Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

533 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Traian M

@mircea daca la 440 de lei mai pui 150 de lei sinele de aluminiu si ce alte accesorii de prindere ai mai luat, ajungi peste 600 de lei, deja pe acolo poti sa gasesti semifelxibil daca cauti un pic mai mult pe net. 

De exemplu eu am dat vreo 950 de lei pe unele de 130 de wati bucata si are 2 kg si l-am lipit cu sikaflex direct pe acoperis si atat.

Eu zic ca merita sa platesti un 10-15% in plus si scapi de foarte multa greutate si mult mai usor montajul.

Gandeste-te la tine daca treci pe sub vreun copac cu crengi mai lasate, se intampla destul de frecvent si iti intra vreo creanga mai a naibii pe sub el, ti-l poate indoii sau chiar smulge, sau mai rau sa iti perforeze acoperisul rulotei facand pargie intre sina si el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

@Traian M, ceea ce afirmi tu este formidabil. Eu recunosc ca anul trecut, prin octombrie, cand am achizitionat panoul , nu auzisem despre solutia prezentata de tine. Daca panoul semiflexibil si-a demonstrat fiabilitatea, este evident ca solutia asta este cea mai buna. Ramane de vazut, de studiat si de aplicat.biggrinhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Referitor la lucrarea facuta de colegul @mircea , in afara faptului ca sunt multumit ca mi-a preluat ideea (ce merita ca macar in treacat sa fie mentionat - am prezentat destul de detaliat in forum acest proiect bazat pe ideea "portbagajului", realizat la rulota mea si, ulterior, la cea a unui prieten), mentionez ca am si o observatie de care ar trebui sa tina seama si alti colegi dornici sa construiasca ceva asemanator:  Tevile rectangulare pe care le vinde reteaua Merlin sunt din Al moale (nicidecum din dural), ca atare  lesne deformabile plastic, cu elasticitate redusa (stiu acest lucru intrucat exact din aceleasi profile am confectionat pe cel al prietenului).

De aceea consider ca pozitionarea barelor "pe lat" nu este o solutie prea fericita intrucat se utilzeaza in constructie valoarea minima a I-ului (momentul inertial). Profilul poate oferi o rezistenta sporita la incovoiere in pozitia "in picioare", ceea ce ar fi de dorit. Sa nu uitam ca rulota este supusa si la solicitari dinamice in traficul pe drumurile patriei, acceleratiile rezultante fiind capabile sa multiplice forta echivalenta greutatii statice a panoului. Utilizarea materialului in aceasta varianta nu implica nici un fel de cost suplimentar.

Felicitari pentru realizare !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Recunosc ca a ta, @Mihnea Stoenescu a fost prima idee care m-a tentat s-o aplic insa imi amintesc ca aveai un profil deosebit sus, la sina, care-ti permitea sa agati "portbagajul" de el. @mircea a adaptat-o pentru cei care au profilul-sina simplu. Clar, este varianta la mintea cocosului, ca sa zic asa, tevile longitudinale trebuie prinse unde tavanul are sigur intaritura si anume deasupra peretilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
On 10/14/2016 at 19:19, mircea a scris:

Nu a fost usor sa ma hotarasc,  am vazut mai multe sisteme de prindere dar si am discutat cu colegii.

Dragul meu @Mihnea Stoenescu. Te rog sa ma scuzi ca nu te-am pomenit ca si "parinte"' a solutiei aplicate de mine. Recunosc ca nu am citit cu mare atentie acest topic si ideea de a proceda astfel s-a materializat dupa ce am vazut "pe viu" la OFF Camping Valea Cerbului mai multe sisteme, iar acesta mi s-a parut a fi cel mai simplu si cel mai bun. In ceea ce priveste calitatea tevii de aluminiu, eu sunt foarte multumit de cum arata si cum se comporta la incovoiere si colegii vor constata aceasta cand vor cauta sa cumpere acest material.superok In ceea ce priveste "momentul inertial" m-ai bagat complet in ceata. Poate ai dorit sa te referi la momentul incovoietor, dar asta este o alta discutie.biggrin hi

Modificat de mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

M-am referit exact la momentul inertial (de inertie) ce caracterizeaza distributia masei in jurul unei axe ( I [Kg x m la patrat] = suma de la 1 la n a maselor n x patratul razei). Deci, cu cat este mai indepartata masa fata de axa, cu atat profilul se comporta mai bine la incovoiere. Atunci cand se expandeaza profile I (prin taiere in zig-zag si sudare deplasata cu un pas), tocmai acesta este scopul: sa se indeparteze talpile profilului de axa ( marirea razei de repartizare a masei) si sa se obtina o rezistenta marita la incovoiere in limitele aceleiasi mase (masa care actioneaza neproductiv, fiind ea ea insasi o forta incovoietoare distribuita).  Ori, in cazul discutat, profilul dreptunghiular ne ofera aceasta oportunitate care nu a fost fructificata. Momentul incovoietor de care amintesti, reprezinta actiunea din exterior si nu are de-a face cu comportamentul materialului. Dar cred ca ar trebui sa ne oprim aici cu teoria fiindca intram prea adanc in off topic hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Mihnea Stoenescu:clapping:si acum sa explicam pe intelesul colegilor mai putin eruditi. Colegul Mihnea sugereaza ca daca as fi asezat cele doua tevi lungi de 2 m cu sectiunea mica in jos ( cea de 20 mm), comportamentul ansamblului la incovoiere sub greutatea panoului voltaic ar fi fost mult mai bun si acest lucru este adevarat. Avand in vedere greutatea redusa a acestui panou voltaic si fixarea mult mai facila a tevilor lungi de cele scurte in pozitia cu sectiunea de 35 mm in jos, cu doua holsuruburi autofiletante (vezi foto) am procedat in acest fel. Va asigur ca, daca greutatea panoului voltaic ar de de trei ori mai mare, nu ar fi nici o problema legata de flambarea tevilor, chiar si sub actiunea celui mai puternic vant in mers. biggrin Totusi, fiecare este liber sa foloseasca ce metoda de fixare doreste.hi

P1010023.JPG

Modificat de mircea
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

oricum, panoul fiind fixat rigid de tevi si exact la mijlocul lor  cornierul din care este facuta rama lui se adauga la sectiunea tevii pe verticala  iar flambarea este mult redusa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Consider ca acest gen de polemica este benefica pentru colegi si discutiile au rol educativ. Amplasarea unor obiecte in exteriorul rulotei este foarte importanta,  in sensul asigurarii stabilitatii in mers.Va dati seama ce nenorocire s-ar putea produce si cu efecte penale, daca un asemenea obiect ar zbura in parbrizul unui masini. Doamne fereste!hi

Modificat de mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Foarte corect pusa problema. Am amintit de fortele dinamice care apar (cu voia sau fara voia noastra). Este ca si cum am compara comportarea unei cladiri: static si/sau  in conditiile unui seism.  Un plus de siguranta (daca ne sta la indemana) nu strica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Va salut colegi, nu stiu pentru ce dar ma gandesc si eu la achizitionarea unui panou solar. Cand spun "nu stiu de ce " ma gandesc ca am stat 3-4 zile la pescuit cu o baterie de masina de 65 amperi care a dus cu brio iluminatul si pompele.

Infine nu stiu exact de ce am nevoie pentru a realiza instalatia, dar din cate am inteles e nevoie de :

  • Panou solar
  • PWM/Regulator incarcare
  • Cabluri
  • Invertor
  • MPPT este nevoie?
  • Baterie, este necesar sa ai baterie pentru panouri solare sau merge si cea de masina ?

Acum am nevoie de un panou care sa imi duca iluminatul in rulota, pompele de apa, TV ( care functioneaza la 220v , pe cutia caruia scrie 30w, dar in manual scrie Consum de energie în funcționare  ( w) 15, reciver ( care nu stiu cum functioneaza pentru ca nu il am, va fi de la orange )+ incarcat 2 telefoane/zi.

Multumesc!

 

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Pentru nevoile tale si consumatorii de mai sus iti recomand :

- un panou fotovoltaic monocristalin de 100W de aici dar daca ai bani poti sa-ti iei si mai mare, de 130 sau 150W;

- regulator solar PWM de 10A, cabluri, mufe mc4, tot de acolo;

- invertor sinusoida pura de 300 W de aici

- nu este nevoie si nu se justifica achizitia un regulator MPPT care este mult mai scump, decat daca ai multe panouri, ( de la 5-6 in sus );

- da, poti folosi si bateria auto daca nu ai una dedicata, sau pana iti cumperi...Nu este nici-o problema

Recomandarile mele sunt orientative, ca sa-ti faci o ideie din punct de vedere al raportului calitate-pret, tu poti sa-ti achizitionezi de oriunde...

Bafta! superok

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apropo, parerea mea este ca daca-ti cumperi doar un panou si-l mai montezi si pe rulota, in cel putin 50% din cazuri sa nu zic mai mult, degeaba-l ai!

Deoarece in marea majoritate din cazuri urmarim unde avem posibilitatea sa campam la umbra! La umbra incarca "NU"! nevazut

Dar fiecare cum dorim, sa facem ceva intreg ori doar cu "jumatati de masura"! :lovitincap:  :amuzat:

Deci neaparat mai avem nevoie de inca unul pe care sa-l punem in soare, ba sa-l mai si intoarcem dupa soare din cand in cand!tamp

Acum ca-l montezi direct pe rulota ori cu cine stie ce "artificii" pe acolo, este alta poveste! Pana la urma si cu profilele lui @mircea, tot a trebuit gaurita rulota la extreme!

Eu am fixat/montat panoul direct pe rulota, cum se vede-n imagine, am izolat sub si peste cu "sika-flex 252" si de cativa ani este bine mersii!

Apropo, la vremea cand am facut pozele, trapele erau murdare/mucegaite, le-am spalat ulterior cu "pompa de spalat" auto si s-au curatat perfect!

 

1490703_632810393438683_504966288_o.jpg

13503076_1077613955624989_7781789514565290122_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Ursu Florin, eu iti spun din experienta proprie : am cumparat panou monocristalin 100w, (340lei) controler 10A(60lei), cabluri (6lei/ml) mufe MC4 (5lei/buc)baterie dedicataSH (300 lei, fara garantie). Initial,  transportam panoul in cabina de baie si unde campam , tot il plimbam dupa soare, pana m-am saturat de acest sport. Mai mult, cand plecam de la rulota, bagam instalatia inauntru, sa nu raman fara ea. Asta vara, am facut un circuit prin tara si lasam rulota pe unde apucam in localitatile pe care le vizitam si a fost super incomod.  In final, am decis sa pun panoul pe rulota. Am analizat mai multe sisteme de prindere prin lipire / fixare cu holsuruburi, si  m-am decis la solutia care mi s-a parut cea mai sigura privind stabilitatea panoului in timpul deplasarii rulotei. Pot garanta ca atat in timpul deplasarii rulotei cat si in cel de stationare la soare, aceasta solutie aleasa de mine este satisfacatoare si asigura necesarul de energie electrica pentru tot ce ai si tu nevoie. In ceea ce priveste camparea la umbra, ma intreb : exista undeva asa ceva si daca da, esti tu norocosul sa ocupi acel loc ??? :laughing: (vezi topicul meu :

Fiecare coleg este liber sa studieze toate solutiile prezentate si sa decida cu mintea lui ce i se potriveste mai bine. Datoria noastra de buni colegi este sa le impartasim incepatorilor  din experienta proprie,  fara sa criticam solutiile adoptate de altii. Asa cred eu ca procedeaza un gentleman.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Daniel P eu m-am gandit la pachetul acesta :

  • Panou Solar sau Panou solar ( asta in functie de cat spatiu am pe rulota )
  • PWM ( am ales acest model pentru ca imi place mai mult cum arata :D )
  • Invertor ( am gasit si mai ieftine, dar cred ca acesta pe care mi l-ai recomandat este mai de calitate )
  • Cablu Solar ( am inteles ca trebuie de 4mm ),  Conectori
  • Priza trecere tavan ( asta unde o gasesc )
  • Redresor ( gen LIDL ) - am vazut ca multi le folosesc, ma ajuta cu ceva ?

Te rog sa ma atentionezi daca e ceva gresit in acest pachet. @Eugen David, mi se par mizerabil de scumpe coltarele alea, pentru prindere ma gandesc la solutia folosita de @Daniel P. Acum pentru ce sa iau 2 panouri 1 pe rulota si unul pe trepied, cand pot tine doar unul pe trepied pana la urma si il mut cum vreau ( stiu ca e incomod ). Daca se pune problema de umbra atunci pot sa zic ca eu cand merg la pescuit am locul special unde sunt acoperit de copaci, dar tot mai bate soarele printre ei. Sa inteleg ca nu se va produce incarcare daca nu bate soarele direct pe panou ? Costurile vad ca ajung undeva la 1000 lei +

Multumesc!

IMG_1601.JPG

Modificat de Ursu Florin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

- Ia-ti panoul de 130W daca-ti permiti!

- PWM-ul este OK, l-am avut si eu, ...celelalte ( invertor, cablu, conectori, ) OK, , ,

- Redresorul de la Lidl e foarte bun, dar incarca cu max. 3, 8 A... ceea ce e cam putin, dar il poti folosi foarte bine acasa sau in camping...

- Pentru trecerea cablurilor prin tavan, eu am adoptat solutia din foto, dar poti folosi si alta varianta...

 

IMG_1602.thumb.JPG.4d864a350638a5380ca10eef7d22f9f1.JPG

IMG_1603.thumb.JPG.34dfdea9afa625856901802bb135500c.JPG

IMG_1604.thumb.JPG.8c9de6bc03db376c74c1e96bb26ad05c.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare  hi domnilor.
Vin si eu cu o intrebare va rog.
Oare nu exista posibilitatea ca panoul sa fie si fix , dar sa se si faca...mobil??:ascratch:
Ma refer la un sistem de prindere pe rulota ( ceva cleme ) de unde sa se desfaca panoul. 
Poate e o intrebare prost formulata dar voi intelegeti ce vreau sa aflu.tamp
Multumesc anticipat.:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Daniel P de unde pot cumparat acea trecere?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Cornel C Mihailescu , daca te uiti in topicul meu (specificat mai sus) vei vedea ca cele 2 tevi lungi care sustin panoul sunt prinse prin 2 suruburi autofiletante de tevile scurte fixate de rulota, deci in total avem 2x4 = 8 holsuruburi. Cu o scara micuta (care trebuie sa faca parte din inventarul rulotei) si o bormasina cu acumulator, dureaza maxim 2 minute sa eliberezi panoul voltaic de pe rulota.)|(. Vorbesc din experienta. De curand am pus panoul pe balcon, acumulatorul in baie, iar  noaptea lumineaza curtea, asigurand incarcarea si descarcarea acumulatorului si astfel mentinerea acestuia in activitate permanenta. Aste este o solutie. Pot fi si alte solutii, folosind bride, etc. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult @mircea hi
Eu pe viitor ma gandesc la o asemenea varianta.superok
Am de gand sa-mi cumpar un acumulator de 250Ah si un panou mai puternicut.
Sa vad la ce ma voi hotari.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Cornel C Mihailescu, a investi intr-un panou mai puternic se justifica daca ai nevoie de energie electrica mai multa. Ma refer la : aer conditionat, frigider cu alimentare pe 220v si invertor, boiler electric, etc.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@mircea hi 
Pai ma gandeam la un panou de vreo 150 w .
Nu te gandi la cine stie ce panou.
Dar asta sa vedem. 
Cu o baterie de 250 Ah bine incarcata de acasa si ce mai incarca si de la masina
cred ca imi este de ajuns si fara panou 3-4 zile. off-camping.
Ca si consumatori am pompele de apa si luminile ( led ) 
Ce parere ai ?
 

ScreenHunter_171 Oct. 28 11.06.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
59 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

@Daniel P de unde pot cumparat acea trecere?

Din Brico sau Dedeman, nu mai retin...se gasesc la raioanele de electrice...

@Cornel C Mihailescu, ia-ti unul de 150W pentru ca incarca bateria mai repede...cu aproximativ 3A incarca mai mult cel de 150W fata de cel de 100W...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Cornel C Mihailescu a scris:

Salutare  hi domnilor.
Vin si eu cu o intrebare va rog.
Oare nu exista posibilitatea ca panoul sa fie si fix , dar sa se si faca...mobil??:ascratch:
Ma refer la un sistem de prindere pe rulota ( ceva cleme ) de unde sa se desfaca panoul. 
Poate e o intrebare prost formulata dar voi intelegeti ce vreau sa aflu.tamp
Multumesc anticipat.:-)

 

Avand scara la rulota, am adaptat la inceput aceasta varianta, prin care cu ajutorul unor balamale, inclinam la 45 grade panoul cand campam si il lasam jos pe timpul deplasarii...

Dar ma saturasem sa tot urc si sa cobor de pe rulota, tamp asa ca am modificat sistemul si l-am fixat definitiv...Si am pus doua panouri acum care sa compenseze lipsa inclinatiei.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult @Daniel Psuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.