Vizitator

Master Chef

430 postări în acest subiect de discuţie despre Master Chef

Master Chef

Vizitator

Pe langa gratarele pe care le facem aproape in fiecare week-end sunt unii dintre noi care incearca preparate putin mai elaborate si cu un aspect mai deosebit.

De aceea am deschis acest topic pentru a posta fiecare retete de toate felurile , retete care au fost sau nu incercate acasa ori la rulota.

Chiar daca nu vom oferi vreun premiu sau sortul rosu, de Master Chef, asteptam pe cei care au inclinatii culinare sa ne impartaseasca din experientele de pana acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator rica

Se pare ca nimeni nu mananca.

Mie imi place sa fac mancare gen fast food.

Shaorme, pui shanghai, ...

La ele fac o maioneza de usturoi cu iaurt ca e mai usor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Mai fac si eu din astea la petrecerile copiilor...

2airh55.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

la alti copii, alceva... ptg

34nrxb6.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

iar pentru copii ceva mai mari... zambilici

x1n41g.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cristiane din partea mea ai trei de DA

Pacat ca esti asa de departe de noi , ca te convocam la "lot" saptamanal  gbb

Sa speram ca niciodata nu-i prea tarziu sa ne vedem  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Chiar daca nu am putut sa ies cu rulota in weekend-ul ce s-a incheiat, nu am vrut sa ratez in totalitate cele doua zile libere (care sunt din ce in ce mai rare), asa ca am facut un papricas cu coaste de miel, iar pe gratar am pus niste "accesorii" de pui.

Pana la urma a fost binisor.......

2qv79lf.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai.combei

ce bine arata!! Felicitari! Parca simt mirosul de gratar.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Fasole cu ciolan ...................made in Turkey

Am facut acu' 2zile o fasole cu ciolan si cu carnati . De fapt a a fost ciolan cu fasole , dar asta este alta poveste.

A iesit ceva "bestial" , ca sa zic asa  superok

Ingrediente : ciolan afumat , carnati semi-afumati , legume , fasole prefiarta , marar si.....fainosag

ifzlsy.jpg

[img width=533 height=400]http://i59.tinypic.com/23mov3l.jpg

[img width=533 height=400]http://i62.tinypic.com/23shed.jpg

[img width=533 height=400]http://i60.tinypic.com/x2jqmw.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

CÂTEVA TRUCURI SIMPLE, DAR DE EFECT, CARE VĂ POT FI DE MARE FOLOS ÎN BUCĂTĂRIE.

1. Dacă se întâmplă să puneți prea multă sare în oala cu supă, nu trebuie decât să adăugați în oală un cartof decojit. Cartoful va absorbi excesul de sare.

2. Pentru îndepărtarea mirosurilor de pe mâni după tăierea cepei sau usturoiului, frecați-le cu o linguriţă din oţel inoxidabil. Oţelul ar trebui să absoarbă mirosul.

3.  Boabele proaspete de cafea, de asemenea, pot absorbi mirosurile neplacute de pe mâini.

4. Când ouăle fierb, adăugați în apă un vârf de cuţit de sare pentru a nu se sparge coaja.

5. Nu puneţi niciodată citrice sau roşii în frigider. Temperaturile scăzute le deteriorează gustul.

6. Pentru a curăţa instrumentele de gătit din metal, nu folosiți detergenți niciodată. Doar curățați-le cu sare și cu un prosop curat, uscat de hârtie.

7. Pentru a curăţa un ceainic electric, cu depuneri de calcar pe elementul de încălzire, fierbeți un amestec din jumătate de oțet și jumătate apă.

8. Când păstrați cutii goale închise ermetic, puneți înăuntru un vârf de cuțit de sare pentru a nu prinde miros greu.

9. Dacă pregătiți un sos și-l ardeți din greșeală, tunați-l într-un alt vas și continuați fierberea. Adăugați apoi un vârf de linguriță de zahăr, suficient cât să nu îndulcească sosul. Zahărul îndepărtează gustul de arsură.

10. Ați ars orezul dintr-un vas? Luați o felie de pâine albă și puneți-o pe partea cu orezul ars timp de 5-10 minute pentru a îndepărta gustul de arsură.

11. Înainte de a tăia ardeiul iute, turnați puțin ulei pe mâini, iar astfel pielea nu vă va ustura.

12. Dacă nu sunteţi sigur că ouăle sunt proaspete, puneţi-le într-un vas cu apă. Ouăle care se vor lăsa pe fundul vasului, sunt proaspete. Dacă vreun ou se ridică, fie și un pic, atunci acesta nu este foarte proaspăt și trebuie gătit curând. Dar dacă plutește, deja oul este vechi și mai bine îl aruncați decât să îl consumați.

13. Pentru a alunga furnicile din bucătarie, descoperiți-le locația și acoperiți-le ieșirea cu vaselină. Furnicile nu trec prin soluția gelatinoasă. Dacă vin pe sub ușă, trageți o linie pe podea cu creta. Micile insecte nu vor trece de linia de demarcație.

14. ÃŽnainte de a pregăti floricelele de porumb pe aragaz, puneÈ›i-le întâi timp de 10 minute în apă. ScurgeÈ›i-le de apă È™i pregătiÈ›i-le apoi ca de obicei. Umiditatea ajută floricele să se â€spargă†mai repede È™i să fie mai pufoase.

15. Nu depozitaţi bananele în buchet, așa cum sunt ele de obicei, sau într-un bol de fructe, alături de alte fructe. Fiecare banană trebuie pusă într-o locație diferită, deoarece bananele emană un gaz care determină coacerea rapidă a fructelor de lângă ele. Separându-le, vor sta proaspete mai mut timp.

16. Pentru a nu  înmuguri cartofii, puneÈ›i în pungă, alături de ei, È™i un măr.

17. Dacă vă mai rămâne vin în sticlă, congelați-l în cuburi, în tăviță, și îl puteți adăuga ușor în supe sau sosuri. Savoarea va fi deosebită.

18. Pentru a curăţa fisurile şi locurile greu accesibile din vase, umpleți-le cu apă şi adăugați două comprimate de Alka-Seltzer. Bulele vor curăța fisurile.

19. După ce fierbeți paste sau cartofi, răciți apa şi folosiți-o pentru a uda plantele de apartament. Apa conține nutrienți pe care plantele le adoră.

20. Când curăţaţi acvariul, nu aruncați apa, ci folosiți-o tot pentru a uda plantele din casă. Azotul și fosforul transformă apa din acvariu într-un fertilizator ideal.

21. Atunci când vreți să dezghețați o bucată de carne de la congelator, turnați oțet peste ea. Nu doar că va frăgezi carnea, ci și va grăbi dezghețarea.

22. Substanţa din ceapă care provoacă lăcrimarea ochilor este situată în rădăcina ceapei. Tăiaţi această parte într-o formă conică și îndepărtați rădăcina.

23. Dacă apreciaţi gustul usturoiului, dar stomacul protestează ori de câte ori îl folosiţi, încercaţi trucul următor: ungeţi vasul în care urmeză să serviţi mâncare cu un căţel de usturoi, astfel veţi avea parte de aromă fără a beneficia şi de arsuri la stomac.

24. Cafeaua se păstrează cel mai bine la frigider fie că este boabe, fie că este măcinată..

25. Bicarbonatul de sodiu nu este un deodorant atât de eficient pentru frigider pe cât credeți. Cărbunele activ este mult mai potrivit pentru absorbția mirosurilor din frigider şi congelator.

26. Totuși, bicarbonatul de sodiu este un agent de curăţare extrem de eficient. Folosiţi-l împreună cu oţetul pentru a dezinfecta canalizarea şi a curăța chiuvetele.

27. Dacă vă crestați la deget în timp ce tăiați legumele, așteptați până se oprește sângerarea, iar apoi aplicați un strat subțire de ojă. Oja acționează precum un bandaj.

28. Ca zahărul brun să nu se întărească, puneți în pachet o felie de măr, o bucată de pâine sau un ciob de teracotă.

29. AveÈ›i o aÅŸchie invizibilă È™i enervantă în piele de la instrumentele de lemn din bucătărie? Atunci puneÈ›i o bucată de bandă adezivă pe zona respectivă, iar apoi trageÅ£i-o pentru a elimina â€inamiculâ€.

30. Dacă vă ardeți, puneți muștar pe zona afectată. Lăsați-l un timp și va ameliora durerea, dar va preveni și formarea bășicilor.

31. Dacă mai aveți cratițe de aluminiu prin bucătărie și au devenit mate, fierbeți câteva coji de măr în ele. În afară de faptul că se vor lumina, vor parfuma și bucătăria.

32. Pentru a păstra prăjiturelele proaspete, bunicuțele recomandă să puneți hârtie creponată pe fundul borcanelor.

33. Dacă sarea se umezește, puneţi câteva boabe de orez în solniță pentru a absorbi excesul de umezeală.

34. Pentru a curăța petele de fructe de pe degete, masați-le cu un cartof proaspăt, decojit. Oţetul alb, de asemenea, poate face acest truc.

35. Păstraţi salata iceberg proaspătă dacă o ambalați într-un prosop curat, de hârtie și apoi o puneți în frigider într-o pungă sigilată.

36. Dacă pâinea nu mai e proaspătă, puneți o țelină proaspătă, curățată, în pungă și închideți-o la gură. Aceasta îi redă pâinii gustul proaspăt și textura moale.

37. PăstraÅ£i întotdeauna o plantă de aloe vera în bucătărie. E nepreÅ£uită atunci când vă tăiaÈ›i sau vă ardeÈ›i la mână. Dacă rupeÈ›i doar o frunză, â€gelul†din interior va repara â€prejudiciulâ€.

38. Atunci când pregătiți supe sau sosuri care au ieșit prea grase, adăugați un cub de gheață. Gheața va atrage grăsimea pe care o puteți apoi lua cu o lingură.

39. Pentru a refolosi uleiul de gătit fără să se simtă tot ce a fost gătit anterior în acesta, adăugați în ulei un sfert dintr-o bucată de ghimbir. Ghimbirul va elimina orice aromă sau miros rămas.

40. Dacă laptele este în pericol să se strice până când l-ați putea termina, atunci adăugați un vârf de cuțit de sare atunci când deschideți prima dată cutia. Laptele se va menține proaspăt mai mult timp.

41. Apa care a fost fiartă și care este lăsată să se răcească, va îngheța mai repede decât apa de la robinet. Este bine de știut acest lucru când aveți o petrecere și aveți nevoie urgentă de gheață.

42. ScoateÅ£i petele de ceai sau de cafea din ceÈ™tile de porÈ›elan cu o pastă formată din  bicarbonat de sodiu, suc de lămâie È™i cremă de tartru. FrecaÅ£i petele cu acest amestec È™i vor dispărea imediat.

43. Dacă două pahare de sticlă s-au lipit după o depozitare îndelungată, nu este imposibil să le dezlipiÈ›i. PuneÈ›i paharul din exterior în apă caldă, iar în cel interior puneÈ›i un cub de gheață. Efectul? Sticla rece se contractă, iar cea caldă se dilată, procese care vor face ca  paharele să fie separate cu uÈ™urință.

44. Pentru scoaterea așchiilor de sub unghii, țineți degetul afectat într-un bol de lapte în care ați pus și o bucată de pâine.

45. Pentru a ajuta sertarele vechi din lemn să se deschidă şi să se închidă ușor, frecați șinele cu o lumânare.

46. Un tampon de vată îmbibat în oÈ›et alb È™i aplicat pe o vânătaie proaspătă, va reduce â€Ã®ntunecimea†vânătăii ÅŸi o va face să dispară mai repede.

47. Pentru a păstra salamul proaspăt pentru mai mult timp ungeţi partea tăiată cu puţin unt.

48. Orezul rămâne  întreg ÅŸi alb  dacă se adaugă în apa de fiert o felie de lămâie.

49. Cremele de ciocolată vor fi mai fine şi mai aromate dacă veţi topi ciocolata într-o jumătate de ceaşcă de cafea şi nu în apă caldă aşa cum se procedează de obicei.

50. Supa nu va da în foc dacă veÈ›i unge pe interior  marginea vasului  cu puÅ£in unt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

  In amintirea vremurilor bune, azi am facut un gratar. Pe langa carne am folosit ingredientul din imagine (ardeiul iute, nu muscata  biggrin). Ardeii iuti, cei violeti, i-am maruntit si am pus cateva picaturi de otet si ulei. Amestecul a iesit extrem de periculos atat pentru intrare, dar mai ales pentru iesire.

  Nerecomandat celor care au problele cu evacuarea  biggrin biggrin biggrin

post-500-14355620516013_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am si eu intr-un ghiveci niste violeti din aia .

Nene, sunt "marfa" !  superok

Ca sa fiu mai explicit eu sunt la categoria "profesionisti" in ceea ce priveste ardeiul iute .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Cu burie va salut,

In ciuda vremii (si a vecinilor  biggrin), aseara am scos in curte gratarul , care ce-i drept a cam ruginit... ])]

Dupa vreo juma' de ora am reusit sa fac jarul  grrt , iar dupa ce am pus carnea pe gratar a inceput sa ploua  (1) . Dar pana urma a fost bine.

2049869975157ece2f6cf15cf96b126054db3c89.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Era pe vremuri un lautar , Toni Iordache , care canta la doua tzambale o data.

Mi-ai adus aminte de el.

:) :) :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Daca nu cantam la amandoua, ma apuca foamea pana terminam  biggrin, la ce ploaie a inceput. Si cand ma gandesc ca era in plan si ceaunul pentru o "pasula cu afumatura"...

Da ii vine si la aia randul zilele astea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Asa , asa , nu te lasa !

Antreneaza-te in continuare.

Sa nu te prinda sezonul nepregatit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Cumnate, la noi se mai zice pasula la fasole. Iar "carnea" de care pomeneai sa stii ca nu se pune in mancare  deras deras

Nici la noi nu se mananca pa sula ci pe masa  :) :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Pentru cei ce tin postul Pastelui...

- stanga: cartofi cu susan si pesmet

- dreapta: cartofi copti, umpluti cu gogosar, ciuperci, chili si fasole verde si ciuperci coape

Totusi s-a simtit un pic lipsa micilor  biggrin biggrin biggrin

post-500-14355621436911_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

La cum arata, nu m-as teme sa ma fac vegetarian, desi pana acum credeam ca cea mai buna leguma e porcul.

Cumnate, o primeste sotia ta pe a mea la un curs de initiere si apoi specializare ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Vezi sa n-ajungi tu , coane Jorj , in locul Cristinei  :) :) :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.