Brinzea Nicolae

Iluminat rulota

6 postări în acest subiect de discuţie despre Iluminat rulota

Iluminat rulota

Brinzea Nicolae

Buna ziua, in locul neoanelor as vrea sa instalez banda led( atașez o poza cu montajul tubului de neon) Ce trebuie eliminat sau adăugat ? Mulțumesc anticipat!

 

IMG_20220923_105658.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Se elimina tot, ramanand doar firele de alimentare cu 12 V (rosu si negru).

 

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Brinzea Nicolae

Mulțumesc, bănuiesc( nu mă pricep) că iluminatul rulotei este doar pe 12 v și nu influențează cu nimic alimentarea rulotei pe 220 ?

IMG_20220923_110732.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

La modelul dumneavoastra de rulota aveti iluminat doar la 12 V si prize la 230 V. Alti producatori au si iluminat la 230 V.

Referitor la partea a doua a intrebarii, nu, nu influenteaza.

 

PS: pare ca este un model mai vechi rulota si s-ar putea sa aveti si cateva lampi de iluminat la 230 V. Rulota dumneavoastra se inrudeste cu a mea (dpdv al producatorului).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Brinzea Nicolae

Mulțumesc@NRLaurentiu într-adevăr rulota este Abi Marauder 400-D din '92 la o locație fixa ! Are trei Lampi interioare( 2 cu neon și una in baie cu bec la 12 v) Încălzirea este asigurată de o soba Carver SB 1800( nu i-am făcut proba) și am câteva nelămuriri:

Acest model are flacăra de veghe? Are și Truma Multivent ( oare funcționează la 12v sau la 220?) Nu am văzut nici o inscripție să mă lumineze ! Atașez poze !

19 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

La modelul dumneavoastra de rulota aveti iluminat doar la 12 V si prize la 230 V. Alti producatori au si iluminat la 230 V.

Referitor la partea a doua a intrebarii, nu, nu influenteaza.

 

PS: pare ca este un model mai vechi rulota si s-ar putea sa aveti si cateva lampi de iluminat la 230 V. Rulota dumneavoastra se inrudeste cu a mea (dpdv al producatorului).

Mulțumesc, bănuiesc( nu mă pricep) că iluminatul rulotei este doar pe 12 v și nu influențează cu nimic alimentarea rulotei pe 220 ?

IMG_20220923_111113.jpg

IMG_20220923_111129.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Din ce spuneti are iluminat doar la 12 V. Din poza reiese ca ventilatia functioneaza doar la 230 V (are acel conductor de alimentare, alb, specific pentru 230 V.

12 V se obtin din transformatorul de la 230 V (cand e in priza rulota) sau de la o baterie de acumulatori sau de la priza auto (daca este cu 13 pini si legaturile standard). Deci iluminatul la 12 V nu influenteaza alimentarea cu  230 V.

Nu cunosc acest model de soba, dar daca nu are automatizare electronica (si asa tind sa cred), atunci trebuie sa aiba flacara de veghe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.