(candva)la BE, mai bine direct BE.

Multumesc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Victor Popescu

Pentru cei care inca au intrebari legate de legislatie, de treaba cu B96, etc:

Am cautat in noul cod rutier (actualizat 2023) si am gasit urmatoarele informatii:

in Anexa 1  - Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere

f) categoria B: 
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8; 
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg; 
3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg, format dintrun autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg;

 

si exista si articolul 24.1, alineatul (3) care specifica:

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

 

 

Sa luam exemplul meu: Dacia duster 2022, MMA 1849, conform talon - Sarcina maxima remorca cu sistem de franare proprie= 1500kg. Sa zicem ca as lua o rulota cu mma 1100 kg, total ansamblu = 2949kg

Ma incadrez cu permisul de categoria B conform lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, pentru ca rulota e peste 750kg, dar datorita faptului ca ansamblul nu depaseste 3500kg, nu exista necesitatea absolvirii cursului B96.

 

In concluzie, ai voie sa tractezi rulota de peste 750kg cu permisul de categorie B. Daca ansamblul depaseste 3500kg, atunci esti obligat sa faci cursul ptr B96.

 

TL:DR codul rutier actualizat 2023 spune:

<3500kg , B

>3500kg <4250kg, B96

>4250kg , B+E

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gherman Radu

Eu trag cu cat B ansamblu de 4250kg MMA, adica mercedes sprinter are 3500kg MMA + remorca de 750kg MMA, perfect legal

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

prostia este in ADN romanilor, analfabeti functionali, citesc dar nu inteleg nimic

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Eu trag cu cat B ansamblu de 4250kg MMA, adica mercedes sprinter are 3500kg MMA + remorca de 750kg MMA, perfect legal
În Africa o fi legal presupun, dar în România și Europa desigur nu

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gherman Radu
în urmă cu 2 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

prostia este in ADN romanilor, analfabeti functionali, citesc dar nu inteleg nimic

Aveți perfecta dreptate

19 minute în urmă, Raul G a scris:

În Africa o fi legal presupun, dar în România și Europa desigur nu

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk
 

La punctul 2 se referă exact la exemplul pe care l-am dat eu, autovehiculul trăgător din categoria B (poate fi o mașină mică cu MMA de 1500kg sau o dubă cu MMA de 3500kg și amândouă pot trage legal o remorca de maxim 750kg MMA).

La punctul 3 se referă la acele remorci sau rulote cu dispozitiv de frânare, cel mai bine întrebați la o școală de șoferi și o să vă confirme spusele mele.

Sănătate și drumuri bune

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Victor Popescu
La 7/5/2023 la 16:45, Cristian Victor Popescu a scris:

TL:DR codul rutier actualizat 2023 spune:

<3500kg , B

>3500kg <4250kg, B96

>4250kg , B+E

 

Aici am uitat sa mentionez ca ma refeream la cazul in care rulota are mai mult de 750kg (ce ma intereseaza pe mine). Daca e sub 750kg si ansamblul mai mic de 4250, nu trebuie B96. Am incercat sa editez postul dar nu mai merge :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Victor Popescu
La 7/6/2023 la 18:30, Raul G a scris:

În Africa o fi legal presupun, dar în România și Europa desigur nu

E legal @Raul G . Daca ar depasi 4250 nu ar mai fi legal.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cristian sus scrie clar 3500-4250 este nevoie de B96.
B96 s-a născut la cererea la cererea asociațiilor de camperisti ce au autorulota ce mai tot timpul e la limita celor 3500 kg sa poată trage o remorca de 750 kg.

Inviato dal mio CPH2251 utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Sunt 2 situatii in care MMA ansamblu poate ajunge la 4.250kg: auto + rulota (care are peste 750kg) caz in care este necesar B96 si situatia cand ai un auto de MMA 3500 kg (exepmplul meu, campervan Ducato) si ai voie sa remorchezi o remorca pana in 750kg, cz in care nu ai nevoie de B96

 

De stiut ca exista o initiativa European prin care si noi, in Romania, sa ne aliniem la legislatia UE (la care s-au aliniat deja cateva tari) ca sa fie extinsa categoria B la de la MMA 3500 la MMA 4250kg atunci cand se conduce un autovehicul din categoria special M1/autorulota. Acesta necesitate a aparut ca urmare a cresterii semnificativ a maselor maxime la autorulote noi.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei.N

La ieșirea precedentă aveam un vecin de camping cu o autorulota superbă, Hymer B680, ceva absolut superb, șasiu tratat frumos, înalt, compartimentare faină, garaj mare cu multe spații de depozitare gândite bine și cabina de Sprinter. Din vorbă în vorbă, mi-a spus ca singurul dezavantaj este ca MMTA era mare așa ca avea nevoie de categoria C ca să poată conduce. Am citit și eu despre inițiativa amintită de colegul @Alin Opran, cu completarea că motivul principal este cel ca masele mașinilor cresc datorită mașinilor electrice, care se vor a fi de larg consum. Totuși,  ar fi ceva foarte util și pentru cei pasionați de vehicule recreaționale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Victor Popescu
La 7/8/2023 la 14:44, Raul G a scris:

Cristian sus scrie clar 3500-4250 este nevoie de B96.
B96 s-a născut la cererea la cererea asociațiilor de camperisti ce au autorulota ce mai tot timpul e la limita celor 3500 kg sa poată trage o remorca de 750 kg.

@Raul G

Daca ai autoturism de maxim 3500kg si rulota de maxim 750kg te incadrezi la  lit. f) pct. 2 din anexa nr. 1, nu e nevoie de B96.

In articolul 24.1, alineatul (3) e specificat ca e vorba despre situatia de la  lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, adica situatia in care rulota are peste 750kg si ansamblul pana in 4250kg. Doar atunci e nevoie de B96

 

articolul 24.1, alineatul (3) :

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1,  in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 10/07/2023 la 8:33, Cristian Victor Popescu a scris:

Daca ai autoturism de maxim 3500kg si rulota de maxim 750kg te incadrezi la  lit. f) pct. 2 din anexa nr. 1, nu e nevoie de B96.

Lucru care nu se intalneste niciodata in practica. Nimeni nu-si ia tanc sa tracteze o rulota de gen asta, care daca ma gandesc nici nu exista ca MMA. Poate o remorcuta mica. Dar e altceva asta. Noi vb pt rulote. Deci e irelevant ce ne spui.

 

Iar partea a 2-a ce ai citat e exact ce spunem noi toti pe aici ca iti trebuie B96 sa poti tracta ANSAMBLU cu MMA pana in 4250kg. La fel e si la mine. Masina are 2750kg MMA, iar rulota 1350MMA. Total e 4100kg. Doar cu B ramaneam fara permis demult si dosar penal. Am B96 si deci nici o problema.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.