Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

533 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Ciurea Sorin

Buna Radu, daca te chinuiești un pic cred ca intra de 4mm in regulator, dar de ce in priza de 220v ?Trebuie sa mergi in baterie cu doua fire si mai are un circuit care la încheierea producției (asfințit) in funcție de cum il programezi deschide un circuit la 1, 2, 3...ore de iluminat- un fel de lumina de veghe.Dupa aceea cu un alt circuit din baterie te legi pe circuitul de 12v al rulotei înainte de siguranțe .Ideea este ca de la panou la controler si mai departe la baterie este bine sa fie cablu de 4 mm pt.ca sa poti duce cat mai mult curent (Amperi)la baterie, restul poate fi si 2, 5mm sau 1, 5mm la iluminat. Momentan eu zic sa-l folosești mobil lângă rulota cu un suport, e mai comod rulota o pui la umbra, iar panoul la soare si il poti mișca dupa soare sa ai curent maxim.Daca mai ai neclarități dă un claxon si te ajut ca nimeni nu s-a născut învățat !Toate cele bune !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Nu in priza ! Langa ! Adica in nisa respectiva sa fac legaturile, sa fie protejat de intemperii. Scot cablul de 12V pe langa cel de 220, e loc destul.

Am sa incerc cu fire de 4, sa vad daca intra in controller.

Restul, cu bagatul inainte de sigurante, etc, e o discutie viitoare, la mine e o brambureala intreaga la fire, n-am panou de sigurante deloc, nici ptr. 12V, nici ptr. 220. In momentul de fata instalatia interioara de 12V a rulotei este legata direct la baterie, probabil ca nu voi folosi iesirile de iluminat ale controllerului. Oricum, consumatori mari n-am, voi folosi strict ptr. pompa de apa si ceva becuri seara, eventual un incarcat de telefon. Eu sunt de principiul "concediul este incompatibil cu tv-ul, laptopul, etc.". Pana si ceasul il scot de la mana, masor timpul dupa soare :)

Asa am in cap, maine ma duc sa iau ceva profile si sa fac un trepied.

priza 001.jpg

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

OK.e in regula numai sa ai grija ca priza si ștecherul sa poată duce 10 A la contact imperfect sau sugrumare la transfer se încălzește si poate sa se aprindă.Cred ca mai sănătos ar fi sa scoți cablul in cutia cu butelia sau cea laterala si sa montezi priza+ștecherul din același tip ca si la 220v albastre, numai sa ți cont de +si-.La firul de 4mm daca nu reusesti sa il folosești dezizolat caută papuci pentru secțiunea de 4mm, se găsesc la electrice si asa o sa între in suporții controlorului .Spor la treaba si toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

n-am treaba cu stecherul ala, firele de 12V  le voi lega intre ele cu conectori, papuci, etc, ce oi gasi mai la indemana.

Multumesc ptr. pontul cu papucii !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Poti pune mufe mc4 dedicate pentru panou, eu asa am facut am tras firele din regulator linga priza de intrare 220 v si am montat mufe mc4 tata/mama si la panou la fel.

Cand conectez panoul deschid capacul prizei 220v si conectez in mufe,  cand plec scot mufele strang restul de cablu bag panoul in pat si gata de drum ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Exact asta vreau sa fac, mai putin mufele, m-a intrebat omu' la telefon daca nu vreau si mufe; neavand inca planul facut (ptr. ca habar n-aveam cum arata panoul si ce are el), nestiind ca panoul vine din fabrica cu mufe, i-am zis ca nu, gandind ca ma orientez eu la ceva prin magazine. Acum n-am sa fac comanda numai cu alea, am sa iau probabil de la exis cand voi mai comanda ceva, pana una-alta ghidusesc eu ceva :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai de la ei am luat panoul dar l-am primit prin curier, imi este total peste mana sa ma duc acolo. Iar sa ma duc pana acolo, ma costa drumul mai mult de 20 lei, cat e curierul, ca sa iau 2 mufe de 5 lei .... Merita doar cand iti e in drum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 22 ore, Radu Ionescu a scris:

Am retinut ideea ca intre panou si controller e bine ca firele sa fie de 4mm.

Pe de alta parte, in datele tehnice ale controller-ului luate de pe site, scrie ca "Accepta Cabluri de Conexiune 2, 5 mm". Si, sincer, gaurelele alea pentru fire par cam mici. Cum procedez in cazul asta ?

Probabil ca traseul panou-controller va fi din 2 bucati: una, interioara, intre controller si niste conectori pe care ii voi pune in caseta exterioara unde este si stecherul ptr. 220V (ca sa nu fac alte gauri la rulota). De acolo cealalta, pana la panou. Cum sa fac ? 4mm panou-caseta si 2, 5 mm caseta-controller ?

Sau, totusi, intra fire de 4mm in gaurile alea de la controller ?

Panoul e asta: Panou Solar 100w Fotovoltaic Monocristalin

Controller-ul asta: Regulator de incarcare Pwm solar 10A auto 12/24v

 

 

Intra fără probleme cabluri de 4mm in regulator...Spor la treaba! superok

 

în urmă cu 20 ore, Radu Ionescu a scris:

n-am treaba cu stecherul ala, firele de 12V  le voi lega intre ele cu conectori, papuci, etc, ce oi gasi mai la indemana.

Multumesc ptr. pontul cu papucii !

 

Poti folosi si o rigleta cu doua conexiuni, una pentru "+" si alta pentru "-".../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Radu Ionescu sa pui te rog poze cu mufa de cuplare a panoului sa ma inspir si eu, ca si eu am o rulota ca a ta, asa ca mi-ar fi mai usor daca as vedea cum ai facut tu.superoknay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 11 ore, Daniel-P a scris:

 

Intra fără probleme cabluri de 4mm in regulator...Spor la treaba! superok

 

 

Poti folosi si o rigleta cu doua conexiuni, una pentru "+" si alta pentru "-".../.;

Am venit de la targuieli, rigleta am luat + tuburi de capat ptr. fire, sa intre usor.

în urmă cu 3 ore, adiciordas a scris:

@Radu Ionescu sa pui te rog poze cu mufa de cuplare a panoului sa ma inspir si eu, ca si eu am o rulota ca a ta, asa ca mi-ar fi mai usor daca as vedea cum ai facut tu.superoknay

Pai panoul are pe fiecare fir cate o mufa mc4. Am sa pozez oricum toata mantocaria.

 

Am luat de la Dedeman si ceva profile sa incropesc un trepied, maine ma apuc de el, am sa bag poze si cu ala

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Gata trepiedul.

Materiale: profile U de la Dedeman, din cele care se fixeaza pe perete pentru rafturi in consola:

Vergea verticala 1RG H1500 gri

Am luat 4 bucati. In rest, suruburi + piulite, 3 coltare pe care le aveam prin casa.

 

 

tn_b8c6fedefce36e3564c332394a993d25.jpg tn_bc11e2df2532f03f7a87e76771864e6f.jpg tn_237329ab689837e462987914551f1853.jpg tn_1fb6a097fb9f0526cbc798e13d9f5287.jpg

 

 

dupa ce am montat trepiedul, am dus panoul afara ptr. sedinta foto si am luat si un voltmetru, sa ma conving ca functioneaza. Orientat spre soare dar nu chiar perpendicular, 21, 8V. Cu spatele la soare, 20V

Modificat de Radu Ionescu
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

FOARTE IMPORTANT !

Cand il conectezi la rulota, sa nu uiti sa alimentezi intai regulatorul la baterie, apoi cuplezi panoul solar...Daca legi panoul la regulator si apoi bateria, se arde regulatorul...

Spor la treaba! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

nu uit, nu uit, am citit instructiunile !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Gata, pus in functiune !

@adiciordas am pozat si legatura la rulota

 


tn_97426928dab9ef663062048af66283f4.jpg tn_92c7b343500e6af271e07074c4205dc8.jpg tn_4bb7c6c2a546b59ddb5ab2006e2f60f9.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo, felicitari! :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Salutare tuturor!

 As vrea sa montez un panou solar pe rulota. ideal ar fi sa il lipesc, sa nu gauresc rulota, dar mi-e teama sa nu zboare la viteza, si nu mi-e de panou, mi-e de participantii la trafic.

L-as prinde  cu suruburi, dar imi e teama ca nu stiu cum arata acoperisul la interior si nu stiu in ce nimeresc cu suruburile.

E cineva in Bucuresti care ma poate ajuta? Fac cinste.

Nu am 2 maini stangi, dar daca nu am vazut niciodata, chiar imi e teama. nu e de joaca cu infiltratiile si cu un panou de 10 kile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salut @mariusnegru ! hi

Gasesti Aici modul in care am procedat eu la fixarea panoului fotovoltaic pe rulota..../.;

Eu le-am montat acum 3 luni, am facut in concediu 1000 si ceva de km si n-am avut probleme cu fixarea lor... 

Spor la treaba! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mioara

Noi am montat 2 panouri solare deasupra. Panourile au fost montate de Nicu de la Camperland Darmanesti. Solutia gasita de el functioneaza de minune. Tot de acolo am luat si bateriile speciale pentru panourile solare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Mioara, poate poti sa ne dai niste amanunte despre montarea panourilor (tip, puteri, marimi,
sursa de achizitie, preturi materiale, manopera, etc).
Eventual si niste poze.
Multumim !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mioara
On 8/23/2016 at 21:34, costica V. a scris:

@Mioara, poate poti sa ne dai niste amanunte despre montarea panourilor (tip, puteri, marimi,
sursa de achizitie, preturi materiale, manopera, etc).
Eventual si niste poze.
Multumim !!

Sotul meu a cumparat in 2013 2 panouri fotovoltaice SCHOTT de 100 W bucata, amorfe, off grid( on grid au tensiunea mai mare), cu controler STEKA, totul a fost la pretul de 2300 RON. Am cumparat de la o firma din Tg Secuiesc, dar nu cred ca mai exista firma, nu mai stim exact cum se numea.

Anul trecut am montat si 3 baterii pe gel de 100 Amperi bucata, bateriii speciale pt sisteme fotovoltaice off grid, la pretul de 750 RON bucata. Panourile au fost montate in 2013 la Camperland Darmanesti de Nicu si echipa ( pretul montajului a fost de 1400 RON dar a inclus si revizia anuala a rulotei in anul 2013, revizie frigider, soba pe gaz etc, inclusiv traseul electric de la panouri la controler in interiorul rulotei si montarea unui bazin in interiorul rulotei - avea doar bazin extern- cu regandirea traseului de apa si pompa speciala de apa de interior).

 

Panourile au fot montate pe niste suporti din cornier( asa cred) si suportul a fost lipit de rulota cu niste adezivi speciali( am inteles ca nu se gasesc in comert). Unul dinte panouri este montat peste grila de aerisire dar nu ne deranjeaza pentru ca panoul nu este lipit de rulota iar aeririsirea este functionala. Panourile fiind montate pe rulota se incarca tot timpul fiind expuse la soare.. Am inteles ca pentru munte sunt recomandate panourile monocristaline iar pentru regiuni mixte cele amorfe( pentru ca incarca si pe lumina mai mica). panourile au cam 20 kg bucata.

Am sa incerc sa postez si fotografii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
On 5/16/2016 at 20:43, Daniel-P a scris:


 

 

Am confectionat suportii, I-am fixat pe panou cu cate un surub de 6, am asezat panoul pe rulota si am trasat cu un creion conturul acestora...Apoi am semnat locul unde vin holzsuruburile, am gaurit cu un spiral de 2, am aplicat acest adeziv atat pe contur cat si in gaurile unde urma sa intre holzsuruburile si am lasat usor panoul pe locul trasat...

Dupa ce am strans bine, am izolat si capetele holzsuruburilor, asa cum se va vedea in poze ( care sunt asezate in ordinea executarii operatiunilor )...

Eu zic ca prin acest fel de montaj, am rezolvat si cele 3 conditii esentiale:

 

 

 

 

 

IMG_1601.JPG

 

Hai ca am zis sa continuam totusi in topicul asta, ca e mai stufos un pic :)

Am folosit vara asta panoul pe trepied, cu rezultate mai mult decat ok. Dar... e incomod ! Incarca panoul, pune-l in pat, vezi sa nu stea ceva greu pe el, ajungi, da-l jos din pat, "f...-ui! ca m-am intepat in trepied, pune-l afara, leaga fire, suceste-l ca s-a mutat soarele, vine seara, ascunde-l ca poate-l ciordeste careva, vine plecarea, baga-l la loc etc, etc.

Oricum, din capul locului gandisem ca-l pun pe rulota dar, luandu-l in preajma concediilor, am zis ca merge sa-l probez pe trepied intai si sa mai ma documentez cu prinsul pe tavan, mai ales ca se lauda un coleg ca i-a decolat panoul pe drum....

Citisem cu atentie postarea ta @Daniel-P la vremea respectiva dar tot am indoieli.

- suportii (indiferent ca-s home-made sau cumparati, doar lipiti cu adeziv mi se par riscanti, am vazut cat de subtire este de fapt tabla de pe tavan (cel putin la mine, este foarte subtire si separata de restul structurii tavanului, nu este lipita)

- prinderea mecanica cu suruburi/ holzsuruburi pare a se impune in situatia asta. Cel mai eleganta solutie mi sa parut cea gen "portbagaj cu bare" prins de sinele de sus ale rulotei, dar a mea are un profil simplu acolo, doar pentru glisarea cortului, deci asta pica.

 

Asadar, cea mai sigura mi se pare prinderea cu suruburi + piulite dar asta inseamna perforarea intregului tavan, plus aspectul neplacut in interior, e ca dracu sa vezi pe tavan niste suruburi.

Solutia cu holzsuruburi este mai eleganta. Dar oare este sigura ? In ce se prind ele ? Ce structura are tavanul, ca n-am vazut vreodata. Imi imaginez ca e gen sandwich, cu o spuma la mijloc. Se prind holzsuruburile bine in spuma aia ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

E musai sa combini cele doua prinderi: holzsuruburi+adeziv...altfel, una singura din cele doua, n-ar rezista si cel mai probabil ar zbura panoul in mers...tamp

Eu am dat gauri in tabla acolo unde s-a nimerit ( tabla sau intaritura de lemn) cu un spiral de de 2-2, 5 mm parca si am introdus hozsuruburi cromate putin mai mari in diametru, am strans bine, s-a presat adezivul, s-a lipit si e OK.../.;

Am facut in vara asta 1200 Km si a rezistat cu brio, e beton... deci lucrarea e probata, ca sa zic asa....superok

Daca vrei mai mult, poti confectiona acei suporti de prindere un pic mai lungi, (10-15 cm) ca suprafata de prindere sa fie mai mare si implicit sa cresca si rezistenta...

Spor la treaba! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

sigur ca + adeziv, era de la sine inteles si de-aia nu l-am pomenit.

Probabil ca asa voi face si eu in final (la primavara, ca de-acum se apropie iarna).

Eram curios totusi daca exista cineva cu o proba ceva mai lunga (min. 2-3 ani) a variantei asteia de prindere, sunt convins ca un sezon, doua este ok, dar mi-e teama ca in timp, datorita solicitarilor (vorbim totusi de un element supus rafalelor de aer cu viteza de ~90-100 km/h, plus vibratii, socuri) gaurile alea in tabla de 0.5  incep sa se largeasca, de spuma nu mai zic ... Ca daca nimeresti traversele de lemn, e super-ok, nu pot nega.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.