Vizitator

Legaturi prize 7 si 13pini

81 postări în acest subiect de discuţie despre Legaturi prize 7 si 13pini

Legaturi prize 7 si 13pini

Dobrea Florin
în urmă cu 2 ore, mariusnegru a scris:

@Dobrea Florin nu ai cum sa intri cu 7 pini sa iesi cu 14. Daca vrei sa iti mearga incarcarea si frigiderul trebuie sa mai pui o priza de 7 pini 12s care e diferita de cele normale prin pinul din mijloc. Poti face priza 12s din priza normala la care scoti pinul din mijloc de tip "gaura" si pui un pin de tip "cui" de la o priza dezafectata. 

 

Multumesc, m-am lamurit acum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Acum abia am vazut postarea...:default_109:

Bineinteles, se pot folosi astfel de montaje (as pleda pentru ultimul).

La o configuratie clasica, releul acela (care se interpune in alimentarea frigiderului cu 12V) nu este nici pe departe inteligent ci unul obisnuit, tip auto, care costa 5 lei (as recomanda ceva cam la 30 -40 A, ca sa fim siguri ca "tine", avandu-se in vederea tendinta spre comercializare de marfa cu calitate indoielnica). Bobina lui este comandata (la papucul 86) de catre 12V din bara 15 a masinii (dupa contactul cu cheie).

Tot in configurarea clasica, conductorul destinat incarcarii bateriei rulotei trebuie separat cu o dioda (se va evita astfel solicitarea acestui circuit la actionarea demarorului, nedimensionat fiind pentru aceasta functie).

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Categoric, este  mai bun (cel putin in sensul rezolutiei sporite si a complexitatii functiilor) decat schema clasica care se bazeaza numai pe releul original care guverneaza generatorul masinii.  Important este ca are si functia de protectie a bateriei impotriva descarcarii exagerate (pragul minim ar trebui sa fie undeva pe la 10, 9V).:OK:

Desigur, este foarte bine ca bateria sa fie incarcata in mers. La mine se incarca si de la panou dar mai exista si zile innorate sau ore de noapte (in cazul meu mai rar intrucat evit sa ma deplasez noaptea).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Daca te mai intereseaza acest model de adaptor, am eu unul in plus. A trebuit sa comand 2 (cantitate minima pentru livrare). Dar e adaptor de la priza 13 pini la 7N si 7S.

La 6/8/2017 la 3:45, Dobrea Florin a scris:

Salutari, am sa evit deschiderea unui nou topic asa ca am sa intreb aici.

 

Aveti idee unde pot gasit un adaptor ca cel din poza, intrare 7 pini, iesire dubla dar tot pe 7?

 

Am montat carligul cu o singura priza pe 7pini dar apoi am constatat ca am nevoie de doua prize, una pentru luminile caravanei si alta pentru incarcarea bateriei.

Acum e prea tarziu sa montez priza dubla cu 7 pini, cea mai simpla metoda ar fi un adaptor, doar ca nu il gasesc decat cu intrare pe 13pini si iesire dubla pe 7pini.

s-l1600.jpg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos Raboj

Salutare!

O schemă ca pt  nepricepuți, să unesc cele 2 prize de 7 in una de 13 poate cineva să-mi dea?

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Dragos Raboj , un minim de efort sa citesti (de cautat sigur ai cautat, altfel nu gaseai topicul acesta!) si ai fi gasit raspunsul chiar pe prima pagina a acestui topic, aici!!!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cristian Iovitu
      de Cristian Iovitu
      Salutare tuturor,
      In `uichend` am incercat sa cuplez rulota la 3008, totul a fost ok pe partea cu cuiul Westfalia versus Winterfoff de pe Hobby :). M-am lovit insa de faptul ca nu pot conecta corect mufa 13 pini de la remorca la cea (prost amplasata, parerea mea) a masinii... Prinde doar partial, uneori merg becurile pe frana dar semnalizatoarele ba, alteori invers, sau doar lampa de la numar... Daca o misc usor atunci cand este `cuplata` am cazurile de mai inainte, pe rand. Banuiesc ca in mers asta nu este acceptabil.
      Trebuie sa merg la RAR cu ea saptamana asta, are cineva o idee despre cum as putea rezolva situatia? Mufa noua? Mama, tata? Am atasat si poze cu cele doua, ma gandeam poate e mai bine sa inlatur pe pe cupla tata intaritura din lateral? Ea cam impiedica intrarea mufei corect (se loveste de capacul mufei mama, care din cauza spoilerului masinii nu se ridica la mai mult de 90 de grade).
      Multumesc anticipat, Cristi


    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


    • Vasile Oae
      de Vasile Oae
      Cum acum sunt la faza in care imi ajustez putin instalatia electrica a rulotei (de Anglia) la tara noastra, am si eu o intrebare la cei umblati mai mult prin campingurile din tara..... in general in campingurile amenajate ce tipuri de prize electrice pentru alimentarea rulotei se pune la dispozitie? Priza obisnuita shuko? Sau CEE de 16A? Vreau sa stiu ce tip de stecher pun la prelungitorul rulotei. Stiu ca pot sa imi fac tot felul de adaptoare de la orice la orice, dar prefer un cablu direct fara adaptoare. Orice adaptor e un punct slab. Macar in 70% din situatii sa nu folosesc asa ceva.
      Multumesc mult!
    • Cristian Popa
      de Cristian Popa
        Cu bucurie va salut,
        Dupa multe, foarte multe cautari, dupa foarte multe opinii pro sau contra, am decis sa pun pe rulota panou fotovoltaic. Investitia nu se va amortiza intr-un viitor foarte apropiat (comparativ cu costul motorinei pentru generator), dar din comoditatea de a nu mai lua un generator cu mine, am recurs la aceasta varianta. Intentionez ca in curand, panoul sa-l folosesc si acasa (ca sa nu stea degeaba  ). Pana acum mi-am procurat doar panoul de 250W si accesoriile de montaj, controller-ul MPPT de 30A, cablu pentru panou, conectori MC4, leduri pentru iluminat interior, intrerupatoare. Din motive financiaro-contabile (la mine nu s-a rectificat bugetul  ])] ), inca nu am cumparat invertorul si acumulatorul.
        Am deschis acest subiect, astefel incat, cei ce vor sa-si satisfaca acest moft cu panoul fotovoltaic sa stie la ce costuri sa se astepte. Costurile totale (incluzand acumulatorul pe gel de 120A si un invertor 1000W care nu le-am cumparat) sunt de aproape 2600lei (cam un sfert din pretul rulotei mele  wow), iar greutatea rulotei creste cu oprximativ 60 kG.
        Pentru pompele de apa, lumina interioara/exterioara, si un radio care sa faca un pic de galagie, oare merita acest efort finaciar si cresterea greutatii rulotei cu 10% (in cazul meu rulota goala are 574 kg)? Fiecare decide.
                                                          Pret (lei)  Greutate (kg)
      Panou fotovoltaic 250W - 1 buc         625  19.6
      Controller MPPT 30A - 1 buc                 230         0.6
      Acumulator solar pe gel 120A - buc  900         31.4
      invertor 1000W - 1 buc                         650        3.2
      Cablu pentru panou solar - 20 m           97  1.65
      Conectori MC4 - 2 set                           14         0.08
      Feronerie (bracheti panou, suruburi…)   26         1.2
      Banda led 12v - 2.5 m                           18         0.09
      Itrerupator pentru leduri - 2 buc           10         0.11
      Silicon etansare                                   15         0.15
              Total                                      2585         58.08
        Pe langa cele de mai sus, mai trebuie tot felul de maruntisuri (fasete, bada izolatoare sau tub termo, suruburi, surubele...), care le mai are fiecare prin cutia cu boscarte. Nu am pus la socoteala sigurantele pe care le aveam.
        Exista si variante cu un cost mai scazut, iar pentru cei care au baterie la rulota, costurile se reduc si mai mult
                                                                    Pret (lei) Greutate (kg)
      Panou fotovoltaic 100W - 1 buc                   425   8.1
      Controller MPPT 10A - 1 buc                           125   0.6
      Acumulator solar pe gel 60A - buc                   600   19.8
      invertor 300W - 1 buc                                     250   1.5
      Cablu pentru panou solar - 20 m                     97   1.65
      Conectori MC4 - 2 set                                     14   0.08
      Feronerie (suport panou, suruburi…)             26   1.2
      Banda led 12v - 2.5 m                                     18   0.09
      Itrerupator pentru leduri - 2 buc                     10   0.11
      Silicon etansare                                             15   0.15
      Total                                                1580 33.28
        Daca voi avea timp in weeckend (cu toate ca nu cred  nyo), si daca vremea va tine cu mine, voi incepe montarea, trasul si ascunsul caburilor, montarea ledurilor, astfel incat in momentul cand vor fi bani de baterie, sa fie totul pregatit. (pentru moment voi folosi pentru probe o baterie de masina). o sa incerc sa fac si ceva poze la montaj.
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,  
      Doresc sa montez carlig si nu stiu daca este necesar sau nu modulul can bus.  
      Masina este Audi a4 2002 1.9 tdi tip motor awx (modelul care nu afișează in bord cand se ard becuri). 
       
      Unii vânzători spun ca este necesar,  pe net am citit ca nu ar fi pentru modelul meu.  Cum imi pot da seama de adevăr? 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.