Vizitator

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

99 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

Vizitator

Marian ,  
Multumesc pentru interesul acordat acestei idei de a petrece concediul . Eu zic ca nu este prea din timp , pentru ca avand un reper in timp iti poti potrvi pasii in asa fel incat sa te poti incadra in perioada respectiva. Noi TREBUIE sa mergem la o nunta pe 27 august , asa ca plecarea nu poate fi decat pe 28 sau 29 , cu revenire in minim doua saptamani.
Eu din principiu ocolesc litoralul romanesc , si nu calc pe acolo decat de Rusalii cand ma cazez la Camping Otilia din Techirghiol. Nu concep ca in concediu sa stau off-camping , fie ca este vorba de Vadu , Corbu , Vama , sau draku mai stie pe unde. In concediu plec sa ma relaxez si nu sa am alte probleme ( apa dulce , curent , WC, aprovizionare, etc....).

Zona de acolo , Semizkum - Mokamp, este la vreo 70km de Istanbul , si pana acum nu au fost nici un fel de probleme , chiar daca prin imprejurimi au fost anuntate niste greve. Pana la urma acest camping este un teren privat , cu control al accesului si cu cativa bodyguarzi prezenti mereu in perimetru.  Asta cu bombe , atentate , si alte minuni din astea ar fi ultima mea grija. 

In concluzie , noi sa fim sanatosi , eventual sa ne vedem cu bine la intalnirea care vrem sa o facem de Sfintii C-tin si Elena. Daca va fi sa ne vedem acolo vom mai discuta pe larg detalii referitoare la traseu , aprovizionare , taxe , cheltuieli , estimarea costurilor.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marinescu Ion

Offff ce as mai merge si eu cu @Adrian V. acolo! Din cate mi-a povestit, este ceva de vis! Dar poate facem loc si pentru astabiggrin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ioane te astept cu placere si cu mare drag sa ni te alaturi impreuna cu familia. xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

 Salutare .hiCred ca ma tenteaza si pe mine statiunea aceasta . :ascratch: Si nu e nici asa departe doar 570 km.
   Si este si aproape de Istanbul...ceva cumparaturi. superok
    Adrian daca ar fi vorba de luna iulie se poate aranja ceva?j;'. Nu e batut in cuie dar na, intreb si eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cornele , nu-i nici un bai , poti merge linistit oricand doresti.
Daca nu te descurci cu limba engleza imi spui mie si discut eu cu administratorul campingului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

 Super, multumesc mult. nay. O sa apelez la tine. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Avramita Marian

Sigur ne alaturam si noi avem concediu din 24augustsuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

@Adrian V. cred ca nu ai tinut cont ca anul asta scoala incepe cu o saptamana mai devreme.

Deci trebuie sa facem o mica sedinta ca mai vor 2 echipaje sa vina cu tine. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Oare cine????:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Coane , eu nu pot pleca mai devreme pentru ca sunt "legat" de o nunta care este pe 27august . Puteti sa ma taiati felii , sa-mi turnati acid de baterie sau acid sulfuric , dar de la nunta asta nu am cum sa lipsesc. 
Nu vreau sa fac program nimanui , si nu trebuie sa stea nimeni sa ma astepte in mod deosebit . Scoala poate sa inceapa si pe 1septembrie , eu o invoiesc pe fii-mea de la scoala in perioada aia si o sa stau minim 14zile .

Mai mult de atata nu pot spune si nici nu pot face in acest moment.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna tuturor,

Eu ma gandesc la o iesire ( concediu ) ptr un sejur de 14-16 zile ( inclusive drum dus si intors ) cu plecare de prin 18-22 iunie functie si de prognoza meteo pe zona Turcia Semizkum - Mokamp

Putem sa gasim o posibilitate de formare a unui grup? (Intrebare de principiu inca nu am stabilita destinatia dar incerc sa ma gandesc)

Marian Enache ( Brasov )

0773 950 604

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Salutare la toti,

Si eu sunt interesat de o iesire in Turcia pentru o perioada chiar mai mare adica 1 luna de zile...la o perioada mare se poate negocia pret bun daca suntem mai multi, cu conditia ca pe 14 August trebuie sa fim acasa ca pleacă  fiica-mea in tabara.Tinem aproape.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Sima

Dragilor, eu tocmai voiam să plec în Turcia săptămâna viitoare...puciul ăsta mi-a speriat rău nevasta dar, drept să spun, cred că orice om cu capul pe umeri cade pe gânduri în asemenea situaţie !!! Dar cel mai tare m-a şocat seara asta, la o discuţie televizată despre viaţa în Turcia, un comentator a spus că "în Turcia coastele de miel costă 20 euro kilogramul pe când în Grecia carnea de miel costă 6 euro !!!!!!"   Eu nu am mai fost în Turcia, dar ştiu de pe acest forum că situaţia e cu totul alta , puteţi să comentaţi chestia asta ?????

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Asa cum si la noi berea costa undeva 3 lei si altundeva costa 9 lei...si exemplele pot continua si la mancare.../.;

Eu zic sa nu mai iei in calcul toate zvonurile si sa mergi acolo unde ti-ai propus, sa vezi realitatea la fatza locului...Vacanta placuta! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ma gandesc foarte mult ca pe langa concediul de 10-15 zile din luna Iulie pe care o sa il fac in Grecia - Thassos, camping Pefkari, sa fac o iesire si in turcia undeva pe la jumatea lunii septembrie ( nu este nimic sigur ). Ma intereseaza un camping in Antalya, in care sa fie conditii decente. Astept cu mare drag impresii de la cei care au fost cu rulota in Turcia, detalii legate de drum, preturi, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ce pot sa ti spun despre turci e ca daca nu te duci la Ultra All 5 stele adevarate, in rest e naspa, sunt jegosi si nespalati, numai barbati sunt peste tot la orice serviciu si se comporta ca tiganii, trag de tine sa iti vanda ceva si daca le dai atentie si nu cumperi te injura si arunca cu lucrurile dupa tine, semisalbatici, semianalfabeti si necivilizati.  Drumul e lung pana in Antalia vreo 1800 de km, faci 30 de ore pe drum iar motorina la turci e vreo 2.5 eur litrul, trebuie sa casti ochii sa nu bagi motorina de camioane ca e un pic mai ieftina dar nu e buna pt masina commonrail ca nu are norma de poluare si ti se pot infunda injectoarele. Cu banii dati pe drum gasesti oferta all inclusive cu zbor si transfer la agentii pt septembrie si stai ca bosu, ca acu au scazut preturile in Turcia ca vesteuropenii nu mai vin de frica atentatelor si a lui Erdogan.

Modificat de Traian M
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

La inceputul acestui topic am vazut ca se vorbea de Camping Semizkum Mokamp, a fost cineva acolo? De la Brasov as avea doar 770km, din poze mi se pare ok campingul. @Traian M, nu iau in calcul hotelul, daca e vorba sa merg la hotel nu mai intreb aici pe forum, o data ce postez aici inseamna ca vreau sa merg cu rulota. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:salut!:
Eu unul asi opta prin a cere sau destainui pareri si despre hoteluri.:ascratch:
In afara de rulotisti santem ...oameni...turisti...doritori de vacante . j;[
Deci....!!!!
@Ursu Florin hi. Nu e rau deloc acel camping ( eu am avut o discutie mai ampla pe tema asta cu un fost coleg )
Doar ca ma gandesc la cum o mai fi clima si ce temperaturi vor fi dupa 15 septembrie.:ascratch:
Fiind mai aproape de partea europeana sa nu inceapa si pe acolo...ploi sau cer innorat./l:
Eu unul am fost 4 ani la rand in Turcia in vacanta dar in ...iulie si august. ( la hotel )
Si anul asta asi dori sa merg la campingul Mokamp. Cam pe la sfarsitul lui iulie.
Sa auzim de bine. nay

Modificat de Cornel C Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mai cunoasteti si alte campinguri in Turcia in afara de cel deapre care s-a tot vorbit aici?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Salut!
Vreun coleg ma poate ajuta cu o recomandare de campare cu rulota intre Cappadocia (Goreme) si Datca? E o distanta destul de mare (aprox 900 km) si as campa undeva la jumatatea distantei. Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Salut @Alin Mihaila 

 

La 6.1.2021 la 14:59, Alin Mihaila a scris:

Salut!
Vreun coleg ma poate ajuta cu o recomandare de campare cu rulota intre Cappadocia (Goreme) si Datca? E o distanta destul de mare (aprox 900 km) si as campa undeva la jumatatea distantei. Multumesc anticipat!

:)

Cappadokia to Camping= 630km

Camping to Datca= 280km

Info:

E-Mail Address:info@tepecamping.com

 

O alta posibilitate ar fi ...

Cappadokia to Camping (Konya) = 270 km

Camping to Datca = 630 km

 

Modificat de Mihai-Arad
__--__ :) icon
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bravo @Mihai-Arad Tot respectul, cred că ești singurul dintre membrii forumului care cunoaște și dă informații foarte utile și precise despre campingurile din afara țării. 

 Bravo!!! Felicitări!! Respect!!!

:bravo::noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Fejer Antal :) Multumesc

... incerc sa impartasesc informatiile cu cei pasionati de calatorii, iubitori de drumetii, natura ... locuri si peisaje "woau" (intelege ce vrei prin aceasta expresie, dar la superlativ!).

 

Nu am vizitat Turcia, dar ... suna interesant si pentru mine.

 

P.S.

Imi planific minutios fiecare vacanta. Pentru planificare folosesc material dedicat "rulotism/camping/natura/road_atlas".

769_HartiConced___2017.png

 

766_HartiConcediu___2017.png

 

Chiar daca sunteti dotat cu un GPS, chiar daca aveti acces la GPS si la hartile Google pe telefonul ori tableta dvs, o harta rutiera pe care sa o aveti in masina este absolut necesara cand plecati la un drum necunoscut.Si, daca nu aveti nevoie chiar de toate detaliile posibile, un atlas rutier cu toate statele Europei este mai mult decat recomandat.

Atlas rutier: este mult mai folositor decât o simplă hartă rutieră.

Plecarea intr-o calatorie lunga cu masina nu este chiar o plimbare prin "parc", de aceea este bine s-ai cu tine tot ce ai putea avea nevoie pentru situatiile speciale. Circularea cu masina proprie pe distante foarte lungi, mai ales in afara tarii, prezinta o multime de riscuri chiar daca la prima vedere nu par sa existe.

Desi, de cele mai multe ori nu apar probleme, in restul situatiilor in care apar se va face diferenta intre un conducator auto pregatit si unul “luat prin surprindere”.

Imi sunt de mare ajutor pentru planificarea vacantei !Uneori ma orientez (la un popas) unde ma aflu, cat mai este pina la destinatie...In ciuda faptului ca GPS-ul imi arata "digital" !

762_HartiConcediu___2017.png

 

771_HartiConced___2017.png

 

Despre Turcia si Sudul Europei, am achizitionat anii trecuti "ghidul (!) Camping 2018" de la ADAC (Germania)

 

1-A-2021-01-08.jpg

 

2-TR-2021-01-08.jpg

 

1-TR-2021-01-08.jpg

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Wow😲 @Mihai-Arad:OK:

 Chiar ești dotat cu informații, atâta hărți la un loc nu am văzut nici în magazine... 

 PS: De câteva săptămâni și eu incerc să descifrez un instrument Garmin.

 Scuze de offtopic.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.