George Luci

Apa in compartiment butelie

7 postări în acest subiect de discuţie despre Apa in compartiment butelie

Apa in compartiment butelie

George Luci

Salutare!

Apa imi patrunde bine in compartimetul buteliei, prin partea de sus dar si pe jos sunt probleme cu acumularea apei sub cheder.

Usa strange binisor pe cheder, care nu pare sa fie foarte vechi si uzat, dar iese destul de usor de pe sina care este si ea uda. La partea de sus intre balamale, exista si o garnitura/cheder de inchidere a golului exterior dintre usa si rama.

 

Rulota este Eifelland Holiday 2003.

 

Oare sa nu fie original chederul (cel din poza)?

Ce cheder aveti la astfel de usi? 

 

Am incercat o rezolvare rapida prin inlocuirea chederului cu unul universal auto cu profil asemanator, care intra foarte fix pe sina si un pic mai gros, astfel ca usa stange mai bine chederul.

Am pus si un anti-picurator deasupra. Problema nu s-a rezolvat. In partea de jos e bine, nu mai urca apa pe sub cheder inauntru dar pe sus tot intra.

 

IMG_20230202_170136.thumb.jpg.ff96793cc272cea1df97f6179d2ddc63.jpg

IMG_20230201_173517.thumb.jpg.310f3cc40428a3bb039bca966538646c.jpg

IMG_20230123_165613.jpg

IMG_20230202_170355.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu-Betty
în urmă cu 5 ore, George Luci a scris:

Am pus si un anti-picurator deasupra.

Servus Luci❗️

Nu cred că a fost o soluție asta, pentru că ai rezolvat problema... eventual doar în staționare. 

În mers apa se acumulează sub anti-picurator și dacă ghederul e problema, va intra și mai multă apă. 

Poate ca problema ta să fie chederul, poate nu, ca urmare trebuie să urmărești și să depistezi cu exactitate pe unde pătrunde apa, pentru a putea rezolva problema.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Poate se infiltreaza pe sub cheder.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@George Luci o problema destul de intalnita la acest tip de usi. Verifica daca balamabebe nu si-au facut joc si planeitatea usii la inchidere.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Luci

@Bogdan C. Am verificat balamalele si nu au joc deloc.Am verificat planeitatea usii si am gasit colul dreapta jos iesit in afara 5mm fata de rama, asa ca am reglat asta din incuietoare.    Multumesc de sugestie.

@Costin Lipan Am reinstalat chederul "original" - cel gasit pe rulota si l-am strans bine pe sina. Urmeaza sa studiez mai indeaprope problema sperand sa gasesc exact cum si pe unde patrunde apa, asa cum bine sugereaza @Ovidiu-Betty .  

Anti-picuratorul isi face treaba bine la ploaie usoara sau la topirea zapezii de sus, mai ales cand usa e deschisa, dar sunt de acord ca nu este o solutie pentru problema. 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@George Luci poate o sa razi, dar hai sa ti-o zic si pe asta. Golesti compartimentul de butelii si intri inauntru inarmat cu un marker. Cineva care e inarmat cu o lanterna te inchide inauntru si va plimba lanterna pe langa perimetrul usii, iar tu vei marca zonele unde se vede lumina. De preferat seara. Este posibil ca chederul sa fie calcat neuniform. Poti incerca montarea chederului invers.

 

Bafta!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Sa ai in vedere si inlocuirea garnisajului de la sine, deoarece al tau e dus si pot aparea neplaceri grave.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.