NESTOR

Locatie offcamping Brasov/Dumbravita

14 postări în acest subiect de discuţie despre Locatie offcamping Brasov/Dumbravita

Locatie offcamping Brasov/Dumbravita

NESTOR

Locatie offcamping la 25 km de Brasov. Coordonate GPS N 45.76892 E25.46627

O padurice curata pentru cei pasionati de aer curat si un lac destul de mare pentru pasionatii de pescuit. Revin cu pozele cand ajungem acasa.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Doru.b

Asteptam pozele promise.

Starea drumului?

Care este distanta de la padure la lac?

Se poate campa pe malul lacului?

Unde platesc taxa de pescuit?

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NESTOR

Pozele maine spre seara.

Pe malul lacului teoretic nu se poate si nici nu este voie sa faci focul, fiind instalate si cateva placute care mentioneaza asta.

Cu toate astea, in acest moment sunt si focuri si corturi pe malul apei.

Din lac se formeaza un rau in care se poate pescui fara taxa.

Accesul la locatie este foarte usor, putin dificila fiind urcarea la locatia unde ma aflu eu. O panta de cca 20 de metrii.

Daca se vine dinspre Dumbravita, este drum asfaltat fara nici o groapa pana in sat, iar de acolo cca 2 km drum betonat de asemenea foarte bun (2-3 gropite).

Din Satu Nou este drum de tara cam 2 km, dar intr-o stare foarte buna.

Daca treceti pe aici si sunt acasa va conduc eu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NESTOR

Nu am gasit cum sa editez primul post asa ca o sa pun pozele aici. @ doru.b am uitat sa intreb unde se plateste taxa (in cazul in care se plateste) dar la 50 de metrii de lac este cladirea celor ce administreaza lacul si barajul si cred ca acolo.

 

aDqKOMG.jpg

msJxITm.jpg

0pIVDRO.jpg

ttGdtdU.jpg

V5HvZvx.jpg

kGeOoqu.jpg

kGdArEJ.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

Frumoasa locatie.

Multumesc pentru fotografii.

Se poate procura apa pentru rulota din zona?

Sau trebuie venit cu apa de acasa?

Oricum la prima intalnire  xll

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NESTOR

Eu am dat o fuga pana acasa ca sa-mi mai iau un bidon de apa dar asta doar pentru ca uitasem sa iau si altceva. Sigur se gaseste apa la cantonul din apropiere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

Dupa toate probabilitatile, o s-o incercam si noi in weekend superok

Se pare ca locatiei i se mai spune si Delta Ardealului datorita biodiversivitatii. Imi permit un citat de pe siteul doripesco.ro

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Ați văzut pe cineva pescuind ? Mai precis : prinzând pește ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Intradevar frumoasa locatia! 

 Multumim pentru prezentarea ei @NESTOR !

IMG_20190310_172925.jpg

IMG_20190310_174916.jpg

IMG_20190310_174901.jpg

IMG_20190310_184620.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Super locatia!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@NESTOR, cunosc destul de bine zona, dar nu imi dau seama unde este paduricea si daca se poate sa se pescuiasca in lac direct din padurice. Oare este pe partea cu GAINILE?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Paduricea se afla pe malul opus al lacului fata de ferma Avicod, si nu este chiar pe malul lacului ci la vreo 150-200 m, urcand o panta. Accesul se face din centrul localitatii Dumbravita la dreapta pe un drum betonat la inceput, apoi pe macadam.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara.

Poate anul acesta voi incerca o campare si de ce nu si un pescuit. Știti cumva ce regim are balta?Multumesc.:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Nu sunt pescar, dar stiu sigur ca balta este cu plata. Cu toate acestea, in sezon pajistea de la baza paduricii devine zona de gratare si de scaldat, pescarii fiind nevoiti sa se retraga spre locuri mai linistite.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Bogdan Pan
      de Bogdan Pan
       
      Bun gasit (regasit) tuturor,  
       
      Sunt un brasovean, iubitor de natura si binenteles de camping (on si off). 
      De doua zile sunt proprietarul unui minunat Hobby Deluxe 440SF,   iar aceasta este a 4-a rulota personala (de familie). 
      Am inceput tot cu un Hobby, modelul  Clasic din 1990, urmat de Dethleffs New Line 390 HK (1990)  si un  Kip Deluxe 40T (1994)
      Imi doresc mult o rulota pentru offroad (mult mai usoara) si probabil aceasta va fi cat mai curand achizitionata (daca gasesc una potrivita pentru Pathfinder) pentru a putea sa "evadez" alaturi de cei doi baieti cu bicicletele la enduro in weekend.
      Pentru ca avem acasa si doua fete invidioase pentru iesirile baietilor, noua noastra rulota Hobby le va gazdui multe zile in delta si la mare  - drept compensare . 
      Acesta e planul  
       
      O prima-vara frumoasa tuturor si concedii reusite.
       

       
       
       
       
       
       



    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Claudiu Fabian Milea
      de Claudiu Fabian Milea
      As dori sa prezint un camping in care ne-am simtit foarte bine si care este foarte streategic amplasat pe DN1 intre Brasov si Sibiu, aproape de muntii Fagaras si traseele montane, Transfagarasanul este la o aruncatura de bat, cetatea Fagarasului, cetatile sasesti din zona vaii Hartibaciului, trasee de bicicleta marcate de cei de la Colinele Transilvaniei.
       
      Campingul este administrat de o familie din Olanda, de aici si numele in olandeza care inseamna "La salcia batrana" si ofera printre altele, o bucatarie utilata cu plita electrica pe inductie, frigider, spalator, locuri de luat masa, un spatiu de citit cu o mica bibilioteca, mese pentru diverse jocuri, o casuta de joaca pentru copii foarte bine dotata cu jucarii din lemn de foarte buna calitate.
       
      Grupuri sociale cu toalete, dusuri, chiuvete foarte curate, curatenia se face de mai multe ori pe zi si am avut surpriza ca la fiecare utilizare sa le gasesc proaspat spalate...
      Locurile de campare sunt foarte numeroase si se observa cum au marit dimensiunea campingului de la an la an prin achizitionarea de noi parcele pe care au plantat garduri vii, pomisori si care delimiteaza foarte frumos zonele de campare... in zonele cele mai noi achizitionate aceasta vegetatie este inca de mici dimensiuni si nu ofera multa umbra naturala dar in zonele mai vechi exista umbra suficienta.
       
      Am ajuns in camping marti in 2 iunie pe o ploaie destul de serioasa si am fost rugati sa parcam rulota undeva in camping iar dupa oprirea ploii sa ne stabilim un loc de campare pentru a nu afecta gazonul care este foarte bine intretinut. In timpul saptamanii am fost doar 3 familii in camping iar in weekendul prelungit de rusalii a fost mai multa lume dar nu aglomerat, cu toate acestea am avut parte de liniste si am apreciat faptul ca nu a fost muzica sau galagie nici in weekend de la clientii campingului, singura neplacere a venit din partea unor vecini mai indepartati ai campingului, de o anumita etnie, care ascultau in timpul zilei, la un volum destul de suparator dar nu infernal o "muzica" de proasta calitate... Am discutat cu proprietara acest aspect si ne-a rugat sa facem noi plangere la politia locala deoarece ea a facut in trecut si a fost ea amendata pentru acest fapt... Cum spuneam, galagia a fost ocazionala si in timpul zilei, deci am renuntat...
       
      Tariful de campare este 45lei / echipaj. Pentru copii nu am fost taxati desi au 7 si 9 ani. Consider un pret foarte foarte bun.
      Nu am foarte multe fotografii din camping, insa am cateva din imprejurimi.
       
    • Ene Rica
      de Ene Rica
      Buna ziua, ne propunem sa ajungem in acest week-end in Brasov sau in apropiere. Dificultatea este reprezentata de oferta de locuri de campare pentru aceasta perioada a anului. Ne poate ajuta cineva cu informatii vis-a-vis de un loc de campare (autorulota)? Multumim frumos! Toate cele bune!
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.