Bogdan A

Bun găsit tuturor!

11 postări în acest subiect de discuţie despre Bun găsit tuturor!

Bun găsit tuturor!

Bogdan A

Mai bine mai târziu decât niciodată, m-am hotărât să mă alătur comunității de rulotiști de pe acest forum.

Sunt posesorul unei rulote Fendt Safir 470 (1998), achiziționată în primăvara lui 2020 (în plină pandemie). Atunci am achiziționat-o ca pe o soluție disperată de a ieși din casă, dar între timp ne-a plăcut atât de mult încât suntem aproape veșnic călători (peste 40 zile pe an!).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare

Ovidiu-Betty

Salutare Bogdane,  :default_bun_venit: și la cât mai multe ieșiri reușite în continuare, vă dorim❗️:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Ciprian Mirescu

@Bogdan A :default_bun_venit:, poate îți faci timp să ne prezinți si nouă câte ceva din călătoriile voastre! 

Drumuri bune:salutare!:.

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan A

Din țară n-am ieșit (încă). Prin România, mergem mai mult off camping (la mare la Tuzla, pe malul Dunării la pescuit prin zona Cernavodă, Fetești, Brăila), la munte prin munții Buzăului, Făgăraș, Semenic și la festivaluri de jazz/blues - Gărâna, Brezoi...

Rulota e echipată mai mult decât decent pentru off camping, așa că stăm fără griji câte o săptămână prin sălbăticie (doar apă să aprovizionăm). Iar cum am norocul de a putea lucra de la distanță... De obicei începem să hălăduim prin martie și ne băgăm la hibernare prin noiembrie...

Cam ăsta e profilul de consumator de natură! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Lungu Marin

Buna venit printre noi!

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Bogdan A și bun venit în această comunitate!

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan A

Nici nu m-am înscris bine pe forum și drăcușorul care nu mă lasă să dorm de ceva vreme a câștigat! Așa că am făcut saltul la autorulotă... Sper să nu fi făcut o greșeală (citind opiniile pro și contra). Acum sunt în proces de ”bibilire” a noii achiziții. Mai prost e că s-a stricat vreme și număr zilele până la primăvară!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

Felicitări Bogdane și să vă bucurați de autorulotă❗️:noroc:

Așteptăm și prezentarea. :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan A

Nici nu m-am înscris bine pe forum și drăcușorul care nu mă lasă să dorm de ceva vreme a câștigat! Așa că am făcut saltul la autorulotă... Sper să nu fi făcut o greșeală (citind opiniile pro și contra). Acum sunt în proces de ”bibilire” a noii achiziții. Mai prost e că s-a stricat vreme și număr zilele până la primăvară!

Fiat7.jpg

Fiat8.jpg

Fiat1.jpg

Fiat2.jpg

Fiat3.jpg

Fiat4.jpg

Fiat5.jpg

Fiat6.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan A

Cam ăsta ar fi agregatul, 7m lungime, motor de 2.8, an 2001 - Fiat Ducato Knaus. I-am bibilit motorul (distribuție etc.), i-am montat panou solar (că n-avea), servisat frigider, acum e în faza în care repar la ea (nu eu, ci un meșter priceput), adică trebuie refăcută scara de acces, recondiționată cada din baie, schimbat lumini pe led, montat bare portbagaj pe plafon (pentru caiac), plastice/măști exterioare, închideri dulapuri etc. etc. Din păcate, la prima (și ultima ieșire) pe Dunăre, acum vreo câteva săptămâni, m-am ales cu un musafir nepoftit (un șoricel) care s-a apucat să roadă conștiincios ce i s-a părut apetisant prin rulotă: cearceaful de la pat, șervețele, pungi de plastic... :default_109: L-am lichidat într-un final, dar mi-e teamă să nu mai fie și alții... Cu rulota, în trei ani n-am pățit niciodată așa ceva!

 

A propos, am vreo șansă să găsesc la dezmembrări bare longitudinale (și transversale) pentru ea? Parcă noi sunt cam scumpe... :coffee:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.