Eugen David

Concediu dupa 20.08 prin vestul tarii

10 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu dupa 20.08 prin vestul tarii

Concediu dupa 20.08 prin vestul tarii

Eugen David

Salutari la toata lumea!

Dupa 20 august noi, familia David incepem un sejur prin vestul tarii ce culmineaza si cu cateva zile in Ungaria la Sarkany.

Dorim sa incepem totul intr-o statiune draga si benefica noua familiei, fac referire la tratamentul apei termale nu la preturi de campare, intrare la stranduri, etc!

Deci "Felix-ul" va fi prima descindere unde pe o perioada intre 7 -10 zile ne vom bucura de beneficiile apei termale-n primul rand, urmand sa urcam spre nord vestul tarii cu  campare prin diverse statiuni/campinguri unde vom poposii dupa cum consideram de cuviinta la momentul oportun!

Totul va culmina la vecinii nostri unguri, cu Sarkny/Nyrbador,  

La intoarcere ne vom hatara atunci pe unde mai campam, nu pera-mi place sa fac un program si sa nu-l pot respecta!

Este destul de exacta data plecarii, restul depinde de multi factori!!!

Am fi dorit sa ajungem si pe litoral, dar este destul de inaintata vremea pentru a incepe un sejur prin vest dupa cel de la mare, vorbesc de litoralul romanesc, suntem destul de "satui"de traiul intre straini!

Asadar daca mai sunt doritori putem discuta!

Sunteti bine veniti sa va alaturati noua pe orice "portiune" a sejurului!

Numai de bine!

Drumuri bune!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

 Se pare ca prin vestul tarii nu prea mai merge lumea! Poate totusi la unguri? 

Nici ai din vestul tarii sa n-o faca? Ce spuneam eu de atatea ori ca nu gasesti pe cineva sa ti se alature!

Toti vor la turci, greci, croati etc...

Nu-i nimic, ne vom descurca si singuri! Si poate mult mai bine! Vorba aia "Capu meu saracu meu!"

Numai de bine!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvy_91

Eu umblu foarte des la sarkany . Este si topic . Cu siguranta o sa fiu acolo /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Schimbare de "proiect" pentru concediu!

Din 22.08 am rezervat pe o perioada de 7-10 zile, (depinde doar de vreme), loc la mare cu rulota, urmand ca dupa mare sa continuam prin vest!

Numai de bine si vreme faina sa aveti!    superok

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

hi

On 05.08.2015, 13:40:28, Eugen.D a scris:

Schimbare de "proiect" pentru concediu!

Din 22.08 am rezervat pe o perioada de 7-10 zile, (depinde doar de vreme), loc la mare cu rulota, urmand ca dupa mare sa continuam prin vest!

Numai de bine si vreme faina sa aveti!    superok

 

La vremea respectiva in Italia fiind nu stiam ca in prima saptamana din a doua jumatate a lunii august se v-a schimba vremea!

Asadar ajungand acasa in 18 august o data cu shimbarea de temperatura ce se produsese am renuntat la drumul demare si am optat doar pentru Felix, ultima saptamana din august implicit prima din septembrie, cand din nou revenise valul de ploi si frig!

N-am spus/scris nimic pana acum, am mai postat pe fb, dar aici nu, reusind azi sa refac contul pe imgur incerc sa scriu si sa postez cate ceva!

Deci, am plecat de acasa sambata dupa masa, 22 august, pe ruta Arad-Oradea, fiindca intrebasem prin statie colegii cum este drumul pe Brad-Beius, dar si pe Brad-Chisinau Cris! Raspunsul a fost nemultumitor, aproape ca si c-un an in urma, adeca in lucru si poate vreo suta de semafoare la podurile ce erau deasemenea in lucru.

Pe Arad este cu 100 de km mai lung, adeca 300 total, dar drum bun!

Am ajuns si innoptat in Oradea in parcarea fostului Real, Auchanul de acum, si asta fiindca voiam sa vad, sa studiez preturile din targul de masini ce este langa acea parcare si se tine Dumineca! Ce sa fac, boala mea, asta am facut pe parcursul a 15 ani si pana acum 3 ani cand m-am lasat!

Apoi este mare piata si de marfa sh, lucru decare iar nu sunt strain!

Dumineca dupa targ, dupa ora 13 am parcat intr-un camping privat la 1 Mai, si contra sumei modice de 20 lei/zi +5 lei curent (n-afost si cazul meu) am achitat 7 zile, nestiind cum va fi vremea, si am montat totul dupa cum se vede-n poze!

N-am campat la Felix, era 60 lei/zi (50 + 10 curent) si la 5 zile acitate anticipat beneficiezi de a 6-a zi bonus!

Deci am ales 1 Mai, liniste, curat si fain! Toaleta nu prea era din cale afara de stralucita dar a fost bine!

La strand am mers in Felix la strandul de langa Pades unde se poate face abonament si este destul de ok, pretul, cam 13 lei/zi7persoana cu o iesire/zi din incinta,  fata de Apolo unde este 25 lei fara posibilitatea de a iesii fara sa platesti din nou!

Era 10 lei la piscina hotelurilor Crisana si Poenita, dar aflasem mai tarziu! La 1 Mai era 15 lei dar si mai mult la strand privat!

Naveta zilnica, 1Mai- Felix cu bicicletele! Numai bicicletele noastre stationau toata ziua legate la umbra de gardul strandului, n-am vazut "alti nebuni"! Lume comoda , nu mergeau cu bicicleta!

Cam atat in prima faza, mai urmeaza descriere dar si poze pe imgur! Iar ma cearta :lovitincap: Viorel ca pun poze direct din fisere! N-ar fi pentru prima oara!  tamp  Dar a trecut atata vreme de cand n-am mai scris/postat aproape nimic! S-a facut destul economie "de spatiu"!

 

12305882_956018624451190_659629605_n.jpg

12309201_956017061118013_599636247_n.jpg

12325202_956018611117858_1879905255_n.jpg

12309043_956018487784537_1957889784_n.jpg

12309063_956017064451346_624875213_n.jpg

11896100_913284428724610_9200527466517172201_n.jpg

Modificat de Eugen.D
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragul meu @Eugen.D,
Mulțumim frumos pentru această interesantă relatare. Mi-ai adus aminte de frumoșii ani de studenție. Toate informațiile sunt foarte utile și îmi vor fi de mare folos la anul. Vreau să fac un circuit la anul: Marea Neagră, Cazanele Dunării și apoi să vin la Suceava prin Oradea Mare, Băile Felix. Poate reușim să facem împreună acest circuit, în totalitate, sau măcar parțial. Nu se știe. 
O zi frumoasă să ai și mă bucur foarte mult că ai revenit pe forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Eugen.D nu te cert, cum de fapt nu cert pe nimeni  biggrin
Problema este ca fiecaruia utilizator i se aloca un spatiu in forum.
Citeste acest topic si vei afla si cum se posteaza imagini in forum
nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Asadar cum am promis, revin cu complectari!hi

Cum spuneam, mergeam zilnic cu bicicletele la strandul fostului UGSR, complexul Pades!

Inca ceva imagini din campingul privat de la 1 Mai/Bihor:

Imagini de la strand:

Dupa ce a trecut prima saptamana, trecand pe la "strandul cu valuri" de la 1 Mai am hotarat sa ne mutam "resedinta" acolo! Zis si facut!

Pretul camparii acolo: 20 lei/zi, curent 5 lei/zi, parcare masina 5 lei/zi, dar fiind campat acolo nu mai plateai intrareala "bazinul cu valuri". Erai campat in incinta!
Programul de functionare la bazin era zilnic, puteai face baie si noaptea, iar o data/h functionau si valurile circa 5-10 minute!
Apa era putin mai rece decat la strandurile normale dar acceptabila!

Incinta plina de verdeata (se vede in poze), destul de curat si liniste multa, era si inceput de septembrie, timp inca frumos cu soare si caldura, dar din cele 9 rulote ce le gasisem la sosire se cam "evaporasera", oamenii incepeau din nou serviciul probabil!

Mai ramasesera doar 2 si noi! Mai erau cateva corturi dar si alea si-au cam "luat talpasita"! Ce sa zici, inceput de septembrie...

Grupul sanitar, destul de curat, mai putin dumineca dupa amiaza, cand fiind mai multa lume se vedea si la grupurile sanitare "buna crestere" a compatriotilor nostri! Curatenie se facea zilnic, dar dimineata!
Nu mai era ca alta data terasa in incinta campingului, Dumineca se deshidea un chiosc ce vindea printre altele, sucuri, dulciuri, bere si mici!
In schimb se gaseau de toate la cca 500 de m in afara strandului cu valuri!

In cea de-a 2-a saptamana n-am fost decat de 2 ori la Felix la strand si anume la Muncel (UGSR 2), n-am mai platit nici abonament, preferand sa stam langa rulota la bazinul cu valuri! Se anunta inceperea "functionarii valurilor" printr-o sonerie puternica, si asa beneficiam de placerea valurilor!

Imagini de la campingul "Strandul cu valuri", 1 Mai/Bihor!

Imagini din incinta campingului dar si cu bazinul!

Si fiinda nimic nu este vesnic in asta lume a venit si ziua de plecare, 4 septembrie!

Dupa ce am demontat si strans totul!

Am plecat spre casa! Se anuntase din nou schimbarea vremi! Cert este ca vineri noaptea spre sambata a plouat mult, inclusiv sambata dimineata!

Campasem la Cluj, mai precis intre Gilau si Cluj in imediata apropiere a "capatului autostrazii" unde este si targul auto ce la Cluj se tine sambata!
Venisem pe Cluj fiind drumul "bun rau" sistiti voi "boala mea", piata de masini!

Sambata dimineata in timp ce dadeam o tura prin targ a inceput o "ploaie de ploaie" motiv ce ne-a determinat sa plecam!
In drum spre casa am intrat la "Manastirea Ramet", timpul se schimbase intre timp si vroiam sa campam o noapte in parcarea manastirii!

Spre nemultumirea noastra nu am facut-o deoarece dupa masa din nou a inceput o ploaie de munte cu vant, asa ca am plecat din nou, nu despachetasem nimic, asa ca am plecat foarte repede!
Seara tarziu am ajuns acasa!

Cateva imagini de la Manastirea Ramet!

Mi-ar fi placut sa fi intalnit colegi cunoscuti aici pe forum, dar asta e! Poate la anul???
Sunase Teodor, era la Cincis, pierduse capacul la trapa, era suparat, ii spusesem unde sunt, il ivitasem dar nu a venit!
Sper sa se fi distrat bine si la Cincis! 

S-auzim numai de bine! 
Va saluta familia David, Eugen si Maria!

Florin Smolnicki, sper ca la anul sa putem stabilii un traseu impreuna si nu numai, sotia va fi acasa din mai in octombrie! Asa ca avem timp!

12312220_956253064427746_989457832_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Eugen, Florine poate la anul ne gasim mai multi si o punem de un circuit!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 01.12.2015 at 8:26, Viorel a scris:

@Eugen.D nu te cert, cum de fapt nu cert pe nimeni  :default_big_grin:
Problema este ca fiecaruia utilizator i se aloca un spatiu in forum.
Citeste acest topic si vei afla si cum se posteaza imagini in forum
nay

 

@Viorel

Pozele puse direct rezista!

Cele postate prin alte site-uri dedicate s-au dus naibii!

Nimic nu se mai vede, cel putin la mine in nici o postare!

Acum vad ca este mai permisiv forumul in ce priveste pozele!

Oricum majoritatea membrilor sunt doar pe post de privitori!

Asa ca se mai împarte spatiul despre care vorbeai!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.