Viorel C.

Presiunea in anvelope

45 postări în acest subiect de discuţie despre Presiunea in anvelope

Presiunea in anvelope

NRLaurentiu

In cazul meu, la RAR au trecut ceea ce era montat pe rulota, respectiv la marime si indici sarcina si viteza. In sistemul lor era deja modelul meu de rulota, asa ca nu stiu daca valorile au coincis.

Eu am pus anvelope cu marimea originala, dar cu indexul de sarcina cat mai mare. Insa fiind C-uri, ele deja au acest index mare, arhisuficient pentru MMA-ul rulotei.

Cauta C-uri pentru rulota ta, iar pe ele va fi trecuta si presiunea. Introduci valorile pe site-ul recomandat si afli cu cat le umfli in cazul tau particular. La mine, pentru anvelopele mele (165/R13 94/92R si max. 65 PSI) si MMA rulota de 1.000 Kg a reiesit o presiune de 3, 2 bar sau 49 PSI.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Calin Andritoiu

Cred ca ar fi timpul sa schimb si eu anvelopele. Dar (ca intotdeauna, exista un dar...), nu stiu ce sa fac.

In cartea de identitate e trecut 175/70R13 82T. Ma bate gandul sa le schimb cu 175/80R13. Cred ca C-uri. Diferenta intre razele celor doua e de aprox. 17, 5 mm, ceea ce inseamna ca as castiga 17, 5 mm la inaltimea rulotei in dreptul osiei, adica... aprozimativ 2 cm la spatele rulotei.

Pentru mine, pe malul Dunarii, cei 2 cm ar fi aur curat! Ar putea fi diferenta intre a lovi sau a nu lovi partea din spate a rulotei!

Dar! Credeti ca influenteaza cu ceva comportamentul rulotei in mers??? Parerea mea e ca diferenta nu e foarte mare, la lungimea rulotei 2-2, 5 cm mai inalta la partea din spate nu cred ca ar trebui sa fie o problema.  

Voi ce parere aveti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Marian

Salutare, voiam să vă întreb legat de presiunea din anvelope. Pe rulota am anvelope dimensiune 175R13C. Câți bari sunt necesari pentru aceasta și daca este mai bun azotul in loc de oxigen atunci când se umfla. Va întreb pentru că pe rulota și nici pe anvelope nu sunt afișate aceste valori cu barii necesari. Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ionut Marian, ai citit prima pagina? Sau ai mai cautat pe forum?

Eu nu cred... Aici ai raspunsul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Marian

Multumesc frumos! Daca ma puteti ajuta cu Max Tyre Pressure (PSI), am achizionat anvelope NANKANG CW-25 COMMERCIAL 175R13C 97/95Q si nu am observat sa scrie ceva pe acestea. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Pe orice anvelopa din ziua de azi sunt scrisi parametrii acesteia, fie pe fata vizibila a anvelopei fie pe partea nevazuta. In functie de acestia, precum si de greutatea rulotei (MMTA), calculati presiunea cu care trebuie sa le umflati.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare, nu știu ce presiune sa bag in rotile rulotei, am niște cauciucuri mixte GOODRIDE  RP28 175/65/ r14 ( nu sunt C-URI ) :)

Rulota are 1200KG MMA, nu am găsit nici pe site la producător ceva informații, am găsit pentru un model asemanator și spune ceva de 3 bar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ursu Florin, ce exemplu dai?! :) In calitate de moderator ar trebui sa stii ca s-a discutat recent (este scris chiar mai sus!) si ca am mai facut de cateva ori referire la un site unde fiecare isi calculeaza presiunea.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@NRLaurentiu din păcate nu imi funcționează acel site :)

Ca sa răspund și la întrebare, am

citit ce scrie mai sus și in calitate de moderator nu trebuie sa știu fiecare topic discutat pe forum, as vrea dar nu am timpul necesar.

Nu găsesc date despre anvelopele acestea, nici nu as vrea sa le schimb, sunt ca noi.

65310552-66EB-4A67-9E3A-BAB5DC4E62C1.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Functioneaza, insa ai activ un blocker pe telefon si de aceea nu se deschide pagina.

 

Daca-mi dai parametrii, iti pot spune imediat ce presiune ai nevoie.

 

Clipboard02.jpg.33b676358caa927d0d809633ef43694f.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Greutatea o știu, dar PSI nu, o sa ma uit pe cauciuc dacă scrie :) Dar din ce știu nu e trecut nimic de genul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
2 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

Dar din ce știu nu e trecut nimic de genul.

Orice anvelopa, oricat de veche ar fi, are trecuta presiunea. Daca nu ai gasit online, sigur vei gasi scris pe ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 2 ore, NRLaurentiu a scris:

Orice anvelopa, oricat de veche ar fi, are trecuta presiunea. Daca nu ai gasit online, sigur vei gasi scris pe ele.

Am găsit, 44PSI :) 

Rulota 1200MMA

0615A1B3-F059-42F1-85EC-ED2772F6E4D8.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Atentie ! Scrie Maxim load ! ADica maxim suportabil .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pai MMA rulota 1200, greutatea ei vreo 900kg, nu cred ca depășesc 200kg încărcătura :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Nu se refera doar la greutate , se leaga si de presiune , adica presiune maxim admisa , dar nu se recomanda utilizarea cu presiunea aceea .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ursu Florin:

 

43 PSI/2, 96 Bar

 

Dar, atentie mare! Indicele de sarcina este 91! Sunt anvelope simple, pentru autoturisme! Stiu ca ai zis ca nu sunt C-uri, dar grija mare!  Ele sunt in parametri pe la circa 400-450 Kg (incarcarea maxima la un auto obisnuit, pe spate). La circa 500-550 Kg pe care le vor suporta permanent la tine, ele deja sunt in sarcina mare (inca in parametri, dar la limita lor superioara). In plus, nu au ranforsarea laterala specifica celor cargo.

 

Pentru circa 4 mil. eu nu as risca, chiar daca sunt noi. Le vinzi si mai reduci investitia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

Am incarcat eu un excel. Arata si energia aproximativa utila dintr-un acumulator.

 

presiune roti.xls

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 9 ore, NRLaurentiu a scris:

@Ursu Florin:

 

43 PSI/2, 96 Bar

 

Dar, atentie mare! Indicele de sarcina este 91! Sunt anvelope simple, pentru autoturisme! Stiu ca ai zis ca nu sunt C-uri, dar grija mare!  Ele sunt in parametri pe la circa 400-450 Kg (incarcarea maxima la un auto obisnuit, pe spate). La circa 500-550 Kg pe care le vor suporta permanent la tine, ele deja sunt in sarcina mare (inca in parametri, dar la limita lor superioara). In plus, nu au ranforsarea laterala specifica celor cargo.

 

Pentru circa 4 mil. eu nu as risca, chiar daca sunt noi. Le vinzi si mai reduci investitia.

Mulțumesc, iau in calcul schimbarea anvelopelor dar după concediu probabil, acum nu mai este timp, sper sa nu am probleme, au avut presiune 3.5 bar, le-am scăzut la 2, 9 astăzi.

Asa a venit din Germania, eu am mai făcut ceva km cu ea prin țara, nu au fost probleme.

Multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.