Achim

Concediu Croatia | Serbia | Bosnia-Hertegovina

31 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu Croatia | Serbia | Bosnia-Hertegovina

Concediu Croatia | Serbia | Bosnia-Hertegovina

Achim

In vara asta am facut un tur in fosta Iugoslavie. Destinatia a fost Croatia, pentru soare si balaceala, dar mai interesant mi se pare sa povestesc despre drumul prin Serbia, la dus si intoarcerea prin Bosnia-Hertegovina.

Mi-a fost teama sa incerc un retur prin Muntenegru. Drumul pare dificil si rulota mea destul de mare,  pentru cei 2 l ai motorului.

zE5My8t.jpg

Pe tot traseul nu am avut deloc senzatia de nesiguranta atat la cazare cat si in plimbarile prin orase. Vreau sa intaresc ideea asta pentru ca, la plecare am citit o gramada de grozavii pe net despre Iugoslavia. Oamenii sunt prietenosi si de fiecare data incearca sa ajute.

HKYoC7d.jpg

Soselele importante sunt in stare buna. Cele secundare sunt mai proaste decat ale noastre. Cam ca-n Romania anilor 2000.

Prima oprire, localiatea Ljubicevac (fosta Bordeieni), pe Dunare. Pret 5 eu, curent si apa. Toalete jalnice. M-am intretinut cu bere si cativa localnici pensionari ce isi petrec tot timpul la carciuma campingului. Mai toata lumea vorbeste romaneste.

ajEhsZp.jpg

iTZLZ4K.jpg

Un camping pentru pescari

yoHtc7L.jpg

In zilele urmatoare revin si cu alte informatii de pe traseu

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Achim, ma bucur pentru voi ca ati reusit sa faceti un asemenea circuit. Asteptam cu interes sa ne povestesti cat mai multe lucruri din timpul excursiei si, nu in ultimul rand, sa postezi cat mai multe fotografii de prin locurile pe unde ai mers. Felicitari!superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Felicitari Achim pentru acest circuit si astept cu nerabdare sa continui cu istorisirea concediului, mai ales locatii si preturi, pentru ca si eu intentionez la anul sa merg in Croatia(Istria) sau Muntenegru(Budva)superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Salut!

Frumos traseu, si interesant!()|

Pentru putina adrenalina puteați sa veniți si pe aici, prin Rusia superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Odata trecuta granita, drumul urmareste cursul Dunarii pret de vreo suta de Km. Peisajele sunt fascinante. Am vazut rulote in off-camping, probabil la pescuit. Zona merita vazuta.

Cu 50 de km inainte de Belgrad incepe autostrada ce trece chiar prin centrul orasului, ca-n Statele Unite, cu o restrictie de 80 km/h. Autostrada costa pana-n granita cu Croatia cam 10-12 euro. 

Am poposit intr-un camping de exceptie., dupa standarde europene. Camping Zasavica in localitatea Sremska Mitrovica. Pret 22 de euro pe noapte si merita toti banii.

V56dvTX.jpg

Datorita aprecierilor de pe site-ul european, campingul este vizitat de nemti, francezi si mai ales olandezi.

JzCmvtt.jpg

Locatia merita si datorita amplasarii, mai ales ca la est de Zagreb nu am gasit niciun camping.

In Serbia, la banci, nu gasesti sa cumperi Kuna (moneda croata). Am intrebat de ce si nu am primit decat un ridicat din umeri si un zambet.

Croatia, sta bine la campinguri. dar si aglomeratia este pe masura. Am ajuns acolo la sfarsitul lui iulie si toate locatiile erau aproape pline. Si asta pana sa ajungem la mare.

1e6ySnb.jpg

Stau foarte bine la grupurile sanitare.Desi era multa lume, reuseau sa le pastreze in stare buna. Probabil este o conditie pentru a primi autorizatia de functionare.

Cand am ajuns la mare, situatia s-a inrautatit, in sensul ca efectiv nu gaseai loc in camping. Nici macar in cele scumpe. 

Coasta dalmata este plina de vechi sate ce au devenit statiuni in vremurile noastre. In localitati drumurile sunt stramte si neaparat  in panta. 

I24yv9s.jpg

izU2fUA.jpg

Plajele sunt inguste pana-n 4 metri si obligatoriu cu pietre. Apa e transparenta cu nuante verzi-turcoaz. La plaja si in apa se merge numai cu papuci.

0tSDYeb.jpg

Qqq3ki9.jpg

03onyyW.jpg

Mai toti localnicii si-au ridicat pensiuni si datorita cererii au umplut curtile de rulote. Am stat o saptamana cu 25 de euro pe noapte, fara internet si fara reduceri pentru o perioada mai lunga. E adevarat ca marea era la 10 metri de rulota.  Aceleasi bai curate cu apa calda non-stop.

tVUi3Lk.jpg

Sincer, nu am avut curaj sa mai plec de acolo, mai ales ca aveam si umbra. Umbland prin imprejurimi, vedeam rulote lasate in parcari si turisti plecati doar cu masina in cautarea unui loc liber la vreun localnic

Croatii stau bine cu asfaltul, chiar si pe strazile mici

bsjmO5w.jpg

Dupa aproape 10 zile in Croatia, am plecat catre Bosnia- Hertegovina

Apropo, fumatori: Nu va cumparati tigari din tara. Atat in Serbia cat si in Bosnia tigarile sunt inca 8 lei, iar motorina in Bosnia 4.50 lei. In Serbia, aproape 5 lei

Modificat de Achim
  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo Achim! Felicitari ptr.frumoasa excursie, dar si ptr.frumoasa prezentare a ei! Ne-a placut si mai vrem poze,

daca mai ai! Felicitari inca o data!   superok    aw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Si eu te felicit pentru excursia deosebita pe care ai facut-o si pentru pozele postate si comentariile facute. Mai vrem poze si impresii din timpul calatoriei.superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

gR0kU24.jpg

w8fRTpr.jpg

EyN3GiV.jpg

Bosnia-Hertegovina e o tara majoritar musulmana. S-ar parea ca turcii s-au "jucat" cam mult pe acolo. Oamenii sunt la fel de prietenosi si dispusi sa te ajute.

La granita mi-au verificat in mod special cartea verde, atat la masina cat si la rulota. Stiau probabil ca sunt societati de asigurare ce nu includ tara lor pe polita obligatorie. Bineinteles, alaturi erau cateva buticuri ce-ti puteau face aceasta asigurare cu 50 de euro.

Nu se gaseste carne de porc in magazine sau restaurante. Deasemenea, nici pulpe de pui. Am intrebat un chelner ce fac cu pulpele, atata timp cat pieptul de pui este un produs de baza acolo. Mi-a raspuns ca nu stie, ca nu gateste el.

Ca in toata iugoslavia, in restaurante, meniurile sunt destul de modeste. Cam 4 feluri de ciorbe din care una de peste, platouri reci gramada si in rest doar gratar. Tot ei spun ca fara gratar nu simt ca mananca.  Purcelul de lapte sau mielul, dupa caz, se rotesc in cuptoare deschise in fata restaurantelor.

Micii sunt la mare pret si acolo, dar sunt subtiri cat degetul mic. Pe toate pun boia si vegeta si alaturi ceapa cruda.

Imi spunea un sarb, care fusese in Romania, ca el nu intelege cum putem strica micii cu mustar si ca data viitoare o sa ne aduca un sac de ceapa, ca poate n-avem.

Fata de noi, in Croatia este mai scumpa mancarea cam cu 30%, iar in Bosnia si Serbia mai ieftina tot cam cu 30%. Daca nu ma incurc in socoteli, practic Croatia are preturile aproape duble fata de celelalte doua tari.

In Bosnia am vizitat Mostar, o localitate facuta zob de NATO cu ani in urma si reconstruita apoi. Sunt tineri din toata Europa, pusi pe distractie si alcolo.

LndUxkj.jpg

J4SLJNo.jpg

H2nOT6W.jpg

QkdKMe9.jpg

WJSYvNh.jpg

jF1RZ9g.jpg

Un oras foarte cochet

Centrul istoric este plin de terase si buticuri.

 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Foarte frumossuperok

Felicitari penru concediu si prezentare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Din nou, felicitari pentru concediu si prezentare! Un mare PLUS  din partea mea. Asteptam si continuarea!superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

In Mostar am stat doua zile. Campingul a costat 22 euro si mi s-a parut cam mult, O parte din vina este si a mea pentru ca nu am cautat altele. In zona aeroportului sunt cel putin 4-5 ce nu apar in site-ul de informare.

Drumul catre Sarajevo este superb, asemanator cu Valea Oltului.

Sarajevo este o vale ingusta intre dealuri inalte. Practic, daca te abati de la bulevardul principal, imediat intalnesti stradute intortocheate cu pante de 25 de grade, fara exagerare. Bulevardul este plin de mall-uri. Din intrarea unuia il vezi pe celalalt. Si tot asa. Au toate firmele consacrate si unele de care nu am auzit. M-a costat cam mult orasul asta... dar asta trebuie s-o discut cu prietena mea.

Un oras linistit cu multe terase pe malul apei. Ce inca se mai lauda cu olimpiada din 1984

rDKIslK.jpg

hbIt5ti.jpg

Campingul l-am gasit la intrarea in oras, cu restaurant alaturi. Din nefericire langa linia de tren, iar trenurile chiar treceau in viteza si mai ales noaptea. Pret 17 euro cu reducere de 10% pentru a doua noapte, fara chitanta.

kDofmph.jpg

C9Tmk58.jpg

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Nu mai am cuvinte. Parca am fi la un serial superb si abia asteptam ziua urmatoare sa vedem continuarea.superokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Am parasit Sarajevo dupa doua zile si am reintrat in Serbia in drum catre casa. Am poposit la sud de Belgrad in campingul Zornica House din localitatea Bacevac. Informatiile  despre el le-am luat de pe acelasi site dedicat. Am fost circumspect de la inceput in privinta seriozitatii feed-back-urilor de acolo, deoarece pe pagina lor totul e la superlativ.

Si am avut dreptate. Aprecierile sunt postate chiar de ei.

Asa arata dusurile, care nu au nici macar robinete de apa calda.

Tt0UfbQ.jpg

Toaletele sunt cele ale restaurantului din incinta si sunt foarte departe. Nu exista umbra in zona de campare. Pretul este de 22 de euro/noapte si m-am simtit jecmanit.

Le-am spus toate lucrurile astea la plecare.

In Belgrad am gasit un cadou foarte interesant pentru prietenii d-acasa.

Ce credeti ca este in tubul asta?

P1ch50f.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Foarte frumoasa excursia. Felicitari

 

In tuburile alea de "alifie" este lichior  Cel cu roz este de capsune. Mai este unul cu rosu care este de cirese.

Am nimerit-o? biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Multumim mult Achim! Ar fi frumos ca si alti colegi care fac asemenea excursii sa ne povesteasca ce au vazut si ce impresii le-au lasat locurile prin care au fost. Weekend placut la toti colegii.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Asa este @Cristian Popa. In Serbia se vinde lichior la tub, ca pasta de dinti. Mi s-a parut haios si o buna idee de cadou.

LAdKYTJ.jpg

Am calatorit cu pasaportul. Atat in  Bosnia,  cat si Serbia mi-a fost stampilat la vama. Nu este o viza de intrare ci doar confirmarea intrari si iesirii din tara. De la ultima locatie din Serbia am primit si cate o hartiuta cu numele campingului, data si stampila societatii. Nu stiu daca era absolut necesara, dar in vama la iesire, a fost retinuta.

In Bosnia, m-a oprit politia. Eram pe un fel de drum judetean si cred ca m-a oprit mai mult fiind surprins ca s-a trezit cu mine acolo. Foarte vorbaret, dar numai in limba lui. Engleza - "ne", franceza - "ne". Spunea ceva de radar, centuri si ceva era "malno". I-am raspuns in romaneste si pana la urma m-a lasat sa plec. Cred ca era un fel de ciubucar timid..

Cu banii a fost un pic de incurcatura, dar stau bine la socoteli. Tarile sunt atat de mici, ca nu mai stii daca trebuie sa scoti dinari, kuna sau marci bosniace. Pana sa ajung la vreo banca pentru schimbul valutar,  am platiit cu cardul. In zone turistice primesc si euro fara probleme, mai ales in Croatia. 

O anomalie am observat in Serbia. La banca este o intreaga procedura la schimbul valutar. Copie pasaport, declaratii semnate fara sa le inteleg ( ca erau in sarba). Cam cinci semnaturi si 15 de minute. La casa de schimb valutar din mall,  dai euro si primesti dinarii. Nicio hartie, niciun act, nicio chitanta.

Va multumesc pentru aprecieri si sper sa fi trezit interesul turistic pentru fosta Iugoslavie. Razboiul a trecut de mult si cum imi spunea un bosniac, omul obisnuit nu avea nicio o problema cu vecinul de alta etnie. Exact ca la noi, totul e politica si manipulare. 

Estimativ, cele 3 saptamani de vacanta au costat aproximativ 1500 de euro, pentru doua persoane si fara restrictii. Am mancat la restaurant in proportie de 50% si restul de la frigider.

O zi buna.

Modificat de Achim
  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pana anul viitor, cand veti pleca din nou si poate nu singuri biggrin, ramaneti cu frumoasele amintiri din aceasta superba excursie. Multimim, din nou, pentru bunavointa de a ne impartasi si noua impresii si de a ne arata fotogratii . :-)hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Salutari Achim!

Felicitari pentru prezentarea facuta si curajul de a merge pe acolo:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Frumoasa descriere si de mare ajutor pentru ceilalti colegi.:-)
Chiar eu in vara asta intentionez sa fac un tur prin Europa care cuprinde si Croatia , Muntenegru si Serbia.
Multumim pentru descriere si pozele atasate.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut @Achim .Frumoasa prezentare! Intrebare : care a fost consumul masinii(procentual) inregistrat pentru km parcursi in aceasta vacanta?. Am si eu un A4B8  2 TDI (masina sotiei), dar nu am tractat niciodata rulota cu el. Folosesc Santa Fe-ul pentru rulota. Multumesc. Sper sa nu fiu offtopic :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Cam asta ar fi traseul meu pentru la vara.superok

 

ScreenHunter_105 May. 03 16.47.jpg

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

@Silviu Pascu -  consumul la Audi, cu rulota de 1100 Kg este de 10l/100km la viteza de 100 km/h

@Cornel Mihailescu - si eu vreau sa ajung in sudul Frantei anul asta. Poate ne vedem p-acolo

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@AchimhiEu am plecarea stabilita pe 1 august din Bucuresti.
Am un traseu ( cel prezentat mai sus) de vreo 6.000 km ( dus-intors ) ce cuprinde vreo 12 tari.
Si ca durata ma intind pe vreo 15 zile . Sa zic mai corect e de fapt un tur prin Europa. 
In Sudul Frantei cu intrare prin Marsilia o sa ajung in jur de..8 august. Voi innopta la Saint Tropez.
Daca ne vom intersecta o sa bem o bere rece cu cea mai mare placere.xll
Mi-am facut deja un plan de , , atac ". Doresc sa dorm off-camping in benzinarii. 
Am facut traseul ce trece prin statii de alimentare cu Gpl, folosind coordonate latitudine-longitudine. 
Asa se ajunge exact in statia de alimentare fara sa folosesti ...strada-oras-etc.( eu am optiunea asta la gps-ul meu )
Mi-am cam facut si cheltuielile ( doar transport, gpl, taxe de autostrazi, vignete, pod Vidin)
Echipajul meu fiind format din 4 persoane.Eu+sotie+sora+cumnat.
Asa ca daca coincidem pe undeva.....o sa ne tratam cu o berica rece.j;'


 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

In peninsula Istria din Croatia sunt foarte multe parcuri de rulote si am vazut ca multi turisti italieni, austrieci , nemti le lasa acolo pana la urmatorul concediu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

multumesc @Achim

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.