Radu Catalin

Remorca/cort (tip Camp-let, Raclet etc)

15 postări în acest subiect de discuţie despre Remorca/cort (tip Camp-let, Raclet etc)

Remorca/cort (tip Camp-let, Raclet etc)

Radu Catalin

La mulți ani tuturor !

     De ceva vreme ma bate gândul sa-mi iau și o remorca-cort. Pentru ieșiri scurte/mobilitate.

      Inițial m-am gândit la un cort pe plafon, însă după un studiu îndelungat al diverselor modele și preturi am ajuns la concluzia ca nu mi se potrivește. Nu merg în zone chiar atât de sălbatice/izolate și utilizarea unui asemenea cort îmi reduce mult din confortul la care nu sunt dispus sa renunț intr-o asa mare măsură.

     Dacă sunt printre noi persoane care au deținut un cort-remorca,  subliniez au deținut, as dori sa aflu părerile "contra".

      Pe cele "pro" le am deja în minte. Sunt la curent și cu unele "contra" - ale soției 😀- dar ea nu a avut un asemenea cort 😀, de aceea ma interesau părerile "contra" a celor care chiar au avut și s-au folosit de o asemenea jucărie.

Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Mesajul la intrebarea domnului Catalin Radu a fost sters de cineva si as dori sa stiu de ce a fost sters. Daca am gresit sa mi se comunice nu sa fiu cenzurat fara nici un motiv. Ca nu ii place cuiva de mine are mai putina importanta dar este incorect fata de Catalin Radu care asteapta un raspuns pe care nu are cine sa il dea.

Rog un moderator sa imi dea un raspuns

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

A fost sters un numar de telefon lasat de dvs. nu un raspuns…, sau ati raspuns acestui coleg si nu am vazut noi ?

Pe acest forum se discuta in scris, din pacate…

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
48 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Mesajul la intrebarea domnului Catalin Radu a fost sters de cineva si as dori sa stiu de ce a fost sters. Daca am gresit sa mi se comunice nu sa fiu cenzurat fara nici un motiv. Ca nu ii place cuiva de mine are mai putina importanta dar este incorect fata de Catalin Radu care asteapta un raspuns pe care nu are cine sa il dea.

Rog un moderator sa imi dea un raspuns

 Răspunsurile ar trebui să fie constructive pentru forum. Și sunt și alți colegi de pe forum pe cine interesează  răspunsurile pe întrebările lui Radu Cătălin. Dacă aveți experiență și răspunsuri scrieți în câteva rânduri care va fi de folos nu numai pentru inițiatorul topicului.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Radu Catalin eu am detinut o remorca cort Camp-let 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin
în urmă cu 6 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Radu Catalin eu am detinut o remorca cort Camp-let 

Ma bucur ca a mai avut cineva... și ceva pareri "contra" puteți sa exprimați? Bineînțeles aici, pe forum. Mulțumesc 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

https://www.marktplaats.nl/v/caravans-en-kamperen/vouwwagens/m1927902143-paradiso-grande-vouwwagen-omgeving-dordrecht

https://www.marktplaats.nl/v/caravans-en-kamperen/vouwwagens/m1925341481-paradiso-vouwwagen-vouwcaravan-retro

Salutare ,  

 

Deschide link ul de mai sus si poti vedea cea mai buna varianta a unei remorci pliabile .

Variantele care au cortul de jur - imprejur sint mai greu de montat .

Se gasesc destul de rar , in Olanda , au pina in 750 kg , deci nu vei primi numere de export sa poti veni cu ea pe roti in cazul in care o cumpaei de acolo .

Trebuie sa o pui pe un trailer . 

Destul de rezistente si majoritatea tinute in garaje , fiind in conditie buna .

Preturile pot ajunge si la 3000 euro pentru variantele mai noi .

In momentul de fata nu se mai fabrica .

Nu am folosit o astfel de remorca sa-ti pot da mai multe informatii dar sper ca din poze poti trage concluziile de care ai nevoie .

 

Un an nou cu bine tuturor !

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Nu am avut niciodata o astfel de remorca. Insa am mers ani al rand cu cortul Imi aduc aminte ca nu puteam strange cortul din locatie pana pe la ora 11-12 deoarece avea roua pe el. Iar ud nu e bine sa il strangi. Daca aveam bafta sa ploua in ziua plecarii, era si mai dificil.

Banuesc ca rulota cort are tot un material texil. Veti fi dependent de ploaie, nu veti putea strange cortul pana nu se usuca, Altfel intervine mucegaiul. Imi aduc aminte ca am plecat o data pe ploaie, iat cand am ajuns acasa a trebuit sa intind cortul in fata blocului. Si avea vreo 2, 5 metrii pe 5.5 metrii ... a fost aiurea rau.

Cu o rulota normala poti pleca cand vrei nu depinzi de ploaie. Acum nu stiu cum e materialul asta de remorca cort, poate e altfel, se usuca mai repede.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin

@Roland Stanciu mulțumesc pentru răspuns. Știu despre ce e vorba la cort (am și acum 2 corturi), am și rulota de vreo 6 ani (sunt la a 2-a), dar ma gândeam la ceva între cele 2: sa am spațiu mai mare decât intr-un cort, dar sa nu fiu nevoit sa-l car în mașină.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Radu Catalin , mai cauta prin forum, ai sa gasesti cel putin doi membri care au (sau au avut la un moment dat), insa nu-ti vor raspunde pentru ca sunt prea putin activi pe forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Radu Catalin, la ce concluzii ai ajuns?

Si eu ma gandesc uneori la varianta asta dar nu ma pot hotara.

Care ar fi pt voi argumentele pro si care cele contra?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Catalin
La 20.01.2023 la 13:40, Gabriel I a scris:

@Radu Catalin, la ce concluzii ai ajuns?

Si eu ma gandesc uneori la varianta asta dar nu ma pot hotara.

Care ar fi pt voi argumentele pro si care cele contra?

Concluzia ar fi ca deocamdată ma gândesc la altceva. Mi se pare o varianta prea scumpa pt ce oferă.

Din ce am văzut, pentru ceva cât de cât ok, și ma refer la ceva după 2015-16 prețul ar fi în jur de 5000 euro +/-. E important anul pt ca materialul textil îmbătrânește și dacă cortul nu e folosit. Am văzut ceva în jur de 2500 euro, dar... cusăturile erau aproape putrezite, la îmbinări erau roase de vreme, căpătase ceva miros specific...hmmm.. poate nu le-am văzut eu pe cele perfecte și la bani putini 😀... Ce mi-a plăcut avea un preț de 7000 euro, negociabil. Era din 2020, de tip 1-2-3 (se monta/demonta extrem de rapid, nici prea mare, dar nici mic)...Dar mai mult de 2-300 euro nu lasă la preț. Și asta în Olanda 😀.  Poate dacă nu aveam rulota, merita. Însă nici nu vreau sa vând rulota...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Pt. noi “altceva” au devenit cazarile obisnuite…

Rulota mi se pare ca restrictioneaza un pic optiunile mai ales in combinatia distanta mare , timp insuficient.

Cortul pe plafon, e simpatic ca senzatie, da bine in poze dar, pt. confort , mai trebuie sa ai un pavilion sau anexa ceva. E destul de dificil de montat/ demontat de pe masina daca nu vrei sa stai cu el cocotat tot sezonul.
Oricum preturile in domeniu asta au sarit destul de mult. Sunt curios daca si cat vor cobori.

Am mai vazut la Gordigear  un model de cort dar fara remorca care se apropie de 4000 eur cu transport cu tot in Romania.

Ma gandesc, totusi sa nu imi complic existenta si sa experimentez cu un cort simplu pe sol pe cele cateva iesiri pe an in camping.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 19 ore, Gabriel I a scris:

Pt. noi “altceva” au devenit cazarile obisnuite…

Rulota mi se pare ca restrictioneaza un pic optiunile mai ales in combinatia distanta mare , timp insuficient.

Cortul pe plafon, e simpatic ca senzatie, da bine in poze dar, pt. confort , mai trebuie sa ai un pavilion sau anexa ceva. E destul de dificil de montat/ demontat de pe masina daca nu vrei sa stai cu el cocotat tot sezonul.
Oricum preturile in domeniu asta au sarit destul de mult. Sunt curios daca si cat vor cobori.

Am mai vazut la Gordigear  un model de cort dar fara remorca care se apropie de 4000 eur cu transport cu tot in Romania.

Ma gandesc, totusi sa nu imi complic existenta si sa experimentez cu un cort simplu pe sol pe cele cateva iesiri pe an in camping.

 

Eu am Gordigear. Sunt foarte multumit, il prefer rulotei. Se intinde/aduna in maxim 5 minute. Asta daca nu ai si anexa de sub el.  Daca mai si ai o marchiza ( care se poate si transforma in cort) deja spatiul e cel putin dublu ca intr-o rulota. Referitor la Gordigear, un cort cu salteaua de dormit de 2, 30 x 1, 60 m, 3 persoane, fara anexa, care e 500 e,  costa  1700 e. E cineva in Cluj care aduce, la pretul de pe site-ul oficial, plus transport 150 euro. Treaba cu marchiza care se transforma in cort, fara alte tevi suplimentare, e super. Marchiza, de 2, 5 m pe 2, 5 m se intinde intr-un minut, iar daca vrei si cort aferent iti mai ia 3 minute, pe doua laturi e sina iar pe laterale arici.  Eu las toate cort sau marchiza pe masina si iarna, sunt facute sa reziste, nu au nimic (oricum mai nou folosesc incalzire la cort si ies si cand e mai rece), singura limitare e la parcarile subterane, Rangerul cu cort deasupra, are 2, 35 m inaltime.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

image.jpeg.a9f0c38385476bad5613b7058348d488.jpeg@Cristian A ma refeream la Gordigear Taiga  la prețul respectiv.

Cred ca setup-ul tău e super pt ieșiri de weekend, mai ales ca tu ieși si destul de des.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.