Stefan P

Off Camping-Apuseni-Poiana Glăvoi

36 postări în acest subiect de discuţie despre Off Camping-Apuseni-Poiana Glăvoi

Off Camping-Apuseni-Poiana Glăvoi


Mihai Dura

Super locatie.
Cu siguranta o sa vreau sa merg si eu , daca faci anuntul plecarii din timp sa ma organizez si eu cu familia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Foarte frumoasa locatia, cati km sunt din Bucuresti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Foarte frumoasa! In jur de 500 km

Mai exact 545 km pe ruta Bucuresti, Pitesti, Sebes, Deva, Brad, Varfurile, Petroasa si in final Poiana Glavoi. La doar cativa kilometri este si Padis-ul. Mai repet ca din Pietroasa la Padis e drum nou nout asfaltat si foarte bun.  Cu serpentine foarte frumoase! 

Modificat de Stefan P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu este cazul sa mai ascund faptul ca mi-am luat rulota pentru a campa cu precadere in acest loc. Ma saturasem cat m-am "murat" la cort iar atunci cad plec sa-l car "fleasca". De aceea nici nu-mi doresc cort la rulota (am sa caut in schimb o pergola). Glavoiul poate oferi insa si "surprize" in caz de ploi (uneori chiar daca nu ploua chiar acolo; apa stie pe unde sa iasa !), daca nu ai grija unde te asezi.  Frecventez de multi ani Apusenii si ii apreciez nespus pentru prilejurile de drumetii pe care le ofera in locuri minunate, cu adevarat de neuitat. Maghiarii din Ungaria sunt ca la ei acasa in fiecare weekend. Fiind o persoana destul de sociabila, mi-am facut imediat "loc" in mijlocul localnicilor, turistilor obisnuiti in zona,   salvamontistilor.

In ceaun se prepara o minunata tocanita cu ciuperci culese din padure de d-na Zorica (localnicii le vand strainilor cu 16 lei/kg). O feerie !

20_Foc la Cornel's Mall.jpg

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asa e Mihnea Stoenescu!

Frumoasa locatie, de patru ani am descoperit-o si in fiecare an am mers de atunci si vreau sa merg si pe viitor, fara exceptie! Este pe primul loc in sufletul meu! Daca ai fost atent mai sus am si avut peripetii cu apa pe acolo. Intradevar acolo acum ploua acum e soare acum e ceata! Te trezesti ca e soare afara si din senin sa creasca raul!

Eu la terasa lui Nea Costi trag acolo cand merg si campez cat mai aproape de el ca e liniste, are grija si el de asta daca mai sunt unii care nu stiu de bunul simt!

De maghiari e plin, dar nu numai de ei, am vazut multi polonezi, francezi...cei mai multi sunt maghiari si polonezi, vin cu corturile des, pe unii i-am vazut dormind chiar si sub cerul liber doar in saci de dormit, (chiar in august cand am fost era un cuplu din Franta care au dormit sub cerul liber-si ce murati erau de ploaie).Credca locul asta e vizitat in 80% de straini, romanii nu stiu sa se bucure de tara lor!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

 Da, ai dreptate, la nea Costi este si terenul mai drept, bun pt. rulote. Probabil ca si eu, acum posesor de rulota, ma voi orienta spre acolo.

Cat despre frumoasa noastra tara (care nu prea mai este a noastra !), ai perfecta dreptate si... ma opresc aici.

Uitasem sa spun ca ciupercile culese din padure vandute la "prima mana" cu 16 lei, ajung in Italia prin retele de distributie cu "reprezentanti" loco, asa-numiti "italianul X , Y"  (este o adevarata industrie a culesului, te intalnesti peste tot in drumetii cu oameni de la mari distante, cu cosuri in spate, de la Arieseni, Vartop, Garda ...).

Pe vremea "raposatului" eram aproape singur, cu caii ... Langa cabana Padis (singura !) erau vreo 3-4 corturi.  Bineinteles, drumul nu era asfaltat, dar era bun paaaana la Rachitele. Dormeam in Dacie fara grija acolo unde ma apuca noaptea.

Sanatate si sa ne vedem cu bine !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Pai ne vedem in iulie cu siguranta. Nea Costi face o ciorba cu galbiori culesi de dansul pe roua de dimineata de zici ca e ciorba de burta! Cine ajunge pe acolo recomand, face mancare buna si lucreaza foarte curat si ingrijit, e disperat de curatenie. La Padis de anul trecut au interzis camparea cu cortul. A mai ramas glavoiul dar nu stiu cat.  Nu mai aveau boierii cazare la vilutele lor si s-au gandit ca daca interzice camparea poate ii mai obliga de voie de nevoie sa mearga la eii!!! Ce sa faci?!  Nemernici!  Si asa Padusul e distrus tot, cabanele vechi de lemn si frumoase sunt in ruina si acum au umplut tot locul ala cu fiare si betoane de nu te mai atrage cu nimic. 

Abia astept sa vina vara sa fac Cheile Galbenei, poienile, avenurile, Cetatile Radesei si mai ales vreau in pestera Boghii. Aceasta este foarte virgina, nu e amenajata, e c-am anevoios dar merita vazuta pe propria raspundere. Sunt stalactite, stalagminte care inca sunt in stare de formare, cand am pus mana pe ele si am vazut ca sunt moi ca un burete numi venea sa cred ce vad!  Foarte frumos!

Acum 4 ani am coborat de la Padis la Huedin,  o minunatie, pacat de drumul ala ca e foarte rau, abia am trecut prin brazdele rotilor de la tractoare. Mai in jos spre civilizatie aproape de cascada miresei lucrau la drum dar nu stiu daca sa mai continuat sau daca sau oprit. Daca stie cineva rog sa dea detalii. Asa nu ma risc sa mai merg ca am crezut ca acolo raman. E un peisaj mirific. Pacat ca nu se investeste in infrastructura. Am trai lejer numai din turism!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Toate asfaltarile s-au oprit cand s-a schimbat guvernarea, inclusiv atat de mediatizata asfaltare spre Rachitele (satul lui Boc). De la Padis (asa este, plin de vile nesimtite ca si stapanii !) spre Rachitele drumul este mizerabil, muuult mai prost decat era pe vremea "impuscatului". Ici si colo petice degradate de asfalt, realizat complet in statiunea - fiasco Ic Ponor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iri

Am fost acolo pe 20 iunie 2016 si desi nu-i stanca de Fagaras sau Piatra Craiului, e ceva cu totul original:

Plusuri:

-altitudine mica dar foarte racoare, 100% brazi, iarba pascuta de un verde izbitor (nu trebuie sa dai cu coasa inainte de a campa) izvor apa, parau curat si rece  foarte curat (n-a trebuit sa adun pet-uri si ale doze inainte de campare), 10Gb de muzica ce nu au vazut  butonul play pentru ca toti savurau linistea locului, trasee foarte multe (se pot face si de catre copii)

 

Minusuri:

- accesul dinspre Hunedoara Brad Stei te baga repede in service (circa 55 km treapta I maxim II) desi sunt si portiuni absolut noi (se lucreaza la drum, semaforizare intensa, viteza medie orara foarte mica)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Foarte frumos @Irihi
Multumim pentru descrierea ta si pozele postate.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Nici o noutate despre Glavoi, de doi ani ...:la-somn:. Am fost anul trecut la sfarsit de iunie, pajistea aproape goala, iar drumul foarte greu. De la asfalt, pret de un km este ok, dar cand incepi sa cobori spre poiana este groaznic. Nu cred ca se poate ajunge cu rulota daca ai o masina normala. Poate cu un SUV sau ceva mai bun. Pentru mine a fost prima intalnire cu minunata poiana, dar nu m-as incumeta cu rulota. La coborare mai treaca-mearga, dar la urcare... . Ceva noutati despre drum ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Ciupercea

Am fost eu in vacanta de 1 Iunie.   Drumul este in aceeasi stare...   destul de greu cu rulota de la asfalt pana la Glavoi.   Cu toate astea, au mai fost cateva rulote inclusiv cu masini mici care au reusit sa iasa de-acolo...  depinde cat vrei sa zdruncini rulota:)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucescu R.

update iulie 2018. Drumul este DEZASTRUOS, numai treapta 1 si 5km/h max., cu atentie maxima ajungi cu rulota intreaga. De la asfalt 1, 8 km pana n poiana. Cu toate acestea odata ajuns am savurat din plin linistea , dar mai ales la terasa la nea Costi, mancarea este ieftina si extraordinar de buna, poti comanda orice chiar daca nu este in meniu. Nimeni nu deranjeaza pe nimeni, se doarme chiar si pe hamac intre doi brazi, chiar daca afara ploua. As reveni oricand fara ezitare....

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim pentru descriere.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Sorop

Va salut,  

e ok ruta aceasta de la Sudrigiu spre poiana glavoi? 

Drumul tot asa prost? 

E aglomerat in perioada aceasta, mai sunt locuri de campare? 

Ajungem si noi pentru prima data cu rulota maine dupa amiaza si ramanem vreo 3-4 nopti, ceva sugestii pt cele mai bune amplasamente? (In cazul in care or fi libere ?)

 

multumesc pentru sfaturi! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Sorop

72E487B9-0604-41AD-95E6-AB6478C23094.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucescu R.

DN 76 sau E79 este dezastru o bucată buna dinspre Lazuri pana pe la Cristisorul de jos, multe praguri si bucăți numai cu piatra, fără asfalt. Aprox 30-40 km e jale, după e bun. Sper sa ti fie de ajutor...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Sorop
51 minute în urmă, Lucescu R. a scris:

DN 76 sau E79 este dezastru o bucată buna dinspre Lazuri pana pe la Cristisorul de jos, multe praguri si bucăți numai cu piatra, fără asfalt. Aprox 30-40 km e jale, după e bun. Sper sa ti fie de ajutor...

Multumesc mult, mai sunt alte variante mai bune? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucescu R.

Din pacate celelalte variante înconjura foarte mult 80-100km, poate stie alt coleg...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Daca vremea tine cu noi si micuti sunt sanatosi dorim sa facem o iesire de mai bine de o saptamana in perioda 8 -19martie 2019 in Poiana Glavoi!

Am inteles ca drumul este bun de la Sudrigiu - Pietroasa - Boga  pana la Saua Scarita, iar de aici spre Poiana Glavoi sunt 2, 5km de drum forestier!

Noi am mai fost in 2012 si am vizitat principalele atracti din zona: Cetatile Ponorului, Cheile Galbenei, Piatra Galbenei, Cheile Galbenei, Cascada Evantai, Focul Viu si Cetatile Radesei

 

 

DSC02348.JPG

DSC02353.JPG

DSC02355.JPG

DSC02368.JPG

DSC02373.JPG

DSC02376.JPG

DSC02383.JPG

DSC02393.JPG

DSC02400.JPG

DSC02406.JPG

DSC02425.JPG

DSC02437.JPG

DSC02442.JPG

DSC02462.JPG

DSC02463.JPG

 

DSC02499.JPG

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salut! Am fost toamna trecuta doua nopti cu cortul.  Drumul este bun, asfalt de la Sudrigiu pana sus in sa cand se iese din padure, apoi cei 2, 5 km la fel de rau si rupt este. Daca ajungi te rog sa dai de veste. Eu as vrea sa fac Glavoiul anul asta prin iulie vreo saptamana sau chiar doua cu rulota...!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD

Un loc deosebit . Într-adevăr drumul e cam greu , aproximativ 2 km. Autorulota mea este mai înaltă și cu puncte dubla pe spate . Nu am avut probleme , dar in unele locuri ai emoții .

6602A626-264C-41B7-98A4-99584C7ECC91.jpeg

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.