Vizitator

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

99 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

Vizitator

La inceputul lui august vreau sa plec pentru 2saptamani in Turcia.

Camping Semizkum Mokamp ( il gasiti pe net , cu o simpla cautare pe Google)

Am fost si in anii trecuti si este Ok mai din toate punctele de vedere: pret  pozitionare, utilitati , imprejurimi, etc....

Ca si distanta este la aprox 580Km de Bucuresti , ceea ce insemna cam 9-10ore de mers .

Zilele trecute am trimis o cerere de cotatie pentru preturi, in cazul in care ar fi intervenit schimbari fata de anul trecut cand am platit 10TL/pers/zi ( inclus in pret : curent , apa, masina , dus , WC). Noi m fost 3pers , a insemnat 30TL/zi , adica vreo 60RON ceea ce nu este rau pentru un camping situat pe malul marii.

Cei care au fost 2pers in rulota au platit 25TL/zi .

Campingul este dotat cu casute de lemn si cu corturi ce pot fi inchiriate . Pretul il astept sa fie comunicat.

Una din facilitati este aceea ca se pot inchiria frigidere pe perioada sejurului.

Cine este interesat nu are decat sa ma sune sau sa scrie aici pe forum .

:-)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator yasmin

biggrin Am vrut sa scriu ca mai merge cineva tot acolo in aceeasi perioada, postat pe alte forumuri de rulotisti.

Mi-am dat seama ca sunteti tot dvs. Pana, Melcu, Vatamaniuc, 05, etc, etc, etc.  zambilici

Sa ne puneti poze de acolo. Astept si eu preturile pentru cort, 2 persoane.

:-) Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Aia cu Adrian Melku Vatamaniuc este pe Facebook si am distribuit postarea de aici.

Pe forumul acesta am preferat sa scriu Adrian V. pentru ca este mai scurt si mai simplu.

Discutand strict despre camping , am trimis saptamana trecuta un mail celui care adminitreaza locatia si i-am cerut cotatii de pret pentru camparea in 2014.

Pana in prezent nu am primit nici un raspuns , dar cu siguranta voi posta pe net imediat ce aflu noutati.

Anul trecut am platit 10TL/pers/zi , si cum noi am fost 3 am platit 30TL/zi/rulota ; curent , apa , WC, dus, plaja, etcc...... ceea ce nu este rau deloc.

In ceea ce priveste distanta pana la camping , din Bucuresti sunt 580Km , adica mai aproape decat Oradea ( de exemplu)

Ca si taxe sunt :

- taxa de trecere a podului de la Giurgiu 26RON

- vigneta pe Bulgaria 25-30RON/saptamana

Pentru  a intra in Turcia va trebuie neaparat pasaport turistic - nu este nevoie de viza , dar mare atentie la RCA-ul masinii si a rulotei sa fie valabil pentru Turcia , altfel o sa va puna sa-l platiti in vama si este in jur de 35EURO/luna

In ceea ce priveste poze , nu am acum prea multe la indemana dar puteti vedea un montaj pus de mine si pe Youtube

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pentru moment nu am primit decat cotatia de pret pentru rulota.

In ceea ce ma priveste , noi fiind 3pers , camparea este 35TL/zi/rulota, ceea ce la cursul de astazi al BNR insemna 52.5RON  sau 12EURO

Anul trecut , am platit 30TL/rulota/zi  , dar cursul era altul si insemna in jur de 60RON sau 12.5EURO

Ca sa nu mai vorbim de "potcoave de cai morti"  si sa ne raportam la prezent , pentru acest an pretul este cel de 35TL/rulota cu 3pers.

Din experienta anilor anteriori , pentru cei care sunt 2pers. in rulota pretul scade cu 5TL/zi, deci va fi de 30TL/rulota cu 2pers.

Astept sa imi spuna pretul pentru camparea cu cortul cat si pentru inchirierea de cort sau de casuta de lemn de la camping.

In ceea ce priveste data de plecare noi am stabilit-o ca fiind una din zilele de 29 sau 30Iulie , si vom sta cel putin 12-14zile acolo

Oricine este interesat de acea perioada nu are decat sa ma sune sau sa trimita mesaj .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

De dimineata am primit lista de preturi pentru acest sezon.

Pentru cei care vor sa faca o comparatie sa acceseze si site-ul campingului

  Lista preturi Camping Semizkum   

In opinia mea este un camping de 2** , doi pescarusi , sau 2 margarete cu conditii decente.

Mai jos aveti si cursul BNR , daca vreti sa nu va incurcati la calculele in Euro sau in Lire turcesti

  Curs valutar BNR   

2lwqi38.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Raducu

Am fi mers si noi, insa in acea perioada suntem in Grecia.

E posibil sa mergem pe viitor.

Multumim pentru informatii !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Oricine este bine-venit  wcm

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pretul asta de 35TL/rulota este facut pentru mine si pentru cei care merg cu mine ( rulota + cort, masina , apa , curent  )

Altfel , este o lista de preturi , cea trimisa de ei si postata de mine aici , si care este cu putin sub ceea ce este pe site .

La categoria MOKANGEALA intra:

- Wi-Fi 24/24

- acces pe plaja

- sezlonguri si paturi de lemn

- umbrele din nuiele

- dus cu apa calda 24/24

- WC

NU are masina de spalat rufe ( sau cel putin nu am vazut eu pe acolo )

Frigidere se pot inchiria si erau ( din cate imi amintesc eu ) vreo 10TL/zi ; o sa il intreb si o sa postez raspunsul lui aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca tot duci masina de spalat in concediu , apai las-o sa se odihneasca.

Sa asteptam sa vedem ce preturi are turcu , si dupa aia mai discutam . Sa nu punem caruta inaintea cailor.

Oricum,   daca ramai fara izmene in fiecare sambata este un targ din ala cu de toate acolo in zona si cu 2-3TL iti iei izmene noi , abia ca schimbi garderoba.

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am vorbit cu Oben , administratorul , si mi-a spus ca se poate inchiria frigier petru 5Tl/zi si deasemenea se poate pune la dispozitie o masina de spalat pentru cei care vor, la pretul de 15TL/program

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu stiu de ce trebuie sa te complici cu masina de spalat

Oricum mai mult stai in slip , iar pe de alta parte asa cum ti-am spus este un targ in fiecare sambata de unde iei tricouri si sorturi cu 3-4 TL

Decat sa cari masina de spalat mai bine iti iei 2-3 tricouri in plus

Nu mergem acolo sa facem mecanica auto sa ne taram pe sub masini , nici sa sapam la camp ca sa ne umplem de praf.

ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sa nu-mi spui ca faci plaja in tricou ca sa prinzi ultimul model de "tractoristi"  biggrin biggrin zambilici zambilici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cred ca Groupama este cea mai recomandata, pentru Turcia.

Unitati medicale in zona....................nu cunosc ; daca ma intrebai de carciumi sau de lokante stiam cel putin un raspuns.

Din fericire pentru noi , doi ani de zile nu am patit nimic , asa ca nu pot spune nimic din experienta.

Daca tot veni vorba de asigurari , fiecare dintre cei care vor sa calatoreasca in Turcia sa isi verifice polita RCA / Carte Verde si sa fie valabila pe teritoriul turcesc ( adica sa nu fie semnul tarii "TR" bifat cu un mare "X" pe el )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Lasa coane nu fi ingrijorat , spune-mi mie ce am de facut si gata , esti  ca si rezolvat .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Care are probleme sa imi spuna mie ca i-o trag eu  biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vroiam sa te intreb mai de mult ; iei si barca aia din poze, cu tine in Turcia ? yz

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ar fi un non-sens , pentru ca mergi in Turcia ca turist. Nu cred ca ai de gand sa stai 2luni in Turcia  biggrin

Sincer , nu imi aduc aminte sa fi auzit de asemenea conditie. Anul trecut nu am avut probleme in vama si din  cate stiu eu asigurarea mea expira in septembrie ( ca eu o fac din juma' in juma' de an ; o data in martie , o data in septembrie )

O sa intreb si eu la un broker de asigurare, sa vedem ce stiu ei, sau daca s-a schimbat ceva in ultimul an de cand nu am mai fost eu pe acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Daca voi gasi loc s-o bag, ca e cam mare (tot bagajul are 80x80x40 cm si vreo 40 kg, fara veste si altele), o iau.

Mai nasol e cu motorul, ca in masina asta nu-mi incape de-a latul in portbagaj si altfel imi ocupa mult prea mult loc.

Dar nu-ti imagina ca merg cu ea pe mare mai departe de 200m de tarm, sau zero metri daca sunt valuri.

Las-o acasa , nu te mai chinui sa o iei .

Mai bine cari 40Kg de vin decat sa cari barca . Pentru distractie , asa , am eu una gonflabila cu vasle ( de barca ziceam , da ?)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

La cat este bautura pe acolo  iti garantez ca cele 40Kg de vin nu sunt chiar vise erotice.

Ca un exemplu , berea la cutie in magazin era 4-4.5TL , ceea ce la cursul de astazi insemna 6-7RON  ])]

Nashpa !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Coane Georgica, de cauciuc poate nu intreaba, dar de motor sigur, de fiecare data si la intrare si la iesire au intrebat daca mai avem si altceva motorizat (scuter , bicicleta), posibil sa fie si motorul de barca o problema, daca nu ai acte, mai bine nu il iei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ii dau eu o imputernicire cum ca este al meu si ca il las sa-l foloseasca in concediu.

Cred ca important este sa si iesi cu acel lucru din Turcia daca ai intrat cu el; asa cum masina o trece pe pasaport poate ca asa trec si "minunile" astea.

Oricum , berea si spritzul trebuiesc luate de acasa "la pachet".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Din cate stiu eu de anul trecut erau doua felinare in apropiere

Oricum , am eu LED-urile de la rulota si mai am o lampa cu bec economic si cu vreo 15m de cablu ( doar suntem racordati la 220V ; ai uitat? )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Poti sa lasi totul , mai putin vinul . bier

Hamacul : s-ar putea sa ai sanse sa-l agati intre pomii care sunt chiar pe marginea plajei ; daca nu iti este absolut necesar eu zic sa-l lasi acasa

Motorul si barca : nu ne trebuiesc pentru ca il avem pe Osman acolo cu tot ce trebuie - salupa brand_new si mult chef de pescuit

Umbrela de soare : pe plaja sunt destule si daca totusi vrei una pentru Vlad am eu cu tot cu tirbuson din ala de se insurubeaza in pamant pentru sustinere - asa ca las-o si pe aia acasa .

Bag seama ca neaparat trebuie sa facem o "sezatoare" ; adu lista sa o coafam.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Osman nu ne-a luat nici un leu ( sau ma rog , lira) anul trecut , si nu cred ca o va face in acest an .

Ca sa va plimbati usor pe la mal dand la vasle o sa va dau eu barca mea gonflabila , tot moka.

Budigaii trece-i pe lista ca numar nu si ca stare , culoare, uzura, alte criterii ..............

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In ceea ce ne priveste pe noi : Doru , George si cu mine , vom pleca cu siguranta in data de 29 IULIE 2014, adica de maine intr-o saptamana .

Ora de plecare va fi cumva dis-de-dimineata (am propus undeva in jur de ora 03.00) , nu de alta dar sa nu prindem foarte multe ore de caldura pe drum. Hurry up

Pana in prezent nu si-a mai anuntat nimeni prezenta , asa ca cel mai probabil nu vor interveni schimbari in componenta "lotului".

DORU  )|/  .................    GEORGE  )|/  ..................  ADRIAN  ()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.