Eugen David

Antene wi fi

16 postări în acest subiect de discuţie despre Antene wi fi

Antene wi fi

Eugen David

Am tot vazut si auzit despre antene wi fi; sunt interesat si eu sa cumpar una si nu prea stiu ce sa aleg?

Cu tot respectul rog cine stie sa-mi dea niste sfaturi.

Multumesc!

Am gasit asa ceva  Adaptor Wifi Wireless WifiSky WF-N630 5800mW

Am returnat-o deoarece nu dadea randamentul scontat de mine.

Apoi mi-a trimis vanzatorul asa ceva Adaptor Wifi Wireless Netsys 9000WN 6800mW

Mai slab randament decat prima!

Acum trebuie sa primesc o alta!

Mentionez ca "merg", capteaza foarte multe retele, normal si parolate si neparolate numai ca nu mai departe de 200m si tine semnalul cam pana la 600m la prima si cam 400m la cea de-a doua.

Proba am facut-o in raza de actiune a routerului meu de acasa pentru a-mi putea da seama de distanta(este de putere destul de mica parca un D-Link).

Normal aveam multe retele cam parolate de altfel pe care le capta.

Am facut proba si in zona urbana, bunaoara la Hunedoara dar acolo nu-mi puteam da seama de distanta la care receptioneaza, mai ales ca acolo n-am gasit nimic neparolat desii foarte multe retele.

Dar mergand inspre Italia prin parcarile de pe autostrazi gasesc de multe ori retele neparolate conectandu-ma fara antena.

Totusi as vrea ceva mai puternic, desii este mai scump!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator Anonim

Nu conteaza atat antena ta cat si antena care emite.

Semnalul wi-fi nu e unidirectional, e bi-directional!

Deci, chiar daca tu ai mama antenelor, de 1000 de euro, trebuie ca si antena care emite sa fie cel putin la fel de buna ca sa nu fie probleme.

Ca la statiile CB ca am vazut ca ai! Daca unul are o antena mica si unul mare, exista probleme, merge, dar cu probleme, cel mai bine ori au ambii antene mici si se aud doar atat cat le permit antenele, ori antene mari si raza se mareste.

Tu vei prinde internet, pe o raza foarte mare, dar, sa nu te astepti la niste rezultate de WOW!

Si vezi ca mW aia sunt destul de multi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

E buna omni aia, desi e cam mica, cred ca poti gasi omidirectionale in 2.5Ghz in 11dbi.

Dar ce vrei sa faci cu ea?

L.E: Acum am vazut ca e hotspot, deci nu doar o antena! E ok la banii astia, dar ramane intrebarea ce vrei sa faci cu ea? Sa dai net la camping?

Alt Edit: Uite antena buna la bani, dar iti trebuie conectica si un router: Antena TP-Link TL-ANT2415D Exterior

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Dar vreau la 12 V, Sa o pun pe rulota , amplificator de semnal wireless pentru rulota, de multe ori campingurile au internet wireless insa au routere destul de slabe si semnalul este limitat ca si distanta - putere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Este foarte buna pentru ce vrei tu sa faci! Eu insa, n-as da 1000 RON pentru asta!

Sa stii ca majoritatea routerelor merg la 12v. Daca ai vreunul prin preajma, uita-te pe transformator.

Pe de alta partea, configurarea e putin mai dificila, iar conectica, montajul pe rulota, mai costa cate ceva si e posibil sa nu gasesti asa frumos facute ca cea din linkul tau.

Dar, eu, as merge pe o antena omni = 200 RON (uite, am gasit una mai ieftina, la 12dbi: ANTENA OMNI 12 DBI OUTDOOR), un router = 150 RON, conectica = 100 RON (uite aici am gasit ceva  PIGTAIL IN ORICE CONFIGURATIE), nu stiu cat costa prinderile, dar ajungem la jumate din suma.

Nu zic sa n-o iei, ia-o, e usor de facut, de configurat, nu te doare capul de nimic!

Eu, de dragul conversatiei am aratat ca exista si variante ceva mai ieftine, dar trebuie sa te pricepi putin!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Aia e unidirectionala. Adica trebuie s-o aranjezi inspre sursa de unde vine wifi-ul. In spate are foarte putin semnal. Erau niste grafice pe internet despre semnalul antenelor unidirectionale, dar nu gasesc acum.

Iti bate cativa metri in spate, cat sa acopere rulota, stai fara grija!

Acum studiind aceasta antena am vazut ca prima este compusa din 3 chestii:

1. Antena de X Dbi

2. Un AP (Acces Point) bagat in fundul antenei si din care pleaca Ethernet spre un...

3. Router.

Vad ca acel AP se alimenteaza prin Ethernet, am vazut adaptorul la cea de-a 2-a in poze.

Eu faceam mai simpla treaba, bagam direct un router wivi in care veneam in una din antene cu antena externa. Dar cred ca au tinut cont de pierderile destul de mari din cablu de la antena la router.

Pe de alta parte, daca iti pui un cort si bagi routerul abatat de un colt superior, nu-ti mai trebuie atata lungime de cablu.

Problema e discutabila. Vezi ca pe link-ul ala de ti-am dat cu Pigtailul au si AP-uri care se infig direct in antena. Nu prea stiu care e marea diferenta dintre ele, caci ca si pret e diferenta mare. Au si antene unidirectionale, caci cei de la Motorhome n-au inventat ei antenele astea :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc Cristi

Sunt convins ca receptia semnalului wi fi cu o antena speciala depinde si de puterea de emisie a routerului ce-l receptionezi.

Tocmai de aceasta am subliniat ca ruoterul ce-l detin eu acasa este "destul de slab", normal montat in interior.

Bunaoara pe tel nu pot sa ma conentez peste aprox 50m.

Am reusit sa ma conectez la reteaua distribuitorului de cablu tv din zona, fiind tot neparolata (banuiesc ca ar fi un router mai puternic decat cel detinut de mine), dar tot doar in limita a aprox 200m si tot cam 500m a ramas leptopul conectat.

Pana la urma pentru campinguri cred ca este bun, se cam incadreaza in distante, numai ca intrebam de ceva mai puternic capabil sa capteze la distante mai mari!

Mizand asta si pe faptul ca avand raza de actiune mai mare, sunt mai multe sanse de a gasii retele neparolate, bunaoara in off-camping sau pe diferitele trasee facute si fara rulota!

Acum trebuie sa soseasca o alta antena, am mizat totusi de exterior.

Cablu de 10m! Oare nu are pierderi pe el?

Nu prea sunt familiarizat cu "semnal bidirectional"? Ma gandeam ca sunt la 360°! Chiar nu stiu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Despre bi-directional ma referam la faptul ca tu, pentru a avea internet bun nu este necesar doar sa receptionezi, ci sa si transmiti. Daca doar antena ta e "ultra" iar cea a celui care emite nu, e degeaba. Trebuie si acea antena sa fie buna. Ma refer aici la calitate pe distante mari, 500m+

Routerul nu are nici cea mai mica treaba aici. Un router face un singur lucru: ia internetul si-l imparte in mai multe parti. Semnalul de internet nu este ca si curentul, sa le innozi, trebuie sa faci un tabel de routare, prin care, daca sunt 2 calculatoare (sau dispozitive, telefoane, tablete, etc...) trebuie sa stie care trimite informatia si catre cine sa vina, altfel, daca unul vrea sa descarce ceva si informatia vine spre celalalt. Bine, plastic am exemplificat acum, dar, asta face un router, spune cine face cereri si le trimite/primeste informatia.

Tu in mod normal, cand cumperi un internet de la un provider, ti se aloca un IP, o adresa unica de forma AAA.BBB.CCC.DDD. Acesta este un numar finit, si tinand cont de toate dispozitivele care in acest moment sunt legate la internet, acest numar este MULT depasit. Atunci s-a facut aceasta chestie, translatarea adreselor prin routere. Astfel, tu ai o adresa IP dar pe acea adresa, acasa, poti lega 10-20-50 de dispozitive, fiecare la randu-i avand o adresa, de data asta fiind una interna (majoritatea au 192.168.1.xxx).

Am facut o scurta povestire a ce face un router.

Un AP (Acces Point) nu face routarea. El actionand de fapt ca un receiver, un media-convertor, preia semnalul WI-FI si il transforma in semnal pe cablu (Ethernet) care nu poate sa ajunga decat la un dispozitiv. Acel dispozitiv (sa spunem un laptop), preia cablul in placa de retea, aceasta luand informatiile de la emitent (emitentul in speta este tot un router). Daca vrei sa imparti semnalul primit de la AP, iti trebuie un alt router, adica, vine cablul de retea direct in placa de retea a routerului, acesta la randu-i impartind mai departe, daca este WI-FI si wireless, daca nu, doar pe cablu!

Routerele wireless sunt (unele) si AP. Preluand informatia (de obicei sunt cele cu 2+ antene) si transformand-o in cele 2 tipuri: wifi sau cablu. Daca pe acest router il ajuti cu o antena externa, acesta va prelua si transmite semnalul wireless, de la cel care da netul. Binainteles, si aria de acoperire locala, pentru dispozitivele de pe langa antena, va fi mult mai mare!

De aceea, atunci cand ai o antena buna, conteaza si ca emitentul netului sa aiba o antena buna, dar aici vorbesc de distante mari!!!

Spre exemplu eu am legat cu antene Floresti de Campina, o distanta zbor de pasare cam de 10km, cu niste antene de 5Ghz, cu pierderi foarte mici si timpi foarte buni, care permiteau celor doua locatii sa comunice ca pe retea. Daca una din antene nu era buna, cealalta primea/emitea semnal catre ea, dar cu deficiente!

Sper ca ultimul exemplu sa te fi lamurit despre ce este necesar si sper sa fi inteles ceva din peroratia mea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am inteles.Multumesc pentru sfaturi si pentru expunere.M-ai mai desteptat, nu total dar nu mai sunt in intuneric.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sa spunem ca suntem la camping S.Eu sunt campat cu rulota langa gard pe plaja.Pe telefon , tableta sau laptop am o liniuta de la wi-fiul de la terasa.Cu antena aia pot sa maresc semnalul wi fi de la terasa si sa ma cuplez eu cu tableta si Cristina cu laptopul?  Netul se foloseste pentru divertisment ( mail, facebook, forum, si dat indicatii la ....)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Asta vroiam sa aflu.Multumesc inca o data.

Sunt constructor de meserie, la astea cu calculatoarele nu ma prea pricep.Cam scumputa antenuta aia , dar nu trebuie sa faci nimic ca sa ai wi fi prin preajma rulotei. Dupa calare si intins cortul numai de configurat routere nu mai ai timp.Nu mai bine  xll ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

aw

Aseara a sosit "noua antena"!

Sper sa gasesc astazi timpul necesar pentru a o proba!

superok

2hncemo.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Am plecat si n-am reusit sa probez antena prezentata mai sus, cand revin o voi face.

Dar am gasit altceva!

Ce parere aveti?

Dar asa se vede a fi! Merita incercat!

https://www.youtube.com/watch?v=gMIQcmopswM

                                                  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Trasnea Alin

Ati incercat metoda prezentata in ultimul post?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Petre
      de Petre
      Vând transmițător wireless pt android sau iOS, pt transmitere video a imaginilor pe un dispozitiv mobil gen telefon sau tableta android sau iOS . Poate fi folosit la remorca sau rulote pentru a vedea ce se întâmplă în spatele rulotei , in timpul mersului. Functioneaza pe telefon prin aplicatia WiFi AV din Google Play.
      Pachetul include si o minicamera video și transmițătorul wireless,
      Preț 250 lei
      https://www.forumrulote.ro/topic/7359-camera-wireless-mers-inapoi-rulota/?do=findComment&comment=101073
      Aici in postarea mea despre produs puteti vedea si o proba facuta pe telefon. Una din poze este cu receptia imaginii pe telefon de la circa 50 m



    • Petre
      de Petre
      Produsul prezentat în topic este de vânzare. Transmițător wireless împreună cu o minicamera video HD prevăzută cu microfon , tot pachetul la 250 lei
       
    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.