Andrei Preda

Schema transformator

6 postări în acest subiect de discuţie despre Schema transformator

Schema transformator

Andrei Preda

Buna ziua . 

Caut schema acestui transformator de la un hobby 440. 

Doresc să-i montez baterie si panou solar . 

Tot caut dar nu gasesc schema acestuia. 

Ma poate ajuta cineva ?

Mulțumesc 

IMG_20230117_110049.jpg

IMG_20230117_105900.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Am avut si eu pe Hobby si nu ai ce face cu el. Arunci transformatorul din el, ca sa nu care greutate aiurea dupa tine.

Firele cu alb si rosu sunt cele de 12V.  Pui bateria unde vrei si tragi de la ea plus si minus la firele cu alb si rosu.

Bateria o incarci din panoul fotovoltaic cand ai soare, iar pentru cand nu ai soare iti montezi un incarcator de la 220V la 12 V legat direct pe bornele bateriei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Preda
3 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Am avut si eu pe Hobby si nu ai ce face cu el. Arunci transformatorul din el, ca sa nu care greutate aiurea dupa tine.

Firele cu alb si rosu sunt cele de 12V.  Pui bateria unde vrei si tragi de la ea plus si minus la firele cu alb si rosu.

Bateria o incarci din panoul fotovoltaic cand ai soare, iar pentru cand nu ai soare iti montezi un incarcator de la 220V la 12 V legat direct pe bornele bateriei.

multumesc, ma gandeam sa-l pastrez pentru campare si am 220 v , pentru off montez panou .

deci imi recomanzi , fara 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu iti da curent continuu redresat,   cand pui leduri o sa flicare. Daca stai pe becuri cu incandescenta atunci poti sa il pastrezi dar trebuie sa il izolezi cu un releu de baterie ca sa nu o faca praf.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Andrei Preda si eu am unul similar, poate chiar identic. Am scris aici cum am modificat instalatia. Am pus becuri cu led peste tot si nu palpaie nimic.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Am eu manualul - Hobby 2005. Dar nu prea e manual. 2 foi ratacite, fara nicio schema. Doar cateva cuvinte ca ti se aprine LED rosu daca se arde vreo siguranta si ca sa fie amplasat intr-un loc ventilat. Deci, inutil.

Nu am probleme cu flicaritul becurilor LED.

Si eu iti recomand sa izolezi bateria de transformator. Mai ales daca folosesti baterie gel, AGM. Nu va sti sa o managerieze si o va strica. Eventual foloseste un incarcator inteligent care stie sa incarce corect daca nu vrei sa o incarci exclusiv solar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.