Multe persoane se intreaba, pe buna dreptate, care sunt criteriile de achizitionare ale unei rulote.

Experienta parcursa de-a lungul anilor, referitoare la achizitionarea de rulote, imi permite sa adaug cateva sfaturi pentru cei care doresc sa-si achizitioneze pentru prima data o rulota  si de ce nu si pentru acele persoane care au avut si doresc achizitionarea alteia. Eu cred ca orice sfat e binevenit din partea oricui, cu precadere din partea cuiva care cunoaste si stie cat de cat ce inseamna cumpararea unei rulote.
Ca si prim sfat, parerea mea ca atunci cand doresti sa cumperi o rulota, ar fi bine sa afli de la bun inceput, care ar fi criteriile dupa care sa te ghidezi si ce ar trebui stiut de la bun inceput. De acea recomand tuturor, sa nu "plece" la drum fara a avea alaturi un cunoscator de rulote.
Rulota trebuie cumparata in functie de dorintele si nevoile fiecaruia.
Sunt multe persoane care doresc o rulota pentru vacante, dar sunt si multi care cauta o rulota pentru locuit, pentru un punct fix.

De acea recomandarile mele pentru achizitionarea unei rulote ar fi:

- Este de preferat  ca procurarea unei rulote sa se faca la incheierea sezonului (noiembrie-februarie), gasind-o la un pret mai rezonabil.
- Nu este indicat sa achizitionezi o rulota care are masa (greutatea) totala, mai mare decat greutatea masinii.
- Nu lua in considerare prea mare vechimea unei rulote, deoarece aceasta e folosita sezonier.
- Insa, o rulota cu o vechime nu prea mare, de regula 10-12 ani, merita achizitionata, mai ales daca persoana care o detine, iti lasa o "portita" la negocierea pretului.
- Aceasta recomadare este pentru cei care nu au un buget cat de cat mare.
- Atentie mare la infiltratii si la fisurile din caroserie, aceste descoperiri fiind observate prin deschiderea tuturor modulelor suspendate (mobila), ce se afla in interiorul fiecarei rulote.
- Nu accepta o rulota care are miros de mucegai…in special rulotele englezesti (parerea mea), indiferent de ce completari sau sfaturi le aduce ce-l care ti-o vinde.
Se stie ca mucegaiul odata patruns nu este posibil sa dispara vreodata, decat prin inlocuirea peretilor, fapt care nu cred ca ar putea bucura pe careva.
- Verificarea instalatiilor din interior (pompa de apa, caldura, frigiderul), se poate efectua chiar daca nu exista conectare la o sursa de curent, in special pentru verificarea frigiderului, proba facandu-se cu gazul din butelie, stiindu-se faptul ca majoritatea modelelor de rulote au frigiderul functionabil si pe gaz.
Atentie insa, nu spera la o racire imediata, fiindca aceasta se realizeaza dupa 40-50 minute.
- Daca exista posibilitatea verificari cortului (verandei) sa nu aiba mucegai, ar fi foarte bine, dar avandu-se in vedere ca pentru aceasta este necesara asamblarea lui si nu cred  ca ar fi ceva sanse din partea vanzatorului, incercati doar o despachetare din husa in care ar trebui sa fie impachetat.
- Mare atentie la podeaua unei rulote.
- Podea moale este cauzata prin faptul ca datorita infiltratiilor, din cabina de baie (toaleta), sau din diferite cauze de infiltrare a apei, podeaua a inceput sa putrezeasca.
- Personal aduc rulote din Olanda, "patria mama a rulotelor" , a-si zice , cu toate ca din Germania, cheltuielile cu transportul nu ar fi atat de mari, dar din propria experienta, in Olanda,   din zece rulote una nu are cort (veranda), pe cand in Gemania, din zece rulote, noua nu au cort (veranda).
- Exista foarte multe parcuri de rulote in Olanda, descoperite de catre mine de-a lungul anilor, parcuri descoperite greu chiar si pe net, sau dupa indelungi cautari si prin multi kilometri parcursi pe traseu, locuri in care gasesti dealeri cu mare bun simt si care negociaza in mare masura.

Astept comentarii si intrebari, deoarece sunt atatea si atatea de adaugat,  acte, formalitati, adrese¦.
Bafta si mult noroc!!
Sloganul meu: "O rulota o cumperi si cu inima !"

Rulote la comanda