Ionita George Nicu

Instalație electrica rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Instalație electrica rulota

Instalație electrica rulota

Ionita George Nicu

Bună dimineața. Am lansat o întrebare dacă cunoaște cineva modelul de rulota Liberty, dar se pare ca nimeni nu știe nimic de acest model.Ce vreau sa va intreb:rulota are 3 prize de 220v, iluminatul interior pe 12v, Are un transformator de la 220v la 12v.Il atașez în poza.Cum ma pot lega . cu o baterie sa pot folosi sistemul fotovoltaic ptr iluminat și pompa de apa.(off grid)Va atașez o poza cu cutia electrica a rulotei.Nu are nici o priza de 12v.multmesc 

IMG-20221118-WA0000.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Trebuie sa folosesti un releu de comutatie, ca atunci cand esti legat la 220V sa folosesti 12V din transformator si sa comute pe baterie cand esti OFF.

Este o chestie simpluta si nu chiar...

Cauta un electrician, daca se poate auto

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

S-a mai discutat si in alt topic. Uitati de transformatoarele astea, nu sunt bine redresate si or sa palpaie ledurile ca naiba. Izolati toroidalul din el ca sa nu bage curent ( eu chiar il scosesem de  tot ca sa scap de jumatate de kilogram),   duceti din baterie 12V la toate sigurantele de acolo ca sa folositi circuitele existente si cumparati o sursa buna de 12V ( eventual un incarcator de la lidl sau kaufland) care sa va incarce bateria cand legati rulota la 220v.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionita George Nicu

@Cornelsavu Salut, nu vreau sa încarc bateria la220v.Am panouri cu controler pentru asta.Vreau doar sa leg bateria la rulota la instalația de 12v nu sa o încarc.Cand sunt off grid sa folosesc bateria, când am 220v sa folosesc transformatorul rulotei și sa opresc bateria.ms

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Mai intai alimenteaza o banda cu led de la transformatorul rulotei si vezi daca palpaie sau nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Poate e bine totusi, cand ai 220V, sa incarci si bateria, daca tot ai posibilitatea. Sunt in Dedeman niste comutatoare rotative cu doua si trei pozitii. Am luat si eu unul cu trei, pentru comutarea:

1)invertor

2) 220V

0) .... nimic (am vrut si o pozitie neutra)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.