.Vizitator..

Sa nu fiti destepti ca mine

11 postări în acest subiect de discuţie despre Sa nu fiti destepti ca mine

Sa nu fiti destepti ca mine

.Vizitator..

Neavand dibacia necesara de a manevra rulota pentru a o aseza optim sau macar pentru a o urca pe un nivelator (pe care-l am sub forma de scanduroi), am fost destept si mi-am luat un cric hidraulic, cel mai mic gasit. Si ma mandream in sinea mea, cat sunt de destept si altora nu le-a venit ideea asta.

Ajung vineri noapte la mare, parchez prost ca de obicei, leg iar rulota, dau un tur de camping ca sa ajung in aceeasi pozitie dar cu un metru mai lateral si, bineinteles, parchez tot prost. Uit sa verific daca e drept, dezleg iar masina si-mi dau seama ca groapa in care m-am bagat e chiar mare.

Da, dar am cric!

Cricul nu incape sub lonjeron sau cum s-o chema bucata de punte plana. Nu vrea, neam !

Dar incape cu chiu, cu vai, sub teava rotunda a puntii. De incaput incape, dar nu sta drept si, in plus, sta pe bara rotunda...

Gasesc o pozitie mai spre verticala si incep sa ridic cate 1 cm, sprijinind la fiecare etapa si picioarele rulotei pe sol.

Dupa vreo cateva etape dinastea plictisitoare si sportive (timp in care sotia se bagase in masina la caldura, iar eu faceam ture in jurul rulotei si sub ea), ridic dintr-un foc vreo 3-4 cm si... pleaca rulota devale, cu cricul rasturnat!

Norocul meu ca a plecat in partea opusa mie, ca altfel imi prindea bratul aflat dedesubt.

Bineinteles ca a ramas atarnata pe picioare si n-am stiut cum s-o dau mai repede jos.

Partea buna a fost ca in noua pozitie, sub punte s-a nimerit sa fie mai plan si, in plus, am reusit sa strecor si o scandurica intre teava rotunda si cric.

Dupa care am reluat operatia cu mare bagare de seama.

Deci, cricul nu prea e bun pt chestia asta. Iar cricul meu, nu e bun nici pt altceva, fiind prea inalt sau puntea prea joasa.

Dar mai studiez...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

:) :) :)

O intamplare tragi-comica, dar oricum, esti plin de umor.

Daca ar fi un clasament in forum referitor la postari ce ne aduc zambetul pe fata, ai candida la primul loc alaturi de  Mihai Tanase.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Pentru ce vrei tu sa faci are lumea rampe de echilibrare care nu sunt nici scumpe si au fost inventate in acest scop!

Problema Romanului este ca (nu degeaba canta nenea ala NOI SUNTEM ROMANI) este ca vrea sa faca din ***** bici si sa mai si puste cu el.

Daca iti procurai un set de rampe o echilibrai in scurt timp si fara cric-uri si alte improvizatii.

Aviz amatorilor care mai incearca asa ceva se poate lua un exemplu din patania colegului nostru.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Trecand peste partea comica a povestirii lui "Sadoveanu"  biggrin se vede ca omu' nu are experienta, asa ca nu i se poate reprosa mare lucru .

El a vazut in solutia "cric" rezolvarea problemei echilibrarii rulotei , dar nu a intuit ca locurile de campare nu sunt ca pe asfalt , drepte , frumoase , ca in palma, si nu avea de unde sa stie asta pentru ca este la categoria "bibani".

Lasa coane , ca o sa ai ce povesti nepotilor .

Daca va mai aduceti aminte , am spus ca experienta nu se cumpara la kilogram din piata ci se catiga in timp ; ca timpul este mai lung sau mai scurt depinde de la individ la individ .

Judecand tehnic , eu zic ca la rulota lui George ori nu a tras frana de mana , ori nu i-a tinut frana de mana daca atras-o.

Daca punea niste pene ( sau pur si simplu niste pietroaie) la roata din partea opusa , nu ii mai pleca rulota de sub ochi.

Eu , ca regula generala , nu decuplez rulota daca o urc pe cale de nivelare decat daca am lasat jos picioarele , sau cel putin unu in fata si unu in spate, pana nu verific frana de mana sa fie trasa , si pana nu pun o pana de franare la una din roti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Degeaba tragi frana de mana ca nu rezolvi problema mai ales cand ridici o parte a rulotei si daca pui cale la o parte fuge cea in care lucrezi deci nu sunt scuze.Scuze apar in faptul ca daca este nou in domeniu si nu are habar de ce se poate intampla.

Varianta cu rampele de echilibrare este buna dar si acolo ai nevoie de penele de blocaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Radu

Eu zic ca fara imagini nu are rost postarea  tw

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Bine ca nu a cazut pe el, ca atunci chiar faceau unii poze.

Un lucru foarte important care a fost omis acolo este ca nu se monteaza niciodata cric-ul pe suprafata rotunda datorita faptului ca punctul de sprijin sau suprafata de contact este foarte mica.

In alta ordine de ideii daca tot faci o inginerie de genul ala sau in orice alta situatie similara (chiar si in conditii normale de utilizare) poti pune o bucata de scandura intre cric si obiectul de ridicat lucru care creste foarte mult aderenta si in plus protejaza si suprafata de contact, asta este bine de stiut in viitor de toata lumea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Acum sa nu te supar eu, daca erai baiat destept cautai pe gogule si gaseai rampe.Eu am de vanzare pe Tocmai.ro si OLX ceva dar au fost mai multe modele care bine inteles au plecat.

Pretul acestor rampe este mult sub incercarea ta de a rasturna rulota sau situatia , ma rog.

Toata lumea stie ce sa faca pana la proba contrarie, fapt dovedit si de tine.

In primiul rand nu decuplezi masina pana nu ai stabilit rulota la nivelul la cere vrei, nu ai tras frana de mana si nu ai pus cale la roti in ambele parti ale pulotei si ambele parti ale rotii mai ales in situatii in care ai fost tu.Acum sa o luam in alta ordine de idei, daca ne zgarcim sa dam banii pe cale si incercam cu o piatra ar fi bine ca macar sa nu fie ceva rotund, mai bine o caramida.Daca in acel moment ai pus calele si ai saltat-o si din picioarele ei(calele rulotei)macar sa o vezi ca are tendinta sa se ridice de la sol nu mai pleaca nicaieri si atunci te risti sa decuplezi masina(aia in cazul ca te incurca cu ceva)

Data viitoare vezi sa nu incerci asta pe un deal mai mare ca poate alergi mai multisor pana o prinzi sau fereasca doamne doamne se urca in portbagajul masinii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Pai vezi ca si eu le pazesc pe GOGULE ca asa zicea Eugen ca sunt tare scupm si de atunci stau cu coada de lopata la indemana :)

Acum mai in graba sau nu trebuie pus cala in ambele parti ca nu are decat 2 roti si apare tendinta de rasucire mult mai mare decat la 4 roti.

Pe viitor sti ce ai de facut ca tot patitul este priceput, dar sa mai invete si altii din patania ta ar fi bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Nu acolo cred ca era varianta cealalta "cineva trebuia sa o faca si pe asta" si se pare ca tu ai fost  :) :) :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

App n-am crezut si nu cred o clipa ca cineva poate face asa ceva inainte de calarea rulotei pe un teren denivelat ( dazlegat rulota din carlig), o dezlegi , indrepti masina dar o agati din nou, ( pietre , bolovani in loc de pene la roti, ridicat rulota cu cric fixat sub puntea cu profil circular, ) si daca interpuneai o scandura intre cric si punte tot circular era profilul si tot cu puncte putine de sprijin era, cei drept nu asa alunecos ca fier pe fier.

Inclin sa cred ca tu " asa sugubat cum esti "vrei doar sa fie asa ca o lectie drept exemplu pentru "ageamii ".

App eu nu am plecat din curte cu rulota pana ce nu am avut in dotare printre altele in scopul calarii rulotei si aducerii in pozitie orizontala ( boloboc, chiar 2 am, 2 pene de plastic pentru blocarea rotilor ce au fost de fapt in inventarul rulotei, un plan inclinat ce se foloseste mai mult la campere, dar nu strica nici in dotarea rulotei, mai multe bucati de scanduri si scandurele pentru interpunerea intre cale si sol si cateva taiate din scandura groasa in forma de pana daca nu sunt suficiente cele de plastic).

Cat despre afirmatia colegului ca spuneam eu ca e "tare scump " ? cam asa este , mai are altii mai scumpi decat el , numai ca si in cazul lui se miroase de la o posta un grad ridicat de " avaritate si zgarcenie " atunci cand este vorba de vanzare produse sh. Sunt pline site-urile cu vanzari de produse sh, la persoane care stiu ce vand si ce pret ar trebuii sa aiba produsul vandutsi cu care se poate discuta. Nu am cumparat pana acum si nu o voi face nici de acum incolo un produs sh supra evoluat

N-as fi reluat si n-as fi spus nimic in legatura cu asta daca nu m-i s-ar " fi ridicat la fileu " subiectul off-topic de altfel . Scuze administratiei !

Numai de bine !  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.