Vizitator

Probleme la Instalatia de Apa

31 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme la Instalatia de Apa

Probleme la Instalatia de Apa

Vizitator

Aici vom incerca sa discutam despre problemele aparute la instalatia de apa a rulotei/autorulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Sunt 2 probleme ce apar frecvent la instalatia de apa , si anume :

- depunerile de calcar,

- mazga de la microorganisme.

Pentru inlaturarea acestora se poate folosi o solutie de curatare care se gaseste in catalogul Falle sau la Exis , sau mai simplu cu un litru de otet alimentar amestecat in aproximativ 5 litri de apa.

Se incarca instalatia cu apa combinata cu solutie sau otet si de lasa 1-2 zile , dupa care se clateste cu apa curata.

Operatia se recomanda la iesirea din iarna dar si vara daca rulota ramane mai mult de o luna , o luna si jumatate , nefolosita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut!

incerc sa strecor si eu aici o in trebare, considerand ca nu are rost sa deschid un topic nou numai pentru atat.

Am cumparat o supapa de unic sens pentru instalatia de apa , iar eu cred ca trebuie montata imediat dupa pompa.Voi ce parere aveti?

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Vezi ca supapa aia nu se impaca bine cu boiler-ul. Daca tot vrei sa o montezi cumpara si un vas de expansiune. Sunt unele de 1L din plastic pentru rulote. Eu am supapa de sens incorporata in pompa si cand se incalzea boiler-ul si se crea presiune nu prea era ok .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Pai daca nu pun supapa , cand se opreste pompa vine toata apa inapoi in bidon si exista riscul sa mearga rezistenta fara apa.

 

@Adrian V., tu parca ai spus ca ai boiller Truma TT2. Cum ai montat supapa de unic sens la apa?

Modificat de TEODOR

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Eu am un boiler electric de 5l truma si bazin de apa curata fix (original totul). Nu am instalata supapa de sens.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

@Marinescu Ion , bazinul de apa curata a avut pompa montata pe el? Chiar daca este bazin dedicat cred ca trebuie sa aiba supapa . Poate o are montata din fabrica, altfel de ce nu ti se intoarce apa de pe instalatie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@TEODOR bazinul a avut pompa pe el si este fara supapa.
Nici pe boiler nu se gaseste supapa.
Apa nu are cum sa se intoarca in vas daca nu ai scapari la robineti (se face un fel de vacum). Dupa o peroada de timp (ore) se poate intoarce in vas o mica parte din apa de pe instalatie. Singurul lucru care poate dernaja este faptul ca atunci cand dai drumul la apa astepti 2 sec pana ajunge la baterie. Nici o problema pentru mine. Boilerul ramane in permanenta inundat. El nu poate fi golit decat prin robinetii de golire, deci nu este pericol pentru rezistenta.

 

vas apa.jpg

boiler.jpg

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Supapa de sens se monteaza la iesirea din pompa de apa rece si la intrarea in boiler

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Si eu am montat boiler de curand si nu se intoarce apa inapoi decat daca deschizi robinetul si nu ai curent pe instalatie ..La fel am golit si eu apa prin robinetii de golire .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Marius ce boiler ai montat? Cand ne prezinti si noua rulota ta, ca tot am asteptat si nimic.

Modificat de MIHAI DURA

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Truma TT 2, maine ma ocup si de poze si prezentare...PROMIT

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Asteptam! :amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu am montat boilerul exact dupa aceasta schema unde nu apare supapa de sens...

2-Boiler__Truma_Therme_TT2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NICU  M

Buna ziua.

Am si eu o belea. Am descoperit ca pompa de apa este arsa si vreau sa imi procur una noua. A mea era carver, dar nu stiu ce putere avea.

Precizez ca am boiler, baie cu chiuveta si dus + chiuveta la bucatarie.

Am gasit una la 0.7 bari dar mi-a zis cineva ca puterea e prea mica si nu face fata si ar trebui una mai mare de 0.8 sau mai mare.

Am gasit si una la 1, 1 bari dar dat fiind faptul ca nu ma pricep, si stiind ca sunt cunoscatori aici, le cer un sfat.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Eu am montata  supapa de semn imediat dupa pompa de apa. Aveam surpriza ca din cand in cand pompa sa nu se amorseze si asa am rezolvat problema. Ca si boiler am un Carver montat de mine  si  acum cu supapa este ok. Presiune face pe instalatie  datorita temperaturii apei dar nu ingrijorator de mare. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Dricu

Salutare,

 

Am o pompa Whale la rulota si intampin urmatoarea problema.

Dau drumul la pompa, dau drumul la robinet, curge cateva secunde dupa care scade presiunea si in final nu mai curge iar pompa face zgomot mai mare.Nu are pe unde sa traga aer, din moment ce pompa e in apa tot timpul. Nu inteleg ce poate fi. Am verificat furtunele, nu curge pe niciunde apa. Daca scot pompa din mufa si o alimentez separat la 12 V trage apa constant fara sa ii scada volumul. Chiar daca pun degetul pe unde scoate apa si o blochez, merge dupa ce iau degetul fara probleme. Doar in mufa face figuri. Ce poate avea?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

Va salut..si va intreb ,  rulota mea are cabina dus separata, pereti laterali nu sunt siliconati intre ei, anul trecut in tot sezonul am facut dus zilnic, nu au aparut infiltratii pana acum...trebuie oare sa etansez in aceste zone ?...multumesc anticipat !

20180221_104951.jpg

20180221_104938.jpg

20180221_104927.jpg

20180221_104927.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Daca vrei sa-i prelungesti viata, bineinteles ca orice operatiune de stopare a patrunderii apei e binevenita...trebuie doar sa lucrezi cu atentie in asa fel incat sa nu se vada urat interventia...Succes! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

@Daniel P Multumesc...o sa fac treaba asta...dar in spatele peretilor de plastic sa fie oare tapet rezistent la apa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu stiu, nu cred...mi-as da seama daca as vede baia, altfel nu pot decat sa presupun.:105:

Oricum, parerea mea e ca o masura de siguranta in plus nu strica...:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

@Daniel P De acord ..asa o sa fac...multumesc ..ai fost singurul care ai raspuns solicitarii mele...sper sa ne vedem sa pot sa-ti multumesc..

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Alexandru Marin

Ca si completare la ce a spus Daniel, peretii din plastic sunt construiti astfel incat sa poata fi demontati la nevoie, deci imbinarea dintre ei este posibil sa nu etanseze perfect la un jet puternic de apa. Mai mult ca sigur tapetul de sub peretii din baie nu este rezistent la apa si oricum apa s-ar aduna jos pe podea. Incearca sa izolezi , estetic, cu un silicon sanitar care sa permita eventuala demontare. Cand izolezi , asigura-te ca nu ai folosit dusul de cateva zile, astfel incat eventuala umezeala sa nu ramana sub peretii de plastic  si sa apara mucegaiul. Spor la treaba!

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

@Gabriel Schuster Te salut, multumesc pentru sfat, eu ma gandeam la sikaflex..e mai bine cu sanitar pt o eventuala interventie...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.