Viorel C.

Aprovizionarea cu apa

13 postări în acest subiect de discuţie despre Aprovizionarea cu apa

Aprovizionarea cu apa

Viorel C.

Utilizarea apei in rulota, necesita oarecare prudenta.

Calitatea apei din rezervoare  poate scadea rapid, in situatia in care rezervorul de apa (bidonul) nu este amplasat intr-o zona intunecata. La lumina, apa va produce acele alge care dau apei o culoare verde si depunere de mazga. In special la temperaturi ridicate apar rapid bacterii, care pot duce la boli intestinale. Daca doriti sa o utilizati ca apa potabila, trebuie sa luati masurile de precautie necesare.

Este de preferat, sa se faca uz de filtre de apa speciale, care indeparteaza bacteriile si mirosurile neplacute.
Este necesar cat mai frecvent curatarea rezervorului de apa, pentru prevenirea si formarea bacteriilor.

ftmy8.jpg

Modificat de Viorel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator mediainfo

Mi-am achizitionat si eu o rulota Adria Sprite XL si nu are rezervor de apa. Am adoptat solutia romaneasca ... un butoias de 30 litri dar m-am blocat la achizitionarea pompei de apa.

Poate sa ma indrume si pe mine cineva ce caracteristici sa aiba pompa?

Eu m-am orientat spre o pompa cu debit de 10l/min, 0, 5 atm (bari), am gasit-o aici:

Pompe Apa

E suficient, trebuie mai puternica sau mai slaba ca debit?

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lazar
La 3/19/2013 la 1:20, Viorel C. a scris:

Utilizarea apei in rulota, necesita oarecare prudenta.

Calitatea apei din rezervoare  poate scadea rapid, in situatia in care rezervorul de apa (bidonul) nu este amplasat intr-o zona intunecata. La lumina, apa va produce acele alge care dau apei o culoare verde si depunere de mazga. In special la temperaturi ridicate apar rapid bacterii, care pot duce la boli intestinale. Daca doriti sa o utilizati ca apa potabila, trebuie sa luati masurile de precautie necesare.

Este de preferat, sa se faca uz de filtre de apa speciale, care indeparteaza bacteriile si mirosurile neplacute.
Este necesar cat mai frecvent curatarea rezervorului de apa, pentru prevenirea si formarea bacteriilor.

ftmy8.jpg

 

Salutare,

 

am doua saptamani de cand am venit cu rulota de la mare, golisem rezervorul de apa la venire si acum, cu ocazia reumplerii rezorvorulului si implicit deschiderii robinetilor de apa, m-a , , izbit" un miros de statut (coclit etc samd) de era sa cad jos.....

 

Voi cu ce spalati instalatia si bazinul de apa?

 

Cloramina sau ce?

 

Multam fain pentru sfaturi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
La 04.08.2018 la 22:32, Bogdan Lazar a scris:

[...] Voi cu ce spalati instalatia si bazinul de apa?

 

Cloramina sau ce?

 

Multam fain pentru sfaturi!

Salut,

 

Aici ai se aminteste de un produs utilizat pentru curatare.

Iar aici ai detalii despre substanta folosita si etapele curatarii sistemului.

Cloramina este un dezinfectant bun, chiar si pentru picioare, insa nu stiu cum se impaca cu plasticaraia din sistem!

 

Spor la treaba,

Laurentiu

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 04.08.2018 la 22:32, Bogdan Lazar a scris:

 

Salutare,

 

am doua saptamani de cand am venit cu rulota de la mare, golisem rezervorul de apa la venire si acum, cu ocazia reumplerii rezorvorulului si implicit deschiderii robinetilor de apa, m-a , , izbit" un miros de statut (coclit etc samd) de era sa cad jos.....

 

Voi cu ce spalati instalatia si bazinul de apa?

 

Cloramina sau ce?

 

Multam fain pentru sfaturi!

Umple instalația cu o soluție de apa+oțet, las-o o săptămana și apoi clătește cu apă curată!

Spor! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Lazar
în urmă cu 2 ore, NLaurentiu a scris:

Salut,

 

Aici ai se aminteste de un produs utilizat pentru curatare.

Iar aici ai detalii despre substanta folosita si etapele curatarii sistemului.

Cloramina este un dezinfectant bun, chiar si pentru picioare, insa nu stiu cum se impaca cu plasticaraia din sistem!

 

Spor la treaba,

Laurentiu

 

Salutare Laurentiu,

de unde pot procura si eu Puriclean?

Merci.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
28 minute în urmă, Bogdan Lazar a scris:

Salutare Laurentiu,

de unde pot procura si eu Puriclean?

Merci.

 

Intreaba-l pe cel care a achizitionat-o!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Ziua buna tuturor. Stie cineva procentul de apa vs otet care trebuie pus in sistem pentru curatare?

Am inteles ca trebuie lasat apoi cateva zile, si umplut boilerul de apa calda si tevile de apa, insa cat otet la cati litrii de apa este indicat?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu știu să-ți spun care ar fi proporția corectă...eu am folosit 3 litri de oțet la 5 l de apă.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

"Sunt 2 probleme ce apar frecvent la instalatia de apa , si anume :

- depunerile de calcar,

- mazga de la microorganisme.

Pentru inlaturarea acestora se poate folosi o solutie de curatare care se gaseste in catalogul Falle sau la Exis , sau mai simplu cu un litru de otet alimentar amestecat in aproximativ 5 litri de apa.

Se incarca instalatia cu apa combinata cu solutie sau otet si de lasa 1-2 zile , dupa care se clateste cu apa curata.

Operatia se recomanda la iesirea din iarna dar si vara daca rulota ramane mai mult de o luna , o luna si jumatate , nefolosita."

 

* citat din alt topic....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Multumesc pentru raspunsuri. Fiind mai nerabdator din fire am incarcat de sambata instalatia cu 10 litri de apa dedurizata si 2 litri de otet, am umplut pe rand fiecare furtun din instalatie cu amestecul rezultat (selectand pe fiecare robinet apa rece respectiv calda pana cand mirosea acrisor), m-am asigurat ca boilerul de apa calda este plin si nu mai iese apa cu aer si am lasat-o asa de sambata, deci are deja 2 zile. Incerc sa o mai las inca 1-2 zile (sper sa am rabdare ?) si apoi incepe procesul de clatire cu 50-100 litri de apa curata. Va tin la curent cu rezultatul final.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Aici oferim servicii de igienizare cu ultraviolete pentru bazinele de apa. Spre deosebire de metodele chimice, folosirea ultravioletelor nu lasa mirosuri si inlatura riscul de alergii.

Otetul diluat in apa are in principal efect impotriva depunerilor calcaroase. Poate si usor antiseptic, insa mai mult preventiv. Pentru bazine vechi si instalatii necuratate de foarte mult timp, e nevoie de curatare profunda si igienizare. Mazga depusa nu se va curata doar cu solutie de otet. 

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Ionut C. Multumesc de raspuns, ajungem si la curatare profi insa deocamdate in fata casei la mesterit. 

 

Iei am golit bazinul cu ce a mai ramas din solutia cu apa si otet. Apoi 15-20 litrii de apa dedurizata pana s-a golit, si repetat procesul de cateva ori pentru fiecare traseu de apa rece/calda la fiecare robinet pana cand apa nu ami avea miros si gust acrisor. 

 

Acum toate robinetele merg bine, nu mai am particule mici si negre care sa ramana pe chiuveta sau cada de dus.

 

Sa aveti zi frumoasa si weekend fain

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.