Mihail Vatav

Biciclisti amatori sau profesionisti

20 postări în acest subiect de discuţie despre Biciclisti amatori sau profesionisti

Biciclisti amatori sau profesionisti

Mihail Vatav

Imi place sa ma plimb cu bicicleta la mare sau munte sau chiar in parc. Prin Bucuresti e mai greu. Cu motocicleta mai e cum mai e, mto dar cu bicicleta am impresia ca chiar vrea sa ma doboare vreun sofer.

Inainte tineam bicicleta in ruota, dar se deplasa in timpul mersului, asa ca mi-am pus pe masina un suport si pot merge si in Herastrau fara rulota :)

Asa pusa sus pe masina a facut si bicicleta mea kilometraj mai serios la activ  qq

O sa pun poze calare la topicul cu caluti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius N.

Salut, sunt nou pe forum si nou proprietar de rulota.

Am gasit lucruri  comune : rulota ( Kip 49ts hy-line) unde sunt novice si bicicleta unde zic eu sunt expert (loc I 2013 si 2014 la Prima Evadare- Buc. cat.+50ani).

Un schimb de experienta ? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Si eu ma numar printre ei biciclistii, amatori vorbesc! qq

Cu toate ca "merg mult pe jos" ajutat si de 2 bete, addams . Aproape zilnic cel putin 6 km!

Intr-o perioada postam zilnic pe facebook , dar am renutat de ceva vreme.

Traseul fiind cam acelasi, deja "plictiseam lumea"!  :)

Deci am o bicicleta , "asa de toata ziua"!

JQnuMji.jpg

Alte 2 in stationare in garaj, a sotiei si una asa "mai batraneasca" pentru mine! :)

A sotiei "coboara" de acolo atunci cand vine acasa!

[img width=251 height=400]http://i.imgur.com/YlFKjMg.jpg

Si cele 2 din "dotarea/inventarul" rulotei. Astea le "uzam"doar in iesirile cu rulota! aw

Stau "cuminti" in spatele rulotei acoperite cu o prelata dedicata!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/D5oiJen.jpg

Nu suport ghidonul drept, asa ca la toate le-am schimbat cu modele mai vechii, curbe, de fapt si mai noi, fiindca am cumparat unul nou de la DHS!!

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Biciclist amator.

Posed o bicicleta Hercules City; am facut in ultimii 3 ani 1600km. Pregatit de drumetii.

Cu tot respectul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Abia astept, mai ales ca am inteles ca la finis suntem asteptati cu ceva ........ xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

@Marius N. Acum am dat peste rubrica asta si am vazut ca esti pasionat de biciclete (si ai si rulota, deci am ce invata de la tine). Eu nu concurez dar fac multi km pe an, aproape 10mii, deci cred ca pot fi un companion acceptabil, cel putin fizic. Daca si sotia ta are bicicleta putem face ture in perechi. Sotia mea are (iar de curand avem si un tandem). Sunt din Bucuresti, daca ai fost la prima evadare poate esti si tu de pe aici, desi stiu ca vin multi si din tara.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.

Salut, mă bucura mesajul tău. Pe scurt : sunt expert în biciclete (fac ciclism de 45 ani) și incepator în rulote (am 2 iesiri/concedii) .Cred că  ar fi interesant sa ne cunoaștem mai bine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salut!

Si eu am o bicicleta, nu atat de performanta dar de  vreo doi ani ma bate gadul sa fac Trasagarasanul sau macar o parte din el.

Poate chiar vara asa daca reusesc!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare dragi colegi , eu am o bicicleta de off cu care mă dau dar ca pentru cei de a doua tinerețe! :default_109: Mai încetuț, dar nu ne lăsăm, o duc cu mine tot timpul în concediu și mai am una care o folosește HER GHENERAL dar de doamne cu coșuleț.  Așa că suntem club și noi la categoria "tinerei" !:bike95:

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.
în urmă cu 4 ore, Stefan P a scris:

Salut!

Si eu am o bicicleta, nu atat de performanta dar de  vreo doi ani ma bate gadul sa fac Trasagarasanul sau macar o parte din el.

Poate chiar vara asa daca reusesc!

Se poate face , nu e chiar foarte greu, important e raportul  (placa-pinion), folosit sa fie adaptat la condiția fizica a fiecăruia. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Asta e...conditie nu prea am. Dar tre sa o scot la plimbare prin zona prin parc apoi spre munte!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
în urmă cu 8 ore, Marius N. a scris:

Salut, mă bucura mesajul tău. Pe scurt : sunt expert în biciclete (fac ciclism de 45 ani) și incepator în rulote (am 2 iesiri/concedii) .Cred că  ar fi interesant sa ne cunoaștem mai bine. 

 

Ma bucur si multumesc pt raspuns. Din pacate nu prea (mai) ajungem la mare, nu ne mai atrage plaja. Am fost acum cativa ani mai mult pentru ture cu bicicletele, plaja putin, sa nu zicem ca nu ne-am balacit, insa nu am ramas prea impresionat nici de plimbari, aglomeratie, vant, praf. Cel mai mult mi-a placut ca mobilitatea cu bicicletele ne-a permis sa stam seara linistit, la odihna (in Techirghiol), departe de balamucul din statiuni. Cred ca mai degraba ai tu drumuri "inspre incoace", daca si timp da un semn si o punem de o tura.

 

în urmă cu 3 ore, Stefan P a scris:

Asta e...conditie nu prea am. Dar tre sa o scot la plimbare prin zona prin parc apoi spre munte!

 

Nu vreau sa te descurajez dar diferenta intre parc si transfagarasan e cam mare. Dar tot cu parcuri am inceput si eu, si treptat am marit distantele si dificultatea, a crescut si experienta (de fapt am reactivat-o, pe vremuri am facut si eu putin ciclism). Pe de alta parte, si daca iti alegi un traseu prea dificil, nu te obliga nimeni sa-ti scoti sufletul, nu esti la concurs.

Daca poti sa stai in sa trei ore fara probleme, da-mi un semn si te scot pe un traseu linistit si usor pe langa Buc.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Din concediul pe anul asta, primul cu tandemul. Aproape 1500km,  dar cel mai important, am descoperit ca tandemul este un mijloc extraordinar de intarire a relatiei. Valabil pentru amandoi. Avem o varsta si pana acum nu am mai intalnit asa ceva. E de-a dreptul magnific la chestia asta, dincolo de placerea de a te plimba si vedea locuri noi. Incep sa miros ca si rulota ar da asa ceva. Abia asteptam sa experimentam.

P1040206.JPG

  • Like 6
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Nu putem pretinde ca suntem biciclisti "inraiti", dar, din in cand, e frumos de iesit si in linistea pedalelor si a celor doua roti... :)

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Felicitari! E super pentru cei carora le place acest gen de iesire :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Matei Angelescu

Uneori incercam sa diversificam activitatile unei iesiri. Pentru noi conteaza mai mult bucuria unei iesiri decat un mod specific de transport. Si, in general vorbind, rulotistii au posibilitatea sa transporte cu ei si kayak si bicicleta, si unditze, si barca gonflabila.

 

s-ar putea ca in iarna asta sa incercam o prima iesire cu o autorulota ceva mai mare decat compactele 4x4 de pana acum. Inca oscilam in alegerea marimii. Avem doua  optiuni, una mai greoaie cu un motor V10 pe benzina, al carui consum inspaimanta, si una mai mica cu un motor V8 tot pe benzina. Nici una din ele nu este ceea ce vrem, dar in petioada respectiva sunt printre putzinele ce se pot gasi pe ruta propusa.

 

va fi iarna, s-ar putea sa fie nevoie de lantzuri anti-derapante, va ninge si va ploua rece, dar cu asta suntem obisnuiti si la cort... :)

 

inca nu stim precis detaliile, deocamdata stim doar ca vom parcurge vreo 2, 000 km cu “magaoaia” si nu vom sta nicaieri mai mult de o noapte datorita timpului scurt

 

Cele bune,

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Si noi suntem proaspeti proprietari de rulota si biciclisti. @Marius N. tot Kip ne-am luat si noi, Grey Line din 1998. Nu am iesit inca cu ea. Eu prefer sa biciclesc pe munti si am virusat si familia. Cu ei pe forestiere si trail-uri mai simple. Anul acesta am fost in Apuseni si a iesit un concediu de vis, mix de bicicleala si drumetie. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Keszeg Zsolt

Salutare! :salutare!:

 

Noi suntem mai noi "proaspeti" in ale rulotismului, dar bicicleta ne place :) ...la nivel de amatori:

IMG_1853.JPG.8bfc9e90f60a12cb3069fcd205abedb2.JPG

IMG_1864.JPG.1772856ca3e5b3e8ab57bf82a81ff5d0.JPG

 

Abia astept momentul in care sa le luam cu noi in drumetii... deocamdata trailuri usoare, mai domoale sa nu ametesc Piticul in scaun :) ...apoi in doi ani merge "pe cont propriu", asa ca "intram in paine".

 

As avea cateva intrebari dedicate colegilor cu aceleasi pasiuni dar mai multa experienta vis-a-vis de acest subiect:

- ati fost cumva pe traseul de MTB Transilvania Bike Trails ( http://www.fundatia-adept.org/?content=tbtrace&news_id=&set_lang=ro ) ... ince conditii se afla, cat de amenajat este. Intreb tocmai in ideea de a incerca o campare in zona si plimbari pe traseu pentru a vizita satele sasesti aflate in circuit: Viscri – Buneşti – Criţ- Meşendorf – Cloaşterf – Saschiz – Archita – Daia...eventual pana in Sighisoara. 

- cunoasteti alte trasee de acest gen, amenajate (pe motivul expus mai sus: as merge cu Piciu' in scaun) care sa nu fie foarte abrupte?

- legat de transportul bicicletelor: am un dispozitiv de transport biciclete pe carlig, cu capacitate de 2 buc: credeti ca se poate adapta prinderea pe protapul rulotei, sau nu se justifica efortul? As prefera sa pun celelalte 2 pe suporturi montate pe barele longitudinale de pe masina si doua sa fie pe protap... (in spate nu as agata, ca sa nu incarc excesiv greutatea pe "coada")

- in conditiile in care campati undeva ce masuri de minima siguranta obisnuiti sa luati pentru a le proteja pe timp de noapte sau cat sunteti plecati de la rulota? Eu m-am gandit, ca legate impreuna in cortul rulotei, sau montate inapoi in suport si securizate cu sistemul antifurt ar fi doua din solutii...dar poate invat niste trucuri noi :) 

 

 Multumesc, sa ne auzim cu bine!

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Clapa

Știu că e un topic destul de vechi, dar cum e despre biciclete, nu avea sens să deschid altul pe aceeași temă.

Și eu mă încadrez la categoria de amatori. Nu am concurat niciodată, nici nu am avut asemenea dorințe.  Nici în domeniul MTB-ul nu mă pot încadra, deși vreau să încep să merg off-road cam în momentul când încep cu autorulotismul (inventez cuvinte?)
După ce termin de convertit duba, vreau să-mi cumpăr un MTB care să ”completeze pachetul”

Până acum nu am făcut decât ture pe asfalt sau foarte putin off-road:

  • prin România, în tinerețe, am mers ture de o zi, de două, de trei (plecare din Iași sau din Roman)
  • prin 2011 pedalam de la Galați la Roman  și de la Roman la Galați . Până azi nu mi-am depășit acel record de 240km într-o singură zi (dar nici nu am încercat);
  • în 2014 am pedalat din Danemarca până în Franța (prin Germania, Olanda, Belgia și Luxembourg)
  • în 2017 am plecat din Danemarca, am traversat 16 țări și m-am oprit acasă, la Roman, după aproape 5 luni. Am trecut prin ( Germania, Olanda, Belgia, UK, Franța, Andorra, Spania, Monaco, Italia, San Marino,  Slovenia, Croatia, Serbia, și Bulgaria).


Până anul acesta în octombrie, nu am avut niciodată o mașină deci m-am deplasat doar cu bicicleta.

Acum mi-am luat o dubă pe care urmează să o convertesc în autorulotă și povestea va continua de acolo... cu bicicleta în autorulotă...

Sărbători fericite!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.