Vlad Iliescu

Compatibilitate camera marsarier Garmin

5 postări în acest subiect de discuţie despre Compatibilitate camera marsarier Garmin

Compatibilitate camera marsarier Garmin

Vlad Iliescu

Va salut, am un gps Garmin Camper 770.

El este imperecheat cu o camera de marsarier BC30 montata pe rulota si cu o camera BC40 montata pe o autoutilitara.

Ma gandesc sa las gps-ul permanent pe utilitara si sa cumpar inca unul pentru masina cu care trag rulota.

Modelul pe care il doresc este Garmin Camper 795. Acesta nu are in lista de camere compatibile modelul BC30.

Intreb daca stie cineva CONCRET, daca intr-adevar camera BC30 nu este combatibila cu gps-ul 795? Dupa parerea mea, este tot o transmisie wireless pe 2, 4 GHz si ar trebui sa mearga. Nu imi dau seama daca o fi vreo codare sau alta opreliste.

Incerc sa aflu un raspuns sigur, ca sa nu fiu nevoit sa cumpar in afara de gps si o camera noua.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

@Vlad Iliescu , din ceea ce scrie aici, sunt mai multe diferente intre modelul vechi BC 30 si cele mai noi (BC 40 si BC 50), atat in lantul transmisiei (da, e WiFi, dar hardware-ul e diferit, amplasare emitator - receptor etc.), dar si rezolutia maxima a fiecareia 240p vs. 720p. Mai departe, nimeni nu cred ca are combinatia asta (vechi cu nou) ca sa ai 100 % credinta ca (nu) le poti cupla. In functie de unde achizitionezi GPS-ul si cat este transportul, comanda-l fara camera. Daca merge cu BC30, nu mai comanzi BC50, iar daca nu merge, comanzi ulterior BC50, pierzi doar pretul transportului si timp.

 

Am cautat informatii pe Garmin US, nu RO, versiunea locala e... no comment! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

M-am documentat și eu destul de mult, știam diferențele. 

BC30 transmite printr-un modul, iar recepția o face un alt modul, aflat pe firul de alimentare al gps-ului. Probabil că semnalul întra în gps prin fir, nu wireless. Firul are mufa mini usb la Camper 770 și usb-c la Camper 795. Ma întreb dacă incompatibilitatea se rezumă la această mufă sau e ceva mai complex.

Adică dacă aș alimenta noul gps prin firul vechiului gps + adaptor mini usb - usb c, oare ar funcționa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

IMG-20230330-WA0018.thumb.jpeg.d534c142c7cd030f7088a721b9f5d2d3.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Vlad Iliescu , intre GPS-ul nou si cablul de alimentare a camerei BC50 (care are si emitatorul intercalat), conexiunea este doar WiFi. De aici eu trag concluzia ca priza USB-C de la noul GPS e acum doar pentru alimentare si transfer de date, nu si receptie semnal video digital (semnal video dat de vechiul fir cu receptor de la BC30). Insa ar putea fi posibil sa receptioneze direct semnalul WiFi dat de cablul de alimentare al camerei BC30, fara a mai pune acel fir-receptor. Depinde insa daca protocolul de conectare WiFi (proprietar, specific Garmin) a ramas acelasi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.