Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

533 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Marius11

Buna ziua tuturor hi, nu stiu daca s-a mai spus, dar vreau sa lipesc un panou fotovoltaic de 180 w pe plafonul rulotei.

A mai facut-o cineva? Cu ce?

 

 La indrumarea unui rulotist am lipit un exemplar (cu sicaflex -11 fc) pe coltarele dedicate si pe A2 am ramas fara panou.

Doamne ajuta ca nu s-a intamplat nimic mai grav!

 Va multumesc si astept ceva raspunsuri dar fara gauri in plafon, am ceva amintiri neplacute cu infiltratia!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

E bine de stiut intamplarea ta!/.;

Si eu dupa ce l-am montat am verificat dupa vreo 3 zile si am observat ca nu sa lipit in totalitate cu Sikaflex 252 alb cei 2 suporti din fata!

Probabil suportul fiind fara rugozitati siliconul nu adera bine, chiar daca am curatat cu primar!

 

Asa ca: Mare atentie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Te salut Marius,

in primul rand trebuie sa-ti spun ca e bine sa montezi panoul pe doua profile de Al care daca ai margine la rulota sa le ancorezi in punctele de rezistenta a rulotei iar pentru cabluri sa folosesti o pipa de coborare speciala pt rulote. Ideea este cu cat mai putine gauri in rulota cu atat mai bine! In rest spor la treaba si daca mai ai neclaritati intraba !

PS . Daca folosesti silicon pentru etansare sa cauti rezistent la UV!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius11

Are pipa pusa dar panoul fiind lipit la colturi mi sa parut a fii ok , cu 80km/h s-a desfacut si zburat.Nu vreau cadru improvizat.

Daca nu statea prins cu coltare dedicate de ce le-au inventat?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius11
20 minutes ago, Drinovan Ovidiu said:

E bine de stiut intamplarea ta!/.;

Si eu dupa ce l-am montat am verificat dupa vreo 3 zile si am observat ca nu sa lipit in totalitate cu Sikaflex 252 alb cei 2 suporti din fata!

Probabil suportul fiind fara rugozitati siliconul nu adera bine, chiar daca am curatat cu primar!

 

Asa ca: Mare atentie!

Am curatat, am verificat, era lipit, cand am plecat (la 1 sapt.)a zburat. Ceva adeziv special? ma gandeam la silicon ptr. parbrize.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Stimati colegi , in primul rand inca nu am panou voltaic DAR am inceput sa le comand pe rand, adica, prima data regulatorul , dupa aceea panoul, coltarele.......panoul il voi monta fix pe rulota , fara sa dau gauri sou alte minuni si m-am gandit ca cele 4 coltare din plastic le voi lipi cu solutie de lipit fibra de sticla , iar  marginile coltarelor le voi inveli si pe ele cu o banda de fibra lucru ce le va spori etanseitatea...zic eu:ascratch:

Nu stiu daca fac bine sau rau dar m-am gandit la acest procedeu atinci  cand am abservat ca la compartimentul , , sifonier" din rulota , un perete juca in suruburile cu care era prins de corpul rulotei iar distanta dintre peretele despartitor  si corpul rulotei era de 3-5 mm.

Am reconstruit peretele de sus pana jos cu fibra de sticla , am pus 3 straturi si la uscare e ceva beton armat,  nici o piesa nu mai joaca la vibratii.

Incercarea moarte na're:ascratch:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Probabil trebuie silicon elastic si cu propietati de lipire!Ce am vazut eu ar fi Sikaflex 252, Nu recomand sa se foloseasca altceva mai ales lipci dur, casabil, deoarece tabla e vopsita si mai si lucra vara, iarna marindu-si sau micsorandu-si dimensiunile.

 Marius cand s-a desprins de acoperis a mai ramas agatat in fire?biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Draghiciu Dumitru multumesc pentru ideea de a lipi panoul voltaic direct pe rulota fara a mai folosi coltare.

Luat de val chiar nu m-am gandit si la acesta posibilitate.

 hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Pai a zburat ca ai lipit cu ce nu trebuie, F11C e pentru etansare,   nu e pentru lipire. Foloseste  252 si primerul special si nu o sa mai zboare nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Dragi colegi ,

pentru a lipi cu succes si sa aiba durata in timp incercati sa gasiti silicon rezistent UV de la firmele ce fac hidroizolatii cel cu care se lipeste EPDM (cauciuc sintetic) este negru la culoare si are elasticitate ff mare pentru a rezista  la vibratii si la soare. Eu acum ceva ani am folosit Prelasti silicon epdm, se poate sa se mai gaseasca pe piata dar revin si spun ca prindetea mecanica e sfanta ! Spor la treaba si sa ne auzim cu bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Marius11 Exact aceiasi lucrare vreau sa fac si eu saptamana viitoare, sa-mi fixez permanent panoul pe rulota...defapt 2 panouri, de 90 si 100W

Cu cateva suruburi de 6 mm le prind de niste corniere de aluminiu cu latura de 30 mm, apoi cu acest adeziv lipesc permanent cornierele de plafonul rulotei...

Pentru cabluri am deja montata o pipa cu piulita si garnitura de strangere pentru etansare,  prin care am tras si cablul de la antena radio...

Am vazut la Dedeman acest adeziv de la Sika, credeti ca e mai bun decat cel pe care-l am eu si la care am facut referire mai sus? :ascratch:

:-)

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

@Daniel-P cu 710 pe care l-ai dat exemplu o sa iti zboare de pe rulota. Ala nu e pentru lipit. Ramane moale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da, 710 il aveam p-acasa si ma gandeam sa-l folosesc...:ascratch:

O sa cumpar Sikaflex 252, care vad ca e recomandat pentru lipirea metalelor...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai tot pe Exis vad la "raionul" de panouri fotovoltaice Sikaflex 252 pentru fixare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am vazut si eu...Dar de asta de la Dedeman ce ziceti colegi, a folosit cineva ? :ascratch:

E la jumatate de pret fata de 252 si scrie ca e recomandat la lipirea suprafetelor de aluminiu.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

Nu mai faceti artificii , cumpărati doar ce trebuie . Primerul și bondingul sunt importante, la fel si pregatirea suprafetelor.

Dacă credeti ca va depăseste, nu este o rusine sa apelezi la cei ce se pricep.

Lipirea unui panou ( manopera ) este mai ieftina decit un panou.

 

P S  Cîti dintre voi nu s-au plîns că le-au cazut plombeletamptamptamp.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG
1 hour ago, Daniel-P said:

Am vazut si eu...Dar de asta de la Dedeman ce ziceti colegi, a folosit cineva ? :ascratch:

E la jumatate de pret fata de 252 si scrie ca e recomandat la lipirea suprafetelor de aluminiu.../.;

Salut Daniel ! Eu am lipit panoul meu de 180w/24v cu acest SikaBond si este foarte ok.

DAR !!!! pe langa acest adeziv eu am bagat fara jena la bucațile de cornier de aluminiu si pocnituri atat in rama panoului cat si in plafon si vreau sa zic ca moarte n-are.Inainte am șmirghelit locul pe plafon de vopsea si am curațat cu nitrodiluant.

Pana acum nu am avut probleme si sint sigur ca nu o sa fie pentru ca stiu ca-i facuta de mana mea.

20160301_231915.jpg20160220_150613.jpg20160220_150703.jpg20160220_150726.jpg20160220_150736.jpg20160221_140203.jpg20160221_140239.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Daniel-P despre adezivul de la Dedeman, nu este rezistent la UV, cu toate ca se 
foloseste si la exterior !!  :ascratch: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Eu recomand varianta pe care am adoptat-o eu (fireste biggrin), adica montarea panoului pe bare (tip portbagaj; am prezentat si ilustrat). Avantaje: nu se gaureste plafonul, se realizeaza ventilarea panoului prin spatiul dintre el si acoperis, nu va "zbura" decat impreuna cu rulota biggrin, poate fi inlocuit foarte usor si nedistructiv.

Lipirea este riscanta dat fiind ca tabla (subtire !) de pe acoperis nu face corp comun cu sandwich-ul plafonului. Se poate constata ca "face valuri". Cred ca ceea ce este lipit pe ea (oricat de profesional), va ceda in cele din urma (lipiciul, suportul sau chiar tabla) prin oboseala materialului. Deasemenea metoda lipirii, mai ales aplicarea directa a panoului, nu confera posibilitatea racirii (fapt deloc de neglijat avand in vedere efectul negativ in randamentul electric).

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumesc tuturor pentru sfaturi...O sa mai studiez problema si ma voi gandi bine, ca in final sa iau cea mai buna decizie...:-)

Dar pana atunci, poate mai vin si alti colegi cu alte idei sau solutii...mai asteptam /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
25 minute în urmă, Mihnea Stoenescu a scris:

 

Lipirea este riscanta dat fiind ca tabla (subtire !) de pe acoperis nu face corp comun cu sandwich-ul plafonului. Se poate constata ca "face valuri".

 

asa este, cand am schimbat trapa, tabla de pe acoperis flutura vesela in jurul gaurii

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius11

Am vazut un filmulet la americani , tot cu "Z" din aluminiu dar prinse cu holtzsurub in plafon (gaura+adeziv+z+holtzsurub=stranse+adeziv=sa nu se infiltreze).

Cred ca este mai bine cu rama

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iri

Si eu ma gandeam la un panou dar flexibil (e mai usor) si sa-l mut de colo colo.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Cred ca am mai pus acest filmulet pe aici pe undeva, nu mai stiu...

Mie mi se pare foarte practic

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.