Ilie Minea

Aeromodele

30 postări în acest subiect de discuţie despre Aeromodele

Aeromodele

Ilie Minea

Am  ca hobby de o viata [55ani] aeromodelismul.

Am inceput la palatul pionierilor (Palatul regal Cotroceni), la cercul de aeromodele. Apoi sportiv legitimat la clubul Grivita Rosie (sectia aeromodele, zbor liber F1A). Arbitru si antrenor aeromodele. Instructor aeromodele cerc casa pionierilor sector 5, Buc.

Acum, din cauza "ceasului" care ticaie tare rau la efort, am trecut la aeromodele radiocomandate.

Activez pe camp la CET-VEST (capatul bd-lui Timisoara, de la targ mai departe) sambata si duminica, cand ne permite vremea si nu sunt plecat cu rulota, alaturi de niste colegi minunati.

Mai exista cineva dintre rulotisti cu acest hobby?

Fotografii cu acest hobby, sper sa reusesc sa pun, ca nu prea stiu cum.

Pentrucei curiosi, pana atunci, pot accesa Forum RHC, la terenuri de zbor (teren militari CET-VEST),  sau jurnal de zbor.

Stima, Ilie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ilie Minea

Nu mai avem nici un coleg cu pasiunea asta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Intre timp a-ti mai evoluat si poate mai faceti o incercare in aeromodelism.

Acum si aeromodelismul a progresat, e mai electronizat, deci intr-o oarecare masura, e mai usor de manevrat aeromodele. De construit mai putin, se cumpara de-a gata si se zboara radiocomandat. Eu fiind mai de moda veche, inca imi mai construiesc unele din aeromodele, altele le cumpar si eu.

Daca va hotarati sa retraiti cateva clipe din copilarie, va astept sambata si duminica 19apr2015 intre orele 9-14 la CET-VEST, prelungirea Bd. Timisoara, de la targ inainte, pe camp vis-a-visde termocentrala, la o demonstratie.

Ne strangem in jur de 15-20 "copii"mari, fiecare cu 1-3"jucarii"zburatoare.In jur de 12 sosesc si micii comandati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Si ce suferinta! Virusssss.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Salut,

Imi pare rau ca nu am reusit sa ne intalnim, dar din cauza situatiei meteorologice nefavorabile, actiunea la pista s-a sistat.Vantul puternic si ploaia ne tin acasa.Dupa ploaie, mai avem un mare inconvenient: langa sosea, pe o portiune de vreo 30-40m, se face  un mare noroi, care ne face imposibil accesul la pista.

Sambata si duminica viitoare, poate avem parte de timp bun si ne intalnim.Intrarea pe camp se face in dreptul celor doua turnuri de racire de la CET, dupa ultima curte, in care sant parcate niste tiruri.

Intre 9 si 15, in conditii favorabile, e imposibil sa nu fie cineva la pista.

Tel.0745065485

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Si eu sunt virusat tot cu aeromodele insa nu prea le pot lua la intalniri deoarece sunt  destul de mari:2.2 m anvergura cu motor pe benzina 50cm3...Si eu zbor tot la CET insa de cand am luat rulota nu mai am timp de ele...

image.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Ne-a Ilie si eu suntem in aceeasi situatie ca a lui Marius dar daca iesim cu rulotele vreodata impreuna sigur vom lua si ceva zburatoare cu noi sa ne facem damblaua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Si in toamna la Iepuresti, tot fara rulota.Am zburat  Radianul de 2m anvergura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Nu stiu daca vin cu celelate, dar cu nevasta vin sigur.

Numai bine si un an, cat mai ''rulotist'' sa fie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Hai sa mai animam putin acest subiect.

Am inceput acum 4 ani si ca fiecare aeromodelist, cu ce? Un Izicraf si un Blue Baby, facute de mine din izofloor, cunoscatorii stiu de ce. N-am reusit sa-mi fac mana cu ele, pana la urma le-am donat unui incepator. Nu ca as fi eu mai avansat.

Am trecut la clasa urmatoare, un Ultron si un warbird Fokker D VII biplan, pe care le-am facut tot din izooflor. Dupa doi ani, complet echipate, inca stau nezburate pe dulap.

Acum ma ”dau” cu un Bixler din elapor cu elicea in popou si care indura multe, dar si cu un Phoenix 2000 compozit cu elice pliabila. Ambele modele sunt de cumparat, sunt electrice si sunt motoplanoare. O placere sa le zbori, le uita Dumnezeu pe cer si te rogi de ele sa coboare.

Le zbor cu o radiocomanda Futaba T6X in 6 canale, 2.4ghz.

Pe dulap mai am in asteptarea zborului inaugural un Rascal 1200 mm anvergura, tot electric. Este un kit de la SIG construit de mine in stilul old school, din balsa si imbracat cu solar-film, o folie moderna de aceasta data.

Asteptam vreme frumoasa sa rulotim si sa ”zburam”, pana atunci construim sau reparam aeromodele.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@aurelianz, suntem destui (consider eu) care nu cunoastem atat de multe despre aeromodelism si de aceea te rog si pe tine si pe cei care vor posta, sa adaugati imagini pentru o mai buna promovare a acestui hobby.

Cunosti vorba aceea ca "o imagine face cat o mie de cuvinte" :laughing:

:-)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Bun venit, Aurelian. Intradevar, ar trebui un pic mai animat acest topic.Ma mir ca nu te-ai inteles bine cu cele doua tipuri de aeromodel, sunt docile si usor de zburat. Cred,  ca ceva probleme au fost la partea constructiva. Sustinerea ipotezei mele, ai facut-o singur, cu exemplu dat,  ca, pe cele cumparate poti sa le zbori. Daca mai construiesti, incearca sa respecti cat mai fidel planurile, planeitatile, o cat de mica torsiune, iti da mari batai de cap ca sa poti sa-l zbori. Ai echilibrat modelele inainte de zbor? Banuiesc ca sti sa le echilibrezi. Iti sugerez sa nu zbori Rascalul, Ultronul si Fokkerul, pana nu esti stapan pe comenzi. Fa multe decolari,  aterizari si cateva figuri cu Bixlerul, ca saracul, iti iarta greselile. Toate figurile, fale cat mai sus posibil, ca sa ai posibilitatea sa te redresezi, in caz ca intervine ceva neprevazut.Si eu am aceeasi statie ca si tine, care este f.buna, mai ales pt.inceput. Sunt si eu adeptul aeromodelelor electrice, poate din comoditate, ca nu mai trebuie sa car combustibil, sa sterg modelele de ulei, dupa fiecare zbor.

Viorel, imi pare rau , ca nu stiu sa pun fotografi, dar poate ne ajuta MariusGeorge, Cristi Gutescu, vechi aeromodelisti si dece nu si Aurelian. Acum ii "parasc" pe primi doi , ca de cand sunt posesori de rulote, au cam uitat de primul lor hobby.

Sa vina vara si vom face dese iesiri in natura cu rulota si zboruri cat mai multe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Am sa revin cu poze. Pana atunci trebuie sa selectez cateva si sa le micsorez.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Daca as sti sa pun poze, as pune unele cu supermanul construit de mine si zburat de vreo2-3ani, dar daca te descurci, poti sa cauti pe net clipul cu cel original, dupa care l-am clonat.

Skyman R/C Vimeo. Este un austriac care a clonat si simplificat,  dupa un Superman american, mult mai complex.

Este de senzatie,  cand ai spectatori si mai ales copii.

Am vazut ca esti din Tulcea si mi-ai adus aminte de un prieten mare aeromodelist, profesor la cercul de aeromodele de la Clubul Copiilor din Tulcea , Tudorel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
Chiar acum, ilie F1A a scris:

Daca as sti sa pun poze, as pune unele cu supermanul construit de mine si zburat de vreo2-3ani, dar daca te descurci, poti sa cauti pe net clipul cu cel original, dupa care l-am clonat.

Exista tutoriale in Suport tehnic si cred ca te pot ajuta sa postezi imagini in forum.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Dar, spre regretul multora, a decedat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare dragi colegi , eu de mic copil am cochetat cu zborul , am fost atras de cer, am făcut la fel ca și tine @ilie F1A aeromodelism pentru a învăța tainele zborului , dar viața a făcut ca asta să rămâna în spate ca o plăcere a sufletului meu. Sa nu mă înțelegeți greșit , din când in când mai pun și eu mâna pe manșă ori cu un prieten de la Ploiești ori la Mureș ...

Mi-ar face deosebită plăcere să stăm la o poveste , poate la întâlnire, dar până atunci toate urările de bine !

 

mică.jpg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Faci parte dintr-o clasa superioara, cea reala.Super tare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Abia aștept să ne întâlnim și să schimbăm impresii și poate să vin la o întâlnire+zbor să vă urmaresc, e aceeași treabă ca și cu pescuitul că ai un băț sau o lansetă superbengoasă , virusul există și nu-l mai scoți. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Incerc sa pun niste poze, poate reusesc.

 

Izicraft, primul model facut de mine.

1_Izicraft.jpg

 

Blue Baby, al doilea model realizat de mine.

2_Blue_Baby.jpg

 

Al model facut de mine, un warbird din primul razboi mondial, Fokker D VII, zburat de celebrul aviator german ”Baronul rosu”.

3_Fokker_D_VII.jpg

 

Blue Baby si Fokker DVII intr-o frumoasa zi de primavara.

4_Blue_Baby_si_Fokker_DVII.jpg

 

Voi continua cu lucruri mai serioase.

Sper ca v-am starnit interesul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Aurelian, fiind si duminica, se pare ca scopul a fost atins, ai reusit sa dezgheti forumul din gerul de afara.BRAVO.

Vad ca lucrezi frumos si ingrilit, un alt , bravo. Daca Blu Baby, mai este in stare buna dupa aterizarile mai fortate, de care aminteai, incearca si modifica un pic aripa si anume, sa-i faci un unghi diedru putin mai mare. O sa capete ceva mai multa stabilitate si va zbura mai bine.Nu uita de centraj, gata de zbor, centrul de greutate , chiar un pic mai in fata decat pe plan[2-3mm]. Fiind usor zboara-l fara sa fie vant, el zboara f.bine cand e acalmie si in general cele usoare. Am avut si eu un Blu Babby si dupa modificare a zburat ok. Nu te lasa entuziasmat de planarea lor si munceste din sticuri, cat mai mult, daca vrei sa-ti intri in mana cum se zice. Daca vrei sa construiesti un model din izoflor, polistiren, care zboare singur, cauta pe net "J-BUG". Eu, am unul modificat de mine ca anvergura[1, 5m], caruia cand vreau sa-l zbor linistit, il ridic la vreo 50m si ii brachez un pic directia. Cu o turatie constanta a motorului, zboara deasupra singur si linistit, eu mai stand la taclale cu amici, cu mainile in buzunar, ca e frig. Mai intreaba cei noi care vin pe camp, cum de zboara singur si le spun ca e cu comanda vocala.

Intra pe RC GROUPS si vei gasi multe planuri sau pe unul romanesc Forum RHC

Daca vrei da-mi un tel.sa stam de vorba. Tel 0745065485 sau 07227755825

Sau cauta sa iei legatura cu alti modelisti, ca mai sunt prin zona. E placut, cand te intalnesti cu prieteni pe camp la zbor.

Din poze, vad ca ai o minunatie de loc de zburat, tare fain.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Unde este locatia?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Sunt din Tulcea.

Ce-mi spuneti acum, sunt invataturi alese pe care le-am trecut la memoria permanenta si de care ma folosesc, multumesc.

Asa cum am promis, voi continua pentru intreg auditoriu, nu numai pentru cunoscatori.

Timpul trece, pretentiile cresc.

 

Ultron, un acrobat facut de mine. N-am avut inca curajul (dupa 2 ani) sa-l zbor. La primavara, mi-am propus sa-l zbor. Este urat pentru ca este ”scociuit” sa reziste la trante.

5_Ultron.jpg

 

Pentru colegul Ilie F1A si nu numai, Ultron la ”ITP”. Din pacate a cerut greutate suplimentara in bot. Echilibram modelul.6_Ultron.jpg

 

 

7_Ultron.jpg

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Mergem mai departe. Va prezint ceva de cumparat, modele care nu m-au dezamagit si cu care-mi fac treaba de fiecare data. Sunt iertatoare si docile deoarece sunt niste motoplanoare. Sungurul defect este ca nu vin la aterizare.

 

Bixler, versiunea 1.1, cea mai ieftina dar cea mai fiabila. Este aeromodelul cu care am invatat sa zbor, ramane pentru mine ”taticul”.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

9_Bixler.jpg

 

8_Bixler.jpg

 

10_Bixler.jpg

 

11_Bixler.jpg

 

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.