Roland Stanciu

Problema mare - nu am talon înmatriculare

15 postări în acest subiect de discuţie despre Problema mare - nu am talon înmatriculare

Problema mare - nu am talon înmatriculare

Roland Stanciu

Pot sa circul fără talon de înmatriculare cu rulota? Sa explic. Cum am scris acum ceva vreme, am cumpărat o rulota sh. Am făcut actele de vânzare cumpărare, am bagat-o la impozit la primarie, am depus actele la serviciu de înmatriculări. Acolo, după vreo 4 ore de asteptare, mi-au dat cartea de identitate cu numele meu, numărul de înmatriculare și o autorizație de înmatriculare. Certificatul cică îl trimit mai târziu. Problema e ca autorizația expira astăzi. Talonul nu l-am primit. Si asta ma obliga sa țin rulota în parcare!

Ce pot face? Unde sa ma interesez de talon? Dacă scot rulota în weekend-ul asta risc ceva? Am asigurare, carte de identitate, autorizație expirata și nu am talon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad

Salutare @Roland Stanciu 

 

Certificatul de înmatriculare (talon auto) reprezintă un fel de carte de identitate a autovehicului pe care șoferul trebuie să o aibă in permanență asupra sa.

Spre deosebire de cartea auto unde se găsesc atât detaliile despre autovehicul cât și despre foștii proprietari, in talonul auto găsim detaliile despre autovehicul și despre inspecțiile tehnice periodice. O altă diferență importantă între cele două o reprezintă faptul că talonul auto trebuie să fie mereu asupra șoferului, pe când cartea se poate păstra în siguranță acasă.

 

15 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Pot sa circul fără talon de înmatriculare cu rulota?

Pe un drum public? Mda , ... :default_doh:

 

L-am intrebat pe ATOTSTIUTORUL (prietenul meu!) google, il cheama, si mi-a soptit:

Nu se stie niciodata cand poti fi oprit in trafic de catre politia rutiera, de aceea e bine ca, de fiecare daca cand te urci la volan, sa ai la tine anumite documente. In cazul catorva dintre acte, amenda pe care o primesti daca nu le ai nu este deloc mica.

1. Permisul de conducere [In cazul in care permisul v-a fost retinut (insa nu vi s-a ridicat si dreptul de a conduce), trebuie sa prezentati politistului dovada inlocuitoare cu drept de circulatie.]

2. Documentul de identitate [Daca nea' politistul rutier va cere, trebuie sa ii prezentati acestuia buletinul sau cartea voastra de identitate sa stie si el, nea Organul cu cine are de-a face]

3. Certificatul de inmatriculare/ inregistrare a autoturismului - [Pentru a circula pe drumurile publice autoturismele trebuie sa fie inmatriculate ori inregistrate si sa poarte placute cu numarul de inmatriculare. Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, autoritatea care efectueaza inmatricularea unui autovehicul, elibereaza proprietarului sau mandatarului acestuia un certificat de inmatriculare conform categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv, precum si placute cu numarul de inmatriculare]

4. Inspectia tehnica periodica - [Inspectia tehnica periodica (ITP) este obligatorie pentru orice vehicul care circula pe drumurile publice. Pentru a afla data la care iti expira valabilitatea inspectiei tehnice periodice, verifica certificatul de inmatriculare al masinii, la rubrica "ITP valabil pana la data de..."]

 

19 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Ce pot face? Unde sa ma interesez de talon?

 

Aici ! 

 

39 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Dacă scot rulota în weekend-ul asta risc ceva?

Da. Nu vei scapa de gura soacrei ! :default_big_grin:

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Mda. Problema e mai serioasa decât pare. Datorita postei romane. Am întrat pe link-ul de urmărire certificate. Acolo imi spune ca s-a expediat și îmi da un awb. Am întrat pe site-ul postei, acolo scrie ca am fost reavizat! Am sunat la posta romana,   am dat awb-ul și de acolo mi s-a spus ca am fost căutat de doua ori. Si de doua ori mi s-a lăsat înștiințare în cutia postala.  Frumusețea e ca eu nu am primit nimic. I-am explicat operatoare, ca eu nu am nici un interes sa refuz talonul de înmatriculare!  Dimpotrivă! Și ca nu am primit nimic în posta.

Bomba e, ca, datorita faptului ca am fost căutat de doua ori, talonul s-a întors înapoi la București.  Dar repet, eu nu am primit nimic în posta!

Ăștia sunt angajații postei romane. Sunt sigur ca nu au adus instintariile alea.

Rulota o las în parcare, nu merita riscul sa încalc legile. Sper sa primesc totuși talonul!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 3 ore, Roland Stanciu a scris:

Rulota o las în parcare, nu merita riscul sa încalc legile. Sper sa primesc totuși talonul!

Circulă liniștit. 

Dacă vei fi oprit în trafic, ai adeverința eliberată de serviciul public comunitar pe care o vei arăta la un eventual control, chiar dacă are data expirată. 

Vei explica polițistului situația ta, acesta va efectua verificări prin stația proprie și va constata că există emis un talon valabil, în ordine pentru rulota ta și nu vei păți nimic... 100%.

Drumuri bune❗️:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 10 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Circulă liniștit. 

Dacă vei fi oprit în trafic, ai adeverința eliberată de serviciul public comunitar pe care o vei arăta la un eventual control, chiar dacă are data expirată. 

Vei explica polițistului situația ta, acesta va efectua verificări prin stația proprie și va constata că există emis un talon valabil, în ordine pentru rulota ta și nu vei păți nimic... 100%.

Drumuri bune❗️:OK:

 

Că ai talonul la Poștă sau uitat acasă este același lucru. Amendă + puncte...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
45 minute în urmă, Bogdan D. a scris:

Că ai talonul la Poștă sau uitat acasă este același lucru. Amendă + puncte...

Dacă explică situația polițistului, crede-mă că-l va înțelege și nu va primi nici o sancțiune.

Sancțiunea e într-adevăr destul de mare la lipsa documentelor, însă e fără puncte de penalizare la permisul de conducere și tocmai de aceea în marea majoritate a cazurilor, polițiștii stabilesc avertisment pentru această contravenție. 

Asta în cazul în care nu te iei în gură cu el și-i explici clar situația. 

Repet... va înțelege și nu va da sancțiune, pentru că verificând în baza lor de date, va vedea data eliberării (care clar e recentă) și "pușcă" cu explicațiile date referitoare la problemele cu poșta și cu atât mai mult cu cât restul documentelor... asigurări mașină+rulotă, talon și itp auto în regulă, permis de conducere valabil și corespunzator categoriei sunt în regulă. 

Hai că nu-s bătuți în cap rutieriștii❗️:OK:

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 16 ore, Roland Stanciu a scris:

Rulota o las în parcare, nu merita riscul sa încalc legile. Sper sa primesc totuși talonul!

:bravo:  Inteleapta decizia!

 

în urmă cu 2 ore, Ovidiu-Betty a scris:

Dacă explică situația polițistului, crede-mă că-l va înțelege și nu va primi nici o sancțiune.

Cu tot respectul dar, ...

Ipotetic ! ... "scapa" de nea' politistul (ca deh, e si el om si-ntelege situatia. Asa-i cand "inima/sufletul" decide in locul "neuronului"),   dar ma gaseste pe mine (vb vine) care-s "'oleaca mai rational" (sa spun asa, unde neuronul decide si nu "corasonul") si aplic legea, asa cum scrie la carte. Ce vei face?

Vei spune, pai,   ... am fost sfatuit de comunitatea Forum Rulote (ca "se poate si asa"). Te rog, reflecta asupra situatiei, ... doar 'oleaca.

 

Multumesc. :noroc:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Rulota e în parcare sub prelata. Nu va fi scoasa la plimbare pana nu am talonul. Asta e clar. Nu vreau sa ma milogesc de polițiști, si nici nu îmi place sa fac asta. Voi ieși când va fi totul în ordine. Insa ma întreb ce se va intampla cu talonul meu dacă a fost trimis înapoi la București. Il mai trimit aia o data? Sau care o fi procedura?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Roland Stanciu , dupa cum am spus si cu alte ocazii, politistul se uita la acte. Decizia de a incalca cu buna stiinta legea, iti apartine.

 

LE:

2 minute în urmă, Roland Stanciu a scris:

Sau care o fi procedura?

Suna si intreaba. Cred ca gasesti informatiile necesare pe site-ul lor.

Referitor la situatia cu Posta Romana, probabil a fost scrisa adresa gresit, nu cred ca sunt atat de anti-munca...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Pe dovada este trecuta adresa corecta. Numai dacă or fi completat aia aiurea adresa de livrare. Dar repet, pe dovada e adresa corecta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 6 ore, Mihai-Arad a scris:

si aplic legea, asa cum scrie la carte. Ce vei face?

Vei spune, pai,   ... am fost sfatuit de comunitatea Forum Rulote (ca "se poate si asa"). Te rog, reflecta asupra situatiei, ... doar 'oleaca.

Salut Mihai❗️🖖

Nu am ce să reflectez, pentru că am reflectat înainte de a scrie punctul meu de vedere.

Închei acum... cel puțin eu, discuția concluzionând:

1) Nu există nicio contravenție, atâta timp cât posesorul nu a intrat în posesia actului emis de o instituție a statului Român, având în vedere că are asupra sa o dovadă/adeverință înlocuitoare,   chiar și expirată;

2) În cazul nefericit în care ar da peste un Gică contra, ceea ce e foarte puțin probabil, are posibilitatea plângerii contravenționale. Aici, e drept, ar fi puțin deranj și hârtii de făcut, dar în instanță ar fi avut câștig de cauză, datorită celor enumerate de mine în comentariile anterioare.

Seară faină tuturor❗️🖖

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Rezolvat. Ieri la prima ora eram la usa la posta. Din fericire nu l-au trimis înapoi. L-am recuperat pe ultima suta de metrii! Din acest moment pot circula liniștit și legal cu rulota!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Roland Stanciu a scris:

Din acest moment pot circula liniștit și legal cu rulota!

Felicitari si calatorii frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Călătorii frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 8.11.2022 la 16:16, Roland Stanciu a scris:

Rezolvat. Ieri la prima ora eram la usa la posta. Din fericire nu l-au trimis înapoi. L-am recuperat pe ultima suta de metrii! Din acest moment pot circula liniștit și legal cu rulota!

 

... He-he-he, ai vazut cat de simpla a fost "ecuatia" in care RABDAREA si "tactica-aplicata" pe ultima suta de metri (cu sau fara sprint!) au dat roade? :)

Acum, poti sa zambesti, poti rasufla usurat.

Felicitari si multe-multe calatorii frumoase.

 

* Ai mare-mare grija de talon! (buzunarul ala de la piept, e cel mai sigur)

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.