Drinovan Ovidiu

Receiver satelit+antena la 12V

74 postări în acest subiect de discuţie despre Receiver satelit+antena la 12V

Receiver satelit+antena la 12V

Ovidiu-Betty

Uitându-mă la TV-ul Tesla la care făceai referire, @NLaurentiu, observ că are un consum destul de mare, 34w, comparativ cu altele, e drept cu diagonala mai mică dar nu cu mult, dar care au 18w.

Contează mult diferența asta în ecuația problemei ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty

Vin în completarea "ecuației" cu precizarea că deținem o baterie gel de 120 ah alimentată de un panou mono de 100 w iar consumatori ar fi doar luminile (5 becuri la circuitul pe 12 v) care nu sunt pe led, pompa de apă, cele două ventilatoare de recirculare a aerului din spatele frigiderului și un duș pe 12 v. Ah... și uneori un ventilator SelecLine pe 12 v. Așadar ceva minim, spun eu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
28 minute în urmă, Ovidiu-Betty a scris:

OK Daniel. :OK:

Dar vezi să nu-ți înghețe berea-n sticlă ca va fi frig. Drege-o cu o țuică din aia bună de-a ta fiartă. :noroc:

Stai linistit, că nici nu-ncepe ziua fără țuica fiarta ...:default_109:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
34 minute în urmă, Ovidiu-Betty a scris:

Uitându-mă la TV-ul Tesla la care făceai referire, @NLaurentiu, observ că are un consum destul de mare, 34w, comparativ cu altele, e drept cu diagonala mai mică dar nu cu mult, dar care au 18w.

Contează mult diferența asta în ecuația problemei ? 

TV-ul a consumat cu toate la maxim 2, 2 A cu semnal TV de la cablu, adica aproximativ 26 W. Tensiunea a fost fix 12 V pentru ca am stabilizator la 12 V.

Pentru alimentarea LNB-ului, mai adauga vreo 0, 3-0, 4 A si te apropii de consumul maxim din specificatii de 3 A.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

PS: de la 18" la 24" este ceva diferenta! Si nu numai de ochelari potriviti! :)

Banuiesc ca la acesta te-ai referit, care consuma 19 W, e mic (am avut la bucatarie de 18" si l-am actualizat la 24") si nu are decodor DVB-S(2).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

eu cred ca ma orientez pe un televizor smart de 60  https://www.emag.ro/televizor-led-smart-sharp-60-cm-full-hd-12-24v-adaptor-auto-lc-24cfg6132em/pd/DXTZ2DBBM/#used-products

 

o cartela focusat (am luat-o gratis), antena diplomat si un modul  https://www.emag.ro/modul-conax-synaps-cas7-conaxcam/pd/D4LT3DBBM/?ref=cart_item

 

Merge sau imi propuneti ceva mai bun. PS: antena vreau sa ramana asta mica

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
38 minute în urmă, Adrian Rada a scris:

eu cred ca ma orientez pe un televizor smart de 60  https://www.emag.ro/televizor-led-smart-sharp-60-cm-full-hd-12-24v-adaptor-auto-lc-24cfg6132em/pd/DXTZ2DBBM/#used-products

 

o cartela focusat (am luat-o gratis), antena diplomat si un modul  https://www.emag.ro/modul-conax-synaps-cas7-conaxcam/pd/D4LT3DBBM/?ref=cart_item

 

Merge sau imi propuneti ceva mai bun. PS: antena vreau sa ramana asta mica

Salut, Adrian!

 

Tu ai citit ce s-a scris mai devreme aici?! Daca nu te intereseaza pretul, ia ce ti-ai propus. Sunt curios la ce iti trebuie un TV "smart" in rulota.

 

In plus, nu cred ca stii, dar Sharp nu mai este Sharp-ul pe care-l stiai. Daca-mi amintesc bine, cam din 2012 nu mai e. Chiar daca costa aproape 9 milioane (resigilat!), tot din aceeasi categorie cu Telefunken face parte! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@NLaurentiu   tv-ul l-am inlocuit. am comandat deja acest model  https://www.emag.ro/televizor-led-smart-lg-60-cm-hd-24mt49s-pz/pd/DFD04FBBM/?ref=cart_item.   e la 12 V si.....  vedeti foto   .il vreau smart pentru netflix . il vreau cu ci+ si intrare satelit pentru  ca vreau sa scap de reciver

l_10161494_005.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
La 01.04.2015 la 13:01, Drinovan Ovidiu a scris:

  Ma intereseaza, daca exista pe piata un sistem de satelit care poate sa fie alimentat la 12v
si sa prinda in principal programele  romanesti!
Sau la receivere ce sunt la operatori tv prin satelit, de pe piata, sa se poata modifice alimentarea la 12V.
Daca au si cartela reincarcabila, cu atat mai bine.
Nu imi place sa folosesc invertorul de la 12v la 220v pe perioade mai lungi de timp 1-3h, deoarece consuma destul curent pentru a alimenta tot sistemul.

 

Focus Sat-iti ofera kitul complect-antena, receivar, LNB, card -programe fara numar, depinde de pachetul de programe, incarcare ca la telefonia mobila , incarci cand doresti.

functioneaza la 12v-220v cu tranformator.

se gasesc si tv.alimentate la 12 v-220v cu transformator de la Emag.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Salut, si eu caut un Smart TV pe 12V ( pt Netflix/ fac din telefon HotSpot)- ce recomandati? Multumesc 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 2 ore, Adrian Rada a scris:

@NLaurentiu   tv-ul l-am inlocuit. am comandat deja acest model  https://www.emag.ro/televizor-led-smart-lg-60-cm-hd-24mt49s-pz/pd/DFD04FBBM/?ref=cart_item.   e la 12 V si.....  vedeti foto   .il vreau smart pentru netflix . il vreau cu ci+ si intrare satelit pentru  ca vreau sa scap de reciver

l_10161494_005.jpg

Tv-ul e la 19 dar merge incarcatorul auto de laptop la el

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 6 ore, Adrian Rada a scris:

PS: antena vreau sa ramana asta mica

 

O să te cam chinui cu antena de 30 cm să prinzi semnalul pentru Focussat sau chiar nu vei reuși deloc . Recomandat ar fi una de 60 cm. O să te convingi la prima ieșire. Succes! :58d6c6281fac7_faccinste:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Adrian Rada a scris:

@NLaurentiu   tv-ul l-am inlocuit. [...] il vreau smart pentru netflix [...]

Sunt curios cum prinzi semnal 3G de calitate cand esti prin pustietate, fie ea in camping fie in off-camping. Nu mai amintesc de semnal 4G!

In astfel de situatii mai util ar fi fost un HDD extern plin cu filme alese, caz in care un TV smart e inutil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
32 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

 

O să te cam chinui cu antena de 30 cm să prinzi semnalul pentru Focussat sau chiar nu vei reuși deloc . Recomandat ar fi una de 60 cm. O să te convingi la prima ieșire. Succes! :58d6c6281fac7_faccinste:

O sa imprumut una de la un coleg de pe forum pentru teste

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Intre timp am gasit si adaptor de la 12 la 19 v . Un incarcator auto de laptop :)

image.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 2 ore, NLaurentiu a scris:

Sunt curios cum prinzi semnal 3G de calitate cand esti prin pustietate, fie ea in camping fie in off-camping. Nu mai amintesc de semnal 4G!

In astfel de situatii mai util ar fi fost un HDD extern plin cu filme alese, caz in care un TV smart e inutil.

Sunt fan mare, nu munte. Am semnal pe unde merg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@George M. interesant. Eu am vrut doar netflix si un smart e suficient. Iar legat de reciver am vrut sa scap dea 2 - a telecomanda. Si scap cu un conax  synaps  Cas7 . Antena vreau cat mai mica pentru focusat. Teoretic totul ar trebui sa functioneze. Practic o sa incerc cand vin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Adrian!

 

Am inteles ce vrei sa faci, insa un smart la 24" nu este chiar smartul pe care-l vrei! Cunosc un LG ( :) ce aiurea suna!) smart, middle range, cu diagonala mare (107 cm) la care Netflix-ul schiopateaza pentru ca nu exista actualizari din partea LG-ului. Ma indoiesc ca la un amarat de TV de 24" vei gasi implementat un smart si, mai ales, sa-ti ofere suport si dupa un an sau doi de la cumparare! Asadar, varianta unui player extern pare mai realista.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 2 ore, NLaurentiu a scris:

Salut, Adrian!

 

Am inteles ce vrei sa faci, insa un smart la 24" nu este chiar smartul pe care-l vrei! Cunosc un LG ( :) ce aiurea suna!) smart, middle range, cu diagonala mare (107 cm) la care Netflix-ul schiopateaza pentru ca nu exista actualizari din partea LG-ului. Ma indoiesc ca la un amarat de TV de 24" vei gasi implementat un smart si, mai ales, sa-ti ofere suport si dupa un an sau doi de la cumparare! Asadar, varianta unui player extern pare mai realista.

Are web os 3.0 . Eu am un lg 3d de 127 smart cu web os 2.0 si sunt foarte multumit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@George M. tv-ul deja l-am cumparat. Acum il tin in dormitor pe cablu de la digi si sunt ok cu el. Avand in vedere ca nu am avut satelit pana acum, si mi s-a pus pata ca vreau smart in rulota cred ca m-am descurcat ok cu alegerea facuta. Voi deja sunteti experimentati in zona asta si ati optimizat din mers :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Alexandrescu

Salutare!

Ma intereseaza si pe mine subiectul. 

Asa ca ce ziceti de urmatorul kit: Easy Find Flachantenne

Si o prezentare: 


  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ioan MURESAN
La 2/22/2019 la 18:33, NLaurentiu a scris:

Sunt curios cum prinzi semnal 3G de calitate cand esti prin pustietate, fie ea in camping fie in off-camping. Nu mai amintesc de semnal 4G!

In astfel de situatii mai util ar fi fost un HDD extern plin cu filme alese, caz in care un TV smart e inutil.

Aplicatia de la Netflix permite salvare in prealabil a ceea ce doresti sa urmaresti pe o tableta, laptop.. daca se doreste doat NF

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Alexandrescu
La 2/25/2019 la 7:14, George M. a scris:

Antena : ok, numai ptr ca e "flat".

Receptorul : bun pt. nemti (Astra free), inutil ptr. romani (sau poate nu vad eu in prezentare/ poze slot de CAM).

Multumesc pentru raspuns George, m-am lamurit! :multumesc!:

M-am decis si am luat un kit complet de: aici

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

azi m-am jucat putin cu satelitul la un prieten acasa. Antena fiind pozitionata am scos cardul din reciver, l-am bagat in smart  cam si am incercat sa vad cum merge fara reciver. Dezamagire totala: prinde canalele daca ii dau scanare si debifez "omite posturile blocate" daca bifez asta ma uit doar la posturile free.
Astfel am de cautat programele mele prin vre-o 500 de programe. O ia razna la un moment dat cand ma plimb repede prin lista de canale si da lipsa semnal sau canal blocat pe programe ce ar trebui sa le vad. Daca sting si aprind tv-ul merge.
Deci....bani dati degeaba pe smartcam sau nu am facut eu ceva corect. Mai incerc putin  si daca nu ii dau de cap trec la reciver :)) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.