Marian

Mover rulota

36 postări în acest subiect de discuţie despre Mover rulota

Mover rulota

Marian

neattza!

As vrea sa imi dotez rulota cu mover

isor Puteti sa imi dati cateva sfaturi si eventual sugestii de unde sa achizitionez ?

Pareri pro si contra second hand vs nou.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian

Buna

Nici un rulotist nu are mover pe rulota sau nu intentioneaza sa-si monteze ?

Sper ca totusi sa ma indrume cineva.

Cu stima,

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Enache

Uite aici, da click pe   Activecaravan Spania      mi-am comandat eu.

L-am primit dupa o saptamana. De fapt a fost comandat in Spania si trimis in tara.

Este ok pe ansamblu dar trebuie desfacut inainte de montaj si izolat bine contra apei.

Pretul e mai mult decat ok avand in vedere ca vine tot kit-ul cu tot ce ai nevoie pentru montaj, inclusiv baterie, incarcator etc.

Eu second am gasit pe la 600euro in mai multe locuri, dar lipseau de obicei multe piese necesare montajului si am renuntat.

Daca vrei mai multe detalii de montaj sau altceva ne putem auzi in privat.

Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Si eu am pe rulota, dar nu m-am jucat prea mult cu el. Eu am un dubiu legat de cum se comporta la coborarea unei pante. Daca poate tine rulota sau o scapa la vale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Si eu am cautat indelung si temeinic un mover second-hand.

In tara nu se gasesc usor si cele care apar sunt cam rablagite. Nici preturile nu sunt bune.

Cea mai buna solutie gasita pentru "mana a doua" este ebay-ul britanic. Acolo apar cam 2-3 pe saptamana in diferite stadii de uzura.

Am reusit, fara graba, sa dau ceva mai putin de 300 de euro pe un ansamblu model Truma din 2007, aproape nefolosit. Am cumparat separat partea mecanica si partea de comanda electronica. Per total pretul este mai bun, pentru ca nu e concurenta asa mare. Englezii nu se baga decat daca ansamblu e complet.

Transportul este cea mai mare problema pentru ca englezii nu trimit prin colet asa o greutate.  Ai nevoie de un prieten cu masina in zona.

Deci, cu rabdare te descurci  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Moverul, este una din cele mai bune investitii pe care am facut-o la rulota.Parcarea rulotei se face usor in spatii inguste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eu nu vreau sa urc dealul cu mover-ul dar la intrarea in curte am o mica panta, o diferenta de 10 cm inaltime pe o lungime de 50 - 60 cm si nu stiu daca acolo nu o scapa la vale, caci ma bate gandul sa o bag in curte cu protapul in fata si nu am unde sa bag masina caci ar veni protapul pana in peretele garajului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Nu trebuie sa va ingrijorati la coborare. Moverul are un mecanism melc-roata melcata pentru un raport de transmisie cat mai ridicat (putere maxima cu consum minim de energie).

Acest mecanism nu permite transmiterea miscarii de la roata spre motor.

post-382-14355620725948_thumb.jpg

post-382-14355620725948_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Sa-l caut ..gasisem in UK (Anglia) unul cu 50 Lire, pe gumtree.co.uk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Asta da ..este nasol ...Si mai mult, astia pe gumtree nici nu prea trimit prin posta nici in UK ; trebuie sa mergi acasa la om sa-l ridici...( mai implica niste costuri )

Dar crezi ca merita ...adica face fata sa care rulota ..?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Am cumparat din Germania (ebay.de) acest mover la o oferta buna (210 eur) si sper sa ajunga saptamana viitoare in tara.

Nu livreaza in Romania din cauza greutatii (sau este prea scump transportul cu un curier sau posta). Eu am avut noroc sa mi-l aduca o cunostiinta.

Dupa ce il primesc, voi face proba cu George, care este mai curios ca mine cum merge si voi da amanunte.

Prima data l-am vazut pe ebay. uk, apar frecvent oferte noi sau sh, unele sh functionale costa cam 100 lire.

Nu se livreaza in Romania , de cele mai multe ori nici in UK din cauza greutatii.

Vazand modelul, am hotarat initial sa-l fac eu, am achizitionat deja motorul si telecomanda care vor fi scoase la vanzare, dupa ce primesc moverul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Eu caut pentru rulota un altfel de moover. Caut un "trailer dolly" ca cel din din imagine. Aveti idee daca gasesc pe undeva, prin tara asa ceva? Sau va trebui sa-l fac in regie proprie... biggrin

post-500-14355621575973_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

wow

Ceva de genul prezentat de tine se folosea odata in loc de cric, pentru o mai rapida suspendare a rotilor masinii, numai ca rotile erau mai solide.

App cum se foloseste cel prezentat de tine? Ajuta? Se manevreaza manual mai usor?

Cred doar "cuplat la cupla in locul masinii"? Asta nemaifolosind roata de la protap? askc

                                                                    ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Uite un mic exemplu, valabil si la rulota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da asa ma gandeam si eu, fara ce-a de-a 3-a roata a rulotei.

Probabil fiind 2 roti directoare in loc de una sa se manevreze manual mai usor la sol tare, nu stiu in cel moale? Sau pe zapada?

Si mie mi-ar fi bun un asa ceva "moover", tinand cont ca trebuie sa parchez rulota-n curte cu spatele pe distanta a cca 45m.

Avantajul , este un pic de cadere in directia de deplasare, si merge destul de usor.

Dar n-ar strica un asa dispozitiv!

O idee!

gAe8dOQ.jpg

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da uite am gasit chiar "un mover " de acest gen cu motor!

Se pare ca n-ar fi doar "o tentativa" de mover, chiar isi face treaba foarte bine!

Problema insa ca nu prea este comod de-al transporta dupa tine, in schimb acasa, in garaje etc este bun!

Nici nu cred ca a fost proiectat/construit pentru a fi transpotrtat dupa tine peste tot!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Da, l-am vazut si pe cel electric, dar este mult, mult peste cat as da eu pe asa ceva

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Modelul prezentat in clip are trei roti, cele doua roti motoare si una mai mica pt stabilitate, asigurand verticalitatea  suportului bilei. Sunt foarte grele ( au acumulator propriu), dar eficiente, aparand prima data pt manevrarea peridocurilor cu barci in USA si apoi UK, fiind folosite apoi si la manevrarea rulotelor. Nu cred ca sunt la fel de eficiente pe iarba sau pamant.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Scuze pentru graba, modelele existente in UK au trei roti si baterie proprie. Americanii si australienii au dezvoltat modele mai aparte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
IONEL NICOLAE

Si unde era faza cu pretul mic?! :*

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian

Am achizitionat pana la urma un mover (Truma) si l-am montat.

Este cu totul altceva, trece prin gropi, urca pante line, poti intoarce in loc rulota.

Merita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

dle Cornel Savu

Referitor la manevrarea rulotei in panta pozitiva sau negativa  va pot asigura ( se poate viziona si pe filmele de prezentare Truma , Reich ) de aceasta posibilitate  

100% ( asta este si motivul ptr care au fost proiectate aceste mecanisme in afara de motivatia miscarilor de parcare in spatii inguste ) Bineinteles ca  exista totusi o limita

a acestor pante  ( in care oricum nu puteti ajunge doar cu rulota zic eu ) Exista un film pe you tube in care cu un mover TRUMA se demonstreaza cu rulota este urcata

pe o rampa metalica cu tot cu masina agatata in  carlig ( este drept ptr modelele mai noi  si care au si limita de greutate si forta de tractiune aferenta -vezi alegerea moverului

functie de tipul si greutatea rulotei ) Mai exista o dovada ce se poate demonstra practic: daca moverul este cuplat pe roti si incerci sa pleci cu masina aceasta nu se poate deplasa

Acum cateva saptamani , noaptea ( besna complect )pe un drum asfaltat ,  in CROATIA ( gresit ales de GPS ), foarte ingust si in panta ( zona padure ) am ramas blocat la urcare Neavand loc sa manevrez  intoarcerea ansamblului am fost nevoit sa decuplez rulota in panta ( am crezut ca am sa scap rulota la vale ) si GARANTEZ ca  numai datorita existentei moverului am reusit sa intorc rulota in sens invers . Acum nu stiu cate procente avea panta dar va asigur ca ( neavand 4x4 ) am simtit  ca rotile din fata pierd aderenta ( asta este motivul ptr care am realizat ca nu este normala alegerea acelui drum de GPS in conditiile in care am program cu traseu de masina cu remorca ).Nu vreau sa va raspund la intrebarea ce faceam daca nu aveam mover la rulota  adica cum o intorceam ( manual doar cu sotia sigur nu puteam mai ales ca aveam si panta )

In concluzie , daca buzunarul va  permite si acceptati necesitatea investitiei ( eu nu cred ca la 50-150 eur se pot achizitiona aceste ansambluri in conditii optime si cu ceva garantie dar asta este o alta discutie,  o  problema doar personala ) aveti o mare justificare sa va achizitionati acest accesoriu cu prioritate fata de altele mai mult sau mai putin justificate

Va doresc achizitionare convenabila

Salutari cordiale

M Enache 0773 950 604

Brasov

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.