Edi Denes

Rulota Danemarca - procedura achizitie, acte necesare inmatriculare Ro

7 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota Danemarca - procedura achizitie, acte necesare inmatriculare Ro

Rulota Danemarca - procedura achizitie, acte necesare inmatriculare Ro

Edi Denes

Salutare,

Sunt in punctul de a cauta prima mea rulota, am gasit modele in Germania, unele chiar si prin Romania dar cele care ma incanta cel mai tare ar fi in Danemarca. Ma gandesc ca ar fi colegi care au deja experienta cu rulote cumparate din Danemarca, prin urmare v-as ruga sa-mi spuneti ce acte sunt necesare la cumparare precum si la inmatriculare in Ro, eventual taxele platite

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.

@Edi Denes Cea mai mare problema la achizitia unei rulote din Danemarva o reprezinta numarul de inmatriculare. Danezii nu prea lasa numarul permanent daca nu esti de-al lor, iar numarul de tranzit, pe langa faptul ca nu te ajuta pe Ungaria este foarte scump. in jur de 200 de euro.

Ar fi de ajutor sa ai pe cineva de acolo care sa-si ia angajamentul ca o sa predea numarul vanzatorului intr-o perioada rezonabila acceptata de acesta.

Ca procedura de inmatriculare este relativ simplu, asa cum se procedeaza din orice tara membra UE.

Mai trebuie sa fi atent la discutia si modul de exprimare cu vanzatorul. acestia nu mint referitor la partea tehnica, insa daca evita respunsul, trebuie sa te gandesti si sa fi constient ca-ti asumi niste riscuri. Ca exemplu concret, cand l-am intrebat pe danez daca rulota are umezeala, acesta mi-a raspuns ca el n-a vazut.

Selecteaza mai multe rulote in zona, nu te duce doar pentru una.

Cauta sa vorbeasca pentru tina cineva de acolo, de preferinta rezident, deoarece sunt foarte sceptici cu tot ce nu este scandinav sau neamt.

 

Bafta!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 9 ore, Bogdan C. a scris:

@Edi Denes Cea mai mare problema la achizitia unei rulote din Danemarva o reprezinta numarul de inmatriculare. Danezii nu prea lasa numarul permanent daca nu esti de-al lor, iar numarul de tranzit, pe langa faptul ca nu te ajuta pe Ungaria este foarte scump. in jur de 200 de euro.

Ar fi de ajutor sa ai pe cineva de acolo care sa-si ia angajamentul ca o sa predea numarul vanzatorului intr-o perioada rezonabila acceptata de acesta.

Ca procedura de inmatriculare este relativ simplu, asa cum se procedeaza din orice tara membra UE.

Mai trebuie sa fi atent la discutia si modul de exprimare cu vanzatorul. acestia nu mint referitor la partea tehnica, insa daca evita respunsul, trebuie sa te gandesti si sa fi constient ca-ti asumi niste riscuri. Ca exemplu concret, cand l-am intrebat pe danez daca rulota are umezeala, acesta mi-a raspuns ca el n-a vazut.

Selecteaza mai multe rulote in zona, nu te duce doar pentru una.

Cauta sa vorbeasca pentru tina cineva de acolo, de preferinta rezident, deoarece sunt foarte sceptici cu tot ce nu este scandinav sau neamt.

 

Bafta!

Multumesc frumos, care este solutia pt Ungaria daca nu ai decat numere provizorii?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Edi Denes Nu este nici o solutie decat platforma.

Daca cineva "de-al lor" isi ia angajamentul ca trimite numerele intr-un termen agreat cu vanzatorul, il lasa. Dar daca ceri tu asta ca roman, nici vorba.

Foarte important mai este ca rulota sa aiba SYN valabil. ITP-ul lor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Suna-ma sa-ti mai dau ceva detaliu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Edi Denes
în urmă cu 1 oră, Bogdan C. a scris:

Suna-ma sa-ti mai dau ceva detaliu.

Cred ca nu stiu sa-ti gasesc nr de tel ca nu-l vad in profil. Ce imi e clar e ca nu stiu pe nimeni din zona, deci cel mai probabil o sa ma intorc la cautarile din Germania, Olanda.

Multumesc frumos pt detalii, f folositoare si cred ca le vor utiliza si alti colegi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.