Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

533 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Daniel P

Nu stiu daca ai vazut filmuletele astea, dar eu de aici m-am inspirat...

Deci daca la ei se poate, la noi de ce nu s-ar putea? /.;

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

nu le-am vazut, le voi studia :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Mioara iti multumesc ptr. amabilitatea,  promptitudinea si amanuntele f. utile pe care le-ai
expus in postarea ta !!
Inca odata iti multumesc si sa auzim numai de bine!! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

O ideie: nu este mai sigur, ca in loc de holsuruburi sa fixam cornierul/suportul de aluminiu
cu pocnituri, bineinteles plus adeziv !?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

pai asta spuneam mai sus, tabla aia de sus e asa subtire ca n-ai de ce sa prinzi niturile. Daca ar fi fost cum e tabla de pe pereti pe care abia am reusit s-o gauresc ...da !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cred ca ar merge si cu pop-nituri...unele mai lungi datorita grosimii stratului de adeziv...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Felicitari @Mioara
Sa le utilizati cu folos .
hi
                                                     :sr:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Hop si eu aici sa prezint instalarea panourilor facuta de mine in circa 2 zile :)). 

In pozele cu regulatorul se poate vedea intr-una cum panorile baga cu 18, 27A si in alta cum consumul e de 13, 38A cu frigiderul pus pe 12V.

In ultimele 2, astazi off-camping in Grecia :D.

20160911_105906_resized.jpg

20160911_105921_resized.jpg

20160911_110210_resized.jpg

20160909_221841_resized.jpg

20160909_221907_resized.jpg

20160909_221935_resized.jpg

20160909_135956_resized.jpg

20160909_135920_resized.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Superrrr... felicitari @Traian M             nayhisuperok
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare Traian , tu ai alt tip de panouri față de colegul Daniel siTraian de aceea nu ai avut nevoie de suporti, montajul e de nota 10 + , sunt curios noaptea mergi cu frigiderul pe gaz , ca pana dimineata topeste bateria. Te rog nu ne spui locatia off ca arata bine si esti aproape de plajă ! Concediu placut si drum bun la intoarcere !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Frigiderul il folosesc pe gaz, l-am testat doar pe 12V, nu are rostul sa-l tin pe 12V ca nu are randament asa bun. Pe gaz raceste chiar mai bine ca 220, am fost surprins.

Plaja e asta: harta

E liber acum ca e septembrie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Multumesc, concediu placut in continuare !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
On 25.08.2016 at 22:34, Radu Ionescu a scris:

pai asta spuneam mai sus, tabla aia de sus e asa subtire ca n-ai de ce sa prinzi niturile. Daca ar fi fost cum e tabla de pe pereti pe care abia am reusit s-o gauresc ...da !

intrucat avem rulote identice , eu m-am gandit ca panoul voltaic, dupa ce ii fac sistemul de prindere il voi fixa de plafonul rulotei folosind adezivul  folosit la fibra de sticla.

Voi fixa picioarele panoului cu adeziv, dupa care peste , , suporti voi pune fibra de sticla si iar adeziv, iar fibra de sticla si iar adeziv.

Daca pui cum trebuie se intareste  ca sticla, as vrea sa fac acest lucru intrucat nu sunt nevoit sa  dau gauri in acoperis.

Daca suprafata este curata trebuie musai sa se lipeasca.De fapt ma gandeam ca sa fac acest lucru de jur inprejurul panoului solar.Este sus pe rulota si nu se vede urat sau inestetic.

La dulapul de haine , peretele care era prins in corpul rulotei era fixat cu holsuruburi mici care aveau joc si panoul capatase un luft care vibra in mers.Am aplicat fibra de stica de sus pana jos , 3 cm intr-o parte 3 cm in cealalta si am intarit zona respectiva de se rupe rulota dar panoul nu.OARE sa nu se lipeasca ??

Eu asa voi face si vedem ce iese, mai ales ca in circa 60 min substanta se intareste  , doar sa nu fie inghet afara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

   In atentia lui @Radu Ionescu , dar si a altor colegi care inca nu s-au decis cum sa fixeze panoul voltaic pe rulota. Nu a fost usor sa ma hotarasc,  am vazut mai multe sisteme de prindere dar si am discutat cu colegii.  Am exclus din start solutia de fixare a panoului prin coltare lipite de tabla rulotei, dar si cea a gaurii tablei rulotei 
   Iata solutia pe care am adoptat-o si sunt foarte multumit. Fixarea este 100% sigura .

   Am cumparat de la Leroy Merlin 3 tevi dreptunghiulare din aluminiu de 2, 50 m lungime cu  50 lei / bucata) . Am luat si capace pentru teava din PVC tot de acolo si holsuruburi de inox de 20 mm si autofiletante de 30 mm. Doua din tevi le-am fixat pe panoul voltaic de-a lungul acestuia si din a treia teava am taiat doua bucati care urma sa le fixez pe rulota, pe sinele de margine in zona in care sinele se fixeaza de structura rulotei . In aceste doua sine am dat cate 3 gauri mai mari prin care sa pot introduce surubelnita in cruce si pe partea cealalta am dat gauri mici de fixare a holsuruburilor de 20 mm de sina. Am pus si un strat subtire de Sikaflex 11FC ( de la Dedeman - 27 lei / tubul)  intre sina si teava, preventiv, sa nu am infiltratii in zona in care am gaurit sina. Apoi am pus deasupra panoul incadrat de celelalte doua tevi de circa 2m ( le-am taiat cat sa stea pe tevile fixate pe sinele rulotei , si le-am fixat de acestea cu autofiletante de inox..Atasez poze si daca sunt intrebari va stau la dispozitie pe Forum sau la telefon.

P1010026.JPG

P1010020.JPG

P1010021.JPG

P1010022.JPG

P1010023.JPG

P1010024.JPG

O precizare. Cablurile electrice de la panou le-am introdus in interiorul rulotei prin orificiul care exista pentru antena terestra, antena pe care am desfiintat-o.Orificiul este linga aerisirea de la sobita.

Modificat de mircea
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Frumoasa lucrare @mircea hi
Felicitari si sa te folosesti de ea cu placere si trebuinta.superok

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Frumoasa lucrare!!!

Felicitari!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Multumesc @Cornel C Mihailescu si @petre s pentru aprecieri. Doresc sa mai spun ca si solutia cu trepied este buna in situatia cand afara e foarte cald si ai posibilitatea de a campa la umbra, situatie mai putin intalnita. Solutia adoptata de mine este recomandata in special  cand calatoresti mult si cand lasi rulota nepazita. Am constatat ca panoul meu de 100w, pozat orizontal pe rulota,  este sufiecient pentru a-mi asigura zilnic necesarul pentru pompa de apa, ventul toata noaptea, lumina interioara 1-2 ore  si Tv+amplificator (ambele la 12v) circa 4 ore.Am un acumulator dedicat de 92Ah.:-)hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Buna treaba @mircea, frumoasa lucrare,  dar sa știi ca nu trebuie sa ne speriem atât de tare de gaurirea plafonului rulotei...Asta ar însemna sa nu mai avem nici trape pe rulote, nici cos de soba, nici antene, sau altele...Conditia obligatorie ar fi ca toate trebuiesc făcute cu simt de răspundere, holszuruburi+adeziv, indiferent ca le prinzi pe șina rulotei sau pe plafon...infiltrațiile apar cu siguranta oriunde, atunci cand treaba e făcută superficial, fără sa tinem cont de niște condiții elementare de siguranta... cu alte cuvinte, nu contează unde gauresti, important e sa o faci bine si fără urmări...biggrin

nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Foarte frumos ati lucrat dl Mircea, eu am fixat anul trecut panourile mele prin gaurirea plafonului apoi izolare cu sikaflex, dandu-le initial si o inclinare de 15-20 grade, pt a nu sta apa pe ele in primul rand si in al doilea rand pt a capta mai bine soarele.

Sunt foarte multumit de rezultate insa daca as mai monta pe urmatoarea "casuta", as merge pe ideea dvs.superok

 

IMG_0064.JPG

IMG_0065.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Dragă Mircea , lucrarea a ieșit foarte bine dar dacă nu supăr pentru următoarea investiție și anume adăugarea unui nou panou ca să sporești wații+amperii înghesuiți în baterie vin și eu cu o părere /sfat :distanța dintre bările suport aş lungi-o și aş monta panoul inițial invers+încă unul lângă tot de 100w și atunci când nu este soare full tu o să ai curent în baterie! Încă o dată Mircea este părerea mea şi te rog să îl iei ca un sfat. Toate urările de bine și să auzim numai de bine! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Ciurea Sorin, ai perfecta dreptate si daca vreodata se va impune sa mai montez inca un panou, voi proceda asa cum ai spus tu. superokhi

@Daniel-P, ba sa stii ca ma sperie gandul de a gauri acoperisul. Recunosc ca nu stiu ce este sub tabla si nu sunt convins ca orificiul practicat nu cade undeva in polistiren si nu am in ce sa  infiletez holsurubul. :ascratch: Am preferat sa gauresc unde stiu ca e structura solida din lemn dedesupt. Si inca ceva : cand pun casuta la iernat, desfiletez cele 8 holsurburi autofiletante care fixeaza tevile lungi de cele scurte si pun panoul pe balon, bateria in casa si asigura lumina noaptea in fata si in spatele casei, biggrin.hi

Modificat de mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
On 10/14/2016 at 19:19, mircea a scris:

 

   Am cumparat de la Leroy Merlin 3 tevi dreptunghiulare din aluminiu de 2, 50 m lungime cu  50 lei / bucata) .

superba lucrarea, cred ca asa am sa fac si eu.

Ce sectiune au tevile si cat de groasa este "carnea" ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@mircea ce putere W are panoul, ce greutate si cat a costat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Radu Ionescu teava de aluminiu are sectiunea 35x20x1.5 mm. Mai sunt si alte dimensiuni, dar asta mi s-a parut cea mai potrivita pentru ce aveam eu nevoie.

@Traian M , panoul este de 100 v , costa 440 lei, cu garantie, controlerul 10 A , 60 lei cu garantie si bateria SH 92Ah 300 lei , are un an vechime la mine si se comporta ok. Nu stiu ce greutate are panoul, vreo 10 kg .biggrinhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.